TeaPeter

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Byla to celkem dobrá kniha. Už mi ale lezou na nervy nekonečné popisy toho, jak Mia prožívá své psychózy, někdy podpořené alkoholem, jindy koktejlem nějakých léků a někdy obojím, a ke všem se chová jako psychopat/sociopat (tuhle tak, támhle tak). Kromě osamělých a stále vzácnějších momentů, kdy postřehne něco, čeho si ostatní nevšimli, mi přijde, že pro vyšetřovací tým není ani moc přínosem. A co hůř, nějaké psychózy už lezou i na Muncha... To, že se i do této knihy zamíchal opět někdo z Munchových blízkých, je knize spíše na obtíž - tenhle dějový krkolom nebyl vůbec nutný. Pokud bude další kniha, tak se modlím za to, aby se autor od posedlosti Miiným duševním stavem a Munchovým příbuzenstvem posunul někam dál. Jinak další kniha už nebude bomba, ale výbuch...

06.10.2016

Zlámané kostiZlámané kostiAngela Marsons

Výborná detektivka. Dvě dějové linie se docela dobře doplňují a Kim se chová (převážně) jako výkonná policistka cílevědomě vedoucí svůj tým. Už i empatie se u ní dá pozorovat. Jen tak dál.

17.10.2020

PopravčíPopravčíChris Carter

Výborná a skvěle vymyšlená kniha. Jestli bych ji něco vytkl, tak až trochu příliš naturalistických detailů. Vrah byl tak sofistikovaný, že by se z fleku mohl živit psaním detektivek - tady co oběť to by mohla být jedna kniha. Jak řekl Castle: „Dva druhy lidí dumají o tom jak zabíjet: psychopati a spisovatelé detektivek - jsem z těch, komu se to vyplácí víc."

Pohřbená pravdaPohřbená pravdaAngela Marsons

Autorka se opět dostala do formy. Slabý minulý díl je zapomenut a je tu opět velmi dobře promyšlená detektivka. Za Stacyinu (paličatou?) nelogicky sólovou jízdu sice hvězdička dolů, ale je tu příslib budoucích pětihvězdičkových pokračování.

13.10.2020

Poslední deskaPoslední deskaAndrew Cartmel

Skvělé, prostě skvělé! Takhle komplexní zážitek mi už dlouho kniha nedala. No považte: dvojitá romance, detektivní pátrání, napětí, překvapení, zvraty (ten na samotném konci byl nejlepší, že jo?), spousta nových informací o jazzu, tipy na zajímavou muziku... A dokonce vyvolala i soucit... To s nelehkým údělem audiofilů a sběratelů. Fakt to nemají snadné. Ale jsou stateční a bojují s nepřízní poškozených nahrávek, nedokonalých reprodukčních soustav a osudy cenných nosičů roztroušených po těch nejnemožnějších místech. Prostě jsem se už dlouho tak dobře nepobavil.

30.01.2021

Blackout – Zítra bude pozděBlackout – Zítra bude pozděM. Elsberg (pseudonym)

Dlouho jsem váhal, jak se k této knize mám postavit. Nakonec jsem se rozhodl, že to rozdělím na dva pohledy - literární a technický. Po literární stránce kniha není žádný skvost a dost špatně se mi četla. Technická stránka je ale něco jiného. Nebudu diskutovat, jestli je proveditelné všechno to, co se v knize popisuje. Spíše je kniha zajímavým varováním. Celkem dobře ukazuje, jak jsme závislí na elektřině a co všechno bez ní nefunguje. To si uvědomuje v dnešní době málokdo. A pak je tu významné varování před tím, jak se katastrofálně podceňuje bezpečnost "chytrých/smart sítí", které se skládají z bambiliónů malých krabiček, která si každá žije život svého software a je připojená k nějaké síti, třeba internetu. A podpora takového software je nezřídka o řád kratší než životnost té krabičky. A kvalita (rozuměj i bezpečnost) takového software je přímo úměrná ceně té krabičky. Stačí říci, že je trvalý tlak na cenu a krabičky jsou zpravidla levné. A tomu jak ty krabičky fungují a co potřebují rozumí málokdo. A... A... Ano, je to časovaná bomba. Marně doufám, že se kataklyzmatické proroctví téhle knihy nenaplní.

12.07.2019

KaranténaKaranténaPeter May

Na Petera Maye to byla dost slabá kniha. Konec ho doslova není hoden. Myslím si, že proto nebyla vydána dříve. A její současné vydání je nesporně pouhý oportunismus. Až to ve mně vyvolalo pocit déjà vu a připomnělo knihu Dračí zuby od Michaela Crichtona. Tu autor napsal, ale nikdy nevydal. Určitě věděl proč. Vydali ji až dlouho po jeho smrti jeho dědicové. Asi nemusím psát, že zdaleka nedosahuje kvalit třeba Kmene Andromeda, který je tematicky blízký Karanténě.

17.11.2020

Nezvratné alibiNezvratné alibiPeter May

Dobré zakončení celé série. Je jen škoda, že, jak mi potvrdil i sám autor, se neplánuje žádné další pokračování. Tuto sérii, spolu s čínskými thrillery, hodnotím z autorova díla mnohem výše než často adorovanou sérii z ostrova Lewis. Mám pocit, že se tady mnohem více zabývá živými lidmi a mnohem barvitějším dějem. Je to taková škoda, že série končí!
I když se psalo o mnoha smutných a tvrdých věcech, tak nejhůře a nejkrutěji na mě zapůsobilo chování Luciina otce. Nejen to, co udělal, ale i to, jak pokrytecky po léta spojoval ty další rodiče... Toho vnímám hůře než hlavního pachatele.

14.12.2020

Sochař smrtiSochař smrtiChris Carter

Výborné, opravdu výborné. Až mi na mysli vytanul Rudý John. Tady to sice bylo jinak, ale pachatele to zasáhlo neméně tvrdě. Když došlo k odhalení, tak to byl opravdu šok. Míra schopnosti přetvářky byla fascinující. Vyšetřovatelé na to šli vlastně celou dobu dobře, stopy si vykládali většinou správně, jen na tu správnou stranu se ne a ne podívat. Až na samém konci.

Mrazivé světloMrazivé světloYrsa Sigurðardóttir

Vynikající kniha, napínavá do samotného konce. Nedokážu se rozhodnout, jestli se mi líbil víc první nebo druhý díl. V každém případě autorka ukazuje, že i na severu se píší promyšlené detektivky, které se objedou i bez psychopatů, kde děj pohánějí špatné vlastnosti běžných lidí vedoucí ke katastrofě.

01.03.2017

Smrtící bíláSmrtící bíláR. Galbraith (pseudonym)

Je dobře, že se autorce podařilo věrohodně překonat závěr třetího dílu a umožnit pokračování série. Mechanismus Harry-Hermiona jí funguje velmi dobře i zde, a bylo by škoda ten potenciál zahodit. Do svých knih dává neotřelé motivy, a to je v dnešní době velmi příjemné. Doufám, že přijde další díl.

28.12.2020

Skryté kartySkryté kartyAngela Marsons

Vynikající. Ta série zraje jako víno.

10.01.2021

Ve službách zlaVe službách zlaR. Galbraith (pseudonym)

Podle mého názoru je tato kniha nejslabší z celé série. Možná proto, že se autorka vydala do prostředí, které jí není vlastní a se kterým se tak nějak prala. Kdyby se stejného tématu chopil někdo ze spisovatelů drsné detektivní školy, tak by z toho byl bestseller na dlouhá léta; to téma na to má. Dalším problémem je rozsah knihy. Je nekonečně rozvláčná, poloviční dotace stránek by jí slušela lépe a určitě by tím získala potřebný spád. Už někde od poloviny jsem se přistihl, že jen tak rychle procházím stránkami, abych si potvrdil, že pachatelem je ten, o kterém jsem si to už dlouho myslel. A byl to on! Žádné překvapení na závěr. No ten závěr... Z toho jsem na rozpacích ze všeho nejvíc. Ne snad že bych si myslel, že se Cormoran a Robin dají dohromady, ale tenhle konec se mi také moc nezdá. Ale třeba je tahle kniha za série poslední. Pak by se dal celkem vstřebat.

30.05.2016

Šachové figurkyŠachové figurkyPeter May

Po dočtení třetí knihy série přichází čas na bilancování. Vlastně ani nevím, do jakého žánru ty knihy patří. Detektivní linie byly vlastně slabé a nepříliš výrazné. Možná společenský nebo psychologický román z prostředí, které se mi těžko chápe. Z pohledu našich zeměpisných poloh se většina postav - hlavního hrdinu nevyjímaje - chovala až nepochopitelně. Že všech knih na mě čišela jakási zoufalost - doslovná i přenesená, neschopnost nebo nemožnost překonat životní situace, do kterých se postavy dostaly. Jednoduše beznaděj. Budu si teď muset sehnat nějaké optimistické čtení, abych tu depresi zahnal.

29.09.2018

Smrtící tajnostiSmrtící tajnostiRobert Bryndza

Dlouho jsem přemýšlel, jak se k této knize postavit. Na jednu stranu mi až téměř do poslední chvíle přišla znatelně lepší než minulý díl, na stranu druhou jsem konec rozdýchával pěknou chvíli. Nechci prozrazovat rozuzlení zápletky, a tak se omezím jen na jednu poznámku: už si ani nepamatuji, kdy jsem naposledy četl dobře rozjetou knihu s dobrým námětem, kterou by autor na pár stránkách poslal tak tvrdě k zemi naprosto nepravděpodobným závěrem.

20.04.2019

Dokonalá kořistDokonalá kořistHelen Fields

Proti prvnímu dílu to bylo něco úplně jiného. Místy mi až byla zima. Postavy byly nyní už mnohem uveřitelnější, jako by si autorka už ujasnila, jaké vlastně mají být. Jestli to tahle půjde dál, tak další díl bude prostě bomba.

30.06.2019

Spiknutí oběšencůSpiknutí oběšencůVlastimil Vondruška

Kniha se dá charakterizovat jednou větou: Bylo to překombinované a přezamotané. Až k nepravděpodobnosti. Méně by rozhodně bylo mnohem více.

22.02.2021

Nejsem z leduNejsem z leduA. Frasier (pseudonym)

Dobrý třetí díl, ale bez čtvrtého se to určitě neobejde. Přece jen z konce ještě trčí několik nevypořádaných dějových linií a vztahů. Míchá se to tam tak, že ani nechci odhadovat, kdo s kým skončí a kdo ještě bude čí sourozenec, že?
Bylo tam i hodně věcí na zamyšlení. Obchod s dětmi je hrozný zločin, který se nezřídka vzpírá jakémukoli pochopení. O mnoho lepší ale nemusí být ani důsledky něčího přesvědčení, že "přece ví, co je pro toho druhého nejlepší". Bohužel jsou případy, kdy pobyt s rodiči nebo udržování vztahu s rodiči za každou cenu nemusí být pro dítě tím nejlepším... I když se najdou tací, kteří si to myslí, a mají moc to prosadit...

24.05.2021

Jeden za druhýmJeden za druhýmChris Carter

Extrémně depresivní kniha. Sice tam šlo o zločiny, ale vlastně to byl hodně temný psychologický román a ne detektivka. Nebudu vyzrazovat konec, ale o moc hůř už to dopadnout nemohlo. Popis prosakování zla v anonymním davu byl fascinující. Nad tím by se lidé měli opravdu důkladně zamyslet.

Temná tajemstvíTemná tajemstvíH. Rosenfeldt (pseudonym)

Vynikající detektivka. Plná nečekaných zvratů a s velmi nelehkou cestou k vysvětlení toho, co se vlastně stalo.
Kontroverznějšího hlavního hrdinu knihy jsem snad ještě neviděl. Ten člověk je jak obrázková příloha k učebnici psychologie nebo psychiatrie. Jak takovou rozpolcenost zvládá bez mnohovrstevné schizofrenie nebo jiné pomůcky je mi záhadou.

Stále půlnocStále půlnocDenise Mina

To byl teda děs... Takhle divnou knihu jsem už dlouho nečetl. Začalo to nijak a přes nic to skončilo nikde. Rozhodně bych tuhle knihu nikomu nedoporučil.

21.10.2016

Pamatuji si vás všechnyPamatuji si vás všechnyYrsa Sigurðardóttir

Byla to zvláštní kniha, nebojím se ani slova divná. Jako by jí napsal někdo jiný než Yrsa. A to asi byly důvody, proč mě nezaujala a považuji ji za to nejslabší, co jsem měl od této autorky možnost přečíst. Doufám, že se zase objeví nějaké klasické detektivky s advokátkou Tórou - ty naopak považuji za velmi dobré.

16.10.2017

DNADNAYrsa Sigurðardóttir

Kniha to nebyla špatná, ale získal jsem pocit, že se autorka chtěla svézt na vlně popularity severské krimi. V knize se objevily perverzní vraždy několika obětí, zneužívání dětí, psychopat, sociopat, dědičná zátěž... Prostě se autorka vydala směrem od lidských detektivek s advokátkou Tórou, které že současné severské tvorby vyčnívají, k běžnému severskému průměru. V téhle kategorii působí kniha spíše rozvláčně, až místy nudně. Z mého pohledu je to škoda, ale dost lidí to nejspíše uvítá...

30.12.2017

PočátekPočátekDan Brown

Tentokrát jsem nad Brownovou knihou poprvé zažil zklamání. Brownova variace na Čekání na Godota mi přišla opravdu úmorná (asi i díky pietně dodržováním schématu většiny Brownových knih) a když pan Godot nakonec přišel někde v poslední čtvrtině knihy, tak se už žádné překvapení nekonalo. Co bude zjeveno už každý musel dávno tušit.
Jen by mě zajímalo, jestli je Brown věřící. To jak často se ve svých knihách pere s krizí víry (ve smyslu vnitřního boje s přijetím faktů, které dogmatům neodpovídají), je už znepokojivě únavné.

18.02.2018

Němý křikNěmý křikAngela Marsons

Zajímavý námět. Sice jsem už někde v polovině věděl, kdo má na svědomí nové vraždy, ale přesto mě zaskočil modus operandi. Alespoň nějaké překvapení. Hvězdičku dolu dávám za to, že šéfka vyšetřovacího týmu se chová jako puberťačka na vrcholu bouře hormonů a nerespektuje základní pravidla policejní práce. Třeba se ale v dalších dílech posune do uvěřitelné roviny.

22.11.2018

Už mě vidíš?Už mě vidíš?Sharon J. Bolton

Kniha místy působila zmatečně, ale ve výsledku to byl dobře realizovaný zajímavý nápad. A že ti dva (čtenáři vědí) neskončili v posteli hned v prvním díle je obrovské plus. Tomuto klišé málokterý autor odolá.

30.10.2019

Tichá modlitbaTichá modlitbaAngela Marsons

Vynikající kniha. Hlavní strůjce mi připadl obzvlášť odporný - vinit druhé za důsledky vlastních voleb není fér, ale zneužít svého postavení ve jménu pomsty, to už je daleko za hranou. V případě druhé osoby si člověk říká, jestli důvody ke zrušení trestu smrti v západních zemích nebyly až dětsky naivní. Takovýto druh lidí je nezměnitelný (tedy vězněním určitě ne) a po propuštění bude nebezpečím pro ostatní znovu a znovu. Jediné, co mi tam tak úplně nezapadlo byl osud Suzie.

14.02.2020

Zbouchnul jsem Satanovu dceruZbouchnul jsem Satanovu dceruCarlton Mellick III

Byl to opravdu bizááár. Ale v dnešní divné době docela dobře pobavil a osvěžil.

23.01.2021

Nejsem mrtváNejsem mrtváA. Frasier (pseudonym)

Úžasně čtivá kniha. Bez hluchých míst. A klišé jen jako koření. Rozhodně jsem se při čtení nenudil. Snad jen funkce hlavního zloducha byla trochu navíc. Určitě by bylo bývalo stačilo, že Jude vlastně kvůli jeho uchylné posedlosti přišla o celou rodinu... Uvidíme, kam se bude její život ubírat.

21.05.2021

Nejsem živáNejsem živáA. Frasier (pseudonym)

Vynikající pokračování série. Opět děj plný událostí a zvratů. Když se poprvé objevila zmínka o matematické posloupnosti, tak jsem si zlehka poklepal na čelo, protože jsem si říkal, že to by vedlo k počtu mrtvol, který spíš patří do Žhavých výstřelů. Ale autorka mě vyvedla rychle z omylu. Pachatelé to vzali s matematickou přesností a až puntičkářskou důsledností. Zaskočil mě úplný závěr. Doufám, že k tomu měla autorka opravdu důvod, protože jinak by to byl kýč jak bič. Ale stejně si kniha plný počet hvězdiček zaslouží.

22.05.2021