OnlineTaNya_

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Konečně jsem se dostala k jednomu ze základních kamenů dnes už obsáhlého žánru. Nevěřila jsem svým očím, když jsem zjistila datum vydání, no jenom to potvrzuje, že kniha je někde o level výš. A s klidem můžu prohlásit, že za takových sto let (pokud ještě někdo bude číst knihy) bude pořád aktuální.

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Knížka kterou jsem přečetla nejvíckrát za život a ještě s ním nekončím. Umím citovat i zpaměti! Nelze cokoliv vytknout, pro mě je to útěk do světa humoru a nestárnoucí klasika.

16.04.2021

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Poirot je můj oblíbenec a od autorky čtu spíše jenom jeho vyšetřování, ale toto je klasika. Tohle by měl přečíst každý nadšenec pro detektivky.

Da Vinciho kódDa Vinciho kódDan Brown

Tak opět jedna z těch, co jsem četla opakovaně. A ta obrazová verze byla opravdu užitečná. Jsem hrdý ateista a ač velmi tolerantní (život ve Vídni naučí respektovat úplně vše) tak tady jsem si vrněla blahem. Jojo i náboženství musí občas dostat na frak a nejlepší na tuto práci bude náš symbolog.

16.04.2021

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Jako cokoliv severskýho to v sobě nese špetku Nesba, ale jinak to bylo opravdu dobrý. Kdo je zločinec mě napadlo ještě před půlkou, jenže to neznamená že to bylo na škodu. Mørck s Assadem jsou fajn dvojka a celý to bylo dost čtivý. Fajn střídání perspektiv co kapitola nebo dvě.

07.04.2021

Černočerná tmaČernočerná tmaStephen King

Všechny čtyři stály za to. Klasický King, kvalita zde zaručena. Morbidní je každá, ale kupodivu mi nejzajímavější přišla Fair Extensions, taková se špetkou Gaimana.

InfernoInfernoDan Brown

Tak Brown si to bere pěkně spatra. WHO by mu měla udělit nějaký vědecký ocenění, protože nápad je to neskutečnej. A všechno to pobíhání a detektivní pátrání mi tady dělalo mráz po zádech. Navíc v opět nádherném prostředí - viz verze knihy s fotografiemi. A na konto Inferna jsem si přečetla Dantovu Božskou komedii.

SvědectvíSvědectvíStephen King

Skoro 1200 stránek a hltala jsem to! King je Pán. Prý sám neví, proč tuhle knížku lidi tolik zbožňují... Randalla Flagga jsem už znala a tady vznikl, takže zaručená slast. Všechny části, každá úplně jiná a přitom se skvěle prolínají, byly tak moc trefný, že člověk by ani nepotřeboval kolem tu naši současnou pandemii.

MiseryMiseryStephen King

Morbidní King, co nikoho nešetří. Asi nejbrutálnější knížka co jsem od něho četla. A to nejděsivější, držela jsem palce Annie abych se taky dozvěděla jak to s tou otravnou Misery dopadne.

19841984G. Orwell (pseudonym)

Nadčasový mindfuck! Skoro bych to zavedla jako povinnou četbu, ale s tím na jaké jsem byla základce by to na některý omezence mohlo mít spíš opačný vliv. Četla jsem to jenom jednou a i tak zvládám určité pasáže citovat zpaměti.

17.04.2021

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Ojojoj zase jeden mrazivý skandinávský skvost. Hlavní postavy jsou tak moc neobyčejné jak jenom to jde. Není na škodu. Zhltala jsem všechny tři díly během chvilky.

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Podobné jako první část povídek, takže naprostá spokojenost. Sapkowski má úžasnou fantazii a jeho zaklínačský svět je obrovský.

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Byla jsem natěšená a ačkoliv mi hraní Witchera připravilo sem tam nějaký spoiler, tak mi to nebránilo si zaklínačský svět bez zaváhání vychutnat. Možná o to víc jsem si mohla všímat drobností a vodítek. Sapkowski jimi opravdu nešetří ;) . Skákání mezi rovinami jednotlivých postav, proplétání se mezi zajímavými nebo odpornými charaktery lidí a uvedení do známého příběhu - čtenářské blaho.

Vražda Rogera AckroydaVražda Rogera AckroydaAgatha Christie

Ten konec jenom tak nezapomenu. Agatha je královna!

13.04.2021

Andělé a démoniAndělé a démoniDan Brown

Dozvěděla jsem se, co je to ambigram, kdo je to vlastně camerlengo, že existuje něco jako antihmota a že i papež nemusí být úplně svatý. Je to perfektní knížka a Dan Brown už nastupuje v plné formě. Můžu mu poděkovat i za pěkný horor z "iluminátů" kdy jsem v noci chodila po baráku jenom s rožnutým světlem.

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Asi jako každýmu to na mě dýchlo vzpomínku na 1984. Tam sice jako mučení použili krysu, ale tady se asi každýmu čtenáři dělá zle z toho ohně.

17.04.2021

Staré řecké báje a pověstiStaré řecké báje a pověstiEduard Petiška

Toto by měla být povinnost číst ve škole, protože už jsem potkala několik lidí, co vůbec nevěděli, kdo to byl Zeus nebo třeba Athena (a to máme prosím i to město!).

29.05.2021

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaMichail Bulgakov

Kdysi na střední mě češtinář nadobro od podobné literatury odradil. Po letech jsem se přes nechuť zapříčiněnou jeho výkladem přenesla a Mistr a Markétka je dalším klenotem, který jsem si mohla sama v klidu užít. Není třeba rozebírat všechny nadčasové roviny příběhu, zapíšu si tu jenom, že po přečtení mi zůstal skvělý pocit, který stále trvá (přečteno před několika měsíci) a tak si nejspíš knížku ještě někdy vytáhnu.

PistolníkPistolníkStephen King

(+ SPOILER) Yeh yeh yay! Cesta k Dark tower tady začíná a s posledním dílem i vlastně končí. Mistrovské dílo vzešlé z nekonečné fantazie. Roland si nezaslouží sympatii a přitom jej lidi zbožňují.

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Bylo to trošku horší než první seznámení s Carlem, navíc mě trochu zklamalo závěrečný vypořádání se s těma bastardama. Bylo to moc náhod najednou. Na druhou stranu se pořád jedná o čtivou knížku.

Ocelové jeskyněOcelové jeskyněIsaac Asimov

A tady začala moje opravdová láska ke sci-fi. Už dřív jsem něco málo přečetla, ale Daneel a Elijah se pro mě stali srdcovou dvojicí. A Asimov si nádherně pohrává s myšlenkou xenofobie.

PočátekPočátekDan Brown

Ajajaj, dostavilo se zklamání. Laťka byla nejspíš moc vysoko a tady se záporák/záporáci už tolik těm předchozím nevyrovnali. K přemýšlení mě to donutilo ale pan AI mě na*ral a konec mi přišel přetažený.

ProměnaProměnaFranz Kafka

Jedna z prvních knížek, co jsem četla v němčině. Vždy mi to přišlo jako trochu morbidní humor :D.

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Vlastním i německé vydání. Nedám na to dopustit!

MarcoMarcoJussi Adler-Olsen

Jsem spokojená. Marcova linka byla opět lepší než ta policejní, nevadí už jsem si zvykla.

24.04.2021

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Tak jsem si zde zase odškrtla jednu klasiku a tentokrát opravdu zaslouženou. Nápad se zápisy do deníku je brilantní a myšlenka velmi mrazivá. Sledovat všechno očima Charlieho, jeho styl psaní a měnící se pohled na svět je přesně to, co nutí člověka knihu neodkládat. Silný příběh spěje k nevyhnutelnému konci, který zabolí a zároveň zahřeje u srdce.

02.08.2021

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Tolikrát zfilmovaná a různě zpracovaná klasika a stejně člověk musí pokaždé žasnout, že ona to napsala a vymyslela. Smekám královno!

30.09.2021

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Čekala jsem to asi trochu vyspělejší, alespoň po tom nadějném začátku. Jenže jak jsem si všimla, kniha patří do young adult literatury, takže v tom se ten průběh nezapřel. Chyběla tomu větší propracovanost postav a i když se jedná o děti, tak se všichni nemuseli chovat tak povrchně. Na druhou stranu fotografie v knize byly skvělé.

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Tak tuhle jsem četla opravdu hodněkrát, myslím že to vlastně byla první knížka, kterou jsem přečetla anglicky a od té doby už jsem se k překladům nevrátila. Zbožňuju ten příběh, pokaždý v něm najdu něco, co mi zabrní u srdce.

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Tak v porovnání s hrou a seriálem to Sapkowski napsal trošku jinak, ale jako zastánce všech předloh a knížek držím při něm. Originální a napínavé povídky s Geraltem jsem přečetla víceméně během chvilky a už se chystám na další.