TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Abby Jimenez

Po moc pěkném prvním díle to byla docela studená sprcha. Hlavně od poloviny dále. Začátek byl moc pěkný a milý, ale pak se to celé posunulo do roviny... já nevím prostě někam, kde už tomu člověk nevěřil, ani když chtěl, moc chtěl. Ne snad ani tomu, jaká je ta druhá strana showbusinessu - tam bych čekal i horší věci, ale Jasonovo chování mě tak nějak iritovalo. A ta cukrová vata v epilogu, ten vagón cukrové vaty... Ještě teď mi trnou zuby. Alespoň mě ale potěšilo, jak to vlastně dopadlo s Lolou. Od začátku jsem si říkal, že to nebude takové černobílé. A nebylo!

08.11.2023 3 z 5

Řešení Řešení Blake Pierce

Neslané a nemastné (tedy velmi dietní) zamyšlení hlavní hrdinky na téma "Co s načatou kariérou?" Hvězdičky si to sotva zaslouží.

01.11.2023 2 z 5

Zbytečná oběť Zbytečná oběť D. M. Pulley

Divná kniha. Hlavně časová linka mi přišla neuvěřitelná. Ani se mi nechce věřit, že by se to mohlo zakládat na skutečných událostech. I když je pravda, že na světlo už proniklo mnoho faktů o tom, jaká zvěrstva může způsobit náboženský fanatismus (je v zásadě jedno jakého náboženství). A také jaké temné kouty se mohou skrývat za fasádou úctyhodnosti církevních institucí.
Kniha se mi velmi špatně četla a chování hlavní hrdinky jsem za celou dobu prostě nepochopil. Někde od čtvrtiny jsem knihu už jen přeskákal, abych věděl, kam to spěje. A k ničemu dobrému to nedospělo...

01.11.2023 2 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Dějově nepříliš komplikovaná kniha. Rozuzlení sotva na hranici uvěřitelnosti.
Velmi rušivě na mě působilo to, že jsem měl stále pocit, jakoby mi unikl nějaký předchozí díl, kde by byly vysvětlené všechny odkazy do minulosti. Ale ani internet takový nultý díl nezná...

31.10.2023 3 z 5

Zvěrolékař na cestách Zvěrolékař na cestách Jonathan Cranston

Kniha se skládá vlastně ze dvou vzájemně prolnutých částí: příběhy z Británie a zážitky z pracovních pobytů různě po světě. U první části se nabízí srovnání s fenomenálními knihami Jamese Herriota. A to srovnání není moc lichotivé. Je nesporné, že autor usiluje o maximálně profesionální přístup, a možná k tomu přispívá i moderní doba se svými novými metodami, ale vyprávění působí nezřídka studeně a blíží se spíše veterinární kazuistice. Chybí tam Herriotova vřelost a všude viditelná láska ke zvířecím pacientům i jejich chovatelům. Druhá část mě naplňovala spíše smutkem - to, co autor popisuje z práce mimo Británii, působí spíše průmyslově, neosobně. Nedokážu to úplně přesně vyjádřit. Ale asi to byl zajímavý příspěvek do rozpočtu.

29.10.2023 2 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Vynikající příběh. I když tentokrát se svět se Sebastienem opravdu nemazlil. Je pravda, že není anděl, ale tak tvrdí k němu opravdu být nemuseli. Tady opravdu nikomu nic zlého neudělal. A ani nechtěl. Konec byl zvláštní. Pevně doufám, že Billy nebude hlavním protagonistou některého z dalších dílů.

27.10.2023 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Dobrá detektivka, ale ten konec není právě dobře stravitelný. Čtenář se sice dozví, jak to bylo, ale zbytek světa zůstane v nevědomosti nebo rovnou omylu... Není to prostě černo-bílé. Poslední stránka byla doslova rána. Co z toho bude, nám ale řekne až další díl.

27.10.2023 3 z 5

Vražda na blatech Vražda na blatech Catherine Shepherd

Dobrá detektivka se slabým a uspěchaným koncem. Mezi hlavními postavami to nepochybně jiskří, a tak jsem zvědavý, jak dlouho vydrží autorka tento motiv nerozvinout.

27.10.2023 3 z 5

Ve špatné společnosti Ve špatné společnosti Viveca Sten

Tohle nebylo téma pro mě. Nedokázal jsem se začíst. Nechávám bez hvězdiček.

24.10.2023

Zlacená pečeť Zlacená pečeť James Twining

Další kniha s Monou Lisou v hlavní roli. Tentokrát je ale příběh vystavěn kolem jiného období a samotná loupež v současnosti je jen úvod k hledání toho, co se stalo v minulosti. Opět jsou do fikce precizně zapracována skutečná fakta, takže by člověk skoro uvěřil, že se všechno opravdu stalo. Skoro. Přece jen party japonského sběratele a Milových spolubojovníků zněly až příliš hlasitě.
Epilog mě vysloveně pobavil. Vážně by mě zajímalo, jestli autor znal tu scénu z filmu Císařův pekař. "Langu, kdybychom tak věděli, která je ta pravá, tak bychom si tu pravou nechali a ty nepravé bychom prodali za pravé. Ale co kdyby ta pravá byla taky nepravá? A tak si je necháme všecky, ať jsou pravé nebo nepravé..."

22.10.2023 4 z 5

Vixen 03: Let do zapomnění Vixen 03: Let do zapomnění Clive Cussler

Další rané dílko stavící na dnes velmi moderním postfaktickém přístupu k fyzice. A ta americká vojenská technika! Já nevím, jak to ti kluci dělají, ale vždy je na správném místě připravená k těm nejneuvěřitelnějším kouskům!

20.10.2023 2 z 5

Vyzvedněte Titanic! Vyzvedněte Titanic! Clive Cussler

Osobně bych tuto pohádku zařadil někam mezi tu O Zlatovlásce, kde se loví utopený prsten, a tu o třetím princi, kde do království přináší zmar a šílenství dolování drahého kamení. Vážně se toto dílko opravdu brát nedá. Je hodně vidět, že se jedná o autorovo rané dílo - později se vypracoval.

18.10.2023 2 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Průměrná detektivka. Díky prolínání časově odlišných vláken děje působí spíše zmatečně. Hlavní dvojice je celkem sympatická a jejich hledání si cesty k sobě knihu zachraňuje od nejhoršího.

13.10.2023 3 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Spíše než román jsou to dvě vyprávěnky starého zbrojnoše: Jak rytíř Ondřej tvrze pozbyl a znovu ji vystavěl a Jak rytíř Ondřej s králem třikrát táhl, aby se nakonec navzdory útrapám domů vrátil. Jednoduché příběhy bez větší hloubky. Dvě hvězdičky dávám za to, že si už konečně budu pamatovat, že Jan Lucemburský padl v bitvě, která se opravdu neodehrála někde v tehdejším Polsku. A že jakkoli slovo Kresčak zní slovansky, tak to místo je Crécy-en-Ponthieu na samém severozápadě Francie.

10.10.2023 2 z 5

Černé slunce Černé slunce James Twining

Zajímavý námět, dobře napsaná kniha, ale celkem moc překotný konec. Tak by se tato kniha dala jednoduše shrnout. Jistě, ledacos z toho je velmi vykonstruované a přitažené za vlasy, ale u toho žánru se to tak nějak očekává.
Rozhodně tato verze příběhu Jantarové komnaty mi přijde nejuvěřitelnější. Hlavně když člověk vidí co a jak se děje na Ukrajině...

07.10.2023 4 z 5

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Velmi dobrá detektivka. A skutečný motiv byl až tak uvěřitelný! Žádná velká politika, jen obyčejná lidská špatnost. A kdyby kniha byla o něco kratší, ta bych nad pěti hvězdami vůbec neváhal.

30.09.2023 4 z 5

Ďáblova kolonie Ďáblova kolonie James Rollins (p)

Sice to nebyla taková katastrofa jako Jidášův kmen, ale bylo to opravdu slabé. Možná mi to tak přijde i proto, že nedokážu rozpoznat a docenit jemné nuance kulturního vření pod slupkou americké společnosti. Ano, nezastírám, že mnoho z dálky viděných problémů mi přijde zástupných a malicherných. Je mi líto Graye - konce stáří nemusejí být pro nikoho snadné ani veselé - demence postihne mnohé...

28.09.2023 1 z 5

Dvojitý orel Dvojitý orel James Twining

Výborná kniha, která se obešla bez hollywoodského závěru. A kdyby se konec obešel bez toho posledního zvratu v Invalidovně, tak bych dal i plný počet. Po dočtení epilogu si myslím, že s úplným hodnocením bude ještě lepší počkat.

28.09.2023 4 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Slušný biothriller. Jen konec mi přišel trochu odbytý a chaotický. Ale na druhou stranu - možná Kowalského začnu mít rád.

26.09.2023 3 z 5

Vintage kitchen Vintage kitchen Pavla Janečková Hájková

Jako kniha o historii kuchyně primárně v českých zemích velmi zajímavé (jen jsem nepochopil, proč má kniha v češtině anglický název). Na rozdíl od drtivé většiny jiných knih o historii naší kuchyně se nebojí zajít i do měšťanské a šlechtické kuchyně. Jako kuchařka ale moc praktická není. Místo uměleckých fotografií by byly lepší obrázky postupů - zejména u jídel, která se dnes už málo vidí.

25.09.2023 3 z 5