knihomolkajanca knihomolkajanca komentáře u knih

Klíčotepci Klíčotepci Robert Jackson Bennett

Trilogie Záhutí je něco naprosto odlišného od všeho, co jsem kdy četla. Je to příběh, který začíná v malé komůrce jedné malé zlodějky, která ukradla na první pohled obyčejný, i když krásně zdobený klíč. Je to příběh, který je neskutečně promyšlený do každého nejmenšího detailu a prošpikovaný originální magií od začátku do konce. A je to příběh s dramatickým dějem a epickým soubojem o zachování existence světa v závěru.

Autor tady povýšil magii na něco zcela jiného - spíše by se dala přirovnat k programování, které přetváří realitu. Vytvořil složitý systém, který ale dává smysl, i když je někdy trochu obtížné s ním držet krok. Postupně se tak setkáte s nejrůznějšími vynálezy, přístroji, ale i létajícími městy nebo lidmi s přetvořeným a propojeným myšlením, či předměty ohýbajícími skutečnost k obrazu svému. Ač je tento magický systém důmyslně vymyšlený, postupně stále více zastiňoval postavy samotné. Každý krok autor vysvětloval a popisy toho, co a jak se stane, jsou místy opravdu zdlouhavé. Postavy, které mě v prvním díle tak bavily, se mi tak postupně zdály plošší a méně výrazné, některé dokonce zmizely vlivem událostí úplně.

Právě to je největším nedostatkem série. Protože i když je sledování téměř oživlé magie fascinující sledovat, ty interakce postav v tom pravém slova smyslu chybí. A přitom Sancie, Klef, Berenika i Gregor by si více prostoru opravdu zasloužili. I navzdory tomu kniha nepostrádá napětí, nicméně tím, že třetí díl je už od začátku opravdu monumentálně epický, nezbylo už mnoho prostoru, kam dále by vůbec mohl vygradovat. Závěr, přestože velkolepý, tak nedokázal naplno pohltit, uběhl až příliš rychle, a příliš do ztracena. Přitom je svým způsobem dost hořkosladký a měl potenciál vzbudit více emocí. I tak ale sérii hodnotím jako celek kladně, protože co knihám někde chybí, dohání jinde svou originalitou.

Hodnocení: 60%

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Host.

26.02.2024 3 z 5

Němé duše Němé duše Jitka Ládrová

Vítejte ve světě, kde se přílišná důvěra často nevyplácí. Ve světě, kde by si člověk měl hlídat i svůj vlastní stín. Němé duše vás zavedou hluboko do neprostupné džungle, mezi děvy ve vykřičeném domě i mezi nejvyšší společenskou smetánku. Čekají vás čtyři hlavní aktéři, jedno velké tajemství a velká spousta intrik.

Příběh trochu netradičně začíná v bordelu, který má Omden jednoho dne zdědit po svém otci. Takový osud se mu ale hnusí, a ještě více při představě, že by muže měla obšťastňovat i jeho milovaná sestra Namia. Je proto odhodlaný odejít a pro oba zajistit lepší budoucnost. Jeho plány mu ale zhatí záhadné vraždy v nedaleké džungli. Zaplete se do jejich vyšetřování a velice záhy zjišťuje, že z některá rozhodnutí mohou ovlivnit celý jeho život

Němé duše jsou dobře řemeslně zpracovaným fantasy románem s pomalejším začátkem, promyšleným dějem a málo výraznými fantasy prvky. I přesto se ale nejedná o historický román, se kterým jej někteří čtenáři mylně zaměňují. Autorka píše květnatě, ale přesto čtivě, vyvažuje popisy a dialogy tak, aby si dokázala udržet pozornost čtenáře, a v krátkých kapitolách střídá pohledy všech čtyř hlavních postav. Omden, Nam, Maargelus ani Runel nejsou typickými hrdiny - s výjimkou Runela se jedná spíše o morálně šedé charaktery, na které během čtení nejspíš několikrát změníte názor. Postrádala jsem však někoho, kdo by se stal opravdovým tahounem příběhu a dokázal mě strhnout.

Příběh stojí a padá právě na postavách, jejich vzájemných vztazích, intrikách i zradách. Těch je opravdu mnoho a jisti si nemůžete být opravdu ničím. Bohužel autorka docela často sahala po řešení “přes postel a vrtochům Namie ostatní podléhali až příliš snadno. Naopak slibně rozjetá linka s tygřím klanem se postupně vytrácela, aby se vzápětí občas objevila a obrátila směr příběhu. Chybělo mi rovněž větší ukotvení světa. I přes tyto nedostatky ale druhá polovina knihy ubíhala svižně a na čtení jsem se těšila. Svět má velký potenciál, ale zatím i spoustu mezer. Uvidíme, kam ho Jitka posune příště.

Hodnocení: 65%

Za knihu k recenzi moc děkuji autorce.

12.02.2024 3 z 5

Temná harmonie Temná harmonie Laura Thalassa

Pokud je něco, co Laura Thalassa skvěle ovládá skvěle, pak jsou to dramatické závěry knih. Stejně jako v podmanivé Rapsodii, byl strhující i konec Neznámého žalmu, a jistě tak nejsem jediná, kdo netrpělivě čekal na poslední díl. Temná harmonie má rychlejší tempo a události nabírají na obrátkách - spící válečnice, děsivé děti a silný nepřítel, který se dokáže ukrýt do stínů i mysli.

Temný rytíř Desmond a poloviční siréna Callypso s pořádně prořízlou pusou jsou skvělá hlavní dvojka. Dobře se doplňují, jejich dialogy oplývají solidní dávkou sarkasmu a vtipu, a stále to mezi nimi hezky jiskří. Call je stále stejně svéhlavá, Des stále tak podmanivě tajemný. Jejich vztah se stále vyvíjí a nabývá na síle i přes veškeré překážky. Nechybí ani erotika a spicy scén je tu docela dost.

Z vedlejších postav za zmínku stojí Malachiáš s Temper, kteří jsou nejen přátelé jak mají být, ale dokázali si mě získat natolik, že bych si o nich klidně přečetla i celou další knihu. Hlavní záporák Zloděj duší je zajímavě zpracovaný, jeho temnota se rozpíná a schopnosti zneklidňující. Přestože do sebe vše postupně začíná zapadat, otázek je ale až do poslední chvíle dost. Tahle kombinace člověka nutí číst a stejně jako předchozí dva díly budete i tento těžko odkládat. Užijete si napětí, pořádnou řež a prozkoumáte nové kouty Jinosvěta.

Závěr negraduje tak dramaticky jako v prvních dvou dílech. Rozuzlení mě ale bavilo, všechno zapadlo kam mělo, a nakonec mi bylo skoro líto, že už je tu konec. Protože i když tato série nepřináší nic objevně nového a autorka staví hlavně na oblíbených prvcích, nic to nemění na tom, že si čtení užijete od začátku do konce. Pokud hledáte odlehčení, či jednoduše patříte mezi fanoušky romantasy, tohle je rozhodně jedna z těch sérií, které byste dát šanci. Ačkoliv na vztahu Dese a Callypso tady vše stojí i padá, zápletka je promyšlená, zajímavá i chytlavá.

Vyvrhel Vyvrhel Anthony Ryan

Když jsem se do Vyvrhele pouštěla, netušila jsem, že mě čeká jeden z nejlepších čtenářských zážitků loňska. Anthony Ryan opět dokazuje, jak skvělý mistr vypravěč je, jak neuvěřitelné příběhy umí vytvořit. Vyvrhele vám u něj trochu netradične naservíruje z první osoby a můžete se těšit na to, že si hrdinu užijete ještě o to více.

Alwyn se narodil uprostřed občanské války a dětství neměl jednoduché. Pak ale narazil na Deckina Scarla, krále zbojníků, který jej přijal do své bandy. Naučil ho umění přežít i využívat svou bystrou mysl a pozorné oči. Hořká zrada z Deckinových vlastních řad ale vše obrací naruby. Alwyn se rázem ocitá na dně lidské společnosti, kde smrt číhá na každém kroku. Hodlá však využít vše, co ho Deckin naučil. Hodlá přežít. A hodlá se pomstít tomu, kdo jej připravil o jeho nejbližší.

Jak už to tak u Ryana bývá, má i Vyvrhel pomalejší rozjezd. To ale nic nemění na tom, že dokáže během pár stran vtáhnout do děje. Pokud totiž autor něco skvěle ovládá, pak je to umění dávkovat informace. Tentokrát dokonce zašel ještě dál a často vyzrazuje i kus dalšího děje. Výsledek? Ještě větší zvědavost a touha pokračovat.

Vyvrhel je přehlídkou zástupu morálně šedých postav. Ani samotný Alwyn není zrovna svatoušek, ale přesto ho nejde nemilovat - je něco jako temný Robin Hood. Čeká vás boj o přežití, velká přátelství, lásky i velkolepá bitva, kde se zúročily Ryanovy znalosti ve středověké historii. Je strhující a autor se s popisy rozhorně nemaže. Pěkně bez obalu vám předhodí poměry v rozvrácené společnosti i násilí v boji včetně vyhřeznutých vnitřností.

Velkou roli sehraje náboženství a dějem se line i lehké nadpřirozeno. Ryan si připravil půdu pro další díly a Vyvrhel má zkrátka vše, co pořádná epická fantasy má mít. Hrdinu, za kterého budete dýchat, spletitý děj, rozmanité postavy a strhující příběh. Kniha je navíc úžasná i jako audio a hlas Ondřeje Nováha se k Alwynovi perfektně hodí. Miluju a doporučuju!

Hodnocení: 95%

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Pro jednou možná nebudu natolik objektivní, jako to u mě bývá zvykem. Jedná se totiž nejnovější počin Ládi Zibury, jednoho z mých nejoblíbenějších autorů. Jeho styl vyprávění mi neskutečně sedí, číst jeho knihy je pro mě jako pohlazení po duši, a navíc ve mně pokaždé probudí touhu poznávat jiné kraje. A nejinak tomu bylo i tentokrát

Všechny cesty vedou do Santiaga, vás zavedou přesně tam, kam název napovídá. Na Camino, cestu, která je možná z těch všech, které Láďa absolvoval, ta nejprofláklejší. Nicméně jak to tak vypadá, je o nic méně zajímavá. Možná je to ale tím, že autor neklade až tolik důraz na popis samotných míst, ale spíše na zážitky s lidmi, které cestou potkává.

Oproti předchozím knihám Larry, jak Láďu překřtil jeden z poutníků, ostatní cestovatele potkává opakovaně. Budete tak svědky mnoha rozhovorů - někdy povrchních, jindy nečekaně hlubokých, a zároveň nahlédnete, jak se obyčejné poutnické setkání může postupně změnit v přátelství. Setkání pak Larry prokládá střípky zajímavostí o místech, kudy zrovna prochází, a to přesně v takové míře, abyste si nezačali připadat, jakože čtete Wikipedii. Samozřejmě vás nepřipraví ani o popisy všelijakých ubytoven, méně příjemných zážitků či komplikací, které se při tak dlouhém putování samozřejmě také vyskytnou.

Jde hodně znát, jak se oproti prvním knihám Láďa posunul. A to nejen spisovatelsky, ale i jako člověk. Už to není nejsou ty rozpustilé příhody mladíčka, který jde na vlastní pěst poprvé do světa, ale hloubavé vyprávění dospělého chlapa. Nicméně i tady se samozřejmě můžete těšit na pro něj tak typický humor a nadhled, se kterým vše podává. A to je přesně to, co na Ziburovi tak miluju.

Zážitky, lidé, zajímavá místa i realita bez příklas okořeněná humorem i myšlenkami navíc. Výborné a už teď se nemůžu dočkat další cesty!

Ostrovy bohů Ostrovy bohů Amie Kaufman

Zajímavé prostředí, zábavní hrdinové, ale i linka, která vás od určitého zlomu už nepustí. To jsou tři silné stránky prvního dílu YA fantasy série australské spisovatelky Amie Kaufmanové. Nelekněte se ale začátku - je pomalejší a trochu těžkopádný. Autorka totiž střídá pohled rovnou pěti hlavních aktérů. Chvíli tak trvá, než všechno zapadne, kam má. Vydržet se ale rozhodně vyplatí.

Selly je námořnice každým coulem. Uvázla však na souši, a navíc už dlouho nedostala zprávy od svého otce. Má ale plán a ten naplní už dnes v noci. Jenže v ten nejhorší čas potkává mladého a až příliš pohledného kouzelníka. Nitky jejich osudů se v ten moment proplétají mnohem více, než by se jí líbilo. Selly se svou posádkou je teď možná jediná, kdo dokáže odvrátit válku. Jediná, kdo dokáže zabránit, aby se na Zemi vrátili samotní bohové

Nejčastěji budete sledovat kroky tří hlavních hrdinů. Selly, která je silná, odhodlaná. Na druhou stranu má svá i tajemství a strachy, kterým není připravená čelit. Nebo alespoň ne sama. Nadaného kouzelníka Leandera, věčného optimisty, kterému až do teď svět ležel u nohou. K nim se přichomýtne Keegan, učenec a knihomol, který sní o studiích a kariéře. Dohromady dynamickou trojici a jejich dialogy mají šťávu. O dalších dvou postavách záměrně nic neprozradím - možná jen to, že trochu netradičně nahlédnete i do hlavy nepřítele.

Plusem je netradiční pojetí magie, kdy kouzla nevychází z vás, ale všudypřítomných duchů, jež musíte uplácet. Jenže co když už nemáte čím platit? No, i to se může stát a věřte, se o zábavu je v tu chvíli postaráno. Autorka dokáže skvěle popsat atmosféru na moři, ale ani děj na pevnině není o nic méně barvitý. Když k tomu přidáte slow burn romantickou linku a nakonec i božské sílyuf, tohle bude ještě hodně zajímavé. A ten závěr? Kdy že to má být další díl? A jak máme to čekání vydržet? Mně tohle mořské dobrodružství totiž rozhodně nestačilo

Frankie Frankie Jochen Gutsch

Jak už trochu obálka a název napovídá, hlavní postavou v této knize není nikdo jiný než zrzavý kocour Frankie. Má už ledacos za sebou - není nejmladší, chybí mu kus ucha a vypadá dosti opelichaně. S životem se pral, jak se dalo. Stěhoval se z místa na místo, vystřídal několik lidí i několik jmen, a kdybyste ho potkali, možná byste se ho báli dotknout. Jenže Frankie není jen tak ledajaký kocour. Je totiž velice chytrý a ještě k tomu umí mluvit, a to rovnou deseti jazyky.

Celý svůj příběh vám tak odvypráví sám, pěkně z první osoby. A začíná zrovna ve chvíli, kdy znenadání vtrhne do života pana Golda, a to zrovna když chtěl se vším skoncovat. Zemřela mu totiž žena a on už neví co dál. Jenže zkuste se zabít, když na vás u toho někdo kouká A tak osud svede dohromady dva ztroskotance, u kterých byste si řekli, že už možná ani nemají budoucnost. Vznikne tak neobvyklé přátelství, kdy se kocour a muž tak trochu zachraňují navzájem.

Čeká vás neuvěřitelně čtivé vyprávění, jednohubka, která je ideální, pokud potřebujete zrovna potřebujete zvednout náladu. Frankie je totiž na jednu stranu životem ostřílený kocour, který si zažil nejednu těžkou chvilku. Na stranu druhou vše vypráví až s roztomile naivním nadhledem a nevinností zvířatům vlastní. Kromě toho, že na vás povalí jednu glossu za druhou, zabrouzdá i k vážným tématům a donutí vás zamyslet se nad životem. Pokud navíc patříte mezi milovníky koček, či dokonce máte nějakou doma, budete se u čtení nejednou potutelně usmívat. A jakmile se do čtení jednou pustíte, už neodejdete. Místy je to trochu infantilní (ale co byste čekali od malého kocourka), místy je to až moc duhové, ale přesto je to kousek, který stojí za pozornost.

Hodnocení: 75%

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Cyklus vlkodlaka u nás vychází po neuvěřitelných 40 letech, od doby, co poprvé vyšel v originále. Je to útlounká knížečka, jednohubka, co přečtete na posezení. Přesto si ale troufnu říct, že už díky povedenému zpracování s velkým množstvím ilustrací je kouskem, který stojí za to v knihovně mít.

Král hororu vás tentokrát vezme na krátký výlet do městečka Takers Mills, jehož obyvatele sužují záhadné a brutální vraždy. Každý měsíc o úplňku jedno rozsápané tělo a v jeho v okolí psí chlupy. Nebo to snad nejsou chlupy obyčejného psa? Městečkem se začínají šířit pochybnosti a lidé už ani nechtějí za tmy vycházet ven Tak kdo za tím vším stojí?

Příběh je krátký, není tedy na co čekat a hned v úvodu se stanete se svědky první ze série vražd. Kapitoly jsou krátké, svižné, každá představuje dění v jednom měsíci. Z těchto střípků, sledování šlépějí různých postav si postupně vytvoříte ucelený obraz, co se Takers Mills děje. Není čas tu jít příliš do hloubky, děj je trochu strohý a bez příkras, ale velká rozmanitost postav baví, stejně jako vykreslení vlkodlaka v jeho klasické syrové podobě.

Největší dojem na mě udělalo asi to, že největším hrdinou se stane nakonec ten nejméně pravděpodobný charakter, a vrahem je ten, u koho byste z výčtu obyvatel rozhodně netipovali jako první. Cyklus vlkodlaka nepatří mezi převratná Kingova díla, ale myslím, že pro fanoušky autora je to skvělý doplněk. A ještě jednou musím zmínit i samotné ilustrace, protože ty v tomto případě pozvedly příběh o level výše.

Princezna klamu Princezna klamu Danielle L. Jensen

Rozbouřené vody, intriky a sexy romantická linka - to jsou hlavní lákadla Princezny klamu, která vás zavede do zcela nového světa plného nástrah a nebezpečí. Dva úhlavní nepřátelé sňatkem donucení ke spolupráci. Každý z nich si přeje to nejlepší pro své království a taky zničit toho druhého Jak tohle může dopadnout?

Sotva se Mostní království objevilo, sociální sítě doslova zavalily nadšené recenze. Najdete tu totiž všechny oblíbené prvky - nucenou blízkost, hate/love romantickou linku i badass hrdiny špionku a krále, mezi nimiž to řádně jiskří. Je to chytlavé, oddechové a příjemnou změnou je rozhodně to, že ač se jedná o fantasy, nenajdete tady ani špetku magie. Autorka vás zatáhne na vlny oceánu, budete se prodírat džunglí a možná narazíte i na nějaké to nebezpečné zvířátko. A k tomu tady samozřejmě máme dva hlavní hrdiny a moře intrik.

Lara i Aren mají svá přesvědčení, cíle a za svůj lid jsou ochotni se obětovat. Jenže nic není tak jednoduché, když se do toho začnou motat city. A ty se do toho přimíchávají tak brzy, až se té lásce těžko věří. Šlo to až moc jako po másle a odstartovala tím hodně předvídatelná linka. Zvraty přichází přesně tam, kde je čekáte - včetně toho největšího, který vám autorka naservíruje doslova na stříbrném podnose. Zábavný koncept postavený na řadě klasických fantasy klišé, tak upadá vlnách předvídatelnosti a poněkud plochých charakterech postav. Místy se vás navíc nastupují nezáživné a zdlouhavé stategické debaty a jako zbytečné hodnotím i bonusové kapitoly, které čtenáři nedají nic navíc.

Přestože je tak Mostní království čtivou záležitostí na dva večery, celkový dojem je nemastný a neslaný. Jako oddechovka na vypnutí dávám knize zelenou. Pokud ale toužíte po propracovaném světě, postavách i příběhu, raději se porozhlédněte jinde.

Hodnocení: 60%

02.02.2024 3 z 5

Čepel tajemství Čepel tajemství Tricia Levenseller

Typických odvážných, statečných a nebojácných postav je žánr fantasy doslova přesycen. Ale co když se někdo hrdinou nechce stát? Co když ani nechce vyjít z vlastního domu a bavit se s lidmi, natož aby vyrazil na pouť a čelil nebezpečím? Může se někdo takový stát hrdinou příběhu, a nebo třeba zachránit svět?

Přesně takovou osobou je i osmnáctiletá kovářka Ziva - trpí nejistotou, záchvaty úzkosti i návaly paniky. Osud však zařídil, že zrovna ona má jako jedna z mála na světě magické nadání, díky němuž dokáže ve výhni tvořit zbraně s ohromujícími vlastnostmi. Při jedné své zakázce vyrobí meč, který dokáže nejen dostat na kolena hordu nepřátel, ale také krást lidem ta nejskrytěší tajemství. Když Ziva zjišťuje, že zbraň má sloužit k rozpoutání války, rozhodne se s mečem i svou sestrou uprchnout. Vše se ale trochu zamotává, když se k nim připojí žoldnéř, z něhož se Zivě rozbuší srdce pokaždé, co na něj pohlédne, a učenec, který se neustále zajímá o její magii

Ziva je opravdu netradiční postavou a nápad postavit do ústředí někoho, kdo o to ani za mák nestojí, stejně tak jako tématiku úzkosti a fobie, je v rámci žánru příjemným osvěžením. Nicméně Zivina odtažitost místy silně působila i na mě a cestu jsem si k ní hledala jen těžko. Naštěstí na scénu vstupují další postavy - Kellyn aka pohledný žoldnéř, Petrik alias lehce nepoužitelný učenec a Temra v roli divoké nebojácné mladší sestry. Tahle parta dohromady fungovala a fungovala dobře.

Jakmile se kola osudu se roztočila, byl z toho příjemný, zábavný a oddechový příběh s dobrým tempem. Dějová linka je jednoduchá, žádné složitosti nečekejte, nicméně autorka se docela opřela do postav, které působí plasticky a vyvíjí se. Ač se naše skupina hrdinu nejednou dostává do středu lidnatých měst, po celou dobu si linka zachovala lehký komorní nádech, který příběhu sedí. Nakonec se z toho tedy vyklubalo moc příjemné a oddechové čtení.

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Rusalky, vlkodlaci, vampýři, ale i méně známí bukavac, lešij nebo zmej. To jsou jen některé z nadpřirozených bytostí, které se mihnou v Přízracích noci. Slovanskou mytologií je kniha doslova prošpikovaná a při čtení na vás dýchne nejen příjemně ponurou atmosférou, ale také připomene střípky ze starých českých pověstí.

Příběh vás zavede do království Moggast, kde budete sledovat kroky čtyř hrdinů, jejichž osudy se postupně proplétají dohromady. Princezna Lada je odhodlaná porazit knížete Dragovita, který unesl její sestru. Lovec démonů Karden, ve snaze se proslavit, přijímá od knížete úkol přivést Ladu do jeho rukou. Na Dragovita má spadeno i hudebnice Noa, ve které bublá vztek a touha pomstít svou rodinu. A Jael tráví zdánlivě obyčejný život v jedné zapadlé vesničce. Jenže v momentě, kdy do jejich domu přichází dvě poutnice, jeho život se rázem obrací vzhůru nohama

Přízraky noci nabízí zajímavý příběh se silným závěrem, který ani na malém rozsahu 250 stran nepůsobí děravě. Autorka vás hned v první kapitole uvrhne do akce, na jejímž konci čeká zvrat, který, pokud si nepřečtete anotaci, rozhodně nebudete čekat. Právě ten udává tón celému zbytku knihy. Díky dobře vybudované atmosféře, střídání pohledů a jasným motivacím postav má příběh příjemný spád a nutí člověka tak otáčet jednu stránku za druhou. Jednotlivé linky i charaktery jsou příjemně rozmanité a líbilo se mi, co z nich autorka na malém prostostoru dokázala vyždímat. Možná by si místy zasloužily trochu větší prostor k budování vztahů a pozvolnějšímu vývoji, ale v rámci celku mi to až tolik nevadilo. Druhá polovina knihy je o poznání dramatičtější a přestože samotné finále příběhu nejspíše budete tušit, nechybí ani pár překvapení. Velké plus dávám autorce za neklišoidní konec, díky němuž kniha rázem zapůsobí na čtenáře jinak. A přiznám se, že bych se nebránila volnému pokračování příběhu některých postav.

Hodnocení: 80%

Za knihu k recenzi moc děkuji autorce Kateřině Ševčíkové.

Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Říká vám něco jméno Antonín Kalina? Pokud jste odpověděli ne, pak mi dovolte, abych jej trochu představila. Čech Antonín Kalina byl za druhé světové války vězněm v koncentračním táboře Buchenwald v Německu. Sám čelil každodenní hrozbě smrti, ale díky jeho odvaze a vynalézavosti se mu i přesto podařilo zachránit více než devět set dětských životů. Nejen o něm, ale také o dalších pro nás z dnešního pohledu jen těžko uvěřitelných a neméně silných okamžicích vypráví Moše Kessler, přeživší dvou koncentračních táborů i pochodu smrti. Do Osvětimi se dostal, když mu bylo pouhých třináct let. Jaké pro něj bylo procházet si touto noční můrou sám a bez své rodiny? Jak se mu podařilo přežít všechny útrapy? A jaké pocity měl, když byl Buchenwald osvobozen?

Tohle a mnohem mnohem víc odhaluje útlá knížečka, která je dalším svědectvím o tom, co za zvěrstva a nepředstavitelné zlo se za druhé světově války dělo. O to více přínosná je, že odhaluje rovněž souvislosti událostí před i během války, předtím než se mnozí Židé do koncentračních táborů dostali, a stejně tak i to, jak se přeživší vězni vypořádávali s následky války a toho, že museli dlouhé měsíce či roky čelit násilí, smrti a ztrátě mnoha blízkých. Člověk se nepřestává divit, jak neuvěřitelně silní tito lidé byli, jak pevnou měli vůli, a že i na místech tak temných dokázali najít touhu žít a přežít. Jsem nesmírně vděčná za každou takovou knihu, autentickou výpověď, která nám umožní pamatovat, co se dělo a vyvarovat se stejným chybám. Protože historie, a obzvláště ty její nejtemnější části, jsou něco, na co bychom si měli neustále připomínat

Hodnocení: 90%

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Bourdon.

Nepohodlný policajt Nepohodlný policajt Jaroslav Spurný

Patříte mezi fanoušky true crime? Pak jste tady správně. Tentokrát je vypravěčem kriminalista Zdeněk Macháček, který přibližuje, jak to u nás v Česku vypadalo s organizovaným zločinem po pádu komunismu. Tehdy totiž mapoval drogovou scénu, odhaloval mafiány a spolupracoval s FBI, Scottland Yardem či Mossadem. Snažil se vymanit mimo zkostnatělé zvyky postkomunistické policie až byl postupem času mnohým trnem v oku. Stal se z něj Nepohodlný policajt.

Knih zaměřující se na vraždy se u nás v poslední době vyrojilo více než dost, a zabrouzdat do vod organizovaného zločinu byla příjemná změna. Člověk sice sem tam něco ve zprávách zaslechne, nějaké útržky se dočte na internetu, ale Macháček nabízí o něco ucelenější pohled na věc. A taky na to, jak jednoduše může zločin ve státě zakořenit a jak může ohrozit spravedlnost. Mnoho čtenářů asi nepřekvapí informace o některých bývalých či současných politicích nebo třeba našich dvou exprezidentech. Nicméně například zmínky o Karlu Gottovi byly poměrně nečekané. Obrázek si o tom všem však musíte udělat sami. Na mě třeba velice znepokojivě zapůsobil fakt, jak snadno se nevinný člověk může v demokratickém státě dostat do vězení.

Nepohodlný policajt vznikl na základě rozhovoru. Škoda, že v této formě nakonec i nezůstal, protože by působil živěji a přístupněji. Macháček čtenáři naservíruje spoustu zajímavých informací, ale také nepřeberné množství jmen a podrobností, až je trochu problém se v tom neztratit a udržet pozornost. Macháčkovo vzpomínání tak rozbíjí jen články z Reflexu doplňující dobový kontext. V tomto ohledu sice byly přínosem, nicméně jejich délka místy působila rušivě a člověk ztrácel nit, u čeho že to Macháček vůbec skončil. Nicméně pokud vás tématika organizovaného zločinu zajímá, tohle stojí za přečtení.

02.02.2024 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Řbitov zviřátek patří mezi ta díla, která jejich sláva předchází. Mnozí čtenáři jej řadí vysoko na piedestal a mluví o něm jako o jednom z nejlepších děl Stephena Kinga. Ke mně si nakonec cestu našel až nyní, dlouho poté, co jsem si s úřadujícím mistrem hororu pomyslně potřásla rukou poprvé

Doktor Louis Creed se spolu se svou manželkou, dvěma dětmi a kocourem přestěhuje do nového vysněného domu Ludlow v Maine. Mimo rušnou silnici, která vede hned vedle pozemku, vypadá místo téměř idylicky, a navíc se rodinka brzy spřátelí se sousedy odnaproti, stařičkým párem Judem a jeho manželkou Normou. Právě Jud Louise před silnicí varuje - lidi tam jezdí jako šílenci a nejedno domácí zvířátko tam přišlo o život. Později Jud rodinku zavede i na místo, kde všechna ta zvířátka jsou pohřbená - Řbitov zviřátek, jak mu děti říkají. Život pokračuje dál, vše se zdá být v pořádku. Až dokud se Louise v práci nestane nehoda, při níž někdo zemře až dokud jednoho dne kocour nepřijde domů až dokud se smrt nezdá tím nejhorším, co vás může v životě potkat

Zápletka Řbitova zvířátek je jednoduchá. Od první chvíle do konce tušíte, kudy se příběh bude ubírat a jak moc se může zvrhnout, a přesto si King dokáže udržet vaši pozornost. Jeho největší síla totiž je v umění pečlivě vybudovat tíživou atmosféru, pohrávat si se vztahy, city a prožitky postav a i samotného čtenáře tím, jak dlouho vás dokáže napínat než se doopravdy něco stane. Příběh tak obyčejný, a přesto při čtení budete mít pocit, že je tady něco hodně špatně. Řbitov nestojí na momentech překvapení, zvratech či vražedném tempu. Spíše čekejte hodně pomalou sondu do zničeného nitra člověka souženého žalem, připravte se na dlouhé hodiny s lopatou v ruce a dojem, že při čtení možná budete mít hlínu i v posteli. Na pořádné drama si tady sice docela počkáte, ale pokud hledáte čtení na podzimní sychravé večery, tohle je rozhodně ta správná volba.

Ukradený dědic Ukradený dědic Holly Black

Elfhame je zpět a já už téměř zapomněla, jak temnou a vábivou má příchuť. Suren každý den balancuje nad propastí - kvůli minulosti má na Elfhame jiný pohled než většina víl a sama sebe teprve hledá. Do jejího křehkého světa znovu vpadne Doubek a postupně rozbíjí její pečlivě vybudované obranné zdi. Oba si prožili těžké chvíle a mají spoustu tajemství, jejichž odhalení autorka opravdu pečlivě nadávkovala. Opatrně okolo sebe našlapují, přibližují se a v zápětí uskakují, touží a přesto nevěří.

Linka je ponurá, plná tíživých okamžiků a komornější než v Krutém princi. Těch opravdu velkolepých momentů tady je poskromnu, přesto ale příběh chytne a nepustí. Umění spřádat intriky, hrát si se slovy autorka ovládá velice dobře, a tak si nikdy nemůžete být jisti, komu věřit. A to ani v případě samotných hrdinů. Kromě Doubka a Suren tady navíc najdete i velice zábavné vedlejší postavy, které obohatily zápletku a postaraly se o zajímavé dialogy. Místy by se hodil větší vhled do myšlenek Doubka, jenže vypravěčkou je Suren, a tak vám nezbyde než tápat spolu s ní až do konce. I tak zůstává mnoho otázek, ale hlavně touha okamžitě číst dál. Takžekdy vychází další díl?

Hodnocení: 85%

Dračí republika Dračí republika Rebecca F. Kuang

Učednictví, magie i pořádná dávka brutality inspirovaná skutečnými historickými událostmi. To byl koktejl, který čínsko-americká autorka R. F. Kuang namíchala čtenářům v prvním díle trilogie Makové války. Finále bylo epické, krvavé, šokující a je jasné, že hlavní hrdinka Rin z něj nemohla vyjít stejná jako předtím. Má v sobě pořádný zmatek, ještě větší množství vzteku, který ji propůjčuje nezměrnou moc, kterou však nedokáže spolehlivě ovládat. Ztráta přátel, lásky, jestli se to tak dalo nazývat, toho všeho je na jednu mladou holku zkrátka moc. A jde to poznat. Rin se potýká se svou závislostí i výbuchy vzteku a svým chováním velice silně pokouší přízeň čtenáře.

V tu chvíli, kdy je to už hodně na hraně však na scénu přicházejí Kitáj a Ne-ča. Ti se v Dračí republice dostávají na výsluní a stávají se hlavními tahouny příběhu. Spolu s Rin se výrazně posouvají vpřed a na konci se na ně rozhodně nebudete dívat stejně, jako na začátku příběhu.

Zatímco v prvním díle byla válka závěrečným vyvrcholením, v tomto případě se ve válečném stavu ocitá čtenář už od začátku. Politická situace je více než složitá, nechybí ani notná dávka intrik, ke kterým okolnosti doslova vybízí. I tentokrát je první polovina knihy znatelně klidnější a brutalita možná nepřekvapí tolik jako poprvé, přesto se ale ani tentokrát v popisech krvavých scén Kuang rozhodně nedrží zpátky. Celkově se příběh dotkne mnoha citlivých témat a atmosféra jež se line celou knihou je velice ponurá, takže nic pro slabší povahy.

Přestože vyvrcholení děje Dračí republiky není zdaleka tak epické, celý díl má pomalejší tempo i menší spád, přesto si autorka dokáže udržet pozornost po celou dobu. Vše si trochu sedá, ale nechybí napětí, drama, ani momenty, kdy jde člověk pomalu do mdlob. Dračí republika si udržela nastavenou kvalitu, kterou audiokniha jedině podtrhla. Tereze Dočkalová totiž dokázala skvěle interpretovat vztek i syrovost, kterých je příběh plný.

Hodnocení: 80%

Za audioknihu k recenzi moc děkuji Audiotece.

29.11.2023 4 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

V knize se střídají dvě dějové linky - v té první retrospektivně sledujete kroky studentky pedagogiky Soldís, která se rozhodla za svým starým životem udělat tečku. Aby se postavila na vlastní nohy, přijímá práci u bohaté rodiny žijící na odlehlém, ale velmi luxusním statku. Její noví zaměstnavatelé jsou poněkud zvláštní, ale více zneklidňujícím dojmem na Soldís působí samotné
sídlo. Začínají se tam totiž dít opravdu podivné věci...
Ve druhé lince se policejní vyšetřovatel Týr po mnoha letech ve Švédsku vrací zpět na Island a zapojuje se do pátrání po pachateli brutální čtyřnásobné vraždy. Řešení se zprvu zdá jednoznačné, jenže se postupně vynořují maličkosti, které úplně nesedí. Týr má pocit, že jej výjevy z místa činu budou v myšlenkách strašit ještě dlouho, ale to ještě netuší, jaká odhalení na něj čeká

Mrazivá atmosféra ponurého Islandu, mistrně vybudované napětí a pečlivé dávkování informací tak, že zkrátka nemůžete přestat číst. To je nová Yrsa, která opět nasadila laťku proklatě vysoko.
Přestože vám na úplném začátku odhalí, jak to všechno dopadne, jen těžko budete knihu odkládat. Je to tísnivé, komorní, děsivé, na konci i brutální. Představa, že byste to zažívali taky?
Fuj, fuj, to nechcete.

K Týrovi si možná budete chvíli hledat cestu - není to takový ten typický vyšetřovatel, co má všechno pod palcem a je uznávaným esem v oboru. Je to však příjemná změna a odhalení, které Týra čeká, vás dokonale navnadí na čtení dalšího dílu. Opět autorce tleskám za to, jak dokonale vše na konci zapadlo do sebe. Yrsa zkrátka umí a tohle je krimi thriller, který chcete číst!

Hodnocení: 90%

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Gradě a nakladatelství Metafora.

13.11.2023 5 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Co všechno si zabalit do Bradavic, jaké přestupky spáchala Hermiona, seznamy kouzel i Pobertův plánek. To je jen zlomek toho, co všechno najdete v novém kouzelném průvodci světem Harryho Pottera. Nečekejte klasické čtení, tohle je encyklopedie, almanach, určený především pro ty, kteří už patří mezi fanoušky této knižní série a rádi se k tomuto příběhu plné magie vrací. Kniha je krásná, pestrá, plná nádherných obrázků od sedmi ilustrátorů a opravdu stojí za to jí jen listovat.

Nevím jak vy, ale já jsem na Harrym Potterovi vyrůstala, knihy jsem četla nesčetněkrát a stejně mě tento svět vždy dokáže něčím okouzlit. Listovat almanachem a pročítat si jej bylo pro mě nesmírně milé a probudilo to ve mně vlnu nostalgie. Ať už dítě nebo dospělý, věřím, že každý potterhead si v této publikaci najde to své. Kromě různých seznamů tu najdete citáty, ale i různé střípky z knih, u kterých je téměř jisté, že už se vám z hlavy vykouřily. O to milejší je si je zase připomenout, stejně tak i některé pasáže příběhu či oblíbené detaily.
Pokud tedy stejně jako já patříte mezi fanoušky tohoto světa plného čar a kouzel, tohle je zkrátka must have

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce děkuji Albatros Media.

26.10.2023

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Leigh Bardugo se proslavila svou knižní sérií Griša, která si získala čtenáře nejen příběhem, ale i originálním magickým systémem. V Šesti vranách a Prohnilém městě se do tohoto nemilosrdného světa vrací znovu, tentokrát však popisuje kroky party kriminálníků v čele s Kazem Brekkerem, proslulým zlodějem a podvodníkem.

Protože jsem Šest vran v minulosti již četla, moc dobře jsem věděla, co mě čeká. A musím říct, že i napodruhé to byl zážitek, který stojí za to. V obou knihách se střídají pohledy jednotlivých postav, kterých je docela dost. Audioknihy jsou však v tom případě moc hezky zpracované, protože každého z hrdinů načetl jiný interpret. Právě tento aspekt jsem při poslechu velmi ocenila, protože to napomáhá k lepší orientaci v ději.

Šest vran jsem si zamilovala kvůli toho, že nabízí příběh padouchů, postav s temnou minulostí a mnoha démony. Přesto, že balancují na hraně života a smrti, dobra a zla, jsou podmanivé a nejde jim nefandit. Bardugo navíc minulost a přítomnost dokáže skvěle prolínat, informace dávkovat tak akorát a všechno do sebe zapadá tak jak má. Nechybí napětí, zvraty ani romantika, které tady rozhodně má šťávu a je jí tak akorát.

Zatímco Šest vran nabízí příběh s velkolepým a strhujícím závěrem, Prohnilé město se odehrává v zákoutích Ketterdamu. Je komornější a místy i temnější. Nenabízí tak přímočaře gradující linku a nečekejte ani typický happy end. Přesto ale stojí za přečtení, už jen kvůli tomu vývoji, kterým si tady naši temní hrdinové projdou a autorka tady navíc moc hezky zpracovává téma závislostí. V Šesti vranách u mě jasně vedla dvojice Nina a Matthias, ale po Prohnilém městě už se tak jednoznačně rozhodnout nedokážu. Všechny postavy totiž mají něco do sebe a každá z nich by mi v příběhu chyběla...

Za obě audioknihy k recenzi moc děkuji Audiotece.

08.10.2023 4 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

První dva díly trilogie Píseň oceli jsou lehkou a vtipnou hrdinskou fantasy, kdy se sukničkář a slovutný bard Minangar dá náhodou dohromady se silným a udatným bojovníkem Cuchenanem. Společně chodí po světě a zažívají dobrodružství - tu musí bojovat proti lapkům, támhle se zase potýkat se zákeřnou čarodějnicí nebo nadpřirozenými lesními potvorami. Zní to jako jedno velké fantasy klišé? Ano, je to tak, ale v tom je přesně to kouzlo. Míša Merglová dokázala tohle všechno zpracovat zábavným, chytlavým způsobem, kdy jde z jednotlivých povídek cítit silný zaklínačský vibe. A u toho čtenáři postupně odkrývá mnohem hlubší a promyšlenější příběh, než se může na první pohled zdát.

Píseň války zakončuje příběh dvou kamarádů, které osud náhodou svedl dohromady. Je ale jiná - vážná, dramatická, ponurá a bolavá. Hodně bolavá. Události po celou dobu série nenápadně gradují a právě tady se naplno vyderou na povrch. Už nelze udělat krok zpátky, Minangar i Cuchenan se musí přicházejícímu nebezpečí postavit čelem. Protože přichází temnota, přichází válka

Atmosféra houstne, žerty jdou stranou. Míša Merglová se nebála přitlačit na pilu a popisuje válku se vším všudy. Stejně jako ve skutečnosti je i tady nelítostná, krutá, nepředvídatelná a drtí životy nevinných na prach. Píseň války je proto prodchnutá emocemi více než předchozí dva díly dohromady. Ač jsem se společně se zpěváčkem a drakobijcem řítila vstříc temnotě a zlu, po celou dobu jsem doufala v happy end. Závěr není ani dobrý, ani špatný, ale klišé už nečekejte. Od nich se tentokrát autorka odprostila a nebála se výrazným způsobem hrábnout do života postav.

Když i ten poslední tón Písně války utichl, byla jsem vyždímaná a přesto litovala, že už je konec. Příběh, který s každým dílem rostl, jsem si užívala a postavy mi přirostly k srdci. Zase jednou nenápadná série, která by si zasloužila mnohem více pozornosti.

Hodnocení: 90%

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji nakladatelství Epocha.

10.09.2023 5 z 5