teeruna teeruna komentáře u knih

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Kniha přináší zase o něco jiný úhel pohledu o období holocaustu ( že vždy se najdou jedinci, kteří dokáží fungovat i v pro ně nepřátelském systému, atd.) Autor popisuje situaci, tak jak byla, jak si ji prožil, bez nějakého vyumělkování a právě proto mě zaujala.

06.01.2013 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Kniha, která v sobě skrývá plno zajímavých a nadčasových myšlenek. Kdybych si měla vybrat ty, které mě nejvíce zaujaly:

"... kdyby to, co se píše v úmrtních oznámeních, byla pravda, pak by byl člověk absolutně bez kazu.. nic se tu nevyskytuje tak často jako láska, která se v čisté podobě vyskytuje v normálním životě tak zřídkakdy... ve smrti však září odevšad..."

"... vše, co člověk provedl, vymazala smrt, stal se z něho ideál.. "

"... když jsme se v poli na rozkaz zúčastňovali bohoslužeb a duchovní různých vyznání se modlili za vítězství německých zbraní, uvažoval jsem často o tom, že se přece právě tak modlí angličané, rusové, francouzi, američani, japonci za vítězství svých zbraní, svých zemí... a Boha jsem si představoval jako nějakého uspěchaného předsedu v časové tísni, zejména když se modlily dvě země stejného vyznání... pro kterou se měl rozhodnout?Pro tu, co má víc obyvatel? Nebo tu co má víc kostelů? A jak by to bylo s jeho spravedlností, když se oboje pevně modlili?"

03.07.2012