tatafa Online tatafa komentáře u knih

Země Nory Robertsové Země Nory Robertsové Ava Miles

Knížka je napsána velice čtivým a poutavým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje a jen tak nepustí před dočtením celé knížky. :) V příběhu se plynule a nenásilně prolíná "červená" knihovna s detektivním žánrem. Autorku lze zcela jistě pochválit za zajímavou a poměrně originální zápletku i propojení s legendárními romantickými příběhy od Nory Robertsové.

Osobně však ve mne knížka budí poměrně rozporuplné pocity. Příběh lze určitě doporučit díky své originalitě, zajímavému prostředí i sympatickým postavám.

V příběhu je vkusně upozorněno na to, že romantické příběhy jsou opravdu jen "pohádka pro dospělé" a že není příliš dobrý nápad, pokud bude člověk očekávat, že takto funguje svět i ve skutečnosti.

Po přečtení mi na této knize asi nejvíce vadila její délka - příběh sám o sobě nebyl špatný, ale přišel mi místy zbytečně zdlouhavý a nezáživný.

Země Nory Robertsové podle mne představuje nepříliš povedenou kombinaci romantického a detektivního příběhu, kterému k dokonalosti chybí více přitažlivosti a chemie mezi hlavními postavami a také více napětí či nebezpečí, které oběma žánrům dodávají ten správný říz. Autorka se podle mne snažila nepříliš úspěšně napodobit styl a jedinečný ráz, které mají romantické či detektivní příběhy od Nory Roberts.

Knížku Země Nory Robertsové bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády Noru Robertsovou a romány pro ženy s detektivní zápletkou, u kterých však není nutné příliš myslet.

09.06.2021 3 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Příběh je napsaný velice čtivým jazykem, stylem vyprávění a vtipnými dialogy (nejen) mezi hlavními postavami, které snadno vtáhne čtenáře do děje a nepustí před koncem příběhu. Autorka v ději nepoužívá příliš popisů a naopak poměrně akčně a především pomalu rozplétá jednotlivé nitky příběhu, takže se čtenář při čtení nenudí až do poslední řádky. :)

Příběh lze zcela jistě pochválit za zajímavé prostředí, ve kterém se odehrává a odhaluje silné i slabé stránky, které jsou součástí světa vrcholového krasobruslení.

Osobně se mi líbila vedlejší dějová linka připomínající nástrahy života na sociálních sítí (např. ztrátu soukromí, stalking, šikanu, zneužití fotografií atd.), jichž by si měl být vědom každý uživatel těchto služeb či aplikací.

Jako nedostatek zde lze uvést, že je celý příběh postaven na řadě klišé, generalizací, stereotypů a také, že podobnou zápletku mezi hlavními postavami lze nalézt ve velkém množství románů pro ženy a dívky.

S láskou, Lukov bych je jedním z nejlepších románů, který jsem četla z tohoto žánru a mohu jen všem vřele doporučit k přečtení. :)

19.05.2021 5 z 5

Odmaskovaná Julie Odmaskovaná Julie Teri Wilson

Odmaskovaná Julie je příběh napsaný veliče čtivým jazykem, který čtenáře snadno vtáhne do děje a jen tak nepustí. Hlavní zápletka i převážná část děje je tvořena mírně šablonovitě na základě dramatu od Williama Shakespeara Romeo a Julie.

Autorka se myslím ani nesnaží svého čtenáře výrazněji ničím překvapit - jak lze již podle názvu předpokládat, hlavní postavy jsou potomky znepřátelených rodin vyrábějících čokoládu na malém anglickém městečku, jejichž vzájemnou nenávist způsobilo drobné nedorozumění.

Knížku lze zcela jistě pochválit především za zajímavé prostředí, ve kterém autorka příběh rozehrála. Čtenáři se představí voňavý, sladký, ale také poměrně tvrdý svět čokolády a jejich výrobců v Anglii i Itálii, a také prostředí kulinářských soutěží.

Dle očekávání obsahuje kniha poměrně velké množství klišé, generalizací, stereotypů a už podle anotace každý čtenář dokáže odhadnout převážnou část děje i zvratů, takže čtenáře při čtení vlastně vůbec nic nepřekvapí.

Odmaskovaná Julie je prostě jedna z řady odpočinkových romantických knížek, které vás sice při prvním čtení naprosto okouzlí, ale za pár týdnů už naprosto nebudete tušit o čem vlastně byla.

Přesto bych tento příběh vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády odpočinkové příběhy s vůní čokolády a s nádechem velkého rodinného dramatu ve stylu Romea a Julie. :)

13.05.2021 4 z 5

Úžasný pan Darcy Úžasný pan Darcy Teri Wilson

Úžasný pan Darcy je napsaná velice čtivým a také poutavým jazykem, který čtenáře snadno a rychle vtáhne do děje. Celý příběh lze označit jako velice volnou adaptaci románu Pýcha a předsudek od Jane Austenové, který se však celý odehrává v současnosti.

Osobně mám z této knížky poměrně rozporuplné pocity. Příběh mne sice naprosto okouzlil svým námětem, prostředím psích výstav, které bylo pro mne dosud naprosto neznámé, a také zapojením pejsků do děje.

Na druhou stranu byla knížka pro mne i značným zklamáním. Román se naprosto ničím neodlišuje od klasických "harlekýnek" či jiných příběhů červené knihovny. Knížka obsahuje velké množství klišé, stereotypů a příběh nedokáže ničím výrazně překvapit.

Bohužel nedokáži říci, kolik má román společného s Pýchou a předsudkem, protože jsem ji nikdy nečetla, ale předpokládám, že podobnost nebude nijak výrazná.

Úžasný pan Darcy je prostě jedna z řady odpočinkových romantických knížek, které vás sice při prvním čtení naprosto okouzlí, ale za pár týdnů už naprosto nebudete tušit o čem vlastně byla.

13.05.2021 3 z 5

Osudový návrat Osudový návrat Eloisa James

Příběh je napsán příjemnou kombinací moderního a archaického jazyka, takže se text snadno čte, ale zároveň není čtenář ochuzen o atmosféru 18. století v němž se příběh odehrává.

Osudový román lze zcela jistě pochválit za originální a neotřelou zápletku i děj. V rámci červené knihovny nenajdeme příliš historických románů jejichž hlavní postavou je známý autor cestopisů, po kterém doslova šílí všechny urozené dámy (nejen) z Londýna.

Autorce se podařilo vystavět příběh, který v rámci možností žánru, dokáže napínat čtenáře až do úplného závěru. Lze sice předpokládat, jak asi kniha skončí a která dvojice zůstane spolu, ale i přesto dokáže autorka pozvolným rozvíjením životních příběhů i postupnou gradací vztahů mezi hlavními postavami, udržovat čtenáře v napětí až do samého závěru.

Knize lze vytknout rozvláčnost a poněkud bezdůvodné opakování některých situací (např. lukostřeleckého souboje apod.), které by šlo vynechat a příběh bez výraznější škody o něco zkrátit.

Osudový návrat je příběh, který lze vřele doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi romantické historické příběhy v nichž není nouze o jadrnější slovní přestřelky mezi hlavními postavami. Kniha zároveň myslím osloví všechny milovníky 18. století v prostředí anglické šlechty a smetánky. :)

13.05.2021 4 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Knížka Snít znovu je napsána velice čtivým a také poměrně jednoduchým jazykem, který čtenáře snadno vtáhne do děje a jen tak nepustí. Autorka v příběhu nepoužívá příliš popisů reálií ani hlavních postav, díky čemuž se ani dospívající čtenáři při čtení rozhodně nudit nebudou. :)

Knížka lze zcela jistě pochválit za zajímavé prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Českému čtenáři je představen styl výuky typický pro Spojené státy Americké, prostředí studentských hokejových soutěží a také jak těžké to mohou mít začínající herci v proslulém Los Angeles.

Románu lze vytknout řadu klišé, generalizací a stereotypů objevujících se v příběhu. Zároveň je kniha velice předvídatelná, takže každý čtenář už po pár úvodních stránkách ví, jaké dějové zvraty se v knize pravděpodobně objeví i jak celý příběh dopadne.

Osobně bych si dovedla představit, že by knížka byla o pár stránek kratší, protože mi příběh přišel místy zbytečně zdlouhavý a natahovaný.

Román Snít znovu bych vřele doporučila všem čtenářům, kteří mají rádi odpočinkové romantické příběhy pro dospívající z prostředí amerických škol a hokejových turnajů.

12.05.2021 4 z 5

Talisman pro štěstí Talisman pro štěstí Helena Hunting

Talisman pro štěstí je napsán velice čtivým a svižným jazykem, který rychle vtáhne čtenáře do děje. Autorka v příběhu používá poměrně akční styl vyprávění, ve kterém se příliš neobjevují popisy okolí ani hlavních postav.

Osobně musím říci, že mám po přečtení tohoto příběhu značně rozporuplné pocity.

Knížku lze určitě ocenit za to, že ji lze krásně přečíst za jedno odpoledne a není potřeba nad ní příliš přemýšlet. Hloubavější čtenář se možná i dokáže zamyslet nad otázkou zdravého sebevědomí, budování vztahů v nichž jsou si oba partneři rovni nebo o tom, co čemu klademe vinu za své (ne)úspěchy.

Jinak jsou však středobodem celého příběhu podrobně rozepsané milostné scény a erotické hrátky hlavních postav.

Talisman pro štěstí se bohužel nijak výrazně neodlišuje od řady dalších příběhů z červené knihovny s erotickým námětem.

Příběh je plný klišé, generalizace a jeho pointa i zápletka je čtenáři známá už po prvních stránkách.
Osobně mi poměrně vadilo nastavení příběhu, ve kterém všechny postavy považovali za naprosto samozřejmé, že je naprosto normální, aby se žena naprosto ve všem podřídila a přizpůsobila svému partnerovi, který si téměř ani nevšímá jejích potřeb a starostí.

Talisman pro štěstí lze vřele doporučit všem čtenářům, kteří si chtějí odpočinout u erotického příběhu a nechtějí nad dějem vůbec přemýšlet...

11.05.2021 3 z 5

Královnou krásy z donucení Královnou krásy z donucení Teri Wilson

Knížka Královnou krásy z donucení je napsána velice čtivým jazykem, který poměrně snadno vtáhne čtenáře do děje a příběh rychle ubíhá. Jedná se o odpočinkový román, který ničím výrazně nevybočuje z řady romantických příběhů pro dívky.

Knížka lze ocenit za velice exkluzivní a zajímavé prostředí amerických soutěží o královnu krásy, ve kterém se celý děj odehrává. Autorka přináší poměrně zajímavou sondu do jednotlivých částí soutěže i rozdílnosti lidí, kteří se těchto událostí zúčastňují.

Příběhu lze zcela jistě vytknout řadu klišé, generalizací i práci se stereotypy, které jsou však nedílnou součástí žánru romantických příběhů pro ženy. Osobně mne na knize trochu zamrzelo, že zde knihovna a knihovnice byli vykresleny jako ultra nudné a šedivé myšky, kterým je potřeba se vyhnout velikým obloukem. A přitom z vlastní zkušenosti vím, že je to právě naopak a knihovny dokáží být pořádně rušná a zábavná místa. :)

Královnou krásy z donucení je zcela určitě příjemný romantický příběh ze zajímavého prostředí a se sympatickými postavami, u kterého se dá krásně odpočinout a vřele doporučuji k jeho přečtení.

07.05.2021 4 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Knížka je napsána velice čtivým způsobem, který čtenáře snadno vtáhne do děje. Autorka používá poměrně jednoduchý jazyk bez výraznějších popisů okolí a v dialozích často pracuje s vulgaritami.

Za pozitiva lze u této knížky jednoznačně označit originální prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Málokomu se podaří nahlédnout do zákulisí mezinárodního turné (nejen) chlapecké rockové skupiny a nasát tento velice specifický životní styl.

Osobně bohužel musím říci, že mne tato knížka poměrně zklamala a negativ na ní dokážu najít podstatně více.

Vzhledem k tomu, že se jedná o romantický příběh, tak jsem zde naprosto postrádala jakékoliv výraznější jiskření, projevení citů nebo chemii mezi hlavními postavami. Autorka v ději plynule přeskakovala mezi všemi postavami a řešila i poměrně detailní situace, ale přesto jsem měla často pocit, že postava Saši zde má pouze okrajovou roli a nikoliv úlohu jedné z hlavních postav, jak by si zasloužil.

Zároveň mi na románu dost vadilo množství vulgarit a "fekálního" humoru se kterým autorka v knize pracuje. Je sice pravda, že v pánském kolektivu, zvláště u mladých lidí, je tento styl komunikace a humoru poměrně běžný, ale myslím si, že v tomhle příběhu autorka trochu přestřelila únosnou hranici.

Při čtení příběhu jsem často měla pocit, že se jedná o partičku sotva osmnáctiletých dospívající, ale rozhodně by mne na základě chování i jazyka nenapadlo, že všem postavám je zhruba okolo pětadvaceti let.

Shrnuto podtrženo, Rytmus, já & Malychin je poměrně průměrný romantický příběh, který lze doporučit k přečtení o lenivém víkendu, ale rozhodně to není knížka, ze které budete nějak výrazněji nadšeni nebo o ní budete v superlativech mluvit ještě několik týdnů. Spíše si myslím, že za pár dní ani nebudete vědět, o čem tato knížka vlastně byla...

07.05.2021 3 z 5

Vzpomeň si na lásku Vzpomeň si na lásku Sarah Jio

Knížka je napsána velice čtivým a svižným jazykem, který čtenáře rychle vtáhne do příběhu a už jen tak nepustí. Autorka velice zajímavým způsobem pracuje s prolínáním současnosti s minulostí i pomalejších scén s akčnějšími, takže se při čtení rozhodně nikdo nebude nudit. :)

Hlavním kladem tohoto příběhu je poměrně originální zápletka, se kterou se v červené knihovně příliš nelze setkat. Je sice krajně nereálné, že by se ve skutečnosti podobný romantický příběh o bezdomovci, který najde svou dřívější lásku a začlení se zpět do společnosti. Ovšem na druhou stranu kniha poměrně věrně ilustruje situaci bezdomovců (nejen) ve Spojených státech Amerických.

Knížce lze zcela určitě vytknout předvídatelnost, kdy čtenář dokáže už po několika úvodních stránkách snadno odhadnout hlavní zápletku i převážnou část děje. Zároveň se jedná o příběh plný klišé, generalizací a nereálných situací, bez kterých si žánr romantických příběhů pro ženy asi nelze dost dobře představit.

Vzpomeň si na lásku je příběh, který lze vřele doporučit všem romantickým duším, které mají chuť se zasnít nad osudovou láskou a zároveň si odpočinout u jednoduchého příběhu. :)

05.05.2021 5 z 5

Štěstí na dně silné kávy Štěstí na dně silné kávy Agnès Martin-Lugand

Knížka je napsána velice čtivým jazykem, který snadno a rychle vtáhne čtenáře do děje. Velkým pozitivem této knihy, že je poměrně nepředvídatelná, tedy v rámci možností, které autorce nabízí žánr romantických příběhů pro ženy.

Autorka se v románu věnuje poměrně hluboce mateřské lásce, vztahům mezi matkou a synem i ženou a jejími potencionálními partnery či osudovými láskami. :) Štěstí na dně silné kávy je příběh, který velice zajímavě ukazuje mentalitu a kulturu Francie i jejích obyvatel a může být pro čtenáře přínosný i díky možnosti poznat tuto rozmanitou zemi.

Za jistý nedostatek příběhu lze považovat nereálnost děje, až místy přehnanou teatrálnost a rozebírány a prožívány naprosto veškeré emoce či city. Zároveň je kniha postavena na řadě klišé a generalizací, které však k tomuto žánru bezpochybně patří.

Knihy Anges Martin-Lugand jsou podle mne jedny z nejzajímavějších a nejkvalitnějších románů pro ženy, které jsou v Čechách v posledních letech vydávány a vřele doporučuji k jejich přečtení. :)

30.04.2021 5 z 5

Zmrzlinové sedmé nebe Zmrzlinové sedmé nebe Abby Clements

Román vypráví o dvou sestrách, které zdědí po babičce zmrzlinový obchod, který se společně snaží obnovit.

Samozřejmě v příběhu nechybí osudová láska, počáteční nezdary při výrobě zmrzliny a také podrobný vhled do výroby domácí zmrzliny. Jedná se o velice čtivý a odpočinkový román, který lze vřele doporučit všem, kteří mají rádi zmrzlinu.

Ovšem musím říci, že i když jsem si čtení hodně užívala, tak po měsíci od přečtení už téměř netuším o čem byla. Je to prostě knížka, u které si odpočinete, zavzpomínáte na dovolenou u moře, ale hlubší dojem ve vás pravděpodobně nezanechá…

21.04.2021 3 z 5

Neodolatelný ničema Neodolatelný ničema Valerie Bowman

Knížka je napsána velice čtivým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje. Stejně jako předchozí díly se tento román sice odehrává přibližně v 18. století v prostředí anglické šlechty, ale všechny postavy hovoří velice moderním jazykem a není zde nouze o sarkastické či ironické slovní přestřelky (nejen) mezi hlavními postavami.

Tuto knihu lze zcela jistě pochválit právě za humorný a akční styl vyprávění, který bez zbytečných popisů stále udržuje čtenáře ve střehu. Hlavním kladem je u tohoto románu prostředí, kde se převážná část děje odehrává.

Autorka čtenáři představuje prostředí pirátů, přístavů a námořnických putyk v kontrastu s noblesním a korektním světem anglické šlechty, což je i v historických románech prostředí poměrně neobvyklé.

Jako drobný nedostatek lze u knihy zmínit naprostou historickou nereálnost příběhu - ať už v tom, jak spolu postavy hovoří a jak jednají, nebo také v situacích, které řeší a zažívají - např. anulování sňatku atd. Nicméně na to, že příběh není historicky věrný upozorňuje sama autorka také v poděkování.

Dále lze Neodolatelnému ničemovi vytknout množství klišé a generalizací, což jsou ovšem prvky, které k žánru historických románů ve stylu červené knihovny neodmyslitelně patří.

Román Neodolatelný ničema vřele doporučuji všem romantickým duším, které mají rády romantické historické příběhy se špetkou humoru, které se odehrávají na neobvyklých místech. :)

16.04.2021 5 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Mona Kasten opět nezklamala a vytvořila velice čtivý příběh, který svým stylem a použitým jazykem snadno vtáhne čtenáře do děje. Autorka velice střídmě používá popisy i další „omáčku“, takže má čtenář možnost si vychutnat příběh ústřední dvojice naplno a bez nějakého výraznějšího vyrušování či vysvětlování nepodstatných detailů.

Hlavním pozitivem románu Věřit znovu je bezpochyby to, jak autorka dokáže vytvořit romantický a odpočinkový román, který se zároveň dokáže věnovat poměrně hlubokým a vážným tématům jako je např. nevěra, úraz s trvalými následky nebo zlomené srdce a strach ze závazku atd.

Kromě zranění z minulosti a hledání vlastních snů či životní cesty se v tomto románu čtenář také dozví, jak probíhá studium či život na kolejích ve Spojených státech Amerických a může si udělat srovnání se vzdělávacím systémem u nás.

Knížce lze vytknout jistou rozvláčnost příběhu a některé pasáže by šli trochu zkrátit, zvláště v úvodu. Osobně mi trochu vadilo, že vlastně celá zápletka mezi hlavními hrdiny je rozehrána již z předchozího dílu série, takže se v jejich vztahu neodehraje nic „nového“ či nečekaného.

Věřit znovu je zároveň příběh plný klišé a generalizací, u kterého už po přečtení anotace více, co se v něm bude odehrávat a jak vše skončí.

14.04.2021 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Román je napsán velice čtivým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje. Autorka v knize velice málo používá popisy a věnuje se pouze samotným hrdinům. Zároveň je kniha napsána moderním a jednoduchým jazykem, který je pro tento žánr typický a mladými čtenáři očekávaný.

Knížku lze zcela jistě pochválit za to, jak postupně odhaluje příběhy hlavních hrdinů a v rámci možností žánru nechává čtenáře v napětí až do samého závěru. Začít znovu je román, ve kterém se čtenář může nenásilně dozvědět řadu zajímavých věcí o běžném životě a studiu na vysokých školách ve Spojených státech Amerických. Autorka velice zajímavě předkládá mladým lidem relativně těžká témata, jako jsou odmítnutí rodiči, sexuální zneužívání, znásilnění a „zametení těchto problémů pod koberec“.

Oproti dalším příběhům z této série je Začít znovu poněkud rozvláčněji pojaté a zvláště úvodní část by šlo trochu zkrátit. Autorka sice nechá prostor pro čtenářovo pozvolné seznámení s prostředím i jednotlivými postavami, ale z mého pohledu se tato část poměrně vlekla.

Začít znovu je zároveň příběh plný klišé a generalizací, u kterého už po přečtení anotace víte, co se v něm bude odehrávat a jak vše skončí, což je ovšem charakteristický rys žánru young adult.

13.04.2021 4 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Román je napsán velice čtivým stylem, který čtenáře velice snadno vtáhne do děje a jen tak před dočtením nepustí. Autorka používá jednodušší styl vyprávění, který je však pro žánr young adult typický a čtenáři očekávaný.

Ačkoliv je celý příběh vystavěn na poměrně jednoduché a často používané zápletce – zakázaného vztahu mezi pedagogem a studentkou – a pracuje s řadou klišé i generalizací, které mohou být pro řadu čtenářů velkým nedostatkem, přesto stojí za to si knihu přečíst.

Autorka v knize velice zajímavým způsobem pracuje s otázkou domácího násilí – průběhem, projevy, ale především následky (duševních i fyzických), se kterými se po celý život musí potýkat oběti. Knížka nabízí zajímavý pohled do běžného systému vzdělávání a fungování výuky ve Spojených státech Amerických – např. jak funguje zapisování předmětů, výběr studijní profilace nebo komunikace se studijním oddělením a pedagogy.

07.04.2021 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Knížka je napsána čtivým jazykem a autorka dokáže prostřednictvím příběhu velice realisticky přenést veškeré vůně, chutě i pocity až ke čtenáři.

Za velké pozitivum tohoto románu lze označit velice povedené a podrobně rozepsané příběhy nejen hlavních hrdinů, ale také vedlejších postav, což u tohoto žánru nebývá příliš časté. Autorka nenásilnou formou přivádí čtenáře k zamyšlení nad tím, jaká úskalí či duševní radosti i strasti mohou prožívat lidé vyrůstající se spoustou sourozenců i naopak jedináčci z nepříliš fungujících rodin.

Za velký nedostatek u tohoto románu považuji to, že autorka značně upozadila "cestovatelkou" tematickou linku románu. Oproti dalším knihám ze série Romantické útěky se v tomto příběhu objevuje atmosféra Paříže a jejích tradic či obyvatel jen poměrně okrajově a čtenář nemá možnost nasát atmosféru města ani zákusků.

Pro některé čtenáře může být značným nedostatkem řada generalizací, klišé či nereálnost příběhu, což jsou dle mého názoru stěžejní znaky bez kterých si nedokážu představit ten "správný" román pro ženy.

Cukrárnu v Paříži bych vřele doporučila všem romantickým duším, které si chtějí přečíst oddechový příběh odehrávající se v prostředí Paříže.

27.03.2021

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Příběh je napsán velice čtivým a barvitým způsobem, který čtenáře vtáhne do děje a přenese na něj atmosféru prostředí natolik, že nedokáže přestat číst. Autorce se i v tomto díle série Romantické útěky podařilo velice působivě propojit "klasický" romantický příběh s cestopisným románem o tradicích, lidech a krajině na Islandu.

Hotýlek na Islandu lze vyzdvihnout především pro to, jakým barvitým a jedinečným způsobem dokáže přinést skrze řádky atmosféru prostředí, vůni i pocity klidu, tepla a bezpečí až ke čtenáři. Bohužel to s sebou přináší i drobné negativum, protože vás knížka i ve velkém vedru donutí se zabalit do huňaté deky s pořádným hrnkem teplé kávy, abyste si atmosféru knížky mohli naplno vychutnat. ;)

Jako drobné nedostatky lze knížce vytknout poněkud uspěchaný závěr a především řadu klišé či generalizací, bez kterých si však ten "správný" romantický příběh asi ani nelze představit.

Knížku Hotýlek na Islandu bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády romantické příběhy se spoustou klišé, chtějí se dozvědět něco nového o hygge a především se rády při čtení zachumlají pod teplou deku s šálkem horké kávy. :)

27.03.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Kavárna v Kodani je napsána velice čtivým způsobem, který rychle vtáhne čtenáře do děje a již nepustí. :) Autorce se podařilo velice zajímavým a zdařilým způsobem propojit "klasický" romantický příběh z červené knihovny s cestopisem a do jisté míry i populárně-naučnou knihou o životním stylu.

Je až fascinující, jakým způsobem dokáže autorka přenést prostřednictvím svých řádků ke čtenáři atmosféru prostředí, pocit klidu a harmonie hygge a především vůně a chutí připravovaných dobrot. Tato přenositelnost smyslových vjemů lze považovat za největší "mínus" Kavárny v Kodani, protože čtenáře ponouká se zachumlat do měkké deky a zakousnout něco teplého a sladkého, i když je venku jak na Saharské poušti. ;)

Knížku Kavárna v Kodani bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády romantické příběhy se spoustou klišé, chtějí se dozvědět něco nového o hygge a především se rády při čtení zachumlají pod teplou deku s šálkem horké kávy. :)

22.03.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Knížka je napsána velice poutavým a čtivým jazykem s přiměřeným množstvím popisů prostředí i zvyků, tak že čtenáře naprosto vtáhne do děje a atmosféry místa.

Autorka v románu opět ukázala, že naprosto úžasně dokáže propojit romantický příběh hlavních hrdinů s mírně cestopisným představením tradic, zvyků, turistických míst i reálií běžného života v Tokiu a dalších částech Japonska.

Za velký klad Čajovny v Tokiu považuji množství témat, které je autorka schopna ve zdánlivě lehkém romantickém příběhu obsáhnout - kulturu a reálie Japonska, techniku fotografie i problém s nezdravou závislostí nad druhém člověku nebo zraněním, které může způsobit jedno zdánlivě drobné nedorozumění.

Jako drobný nedostatek tohoto románu lze považovat poměrně uspěchaný závěr odehrávající se mimo Tokio, který působí poměrně násilně a nepřirozeně.

Čajovna v Tokiu je knížka, kterou by si měla přečíst každá romantická duše, kterou oslovuje objevování Japonska i jiných kultur a má ráda odpočinkové příběhy plné lásky a s tím souvisejících klišé. :)

21.03.2021 5 z 5