TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Neřízená střela Neřízená střela Mark Greaney

Knihy tohoto žánru čtu rád, ale tady toho už na mě bylo moc. U tohoto typu hrdinů se nesmrtelnost tak nějak předpokládá. Nezranitelnost spíš ne, protože dokonalé akce provedené hrdinou v tělesnému stavu, který pro ostatní znamená minimálně klinickou smrt, jsou většinou vrcholem děje. Do série jsem naskočil zcela náhodou, takže některé souvislosti mi unikaly, ale hrdina mi přišel zajímavý. Nedokázal jsem se ale vžít do prostředí latinské Ameriky prošpikované kartely, drogami,. . . , a katolickou zbožností i tam, kde to opravdu nečekáte. Stejně tak soukromá válka s kartelem mi přišla celkem nesrozumitelná. Na konci pak hrdina zůstává zase osamělým psancem (viz poznámka o zbožnosti) a řešení toho, co se stalo na začátku mu zbývá do nějakého dalšího dílu. Ke knize ani sérii se tedy nemám chuť vracet.

04.02.2024 2 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Docela zajímavý thriller. Nebudu řešit pravděpodobnost a proveditelnost, ale dobře se to četlo. Určitě by ale pomohl nultý díl, kde by se spojily všechny ty odkazy na více či méně minulé události ze života hlavního hrdiny.

29.01.2024 4 z 5

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

Příšerná slátanina. Naprosto nehodná tohoto autora. Pan autor by se měl držet svého kopyta a do těchto literárních prérií se nepouštět. Literární nebesa by jistě byla nekonečně vděčná, kdyby na tuhle knihu NIC nenavazovalo.

27.01.2024 1 z 5

Krvavý květ Krvavý květ Louise Boije af Gennäs

Zmatek nad zmatek. To by se dalo říkat až někam do dvou třetin knihy. Pak se děj tak nějak odbrzdil a pokračoval až do konce knihy. K tomu konci se dá vykřiknout jediná věta “Já tomu nerozumím! A hned potom jedna parafráze: “Vyrvěte smysl toho díla z temna jeho úkrytu! Ano, přesně tak. Tahle kniha nemá rozuzlení, tahle kniha nemá konec. Nechává čtenáře zmateného jak lesní včela přemýšlet o tom, co to jako mělo být. Každému je jasné, že to byl švédský politický thriller. Pro cizince neznalého švédské politiky tedy o komplikaci více. Autorka ale žádná vysvětlení nedává. Hrdinka tápe a čtenář s ní. Dám sérii ještě jednu šanci a doufám, ze se dozvím, o co v prvním díle šlo.

19.01.2024 3 z 5

Vinice v Provence Vinice v Provence Ruth Kelly

Zajímavá assemblage spousty motivů, které jsem v posledních letech četl v mnoha knihách z prostředí vinařské Francie. Vlastně si neuvědomuji, že by tam bylo něco opravdu z gruntu originálního. Ale jako důstojný hold Dobrému ročníku to byla docela příjemná knížka.

14.01.2024 3 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Zajímavý thriller. Až někam do tří čtvrtin jsem si říkal, že je to možná nejlepší, co autorka zatím napsala. Bylo to temné, strašidelné a k tomu ty noční můry! Pak se ale začala vytrácet uvěřitelnost až ke konci, kde jsem si říkal, že takové promarněné příležitosti je vážně škoda. Jistě, Spojené státy jsou velmi rozlehlé a ledasjaké sekty se tam někde v koutcích schovají, ale že by tam něco takového prakticky bez povšimnutí fungovalo takových let - to moc pravděpodobné není.

14.01.2024 4 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Už v první kapitole bylo jasné, kdo si koho vezme, takže pak člověk sledoval děj mnohem klidněji. Amy jako hlavní hrdinka byla na zabití. Kdyby tak zarputile nehledala pro každou věc takové vysvětlení, které bylo nejvíce přitažené za vlasy, a připustila si, že i divné věci mohou mít jednoduchou příčinu, tak by si ušetřila spoustu problémů (pravda, kniha by se pak smrskla na delší povídku...). Při tom samém bylo na pováženou, že nehleděla na svou bezpečnost, a odmítala rozumné nabídky na pomoc. Všechno kolem sekty bylo trochu bizarní - je ale pravda, že drogy a alkohol dokážou hlavy pořádně vypláchnout od rozumu.

13.01.2024 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Špičkově zamotaný kriminální thriller. Rozhodně na stejné úrovni jako ty nejlepší knihy od Jefferyho Deavera. Strůjce (tady to vlastně nebyl pachatel) byl velmi překvapivý a motiv byl tak nízký, až mě mrazilo.

05.01.2024 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Zajímavý příběh. Až k neuvěření. Tím myslím hlavně modus operandi. Je to opravdu takhle možné? Na rozdíl od prvního dílu mi přišlo, že si autor přestává lámat hlavu s logikou a časovou posloupností. Vážně je nezajímalo, co se s tou slečnou dělo celých těch šest let? Celou dobu nemohla uprchnout a pak najednou ano? Snad další díl bude už konzistentnějsí.

01.01.2024 5 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Velmi povedený akční příběh. Nejsem tak zběhlý v polygrafických technologiích a v americké administrativě, abych tušil, jak daleko to bylo od pohádek bratří Grimmů, ale moc jsem si to užil. Epilog byl tak nějak očekávaný

31.12.2023 4 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Mimořádně hutná kniha. To jak se linie spojily bylo opravdu velmi nečekané. Stejně jako konec. Je jasné, že protagonisté na záporné straně byli partička opravdových pomatenců. Vyšetřující na kladné straně na tom ale nebyli ani o chlup lépe. Na konci jsem si opravdu oddechl, že se kniha i přes to rozuzlila. Štěstěna jim opravdu nezřízeně přála vždy, když rozum právě byl zatemněný nebo nebyl doma.

28.12.2023 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Vynikající příběh. Tolik zvratů jsem rozhodně na začátku nečekal. V konci se děj překlopil do svého druhu boje s větrnými mlýny. Jen jsme se nedozvěděli, jak to doopravdy dopadlo. Když se nad tím člověk pořádně zamyslí po Washingtonovsku, tak náznaků je nejméně na jeden další díl.

24.12.2023 5 z 5

Opeřený had Opeřený had Clive Cussler

Docela zmatená pohádka o tom, kde může skončit megalomanské šílenství.

22.12.2023 3 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Výborné. Výborné. A do třetice zase výborné. Nedokázal jsem knihu až do konce odložit.
Sice špičkování Kim a Tracy působí po tolika dílech už trochu zasekle a křečovitě, ale jejich nepřipouštěná spolupráce má lepší a lepší výsledky. Hlavní námět knihy (tedy motá se do toho ještě jeden, ale to se zjistí až na konci) je velmi originální. Pachatel má zřejmě za sebou studium středověké literatury a historie na nějaké lepší škole. Jinak si jeho inspiraci k modu operandi představit nedokážu.

15.12.2023 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Velmi smutná detektivka. Sice princezna byla zachráněna, ale stejně jsem hodně na rozpacích, když se mám rozhodnout, jestli to vlastně dohromady dopadlo dobře. V tom koloběhu krutosti a utrpení se to dobro tak nějak ztratilo.

28.11.2023 4 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

Způsob psaní mi nebyl vůbec sympatický a do knihy jsem se nedokázal pořádně začíst. Jakoby kniha byla o plochých postavách psaná nezaujatým pozorovatelem z velkého odstupu. Odložil jsem ji příliš brzy na to, abych dával nějaké hvězdičky.

25.11.2023

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Velmi originální zápletka. Sice mi pachatelka byla od začátku bytostně nesympatická, ale jako pachatelku jsem ji rozhodně netipoval. Jen Woodymu bych přál více racionálního úsudku...

25.11.2023 5 z 5

Zvěrolékař a spol. Zvěrolékař a spol. Luke Gamble

Průměrná kniha na oblíbené a vděčné téma. Čím více knih o veterinářích jeden čte, tím víc oceňuje, jak skvěle jsou napsané a přeložené knihy Jamese Herriota.

21.11.2023 3 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Slušná deaverovka. Nic ducharvoucího, ale čtenáře znejistěného sotva podprůměrnou sérií s Colterem Shawem uklidní, že autor ještě stále umí psát. Matení čtenáře a podstrkávání zavádějících faktů je občas násilné a postrádá tu jemnou eleganci počátečních dílů, jako byl v knize zmiňovaný Hodinář nebo skvělá Iluze. Velmi se mi líbily technické pasáže o zámcích a klíčích. Mechanická řešení čehokoli mě vždycky fascinovala a zámky vždycky byly oblastí, kde spolu vždycky bojovaly dva intelekty - konstruktéra a lupiče. Myslím, že s postupujícím Green Dealem se mechanická řešení dostanou zpět na výsluní. Přece jen ve srovnání s "digitalizací" nepotřebují elektřinu, které je méně a méně...

19.11.2023 3 z 5

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

Jessica zde téměř nedostala prostor pro své znalosti kouzelnického prostředí. Takže ve srovnání s minulým dílem velké zklamání. Události úvodní kapitoly nebyly vlastně rozumně vysvětlené. Samotný závěr knihy je pak úplný malér. Aby se o takto důležitém rozuzlení knihy čtenář dozvěděl jen z neurčitého vyprávění jedné z vedlejších postav, je velmi nešťastné.

15.11.2023 3 z 5