tatafa tatafa komentáře u knih

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Naprosto úžasná sága, která čtenáři přibližuje každodenní život ve středověku napříč společenskými vrstvami. Ač se celým příběhem výrazně prolíná milostný příběh porodní báby Marty, přesto si myslím, že knihy zaujmou nejen romantické duše, ale i poněkud tvrdší povahy. Řada situací je napsána poměrně drsným až naturalistických způsobem, ze kterého nejen mrazí, ale někdy přivádí až nevolnost. Prostě mistrovsky napsaná série, kterou mohu vřele doporučit každému čtenáři, kterého alespoň trochu zajímá historie.

24.06.2018 5 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

24.06.2018 5 z 5

Doktorka z konce světa Doktorka z konce světa Meredith Appleyard

Příjemný, oddechový román, který se dobře čte a příběh rychle utíká. Ideální kniha na víkend či dovolenou, která ničím neurazí, ale na druhou stranu se ani příliš neodlišuje od podobně zaměřených příběhů např. z edice Harlequin. Přesto mohu vřele doporučit k přečtení.

Rovnováha života Rovnováha života Martina Hohenberger

Rovnováha života je románem, který se velice dobře čte a také snadno zavleče čtenáře do změti negativních a temných pocitů, které prožívá hlavní hrdinka. V románu se setkáváme nejen s jiskřením mezi hlavní hrdinkou a sympatickým mladým mužem, ale přesto si myslím, že hlavním tématem je strach a další pocity, které prožívají pacienti s rakovinou. Nedá se tedy říci, že by se jednalo o čistě romantickou knihu, spíše o psychologický román s nádechem romantiky, díky čemuž si myslím, že si jej oblíbí i čtenáři, kteří nemají rádi příliš láskyplné a jednoduché příběhy. Vřele doporučuji k přečtení ...

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Kniha mne velice příjemně překvapila a vlastně i okouzlila, jedná se o naprosto dokonalý koncert propletených vztahů a míst k zamyšlení. Jedná se o jednu z knih, kterou by s rozhodně měl přečíst každý čtenář romantických příběhů, protože se již myslím jedná o jednu z klasik a stálic románů pro ženy, které by měl znát každý.
více v recenzích - Tatafa a jeho kouzelný svět

23.05.2018 5 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Ryanova pomoc se velice snadno a rychle čte a děj příjemně ubíhá. Jedná se o jednoduchý odpočinkový román ve stylu příběhů z edice Harlequin. Již v předmluvě autorka uvádí, že jejím cílem bylo napsat klasický jednoduchý příběh z červené knihovny, jen trochu po svém. A to je myslím hlavním pozitivem této knihy - na nic si nehraje, autorka se nesnaží o nijak hluboké myšlenky ani literaturu a myslím, že její cíl - vytvořit prvotřídní román ve stylu "harlekýnek". S tím se sice váže, že děj a zápletka lze velice snadno odhadnout již po přečtení anotace a příběh rozhodně ničím nepřekvapí. Ovšem pokud od něj budeme čekat především sladký romantický odpočinek, tak máme před sebou velice kvalitní knihu.

21.04.2018 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Pojízdný krámek snů je velice čtivě napsaná kniha, která vás nenechá odejít od příběhu. Je sice pravda, že chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale tento problém mám asi u všech autorčiných knížek. I když "problém" je asi diskutabilní termín, protože po přečtení knížky naopak těžko odolávám sáhnutí po další její knize. Hlavní pozitivem knihy je, že se nejedná o žádný prvoplánový romantický příběh, u něhož je zápletka odhalena již po několika stránkách. Naopak autorka dokáže vykreslit vtipný a napínavý příběh. A jako bonus možnost nahlédnout do anglických knihoven a procestovat Skotskou krajinu. Co dodat, prostě ideální knížka, která si zaslouží přečtení ...

10.03.2018 5 z 5

Knihkupectví u osamělých srdcí Knihkupectví u osamělých srdcí Annie Darling

Knihkupectví u osamělých srdcí je velice čtivá a propracovaná kniha. Ač samotná zápletka není nic neobvyklého a v červené knihovně ji najdete velice často, přesto se autorce podařilo z příběhu získat ještě "něco" díky zajímavě a podrobně vykreslenému prostředí malého knihkupectví. Jediné co bych knize výrazně vytkla je poměrně velké množství překlepů, gramatických a bohužel i stylistických chyb, díky nimž jsem měla pocit, že román asi nepotkal korektora. Sice se jedná o věc, která lze při čtení přehlédnout, ale přesto jí zbytečně ubírá na kvalitě. Vřele doporučuji k přečtení !!!

10.03.2018 4 z 5

Dračí princezna Dračí princezna Eliška Richterová

Krásný příběh, a kterém je sice místy znát že se jedná o prvotinu, ale svou originalitou a propracovaností příběhu se řadí mezi přední fantasy romány, které jsem četla. Čte se velice dobře a autorka i v několika větách dokázala velice barvitě popsat magický svět draků a dračích lidí. Vřele doporučuji na přečtení pro každého, kdo má rád fantasy se špetkou romantiky a těším se na další autorčina díla.

24.02.2018 4 z 5

Slibuji ti, Annabelle Slibuji ti, Annabelle Tamara McKinley

Velice zajímavá kniha, která se snadno čte a docela povedeně bortí mýty o romantických knížkách, jakožto braku v literatuře. Podle mne je to ideální příběh, který v sobě ukrývá neobyčejnou osudovou lásku, napětí ze závěru příběhu a navíc ještě poměrně realistické popisy Paříže 30. let minulého století i prostředí španělské občanské války, ze kterého rozhodně silně mrazí. Prostě velice povedená kniha, kterou vřele všem doporučuji k přečtení.

20.01.2018 5 z 5

Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Hope Jahren

Knihu Když šeptá listí bych vřele doporučila všem čtenářům, kteří se zajímají o biologii i o geologii, a to nejen na laické, ale i odbornější úrovni. Je to příběh, který dokáže podat informace srozumitelným způsobem nejen člověku, který o této oblasti neví naprosto nic, ale i člověku, který se o stromy a biologii podrobněji zajímá. Zároveň je to však kniha, která pravděpodobně nezaujme humanitně zaměřené čtenáře, kteří nedokáží náležitě ocenit a pochopit kouzlo vzorku snímaného rentgenem nebo zkoumaného pod mikroskopem.

Mě ovšem kniha nijak výrazně nezaujala, protože jsem od ní čekala spíše nějaké příběhy, ponaučení o stromech, jejich využití nebo prostě jen zajímavý životní osud vědkyně. Namísto toho se zde objevovalo neustálé stěžování si na nedostatek peněz, času a popis života člověka, který je značně odtržený od reality a i nudný život mu připadá nesmírně zajímavý. Asi prostě nejsem čtenář který dokáže nadšeně vzdychat nad poměrně dlouhými popisy jakýchsi pokusů na mikroskopu či jiných zařízeních.

20.01.2018 2 z 5

Zvláštní příběh Zvláštní příběh Katarína Gillerová

Zvláštní příběh je opravdu dosti "zvláštní" román, který se vymyká z jakéhokoliv žánrového zařazení. Autorka nechává svého čtenáře až do poslední chvíle v napětí, jak osudy hlavních postav nakonec dopadnou, takže knihu ocení i čtenáři, kteří nemají rádi jednoduché romantické příběhy.

Bohužel se knížka nečte úplně snadno, protože autorka mezi vyprávěním o jednotlivých postavách přeskakuje bez jakéhokoliv upozornění, takže je při čtení zůstat ve střehu, protože se snadno stane, že nevíte o kom se spisovatelka vlastně zmiňuje.

Přesto je příběh velice zajímavý a vřele doporučuji jeho přečtení.

20.01.2018 3 z 5

Ostrovy splněných snů Ostrovy splněných snů Nora Roberts

Ostrovy splněných snů jsou kniha, která mne zaujala nejen krásnou obálku, ale také velice čtivým příběhem, ze kterého sálá romantika a teplo tropické dovolené. Ač příběhy v sobě neukrývají příliš hlubokou zápletku, přesto jsem si jejich čtení velice užila a zároveň i nostalgicky zavzpomínala na nedávné doby, kdy jsem se věnovala především podobným knihám z edice Harlekýn.
I když Harlekýnky mezi čtenáři patří mezi knihy s nejhorší pověstí a hodnocením, dovolila bych se postavit do opozice proti většině. Sice jsem si vědoma, že většina kritiky je založena na pravdě, protože se opravdu jedná o příběhy velmi jednoduché a předvídatelné, které čtenáře ničím nepřekvapí a ve většině případů ani nepoučí, ale na druhou stranu si myslím, že mají své kouzlo.
Osobně na tyto knihy nahlížím jako na prvotřídní večerníčky či jiné pohádky pro dospělé.
Pro mne je to především odpočinek a fakt, že nad příběhem není naprosto nutné přemýšlet nebo se soustředit. Kromě toho Harlekýnky mají jedno velice významné pozitivum, které mnohdy lidé opomíjejí, a tím jsou promyšlené a barvité popisy nejen krajiny, ale i dalších kulis ve kterých je děj vystavěn, takže se čtenář může prostřednictvím knihy příjemně pokochat a zasnít se .

22.10.2017 4 z 5

Město naděje Město naděje Salma Blanco

Musím říci, že k této knize jsem přistupovala poměrně s nedůvěrou, protože klasické westerny nemám ráda, a tak jsem se bála, jestli to bude příběh opravdu pro mne.
Ale přišla jsem na to, že někdy na čtenářský instinkt není radno spoléhat, protože Město naděje mne velice mile překvapilo. Nejen, že se jednalo o styl romantického příběhu, který mám ráda – tedy nechybí v něm jiskření a touha, ale zároveň není jednoduchý a si v něm dokáži nalézt hlubší myšlenky. Asi největším překvapením pro mne bylo rozuzlení Maudina příběhu, který se naprosto vymyká „klasickým“ tajemstvím, které se v podobných románech objevují.
Kromě příběhu Maud mne zaujal i autorčin styl vyprávění, při kterém se věnovala čistě hlavním postavám a pokud se přeci jen nějaké vedlejší postavy objevily, byly popsány velice stručně. U jiného příběhu bych asi měla pocit, že „něco“ románu chybí, protože více postav často znamená i bohatší děj. Každopádně u Města naděje dokázala autorka napsat příběh tak, že více postav by bylo naopak na škodu.

02.10.2017 4 z 5

Lovec věna Lovec věna Kateřina Loučková

Je sice pravda, že k této knize jsem se dostala díky nabídce recenzního výtisku na Facebooku, a původně jsem o knížce neměla nijak valné iluze. Spíše jsem chtěla zkusit nějakého nadějného českého spisovatele, i kdyby kvalita nebyla nikterak vysoká, protože si myslím, že každá příležitost podpořit naše autory se musí využít, zvláště dnes, kdy je česká literární tvorba čtenáři poměrně opomíjená.
A musím říci, že jsem byla velice mile překvapena. Podle autorčina popisu jsem čekala nějaký temný historický román, který se bude blížit detektivce nebo podobnému žánru, protože se kniha měla odlišovat od příběhů, které běžně naleznete na tomto blogu. Ale opak byl pravdou, z románu se vyklubal příběh, který splňuje mé požadavky na žánr historických románů pro ženy. Kniha je napsána čtivě, poutavě a napíná čtenáře do poslední chvíle. Dokonce se knize povedlo něco poměrně nečekaného - dokázala mít překvapivý a ne zcela odhadnutelný závěr, což je u romantických příběhů velice nezvyklé.
Je sice pravda, že některé pasáže mi trochu brnkali na nervy, zvláště ve chvílích, kdy je až uměle zdůrazňována dvorská etiketa a způsoby, i když hlavní postavy mluví a jednají spíše po vzoru dnešního způsobu hovoru. Ale na druhou stranu to může ke knížce přivést mladé čtenáře.
Ač mám ke knížce pár drobných výhrad, přesto ji s čistým svědomím vřele doporučuji k přečtení, protože rozhodně stojí za ten strávený čas.

14.09.2017 4 z 5

Láska po francouzsku Láska po francouzsku Fiona Valpy

Láska po francouzsku je příběh, ke kterému jsem se dostala především díky nádherné a nápadité obálce. A jako velký klad vnímám, že knížka nemá "jen" povedenou obálku, ale také nádherný příběh.

Sice musím uznat, že příběh není zcela nejoriginálnější a spíše se zápletkou řadí mezi tuctovější romantické knížky, ale to co ztrácí na originalitě, to dohání na popisech přírody a reálií francouzského venkova.

Nevím čím mne příběh tak oslovil, možná je to zvláštní lehkostí a optimismem se kterým autorka popisuje i nepříliš pozitivní věci, takže na čtenáře zřetelně dýchá příjemné teplo a odpočinková letní atmosféra, což je věc, kterou mám u knížek velice ráda. Navíc je to kniha, která dokáže leccos naučit, třeba o francouzských tradicích nebo výrobě vína, takže dodává příběhu zajímavou přidanou hodnotu.

Láska po francouzsku je bezpochyby román, který si ve svém žánru romantických příběhů, zaslouží plný počet a vřelé doporučení všem romantickým duším.

11.09.2017 5 z 5

Je pravda, že i tato kniha mne značně zmátla svou pozitivní obálkou i názvem, ale přeci jen jsem již na to trochu byla připravená po přečtení prvního dílu. A musím říci, že se mi líbila podstatně více, než předchozí kniha. Konečně jsem u hlavní hrdinky viděla trochu více pozitivního myšlení a chuti se s věcmi poprat. Ač se knížka dotýká podobně těžkých témat, jako předchozí román, překvapivě na mne působila podstatně světleji a radostněji, takže obsažené tragédie se daly snáze překonat.
Stále si myslím, že je to velice netradiční román, který boří hranice mezi žánry a kombinuje rodinné tragédie natolik překvapivě, ale přeci reálně, že lze před autorkou jen smeknout pomyslný klobouk, protože takové dílo se jen tak nevidí.
A také pořád mne dokáže v příběhu vytočit doběla neustálá přítomnost cigarety v ruce hlavních hrdinů, protože to jako nekuřačka opravdu ze srdce nenávidím i v normálním životě, natož v knížkách.
Ač mám k příběhu své drobné osobní výhrady, přesto je to kniha, kterou bych doporučila každému čtenáři. A to překvapivě i tomu, který nemá rád romantické příběhy.

04.09.2017 4 z 5

Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Georgina Guthrie

K této sérii jsem se dostala dá se říci omylem, ale přeci jen poněkud logickým. Jednak mne zaujaly nádherné obálky, které vytvořilo nakladatelství Grada a také protože mám velice ráda Shakespeara, i když jsem od něj ještě příliš knih nečetla. Přesto jsem neodolala možnosti se o něm něco dozvědět. Při výběru prvního dílu jsem měla poměrně obavu, co z toho vznikne, protože tak nějak automaticky nedůvěřuji bestsellerům. A musím říci, že jsem byla velice mile překvapena.
Ze série se vyklubal příběh, který přesně odpovídá mým požadavkům na kvalitní romantiku. Knihy byly vtipné, jiskrné a navíc díky rozborů Shakespeara dávaly přidanou hodnotu.
Je sice pravda, že celý příběh by se dal krásně shrnout do jedné silnější knihy, ale na druhou stranu to myslím příběhu nikterak neubralo na kráse, spíše naopak.
Co mu ovšem z mého pohledu silně na kráse ubíralo, byly vulgarismy, které se v některých pasážích objevovali téměř v každé přímé řeči, a působilo to silně uměle. Navíc si prostě myslím ,že podobná slova do romantických knih nepatří, a zvláště ne v takovéto míře.
Každopádně jsem velice ráda, že jsem se ke knihám dostala a vřele je každému doporučuji k přečtení.

03.09.2017 5 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Když o tom tak přemýšlí, naprosto netuším, jak jsem se k této knize mohla dostat. A ani nevím, co si o ní myslet. Je to naprosto úžasně napsaný a vykreslený příběh, který mne naučil mnohému o výrobě vína ve středověku. Zároveň jsem se v knize ale také pořádně spletla, protože jsem čekala běžný romantický příběh z dávné historie a najednou přede mnou ležel spíše společenský a napínavý příběh o muži, který buduje své vinařství.

Asi mohu říci o příběhu toto: Katalánec je úžasný, čtivý a jedinečný román, který mohu každému vřele doporučit, ale mne osobně se sice líbil, ale na druhou stranu ničím výrazně neoslovil a na rozdíl od většiny knih, které jsem přečetla se k němu nemám chuť vracet, tedy prozatím. Prostě je to ideální kniha, ale pro někoho jiného a méně romantického, než jsem já.

03.09.2017 4 z 5