tartan

S Bohem za císaře a vlasť!: Čeští důstojníci ve válkách let 1848–1849S Bohem za císaře a vlasť!: Čeští důstojníci ve válkách let 1848–1849Milan Hlavačka

Vizuálne naozaj vynikajúco spracovaná kniha o revolučných rokoch 1848 - 1849 v strednej Európe, ktorej základom sú predovšetkým biografie českých dôstojníkov, doplnená množstvom pozoruhodných príloh. Jednoznačne must have pre všetkých fanúšikov vojenských dejín (nielen) habsburskej monarchie a 19. storočia.

Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločnostíSila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločnostíBranislav Kovár

Je história skutočne učiteľkou života? Ak sa z nej naozaj máme poučiť, musíme ju v prvom rade dobre poznať. Zaujímavým príspevkom k poznaniu jednej z najfascinujúcejších tém svetových dejín je táto vedecko-populárna kniha o kolapsoch starých civilizácií, ríš a impérií, ktorá je výsledkom niekoľkoročnej práce a bádania slovenského archeológa a popularizátora histórie Branislava Kovára.

Napriek komplikovanej a komplexnej téme je kniha napísaná v rámci možností maximálne zrozumiteľným jazykom, takže sa v nej určite nestratí ani neodborník. Vedeckejšie založený čitateľ zase zaiste ocení slušný poznámkový aparát odkazujúci na široké portfólio použitej literatúry. Autorovi sa aj pri šírke a hĺbke záberu podarilo udržať rozumný rozsah (len niečo cez 200 strán), pričom je kniha vybavená aj vcelku rozsiahlou obrazovou prílohou, škoda, že len čiernobielou (zvlášť pri tých dvojstranových by farba určite vynikla, ale to by potom bola asi aj iná cena).

A čo sa z nej všetko dozviete? V prvom rade čo je kolaps, aké sú jeho príčiny, ako prebieha, ako sa dá prípadne odvrátiť alebo aspoň oddialiť, ale aj to, že nemusí byť vždy len zlý a niekedy môže byť dokonca pre spoločnosť šancou na reparát. Na ilustráciu toho jej autor vyťahuje zo starovekej a stredovekej histórie množstvo príkladov od Akkadskej a Staroegyptskej ríše cez zvlášť v tejto súvislosti citovanú Rímsku ríšu až po Vikingov a Byzantskú ríšu. Napriek istej nevyhnutnosti až osudovosti historických procesov však knihou preniká aj mierny optimizmus. Možno nie všetko má ľudstvo pevne vo svojich rukách, ale svoj osud si do značnej miery spoluvytvárame sami. Budúcnosť je ešte nepopísaná a je aj na nás, ako bude nakoniec vyzerať.

06.12.2020

Napoleonská encyklopedieNapoleonská encyklopedieRichard Blatný

Prehľad to je naozaj široký, ale tých chybičiek v nej je celkom dosť. Napríklad v kapitole Napoleon jako vojevůdce je uvedené: "Jeho síla spočívala v obrovské mobilitě, např. za slavkovského tažení roku 1805 urazil za tři týdny 500 kilometrů po stejné trase, po které jely v roce 1915 tanky v první světové válce." Neviem, či pán Blatný píše o nejakých alternatívnych dejinách 1. svetovej vojny, ale tanky v nej boli vôbec prvýkrát v dejinách nasadené do boja až v roku 1916 počas bitky na Somme a okrem toho boli tak zúfalo pomalé, že by ich Napoleonovi vojaci predbehli aj keby išli pospiatky. Navyše vety (v tej istej kapitole) ako "Napoleon byl fantasticky odvážný a skvělý stratég a taktik" síce nepochybne svedčia o autorovom obdive k Napoleonovi, ale do podobnej knihy sa veľmi nehodia. Rôznymi informáciami je kniha nabitá, ale ako encyklopédiu ju treba brať len s istou rezervou a opatrnosťou.

30.11.2020

Malá kronika ručných strelných zbraníMalá kronika ručných strelných zbraníTibor Díte

Malý, ale veľmi pekný prehľad vývoja strelných zbraní (mechanických a hlavne palných) naprieč dejinami, ktorý je doplnený krátkou históriou puškárstva na Slovensku, prehľadom vývinu strelných zbraní, disciplín športovej streľby, kalibrov a slovníkom odborných výrazov a termínov. Na takú malú knižočku slušná nálož. V neposlednom rade musím spomenúť ešte parádne ilustrácie, ktoré si do knihy dodal sám autor.

20.11.2020

Pátrání po SilvestroviPátrání po SilvestroviJan Beránek

Vďaka poctivej a vytrvalej práci s archívnymi prameňmi (osobnou korešpondenciou, spomienkami pamätníkov, oficiálnymi správami atď.) z archívov v Českej republike, v Londýne i v Singapure, dokonca kontaktom s potomkami pamätníkov autor (ktorý inak nie je profesionálny historik, takže o to viac klobúk dole) svojím zanieteným prístupom plasticky rekonštruuje nielen život svojho prastrýka až takmer do jeho osudného konca, ale tiež (pred)vojnový osud Singapuru. A nielen to. Prehľadne, stručne, ale pritom sugestívne mapuje aj celkové dianie v Ázii pred druhou svetovou vojnou, pričom vypichuje a reťazí kľúčové udalosti, ktoré viedli k vypuknutiu vojny v tomto kúte sveta. Nemenej sugestívne podáva aj priebeh vojny o Malajsko, fatálne zlyhanie britskej obrany proti početne oveľa slabšiemu japonskému protivníkovi a tragický pád zdanlivo nedobytného mesta pod ohromnými čiernymi mračnami z všade naokolo horiacich naftových nádrží. Ak sa pritom dopúšťa drobných chýb (napr. nesprávne označenie hodnosti či zámena guľometu s kanónom), väčšina bežných čitateľov si to ani nevšimne. Vyzdvihnúť treba určite veľmi bohatú a v mnohých prípadoch naozaj unikátnu obrazovú prílohu zhromaždenú špeciálne pre túto knihu. Nakoniec autor predkladá a analyzuje štyri možné hypotézy o smrti svojho prastrýka Silvestra Němca, ktorý bránil Singapur ako dobrovoľník. Táto faktografická historická detektívka teda (zatiaľ) nemá definitívne riešenie, ale niekedy, ako je tomu v tomto prípade, má samotné pátranie (pre autora určite a pre zvedavého čitateľa takmer určite tiež) dostatočne obohacujúci efekt.

27.10.2020

Anjel v podsvetíAnjel v podsvetíJuraj Červenák

Po predchádzajúcich dvoch prípadoch, ktoré boli Barbaričovou a Steinovou (spolu s Jarošom) sólovkou, sa všetci traja rudolfínski detektívi opäť stretávajú pri riešení obzvlášť zamotaného prípadu v Plzni, kde práve pre morovú epidémiu v Prahe presídlil cisársky dvor. Autor znovu osvedčuje znalosť historických reálií, ktoré umne zapája do svojho príbehu a tým ho oživuje množstvom pozoruhodných historických postáv a súvislostí. Ako už názov i anotácia naznačujú, tentokrát to bude skutočne temný prípad plný temných vášní, ale aj nečakaných stretnutí a zvratov. Celú sériu možno brať aj ako akéhosi historicko-geografického sprievodcu po habsburskej ríši na prelome 16. a 17. storočia. To bolo samo o sebe dosť pohnuté obdobie a tak možno len zvedavo očakávať, kam Červenák svojich hrdinov vyšle a aké zločiny a čriepky histórie pre čitateľov pripraví nabudúce.

09.10.2020

Říše popelaŘíše popelaAnthony Ryan

Niet najmenších pochýb, že vyštudovaný škótsky historik a aktuálne spisovateľ Anthony Ryan je majstrom epickej fantasy. Dokázal to už svojou prvou románovou trilógiou Stín krkavce, ktorá sa odohráva vo fiktívnom stredovekom svete, a potvrdil to ďalšou trilógiou Draconis Memoria, v ktorej skombinoval drakov (v románoch draggov) s korporátnym svetom zahaleným parou nastupujúceho priemyselného veku. Svoj dračí príbeh začína pozvoľna troma líniami - špionážnou, námornou a dobrodružnou, ktoré sa postupne prepletajú a vrstvia, aby nakoniec vyústili do (ako inak) veľkolepej bitky o osud sveta. Ryanovo majstrovstvo tak netkvie v originalite príbehu, ale v tom, ako ho podal a aké ingrediencie do neho primiešal. Výsledný produkt bol pre mňa rovnako skvelý ako produkt, ktorí v príbehu užívajú zvlášť obdarení ľudia z krvi draggov aby získali výnimočné schopnosti. V istých pasážach ho Ryan možno príliš naťahuje, ale robí to dostatočne zručne a napínavo a na rozdiel od niektorých svoju ságu nemá problém zavŕšiť. Pravdaže, nejaké tie dvierka sa vždy dajú nájsť, a to nielen tu, lebo epických bitiek o osud sveta zrejme nikdy nebude dosť.

04.08.2020

Hon na Bismarck 1941Hon na Bismarck 1941Artur Marciniak

Hon na Bismarck patrí svojou osudovosťou k najdramatickejším námorným operáciám v dejinách. Najväčsia a najsilnejšia nemecká bitevná loď pomenovaná podľa slávneho "železného" kancelára, ktorý v 19. storočí pomohol vytvoriť Nemeckú ríšu, sa pokúsila prebiť vo veľkoryso plánovanej operácii na Atlantik, potopila pritom v klasickom delostreleckom súboji pýchu britského námorníctva bitevný krížnik Hood, len aby bola v napínavej naháňačke plnej prekvapujúcich zvratov nakoniec uštvaná britskou presilou, ktorá ju v bezvýchodiskovej situácii rozstrieľala. Táto ospreyovská verzia je dobrým doplnkom k Hubáčkovi a najmä k neprekonateľnému Kennedymu (Pronásledování bitevní lodi Bismarck, Praha 1987).

13.07.2020

Midway 1942 - Bod zlomu v TichomoříMidway 1942 - Bod zlomu v TichomoříMark Healy

Klasická ospreyovka vybavená prehľadnými mapami, množstvom fotografií a kresieb, predovšetkým však prehľadným a stručným textom o najdôležitejšej námornej bitke v Pacifiku počas druhej svetovej vojny. Bitka pri Midway je ukážkový príklad dramaticky prebiehajúcej bitky, ktorá sa doslova zlomila v priebehu niekoľkých minút iba vďaka neuveriteľne šťastnej náhode. Aby si ju Američania zaslúžili a Japonci premrhali, bolo potrebné vykonať na oboch stranách ohromné operácie, nad ktorými sa doteraz zatajuje dych. Aj taký je ale život a vojna zvlášť. Len pri máloktorej historickej udalosti to vyčnieva viac ako práve v prípade bitky pri atole Midway.

13.07.2020

Bitva u Cann 216 př. n. l. - Hannibalův triumf nad římskou armádouBitva u Cann 216 př. n. l. - Hannibalův triumf nad římskou armádouMark Healy

Chcete vedieť, čo predchádzalo, viedlo, ako prebiehala a aké následky mala jedna z najznámejších bitiek v histórii, ktorá je dodnes považovaná za takticky dokonalé, ale strategicky premrhané víťazstvo? Tak z tejto knižky sa to dozviete. Možno nie úplne vyčerpávajúcim, ale určite uspokojujúcim spôsobom.

13.07.2020

Kolín 1757 - První porážka Fridricha VelikéhoKolín 1757 - První porážka Fridricha VelikéhoSimon Millar

Prehľadná, slušne napísaná a ako je to už u ospreyoviek dobrým zvykom, bohato ilustrovaná knižočka o jednej z najvýznamnejších bitiek, ktoré sa odohrali na českom území. Bitka pri Kolíne v podstate odvrátila bleskovú porážku Rakúska na začiatku sedemročnej vojny a maršál Daun, ktorý pomáhal Márii Terézii s vojenskými reformami po prehratých vojnách o rakúske dedičstvo, uštedril prvú porážku pruskému kráľovi Fridrichovi Veľkému, jednému z najlepších vojvodcov v dejinách. Ten nielen vynadal svojim vojakom počas bitky ("Sraľovia! Chcete žiť večne?"), ale bojisko opustil skôr ako jeho ustupujúca armáda a pri najbližšej zastávke sa z prežitého psychického šoku dokonca rozplakal. V každom prípade ani táto, ani ďalšie porážky, ktoré ešte pruská armáda utrpela, nezabránili celkovému britsko-pruskému víťazstvu v celej vojne, ktorá bola de facto prvým skutočne celosvetovým konfliktom v dejinách (bojovalo sa v Amerike, v Indii, v Afrike i na oceánoch).

Zloba říšeZloba říšeBrian McClellan

Takmer 700 strán nabitých od začiatku do konca parádnou akciou, dobrodružstvom a napínavým špiónskym príbehom. A keď si na konci poviete, že to všetko snáď ani nejde už viac vygradovať, spustí McClellan vo finále taký kolotoč akcie, že mu pri písaní určite doma vyhodilo všetky poistky. V tomto svete plnom zvláštnej mágie, epických bitiek a zaujímavých postáv sa nudiť rozhodne nebudete.

Ani v tomto prípade si však neodpustím poznámku k obálke, ktorá je rovnako ako pri predošlej časti neveľmi podarenou kópiou anglického originálu. Dosť to zráža prvý dojem z knihy, pri ktorom je obálka rozhodujúca. Zaujímavé je, že pri pôvodnej prachmajstrovskej trilógii český vydavateľ nemal problém prevziať aj pôvodné obálky. Pri tejto novej trilógii (ale už aj pri knihe kratších príbehov z tohto sveta) zvolil, snáď preto, že to je lacnejšie, verziu domáceho výtvarníka, ktorý však len premaľoval tú pôvodnú a ten rozdiel v kvalite je dosť poznať.

27.04.2020

Zákopová válkaZákopová válkaYvette Heřtová

Jedna z najlepších kníh o Veľkej vojne, alebo inak 1. svetovej vojne, ktorá ani roky po svojom prvom vydaní nestratila nič zo svojich kvalít. Nie sú to komplexné a kompletné dejiny tejto vojny, napriek tomu jej autorka ide v jednotlivých kapitolách zameraných na jej kľúčové udalosti/bitky mimoriadne do hĺbky a podáva ich s mimoriadnou sugestívnosťou, ako to už zaznelo aj v komentároch predo mňou.

02.04.2020

Levice: Monografia mestaLevice: Monografia mestakolektiv autorů

Veľmi dobre spracovaná a obrazovo naozaj bohato vybavená (plány, mapy, fotografie, ilustrácie, reprodukcie atď.) monografia o dejinách, kultúre, ale aj prírodných pomeroch, či stavebnom vývoji mesta Levice. V podstate ukážková monografia tohto typu literatúry.

25.02.2020

Vpád Mongolů v roce 1241Vpád Mongolů v roce 1241František Palacký

Už od detstva som počúval "kecáš ako Palacký", či "si ukecaný ako Palacký". Nuž, otec moderného českého dejepisectva vošiel do dejín nepochybne aj týmto spôsobom. Čírou náhodou som nedávno narazil na nové vydanie (a preklad, pretože dielo vyšlo pôvodne v nemčine a latinčine) jeho útleho pojednania o mongolskom vpáde v roku 1241. Táto prácička z roku 1842 však až taká ukecaná, minimálne rozsahom (48 strán), nie je. Palackého kritický rozbor prameňov k mongolskému vpádu so zvláštnym ohľadom na ich údajnú porážku pri Olomouci je stále peknou ukážkou historickej analýzy, aj keď viaceré (vlastne väčšina) fakty a závery z tejto jeho práce boli už dávno a jednoznačne prekonané, predovšetkým toľko Palackým obhajovaná autenticita a pravosť Rukopisov královédvorského a zelenohorského. O niečom svedčí aj fakt, že knihu vydala Česká spoločnosť rukopisná, teda obhajcovia pravosti spomínaných rukopisov. Aj preto treba k tejto knihe pristupovať skôr ako k historickej kuriozite, než k hodnovernému zdroju informácií, hoci niektoré Palackého závery o mongolskom vpáde nie sú celkom bez zaujímavosti (napr. prečo Mongoli neprenikli ďalej do Európy - podľa Palackého aj preto, že vo svojich zdrvujúco úspešných ťaženiach v Poľsku a Uhorsku utrpeli predsa len ťažké straty a až tak by im už nevyhovovali ani geografické podmienky západnej Európy, čo v podstate platí aj dnes; to, že ich zastrašili statoční a udatní Češi, to by som si už taký istý nebol, udatnosť Čechov pritom nespochybňujem).

04.02.2020

Kapesní atlas světových dějinKapesní atlas světových dějinPetr Cafourek

Malá, ale úžasná knižočka plná skvelých máp zobrazujúcich dejiny sveta od paleolitu po druhú svetovú vojnu. Vzhľadom k vreckovej veľkosti je niekedy nevyhnutné použiť lupu, ale inak knihe prakticky nie je čo vytknúť a aj tá jej veľkosť, resp. spratnosť môže byť naopak niekým vnímaná paradoxne ako výhoda.

22.01.2020

Legie plamenůLegie plamenůAnthony Ryan

Druhý diel Ryanovej steampunkovej dračej fantasy drží obdivuhodne epický kurz. Opäť tu máme v podstate tri romány v jednom. Jeden dobrodružný, jeden špionážny a jeden mierne apokalyptický. Posledne menovaný je oproti prvému dielu nová dejová línia, ktorú odráža aj názov tohto dielu. Légia plameňov je dračia armáda doplnená "Skazenými" - ľuďmi, ktorých mentálne ovládol a fyzicky znetvoril Bielokožec, jedinečný a exemplárne nebezpečný druh draka. Aby tejto armáde hrôzy zabránili zničiť svet, vydáva sa najlepšia agentka do najhoršieho mesta na svete, ktoré je samo o sebe obludným a prísne stráženým väzením bez možnosti úniku, ale ktoré možno ukrýva tajomstvo, čo by tejto skaze mohlo zabrániť, a zároveň ďaleko v južnom polárnom mori iná skupina hrdinov narazí na ešte väčšie tajomstvo.

Len udržať pohromade takýto rozvetvený román je skvelý výkon. Napísať ho tak, aby ho čitateľ nedokázal odložiť, kým nedočíta do (opäť) otvoreného konca, je ešte väčší výkon. Netvrdím, že pre každého fanúšika fantasy (o iných čitateľoch ani nehovoriac) to bude rovnako výnimočný zážitok, nie každému môže sedieť takáto dobrodružno-dračia a špionážno-vojnová kombinácia v steampunkovej forme, ale mne čitateľsky sadla ako uliata. Skvelé postavy, autorov cit pre dynamickú a prehľadnú akciu, pre tú vojnovú i individuálnejšiu špiónsku, epický rozmach a zároveň dôraz na množstvo pozoruhodných detailov z tohto zvláštneho sveta tvoria neodolateľný mix. Aby som aj niečo vytkol, občas to Ryan mierne preháňa s rôznymi dejovými "náhodami" a dramaticky otvorenými koncami kapitol, prostredníctvom ktorých strieda jednotlivé línie, ale treba uznať, že to má svoj efekt.

"Nedostáva se mi slov," Lizanne se do hlasu opět dral žár, který cítila před chvílí, "jmiž bych dokázala popsat míru své lhostejnosti vůči vašemu zklamání," hovorí v skvelej replike jedna z hlavných postáv tohto príbehu. A mne sa už nedostáva slov, aby som ešte viac dokázal opísať mieru svojej spokojnosti a nadšenia, takže ak to niekoho zaujalo, tak smelo plnou parou do toho! Tretí, záverečný diel tu bude čo nevidieť.

09.10.2019

Jak blufovat o archeologiiJak blufovat o archeologiiPaul Bahn

Ohromne vtipne napísaná knižočka o archeológii od archeológa (takže vie, o čom píše). Pár citátov pre predstavu:

Chcete urobiť kariéru ako archeológ? To v žiadnom prípade nie je ľahké, pretože kariéra archeológa sa od začiatku nachádza v ruinách.

Prednášajúci - ten, ktorý hovorí, zatiaľ čo ostatní spia.

Jama na kôl - akákoľvek jama príliš malá na to, aby mohla byť jamou na odpad.

Jama na odpad - akákoľvek diera príliš veľká na to, aby mohla byť jamou na kôl.

No a v takomto nadnesenom duchu sa nesie celá knižka, nie je to vyslovene dehonestujúce, iba vtipné a popritom sa čitateľ dozvie aj celkom pekné množstvo zaujímavých informácii. Asi toľko, aby mohol v akejkoľvek spoločenskej konverzácii pri troche šikovnosti úspešne blufovať o archeológii.

18.09.2019

Hřmící mořeHřmící mořeEvan Thomas

Najväčšia a zároveň posledná veľká klasická námorná bitka v dejinách, bitka v zálive Leyte z konca októbra 1944, je v tejto knihe oceňovaného amerického novinára Evana Thomasa podaná predovšetkým z pohľadu štyroch námorných veliteľov, ktorí sa jej zúčastnili. Dvoch japonských - admirálov Kuritu (veliteľa tzv. Stredného zväzu) a Ugakiho (veliteľa 1. divízie bitevných lodí, vrátane obrovských superbitevníkov Jamato a Musaši), a dvoch amerických - admirála "Býka" Halseya (veliteľa 3. flotily) a fregatného kapitána Evansa (kapitána torpédoborca Johnston a pôvodom čerokejského indiána).

Autor pri svojom rozprávaní, ktoré začína pekne zoširoka od začiatku vojny a končí až na jej horkom konci, spolieha a vychádza predovšetkým z osobných spomienok, denníkov a osobných rozhovorov s ešte žijúcimi protagonistami tejto epickej námornej bitky. Dodáva jej to zvlášť sugestívny ráz a čitateľ tak neraz doslova cíti všetko to napätie, únavu, prekvapenie, šok, chaos, výbuchy hnevu či tvrdošijnú snahu o sebaobetovanie.

Bitka v zálive Leyte je dnes už takmer zabudnutá. Nielen v Európe, kde sme mali dosť vlastných gigantických bitiek a celé pacifické bojisko bolo pre nás len vedľajšie, či príliš vzdialené, ale dokonca aj v Amerike, kde sa pri spomínaní na 2. svetovú vojnu skloňuje najviac Deň D a oslobodenie Európy a keď sa povie tichomorské bojisko, väčšina Američanov si spomenie možno tak na kľúčovú bitku pri Midway a ikonickú fotografiu vztyčovania vlajky na Iwodžime.

Napriek tomu si bitka v zálive Leyte zaslúži pozornosť. Jej priebeh je totiž dodnes predmetom veľkých a vášnivých debát a nekončiacich analýz medzi odborníkmi i vzdelanými laikmi. Spôsob, akým o nej rozpráva Evan Thomas, však môže zaujať aj menej znalého, ale dostatočne zvedavého čitateľa. Je totiž predovšetkým hlboko ľudský a o to je jeho podanie silnejšie. Najatraktívnejší z celej knihy je, samozrejme, opis samotnej bitky, ktorá prebiehala v niekoľkých hlavných fázach na obrovských priestoroch v okolí Filipín (preto sa niekedy volá aj Druhá bitka vo Filipínskom mori, prvá sa odohrala ešte v júni toho istého roku). Autor však vďaka osobnému prístupu veľmi dobre pracuje aj s psychologickými aspektami bitky i celej vojny a podchytáva kultúrne stereotypy, ktoré výrazne ovplyvňovali dianie na oboch stranách.

Isté mínus knihy je naozaj chudobnejší a nie príliš kvalitný obrazový materiál, dokonca aj s výraznými chybami (fotografia na str. 176 uvádza Halseya a Mitschera, hoci sa na nej nachádza iba druhý menovaný). Takisto nemožno brať knihu napriek šírke záberu ako komplexnú históriu bitky v zálive Leyte. Vo svojom sústredení na vybrané aspekty, udalosti a osobnosti je však brilantná.

08.08.2019

Pojídači mrtvýchPojídači mrtvýchMichael Crichton

Svojím spôsobom brilantná Crichtonova historicko-hororová mystifikácia vychádza zo skutočných zápiskov arabského vyslanca a cestovateľa Ahmada ibn Fadlana z 10. storočia, skombinovanými so známym staroanglickým príbehom o Beowulfovi. Známejšia je nepochybne filmová verzia, ktorá je, jemne povedané, viac guilty pleasure ako dobrý film, ale aj táto útla knižočka má svoje čaro, ktoré sa čiastočne podarilo pretaviť aj do filmu.

02.08.2019

Hříchy říšeHříchy říšeBrian McClellan

Hříchy říše sú voľným pokračovaním výbornej prachmajstrovskej trilógie. Americký spisovateľ Brian McClellan sa aj tu drží svojich osvedčených receptov. Vrhne čitateľa od začiatku rovno do deja, prepletá niekoľko dejových línií, ktoré sa v istom bode prirodzene pretnú a hlavne vracia na scénu pár skvelých postáv (impozantný plukovník Šialených kopijníkov Ben Styke) a predovšetkým svoj zaujímavý a vcelku originálny svet, pozoruhodne kombinujúci éru pušného prachu s mágiou.

Možno by knihe prospelo, keby autor trochu ubral z jej rozsahu, 640 strán je celkom dosť na to, čo sa tam všetko stane, ale to už je asi choroba z povolania väčšiny fantasy autorov. Napriek tomu sa mi čítala dobre, dej slušne odsýpa, stále sa niečo deje, neustále sa intriguje a špehuje, vynárujú sa staré tajomstvá, k slovu sa prihlasujú zabudnuté ríše a keď sa to ku koncu začne konečne poriadne mlieť, stojí to naozaj za to. Uvidíme, čo prinesú ďalšie časti, ale túto novú sériu so starými hrdinami rozbehol McClellan veľmi solídne.

Znalosť predchádzajúcej trilógie i poviedkovej knihy nie je úplne nevyhnutná, ale rozhodne pomôže v orientácií a prehĺbi zážitok z tejto knihy, ktorá ešte pred svojím českým vydaním vzbudila veľké pohoršenie čitateľov svojou pripravovanou, absolútne otrasnou obálkou (bohužiaľ som si ju nestihol zarchivovať ako odstrašujúci príklad). Našťastie ju po všetkých tých negatívnych reakciách vydavateľ radšej zmenil tak, aby sa podobala na obálku svojho amerického originálu.

22.05.2019

1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národůEric H. Cline

Nie je príliš častým javom, že sa vedecko-populárna kniha o histórii číta ako napínavá detektívka. Americkému archeológovi a historikovi Ericovi H. Clineovi sa to podarilo. Treba však hneď na začiatku povedať, že téma, ktorú vo svojej úchvatne napísanej knihe rozoberá, je úchvatná sama o sebe. Dokazujú to nielen početné archeologické nálezy a písomné pramene, ale aj slávne Homérove eposy Ílias a Odysea. Táto absolútna klasika svetovej literatúry, ktorá nám už celé tisícročia prináša pohnuté osudy legendárnych hrdinov trójskej vojny, je totiž básnickým odrazom práve tých dramatických udalostí, ktoré vo svojej knihe s vedeckou precíznosťou rozoberá a sumarizuje Eric H. Cline. Udalostí, ktoré, mierne nadnesene povedené, viedli ku koncu prvého medzinárodného veku ľudstva.

Jeho syntéza, ak sa to tak dá nazvať, je síce rozsahom neveľká (necelých 300 strán), ale nabitá množstvom informácií. Prehľadne štruktúrovaný text je členený do piatich hlavných častí (plus úvodu a epilógu), ktoré postupne oboznamujú čitateľa s časopriestorom východného Stredomoria - Egeidy, Egypta a Blízkeho východu od 15. do 12. stor. pred Kr., teda historickej epochy rozkvetu civilizácií doby bronzovej. Bol to prvý skutočne kozmopolitný vek ľudstva, obdobie čulých obchodných stykov a medzinárodnej diplomacie, kde sa panovníci vtedajších kráľovstiev v korešpondencii oslovovali navzájom "môj brat". Tento ohromný vek nie nepodobný tomu dnešnému (a že tam je tých paralel viac ako dosť) však skončil ohromnou pohromou, ktorá doteraz vzbudzuje viac otáznikov ako poznáme odpovedí.

Čo sa vlastne stalo? Kto boli záhadné morské národy a ako s tým súvisia? Čo všetko nám napovedajú archeologické a písomné pramene? Interpretujeme ich vôbec správne? Každá poriadna detektívka končí odhalením páchateľa a vyriešením záhady. Tak ďaleko však ešte nie sme a ktovie, či niekedy budeme. Ani táto Clineova kniha neprináša jednoznačnú odpoveď, hoci naznačuje možné riešenie. Ale aj to je na histórii to fascinujúce. Raz možno bude objavený nezvratný dôkaz, ktorý definitívne odhalí oponu nad touto veľkou historickou záhadou. Ako na úplnom konci svojej knihy píše sám Cline, do tej doby môžeme len rozoberať možnosti a, ako povedal Sherlock Holmes, "zvažovať pravdepodobnosti a zvoliť tú najpravdepodobnejšiu."

05.03.2019

Krvavé územie: Európa medzi Hitlerom a StalinomKrvavé územie: Európa medzi Hitlerom a StalinomTimothy Snyder

Čítanie tejto knihy nezriedka berie dych. Ako sa niečo také vôbec mohlo stať? Nie je to vôbec jednoduchá otázka a odpovedať na ňu je ešte ťažšie. Nacistický a sovietsky režim spravili z ľudí čísla. Je na vedcoch, aby po týchto číslach pátrali a zasadzovali ich do historických súvislostí. A je na nás, aby sme za týmito číslami znova videli ľudí. Pretože „ak sa nám to nepodarí, Hitler so Stalinom neformovali iba náš svet, ale aj našu ľudskosť“ (s. 335). Kniha Timothy Snydera na túto požiadavku odpovedá skutočne vynikajúcim spôsobom.

12.02.2019

SS - Elita ve stínu smrtiSS - Elita ve stínu smrtiHeinz Höhne

Der Orden unter dem Totenkopf – Die Geschichte der SS, kniha, ktorá vyšla pôvodne už v roku 1967 a ktorá sa odvtedy dočkala množstva ďalších vydaní, vyšla v roku 2012 prvýkrát konečne aj v češtine. Pri jej príprave autor zhromaždil celkom 70 000 archívnych dokumentov z hlavného archívu NSDAP a od osobných spolupracovníkov Heinricha Himmlera. Výsledkom tejto mravčej práce bolo (a dodnes zostáva) základné dielo o vzniku a dejinách SS, ktorá sa z pôvodne niekoľkočlenného oddielu osobných Hitlerových strážcov rozrástla na takmer štát v štáte – jej paravojenská zložka Waffen-SS mala takmer milión mužov a SS postupne ovládla kriminálnu, poriadkovú i tajnú (Gestapo) políciu, ale aj spravodajskú službu; pod SS patrili aj strážne oddiely koncentračných táborov (SS-Totenkopfverbände).

12.02.2019

Světové dějiny v kostceSvětové dějiny v kostceOtakar Dorazil

Napriek svojmu už bradatému veku predstavuje táto kniha svojím spôsobom stále unikátnu historickú príručku. Aspoň nepoznám žiadnu inú, kde by na tak obmedzenom priestore bolo zhromaždených toľko informácii, pritom v tak prehľadnej forme. Môj výtlačok je navyše doplnený množstvom mojou rukou písaných doplňujúcich poznámok (boli časy, keď ešte nebol internet a počítače), takže je to skutočný unikát. ;-)

10.02.2019

Evropa v proměnách staletíEvropa v proměnách staletíMarek Pečenka

Aj v časoch internetu a wikipedie stále výborná pomôcka pre všetkých záujemcov o historickú geografiu a prehľadné a vo svojej stručnosti vyčerpávajúce dejiny európskeho kontinentu.

10.02.2019

Poslední argument králůPoslední argument králůJoe Abercrombie

Názov knihy odkazuje k mottu vyrytom na delách Ľudovíta XIV. Síce som si to zatiaľ nedokázal nikde overiť, ale celkom tomu verím :-) Možno nie je náhoda, že symbolom Kráľovstva je Slnko... Po slabšej druhej knihe je Posledný argument kráľov dôstojným vyvrcholením trilógie, keď už nie je jej zakončením. Predsa len, priveľa dverí zostalo otvorených. Ale taký je život a také sú osudy postáv - niektorí sa "vrátili do hliny", ďalší viac či menej zmenení pokračujú ďalej. Len prvý z mágov Bayaz (ľadovo chladný a totálne bezcitný protipól Gandalfa) završuje svoju veľkú hru bezohľadným šachom. Rovnako bezohľadne ako Abercrombie túto svoju sériu.

Doplnenie: Tak s tým mottom je to naozaj tak, viď napr. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ultima_Ratio_Regum_Cannon.jpg

15.01.2019

Až budou visetAž budou visetJoe Abercrombie

Typický druhý, vypchávkový diel... Postavy putujú od A do B, resp. C a späť do A, bez toho, že by sa niečo zásadné zmenilo, či vyriešilo. To síce neznamená, že by som sa ako čitateľ nudil, nie s týmito postavami, ale tá celková márnosť všetkého mi už miestami išla celkom krkom.

Sama čepelSama čepelJoe Abercrombie

Fantasy ostrá ako sama čepeľ? Áno! A čo jej "hrdinovia"? Nápodobne! Že absentuje nejaký výraznejší príbeh? No a čo?!

Od Abercrombieho som zatiaľ čítal len jednu poviedku (Podělaná práce v antológii Meče a temná magie) a tá ma ktovieako neuchvátila. Na tieto jeho romány som sa preto nechal dlhšie presviedčať, ale nakoniec neľutujem. Naopak. Hoci príbeh samotný sa veľmi neposúva, ale postupuje len pomaličky, krôčik za krôčikom (niekedy som mal dokonca pocit, že jeden krok dopredu a dva dozadu), Abercrombieho postavy i situácie, do ktorých ich autor naváža, to viac ako bohato vynahrádzajú. Každá línia je niečím zaujímavá, každá postava (aj postavička) má niečo do seba. Nenudil som sa ani chvíľu a hoci poznám aj lepšie a zaujímavejšie fantasy, Abercrombieho "hrdinovia" sa mi zarezali hlboko pod kožu.

15.01.2019

O válečném uměníO válečném umění. Mistr Sun (pseudonym)

Jsou cesty po nichž se nedáš
jsou vojska na něž neudeříš
jsou města ne něž neútočíš
jsou místa o něž nebojuješ -
jsou rozkazy vládce jež nepřijmeš

Klasická kniha o vojenskom umení, ktorá nijako nezostarla ani vyše dve tisícročia od svojho napísania. Dokazujú to nielen stále nové a nové vydania, ale aj jej široká aplikovateľnosť, ktorá sa netýka len vojenského umenia, ale aj iných oblastí života, ktoré nejakým spôsobom súvisia so strategickým myslením.

14.01.2019