TaNya_ TaNya_ komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Knížku jsem si chtěla přečíst ještě předtím, než se vůbec začalo uvažovat o filmu, jenže jsem se k ní dostala až potom, co film vyšel. Ohlasy na něj jsou dobré, no moje spokojenost s četbou také. Je to potom velká challenge to překonat. Zajímavě, osud Paula mě moc nebral. Na to že byl hlavní postavou, je to zvláštní, ale já si oblíbila snad všechny ostatní. Těším se na další díl a moc si přeju abych nebyla zklamaná, protože úroveň prý klesá.

25.12.2021

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Takto, knížka se mi sice líbila, ale ve své neaktuálnosti mě trochu odrazovala. Já vím, že v minulém století byly postřehy jako "o tom se před dámami nemluví" a "toto povolání dělají pouze muži a to zas jen ženy" naprosto normální a ve většině případů i dobře myšlené, ale právě ono vědomí mi kazilo dojem u čtení. Čapek za to nemůže, jenže to jeho vtipné generalizování bylo zrovna v této situaci (pro mě) na škodu.

05.11.2021

Policie Policie Jo Nesbø

Už jsem se lekla, že se Nesbo rozhodne věnovat něčemu jinému, ale díkybohu neprávem. Desátý Harry Hole má všechno co má mít. Tím myslím naprosto zamotaný příběh a qantum úžasně zajímavých postav.

13.10.2021

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Tolikrát zfilmovaná a různě zpracovaná klasika a stejně člověk musí pokaždé žasnout, že ona to napsala a vymyslela. Smekám královno!

30.09.2021

Viděla jsem vraždu Viděla jsem vraždu Agatha Christie

Oddechové čtení a tentokrát méně zamotané, než u Poirota bývá zvykem.

22.09.2021

Hra na vraždu Hra na vraždu Agatha Christie

Velmi dobré a rafinované. Řešení mě nenapadlo, jen drobná část z něho.

21.09.2021

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Méně Poirota, skvělá dívčí škola.

21.09.2021

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Jak já mám to vyprávění Hastingse ráda. Mnohem lepší, než když u Poirota chybí.

19.09.2021

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Všechny čtyři povídky opět velmi kvalitní a jak se ukazuje, tak dávám přednost těm sbírkám s delšími příběhy před typickými kratšími. Asi nemůžu říct, která z nich byla nejlepší, ale Apt Pupil pro mě byl určitě morbidnější a hororovější něž The Breathing Method. Přesně moje vlna toto.

17.08.2021

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Hlavní příběh je mírně upozaděn na úkor důkladného prozkoumání Gaimanova světa v London Below a vedlejších příhod (které jsou za mě tahounem celé knížky). Nikde není psáno, že ústřední linka musí být ta nejzajímavější. Jeden z mých nejoblíbenějších autorů tu vytvořil úžasné postavy a celé se mi to četlo tak dobře jako nějaká pohádka.

06.08.2021

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Moc se mi to líbilo. Severskou mytologii u nás známe spíš okrajově a tahle čtivá sbírka doplňuje možné mezery. Škoda že nebyla dvakrát tak dlouhá.

05.08.2021

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Za mě trochu zklamání. Některé pasáže zaujali, ale nesouhlasím s nelogickým koncem.

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

Dobré pokračování, přidání dalších postav se vyplatilo. Líbí se mi, že autor se nerozpakuje nad tím se s některými už nepotřebnými rozloučit s grácií a ne nějakými vynucenými uslzenými tragédiemi.

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Skvělé čtení, které je sice určené pro mladší publikum, ale nejde o prostoduché fantasy. Daemoni jsou úžasní, jelikož čtu knížky v originále, tak jsem si zde hodně rozšířila zvířecí slovní zásobu. První díl je sice takovým seznámením, no za mě je asi nejlepší.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Tak jsem si zde zase odškrtla jednu klasiku a tentokrát opravdu zaslouženou. Nápad se zápisy do deníku je brilantní a myšlenka velmi mrazivá. Sledovat všechno očima Charlieho, jeho styl psaní a měnící se pohled na svět je přesně to, co nutí člověka knihu neodkládat. Silný příběh spěje k nevyhnutelnému konci, který zabolí a zároveň zahřeje u srdce.

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Opět skvělé, jen mě mrzelo, že tentokrát byla šance uhodnout konec alespoň pro mě úplně mizivá.

23.07.2021

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Příjemné čtení další z knih této dlouhé ságy. Obě dvě části měli něco do sebe, no já dávám spíš před Mule přednosté té druhé s Arkady. Alespoň už se konečně dozvídáme nějaké definitivnější informace.

23.07.2021

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Měla jsem strach, že to Paolini nezvládne, že jako spousta mladých spisovatelů skončí s jednou dobrou knihou/sérií a tím to hasne. No nejenom že přeskočil do úplně jiného žánru, ale opravdu se mu podařilo vyrůst...
Jelikož jsem to jako vždy četla v originále, tak jsem obě části měla v jedné knize. Podle mě to tak mělo být, jedná se o celek a nehodí se ho dělit. Jsem ráda, že jsem tomu dala tak brzo šanci, protože těch 920 stránek mě naprosto pohltilo. Drobné výhrady mám, obzvlášť k rychlejšímu zakončení, ale jinak jsem velmi spokojená.
Co se mi nepozdává, tak kritika některých, co se technických aspektů týče. Sci-fi je jeden z mých oblíbených žánrů a ač nejsem fyzik, tak bylo vidět (aniž bych ještě přečetla jeho doslov), že si autor dal na výzkumu záležet.
Budu sledovat s jakou další knihou za pár let přijde. Jen tak dál, doufám, že si získá i další čtenáře, nejenom z řad teenagerů.

10.06.2021

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

10.06.2021

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Vlastně jsem to přečetla kvůli Infernu Dana Browna ;) . Peklo je úžasné, Očistec mě taky dost bavil, ale v Ráji jsem se už dost ztrácela. Ta poslední část se mi prostě nelíbila a ani mě nebavila.

29.05.2021