tartan tartan komentáře u knih

Sten Sten Chris Bunch

Sympatický a viac ako dynamický rozjazd jednej výbornej sci-fi série, alebo ako sa zo Stena – pôvodne takmer otroka, stáva jeden z najlepších a najelitnejších cisárových vojakov. V druhom pláne sa napríklad dozvedáme aj to ako sa robí taká revolúcia – celkom poučné. Vadila mi trochu línia s nájomným vrahom, ktorý mal odpraviť Stena – tá sa mi zdala silne nedotiahnutá, naopak výborná bola tá s výcvikom u gardy. Palec nahor aj za skvelé postavy – od Stena až po cisára (jeho rozhovory s Mahoneym sú jednoducho excelentné), škoda len, že sa väčšine z nich dostáva tak málo priestoru. Knižka je však pomerne útla, takže pri tak dynamickom deji sa zlupne sťa malina.

21.02.2018 4 z 5

Dějiny Španělska Dějiny Španělska Jiří Chalupa

Výborne a s nadhľadom napísaná kniha o mimoriadne pohnutých dejinách krajiny, ktorá kedysi vytvorila ríšu, nad ktorou Slnko nezapadalo. Autor dokáže aj komplikované historické udalosti podať zaujímavo a zasvätene zároveň, navyše tak, že prinútia čitateľa neraz zamyslieť sa nad ich významom a možnými dôsledkami v prípade, že by sa odohrali mierne odlišne a pritom neskĺznuť do špekulatívnosti. Vzhľadom k súčasným udalostiam v Španielsku je zároveň veľmi aktuálna. A presne to je na histórii fascinujúce. Ako dokáže byť aktuálna. Pretože kto nepozná históriu...

27.01.2018 5 z 5

Svět mnoha barev Svět mnoha barev Julian May

Nemožno povedať, že by to bolo nezaujímavé. Je to dosť exotická sci-fi, nepoznám inú, ktorá by sa odohrávala v pliocéne. Pamätám si však, že sa mi to nečítalo ľahko a miestami mi to prišlo nezrozumiteľné. Druhý diel ma bavil ešte menej a tretí som si už ani nekúpil (odhliadnuc od toho, že knihy vychádzali s dosť značným časovým odstupom). Aby som sa však priznal, prvý diel som si vlastne kúpil najmä kvôli obálke. ;-)

14.01.2018 3 z 5

Meče & temná magie Meče & temná magie * antologie

Keby som mal hodnotiť túto výberovú antológiu originálnych poviedok, podľa jej zostavovateľov autoritatívne reprezentujúcich subžáner meč a (temná) mágia, iba podľa matematického spriemerovania mojich hodnotení jednotlivých poviedok, bolo by to iba za tri hviezdičky. Za tú snahu ponúknuť čo najširšie spektrum rôznorodých príbehov, z ktorých každý (okrem jednej svetlej, vysoko literárnej výnimky) spĺňa, samozrejme v rôznej miere, kvalite a k subjektívnej čitateľskej spokojnosti, atribúty od tohto subžánru očakávané, však hodnotím o hviezdičku viac. Táto kniha ma potešila hneď troma vynikajúcimi poviedkami – od Eriksona, Cherryhovej a Lyncha – pričom najmä tá od posledne menovaného ma uchvátila natoľko, že sa presunula hneď do mojej Top 10. Za nadpriemerné považujem ešte poviedky od Parkerovej, Lebbona a Abercrombieho. Ostatným vždy chýbalo niečo, čo by ich v mojich očiach pozdvihlo nad priemer (Enge, Nix, Silverberg, Keyes, Leeová, Kiernanová), alebo ma proste až tak nebavili, či vyslovene nudili (Cook, Moorcock, Shea). Za úlet považujem Willinghamov kraťas, ibaže by to bol (ne)podarený vtip. Každopádne je aj toto stokrát čitateľnejšie a zmysluplnejšie ako Wolfeho Krvavé klání, čo je , podľa môjho skromného názoru, stultitia maxima. Veľmi pekne je napísaná aj úvodná štúdia či predhovor, kde sa mi páčila najmä veta: „Pokiaľ je epická fantasy dieťaťom Íliady, meč a mágia je plodom Odyssey.“ Náramne vystihnuté! Posledná poznámka k obálke. Je veľmi výstižná a atmosférická, ale myslím si, že ani tá pôvodná obálka z originálneho vydania nie je vôbec zlá a vzhľadom k tomu, že tej temnej mágie (a temnoty) tu predsa len nie je až toľko (prevládajú skôr ľahšie až humornejšie formy), bola by možno aj vhodnejšia.

Lovci temného moře Lovci temného moře Mel Odom

Štipka sci-fi, kúsok hororu, dávka napätia, závan romantiky, slaná chuť mora a inteligentná mimozemská príšera cudzopasiaca vo veľrybe, a to všetko v 19.stor. – no proste dokonalý miš-maš, ale napodiv, bolo to celkom fajn.

Rhiannonův meč a jiné příběhy Rhiannonův meč a jiné příběhy Leigh Brackett

Science fantasy ako vyšité. Samozrejme, že je to poplatné kvalitou a vyznením dobe vzniku a skutočne to silne pripomína (najmä ten prvý a najlepší príbeh) Burroughsovho Johna Cartera z Marsu, ktorý sám o sebe nie je žiadne veľdielo. Číta sa to však celkom dobre a rozhodne to nie je kniha na zahodenie, aj keď otrasná obálka k tomu rozhodne zvádza. Btw., Brackettovej podľa všetkého ďakujeme za najkvalitnejšiu časť filmových Star Wars – Impérium vracia úder, kde stála za prvou verziou scenára, a ktorej pamiatke je film aj venovaný.

Živého mě nedostanou! Živého mě nedostanou! Dušan Fabian

Možno sa tejto knihe dajú vytknúť nejaké formálne nedostatky, je to však vrchovato zábavné čítanie (ak by som mal voľne parafrázovať zadnú stranu obálky: „Najlepšia predpotopná fantasy ever!“), k tomu nadupaná akcia, charizmatický hrdina (a čo keď je po smrti) a veľmi otvorený koniec, dávajúci nádej na ďalšie podobne skvelé dobrodružstvo.

13.01.2018 5 z 5

Leviatan Leviatan Scott Westerfeld

Je to už dlho, čo som čítal nejakú knihu pre mládež (no dobre, Harryho Pottera), ale Leviatan vzbudil moju pozornosť svojím názvom, vizuálom i načrtnutým dejom odohrávajúcim sa v alternatívnych „steampunkových“ dejinách 1. svetovej vojny. Po jej prečítaní rád konštatujem, že som nebol sklamaný a byť ešte v chlapčenskom veku, bol by som asi aj nadšený. Po vizuálnej stránke ide naozaj o veľmi peknú knihu. Od vymakanej obálky – podmanivo kombinujúcej „mechanicko-industriálne“ a „rastlinno – figurálne“ motívy, cez množstvo celostranových ilustrácii – kniha sa tak číta skoro ako komiks, až po úžasnú mapu Európy k r.1914 na prednej a zadnej predsádke, kde sú jednotlivé krajiny vyobrazené podľa príslušnosti k spoločensko – ekonomicko – politickej orientácii. A práve tá orientácia a z nej vyplývajúci konflikt je hlavnou kostrou i atrakciou tejto knihy. V týchto alternatívnych dejinách totiž vývoj v prírodných vedách – genetike a biológii všeobecne na jednej strane a v mechanike a strojárenstve na druhej strane – predbehol našu verziu histórie, a tak proti sebe stoja nie Trojdohoda a Trojspolok, ale „darwinisti“ a „industriálovia“. Čo v praxi znamená, že zatiaľ čo jedni sa spoliehajú na geneticky vylepšené umelé zvieratá (niekedy obludných rozmerov, viď lietajúca živá „supervzducholoď“, pardon, veľryba, Leviatan), tí druhí vsádzajú na stroje, takisto dovedené do monštruóznych rozmerov, napr. na ôsmych nohách chodiaca parná fregata o výtlaku tisíc ton – vôbec sú uprednostňované nohy (v rôznom počte) pred pásmi a kolesami. Takže svet je to naozaj zaujímavý.

A čo príbeh? V prvom rade udrie po otvorení knihy do očí veľká riedkosť textu, čo je však dané samozrejme určením cieľovej čitateľskej skupiny. Pri relatívnom zaujatí sa tak kniha číta aj pri svojich vyše 400 stranách (z ktorých mnohé zaberajú už spomínané ilustrácie) doslova rýchlosťou blesku. Ale k príbehu a jeho protagonistom. Príbeh, napriek svojej jednoduchosti a ľahkej naivite, je dostatočne napínavý a dobrodružný a ani na chvíľu nenudí. Kniha však trochu trpí syndrómom „prvého dielu“, kde sa všetko len pripravuje, nahadzuje a nastavuje a čitateľ sa oboznamuje so svetom a jeho postavami. Hlavné postavy – rakúskeho chlapca Aleka, potomka panovníckeho rodu na úteku, a britskú dievčinu Deryn vydávajúcu sa za chlapca, aby mohla slúžiť v letectve, si nemožno od začiatku neobľúbiť, tak ako možno od začiatku odrátavať kapitoly, kedy sa konečne stretnú (v 22.) a pri akej príležitosti (veľmi dramatickej). Zaujímavou postavou je doktorka Barlowová – jedna z Majstrov (niečo ako darwinistický experti), diplomatka, riaditeľka londýnskej ZOO (vedecká superultra pozícia) a v neposlednom rade vnučka samotného veľkého Darwina (inak aj v „našej“ skutočnosti, samozrejme, v nej to bola „iba“ vedkyňa). Jej špeciálna misia do Konštantínopolu, na ktorej jej ako dopravný prostriedok slúži práve Leviatan, je jednou z hlavných dejových línií knihy. Na palube Leviatanu sa ako kadet nachádza aj Deryn a v istom bode sa ich cesta pretne s cestou Aleka a jeho spoločníkov, ktorí sú na úteku pred nepriateľmi. Summa-summarum, Leviatan je veľmi vydarená fantasy pre mládež, s atraktívnym dobrodružným príbehom, sympatickými postavami a odohrávajúca sa v zaujímavej alternatívnej verzii dejín Veľkej vojny (ako je inak tiež známa 1. svetová vojna).

Žoldnéři Žoldnéři Tomáš Bartoš

Military sci-fi patrí k mojím obľúbeným subžánrom, ale k tejto – možno povedať už domácej klasike – som sa dlho nevedel dostať. Keď som to konečne napravil, výsledok, ako vidieť podľa hodnotenia, ma veľmi nenadchol. Prečo? Základné ingrediencie nie sú síce práve originálne – špeciálna jednotka na odľahlej planéte, tajné laboratóriá, neznámy nepriateľ – ale to by problém nebol. Akciou je kniha nabitá, tak ako aj evidentnou erudovanosťou a rozhľadom autora vo vede, vojenskej technike i vojenskej hantýrke. Postavy sú tiež relatívne zaujímavé. Tak v čom je problém? V tom, že to dokopy, aspoň u mňa, nefunguje. K postavám som si nevedel vytvoriť vzťah, a za celú knihu som sa ich nedokázal ani poriadne zatriediť, a bolo mi v podstate jedno, kto prežije a kto nie. Akcia bola zmätočná a neprehľadná. Tajomný nepriateľ, jeho motivácia a predovšetkým jeho konanie absolútne nepochopiteľné (tak dlho sa tam schovávali, sem-tam niekoho uniesli, ale hlavný útok podnikli, až keď dorazili žoldnieri, WTF?). Keď to porovnám s Fabianom, ktorý píše podobné sci-fi, tak Žoldnéři výrazne zaostávajú, a to vo všetkom (aj v porovnaní s ostatnou Fabianovou knihou, Dies irae, ktorá je jeho najslabšou).

13.01.2018 2 z 5

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

Už dlho som nečítal strhujúcejšiu fantasy. Originálny svet, sympatické postavy, skvelá akcia. Jednoduchý, ale premyslený a niekoľko línií prepletajúci dej začína in media res, uprostred štátneho prevratu a ženie sa rýchlosťou guľky vystrelenej a urýchlenej prachmajstrom až do samého konca tejto uzavretej trilógie. Ohromujúce magické súboje, epické bitky medzi armádami s premyslenými stratégiami a účinnými taktikami, ale aj odhodlané detektívne vyšetrovanie a intenzívne bitky telo na telo v temných uličkách. Samozrejme, našli by sa aj nejaké výhrady (niektoré veci by zaslúžili viac vysvetliť, niektoré nedávajú veľmi zmysel), ale celkový dojem je výborný a ak hľadáte niečo akčné, epické a magické, jedným slovom fantastické ;-), tak táto McClellanova prachmajstrovská trilógia je tá správna voľba.

07.01.2018 5 z 5

Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

Nakoniec celkom fajn. Dnes už ťažko vymyslieť niečo originálne vo fantasy, tu sa to autorovi vcelku podarilo. Zaujímavé spojenie mágie, strelného prachu a na fantasy pomerne modernej "historickej" epochy (zhruba 19. storočie). Zo začiatku mi trochu vadili tie mená, hlavne na Tamása som si musel zvykať, jednoducho mi tam to maďarské meno nepasuje. Našťastie to autor vyvažuje citom pre napínavo napísaný príbeh, keď už nie úplne presvedčivý (celý ten Tamásov puč a sprisahanecký krúžok), a takisto schopnosťou vtiahnuť čitateľa do akcie. Tá je v jeho podaní luxusná a hlavne finále berie dych.

31.12.2017 4 z 5

Rytíři nebes Rytíři nebes Dan Hampton

Čo anotácia sľubuje, to čitateľ dostane. Stíhací piloti a letecké bitky od Červeného baróna po F-16 ky v podaní skúseného vojenského pilota i autora úspešných kníh, ale napr. aj prác o taktike pre americké vzdušné sily, ktoré stále podliehajú utajeniu.

15.12.2017 5 z 5

Plachetnice Plachetnice Karl-Heinz Wieland

Má to len pár strán, ale koľko čara to dokáže v takom dieťati (ako som býval ja, napr.) len vyvolať!

14.12.2017 5 z 5

Rozhodující bitvy Rozhodující bitvy Geoffrey Regan

Hodnotím maximálne, pretože mám túto knihu rád. Napriek istým zjednodušeniam a viacerým chybám ponúka jej autor trefné a vzhľadom k rozsahu adekvátne zhrnutie 50 najznámejších a najvýznamnejších bitiek svetových dejín (pridané sú navyše Lipany a Biela Hora, ktoré spracoval český historik Petr Čornej). Texty sú písané svižne a s britským zmyslom pre humor, výborne sa čítajú. Každú bitku uvádza prehľad bojujúcich strán, dopĺňa mapka a niekoľko ilustrácií, plus kde-tu krátke encyklopedické texty v rámčeku. Význam bitiek a ich kontext v dejinách je vždy zdôraznený na konci každej kapitoly a dodáva oprávnenosť názvu knihy. A hoci by sa určite dalo diskutovať o ich výbere, autor si ho vie rozhodne v každom jednom prípade skvelo obhájiť a vysvetliť.

14.12.2017 5 z 5

Válka ve středověku Válka ve středověku Philippe Contamine

Komplexný (nechýbajú sociálne, ekonomické, geografické a organizačné súvislosti), odborne precízny (obdivuhodná práca s prameňmi a impozantná bibliografia) a napriek tomu čitateľsky veľmi prijateľný pohľad na stredoveké vojenstvo v celej jeho šírke a zložitosti.

13.12.2017 5 z 5

Nejdelší den Nejdelší den Cornelius Ryan

Jedna z najlepších kníh o WWII., ktorá sa dočkala rovnako vynikajúceho filmového spracovania v podobe jedného z najlepších vojnových filmov vôbec (https://www.csfd.cz/film/11541-nejdelsi-den/prehled/).

Slavkov 1805 - Osud císařství Slavkov 1805 - Osud císařství Ian Castle

Typická ospreyovka, bohato ilustrovaná, s množstvom plánikov a mapiek, so štandardne obmedzeným rozsahom. Pre základný prehľad úplne postačujúce, pre detailnejšie informácie a hlbšie rozbory treba siahnuť po Uhlířovi alebo Kovaříkovi.

12.12.2017 4 z 5

Bitva u Slavkova a válka roku 1805 Bitva u Slavkova a válka roku 1805 kolektiv autorů

Výborný a množstvom zaujímavých a hodnotných textov nabitý zborník, ktorý vyšiel k 200. výročiu bitky pri Slavkove. Hlásenia o bitke, pamäte a plukovné dejiny, rozsiahla štúdia s doplňujúcimi textami k bitke pri Trafalgare, ktorá sa odohrala len pár týždňov pred tou slavkovskou, talianske ťaženie roku 1805, schematizmy rakúskej armády, pozoruhodná Lombarésova štúdia o Napoleonovom myslení pred bitkou a propagandistickou úpravou skutočnosti po bitke a mnoho ďalšieho. Kto sa zaujíma o bitku pri Slavkove a napoleonské vojny a ešte ju nemá, tak by si ju mal určite niekde zohnať.

Slunce nad Slavkovem Slunce nad Slavkovem Dušan Uhlíř

Základná práca o bitke troch cisárov pri Slavkove, ktorá žiadnemu záujemcovi o toto obdobie jednoducho nemôže chýbať v knižnici. Vzácne sa v nej snúbi čitateľská atraktívnosť s hĺbkou a detailnosťou pohľadu.

12.12.2017 5 z 5

Viva Cuba Libre: Tři války za kubánskou nezávislost, 1868-1898 Viva Cuba Libre: Tři války za kubánskou nezávislost, 1868-1898 Josef Opatrný

Táto Opatrného kniha je v podstate rozšírením jeho predošlej o americko-španielskej vojne z toho istého vydavateľstva a v tej istej edícii Polozapomenuté války. V tomto prípade ale nejde o klasické vojenské dejiny, lebo boj Kubáncov za nezávislosť neboli žiadne veľké bitky, ale samé bezvýznamné šarvátky a guerilový boj, pri ktorom sa počty protivníkov iba odhadovali a výsledok nebol vždy jednoznačný. Napriek tomu je to zaujímavá história, Kuba je totiž zaujímavá krajina, ktorej význam presahuje jej hranice. Viac v mojej recenzii tu http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/ako-bojovala-kuba-za-svoju-nezavislost#.Wi74DTeDOUk

11.12.2017 4 z 5