tami1 tami1 komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Smekám před autorkou, která dokázala toto hrozné téma zpracovat tak čtivě a s citem.
Nejsmutnější je, že ač je to fikce, vychází ze skutečných událostí. Je téměř nepředstavitelné, že po válce, která stála život a důstojnost tolik nevinných, se lidé vůbec nepoučili. Touha po moci a naprostá zaslepenost vedla až k nejostudnějšímu období našich dějin. Není větší tragédie než když jde národ proti sobě. A v 50. letech stáli Češi proti Čechům.

Knihu jsem zvládla přečíst hlavně díky kapitolám z domova důchodců. Já vím, humor personálu je hodně přes čáru, ale tady byl impulsem, který vždy zbořil ten smutek a depresi. Brož a Špek jsou vtipní i přes naprostou neuctu k životu, lidem a smrti - díky za ně, jinak bych to nepřečetla.

23.04.2024 5 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Moc ráda jsem se zase na skok stavila ve světě Smrtek a byla to teda pořádná jízda!
Každá povídka pojednává o jiné smrtce a jiném období. Autor opět ukazuje, jak orginálně a košatě funguje jeho fantazie. V příbězích se dozvíme historii slavných i nechvalně proslulých smrtek, ale také, co se stalo s kolonisty nebo se mrtkami, které to odpískaly na Trvalce.
Moc mě to bavilo!

20.04.2024 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Kniha, která velmi komplexně seznamuje s událostmi kolem nehody v Černobylu. Je vidět obrovská práce se sbíráním materiálů a historických svědectví. Klobouk dolů před autorem, že takto bravurně zvládl obrovský rozsah materiálů a dokázal jej přetvořit v toto dechberoucí dílo.
Mě nejvíc uchvátil podrobným přiřazením událostí do politického kontextu.
Překvapená jsem nebyla z věčného utajování a zatloukání, to jsem čekala. Zhrozená jsem byla hlavně z naprosté naivity a neschopnosti vidět důsledky a to i od lidí, kteří měli být odborníky na jádro. Tohle zřejmě nepochopím nikdy.

16.04.2024 5 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Čtivé, ale ...
Něco tomu příběhu pořád chybělo. Možná až moc osudů, postav. Jako by na některé pointy minipříběhů nebyl čas. Takže se jejich poselství ztratí a vyšumí bez efektu. Závěr uspěchaný.

15.04.2024 4 z 5

Nebezpečná místa Nebezpečná místa Patricia Gibney

Perfektní detektivka. Svižná, čtivá a orginální.

Ale, já si jí musím dávkovat opravdu po doušcích.
Hrozně mi vadí inspektorka Lottie Parkerová. Tahle ženská má naprosto nesnesitelnou povahu. Chytrá je, jen v sobě nemá žádnou empatii. Mnohdy se chová jako slon v porcelánu. Je naprosto netaktní, vztahovačná a zbytečné žárlivá. Nechápu Boydovo okouzlení.

28.03.2024 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Barvité zamyšlení nad smyslem života. Vše se jeví jinam, když se dozvíme, že tohle je náš poslední den.
Je v pořádku žít, plakat, křičet, milovat, blbnout, truchlit, bát se i smát se. Je to náš život, tak žijme.

"Jsou věci, které dospěním získáme, a stejně tak jsou věci, které ztrácíme. Tolik emocí a pocitů, které už podruhé člověk nezažije."

25.03.2024 4 z 5

Rozlučka na ostrově Rozlučka na ostrově Lucy Clarke

Čtivé, svižné a plné zvratů.
Během rozlučky se svobodou na světlo vyplouvají dávná tajemství i zákeřné lži. Bavilo mě, že každou kapitolu vypráví ze svého pohledu jedna ze šesti kamarádek.
Zklamáním je velká podobnost s knihou Sedmilhářky od Liane Moriarty. Za to jednu hvězdičku ubírám.

17.03.2024 4 z 5

Náraz / Prales Náraz / Prales Petr Sagitarius

Asi budu malinko neobjektivní!
Ale mě tyhle detektivní eskapády majora Sarana moc baví. Samozřejmě jsem ovlivněná prostředím, protože se všechno odehrává prakticky za humny.
Moc mě baví jazyk, kterým je kniha napsaná, ale myslím si, že to bude pro lidi z jiných koutů republiky, trochu těžší na pochopení.
Jenže je to autentické! U nás se prostě takto mluví!
Někdo česky, někdo polsky a někdo po našymu. A aby toho nebylo málo, jsme schopní tyto jazyky naprosto šíleným způsobem namíchat třeba v jedné větě :o))).

08.03.2024 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Začátek skvělé detektivní série.

Trochu detailnější seznámení se svérázným Harrym Boschem. Já už jsem pár knih ze série četla, takže jsem přesně věděla do čeho jdu.
Drsný Harry, kterého formovalo nelehké dětství a válka ve Vietnamu je prototypem "staré školy", kdy detektiv je tvrdý chlap. Je zásadový a loajální.

Skvělé čtení!

08.03.2024 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Parádní čtení!

Fantasticky napsaný, napětím a romantikou prošpikovaný thriller. Moc jsem si užila krásné popisy přírody, otřesné detaily vražd, komplikovanou rodinnou historii , nezdolnou přeživší i zvrácené myšlenkové pochody vraha.

Moc doporučuji!

02.03.2024 5 z 5

Milé překvapení.
Od knihy jsem čekala hlavně přebujelé ego a sebechválu herecké hvězdy a proto mě naprosto šokovala pokora a skromnost Toma Feltona. Kniha je psaná dost jednoduše, někdo tvrdí, že amatérsky. Já mám pocit, že je skutečně napsaná Tomem a je velmi upřímná a opravdová. Z Toma vyrostl velmi laskavý a dobrosrdečný člověk. Asi první biografie, ve které je napsáno tolik pozitivních a milých věcí o všech kteří ho ovlivnili.

V celé knize není jediná zlá myšlenka.
Velmi osvěžující pohlazení pro duši!

17.02.2024 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

WOW! Fantastický thriller!

I když jsem začala tak nějak uprostřed série, jsem nadšená.
Překvapivé zvraty, zvrácený vrah, sympatická partička vyšetřovatelů a vražedné tempo jsou skvěle namíchané. Jednoznačně kniha, kterou nelze odložit.

16.02.2024 5 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Pro mě jedna z nejlepších sérii, kterou jsem četla.
Moc mi budou chybět všechny ty třenice mezi Freyjou a Huldarem. Oba byli moc fajn. Kdo mě na závěr uplně odrovnal byla Erla, ale neprozradím jak, raději si to přečtěte :o)))

16.02.2024 4 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Tato kniha je plná šokující rodinné historie, protikladů a melancholie. Je to bezpochyby jedinečnost autorky a jejich děl, která mě vždy zasáhnou a nutí přemýšlet.
Na stránkách této knihy se seznamuje s nevšední dívkou Justine, která nám díky svým zápiskům zprostředkuje životní osudy křehké Helén. Ač každá vyrostla v jiné době, mají společnou touhu po lásce, krutou minulost, schopnost přežít a smířit se s osudem i něhu a odpuštění.
Mě nejvíc dojaly řádky věnované péči o obyvatelé domova. Laskavost, s kterou se o ně Justine a ostatní starají mě vzala za srdce. Havran pobavil.

Doporučuji!

07.02.2024 4 z 5

Naše (ne)milované tchyně Naše (ne)milované tchyně Zuzana Peterová

Nádherná obálka skvěle doplňuje krátké povídky o tchýních a jejich rodinách. Některé jsou humorné, jiné spíš k zamyšlení. Některé jsem zažila na vlastní kůži v roli snachy nebo dcery, zkrátka, každé soužití vyžaduje hodně kompromisů a snahy. Moc hezky udělaná kniha.

07.02.2024 4 z 5

Taková, jaká jsi Taková, jaká jsi Beth Moran

Lehké romantické čtení o hledání sebe sama. Děj je celkem předvídatelný, ale vůbec to neubírá na čtivosti. Pestré postavy dotvářejí velmi sympatický, odpočinkový příběh.

01.02.2024 4 z 5

To To Stephen King

Přestože mám Kinga moc ráda, tentokrát jsme se prostě minuli.

Celá kniha mi přišla hrozně rozvláčná. Všechny ty vsuvky a mezihry byly tak podrobné a ve většině naprosto zbytečné. Ano, člověk má pocit, že ty postavy zná tak dobře, jako by je znal odmala, ale... Fakt se musíme dozvědět každou nepodstatnou hovadinu?

Škoda, všechny ty mini příběhy tu story úplně zadusily.

23.01.2024 3 z 5

Šedá zóna Šedá zóna Richard Šusta

V půlce jsem se beznadějně ztratila.

Zbytek knihy jsem hodně přeskakovala. Moc komplikovaný dej, strašná spousta postav a nespočet zvratů mi naprosto zamotaly hlavu.

16.01.2024 2 z 5

Skřivánek zpívá dál Skřivánek zpívá dál Fiona Valpy

V poslední době mám pocit, že všichni píšou knihy, ve kterých se prolíná více časových linek a nějak na to začínám být alergická :o))). Začátek mi přišel tak trochu nijaký a nudný, jako bych četla něco vytvořeného přes šablonu, vůbec jsem se nemohla začíst.

Naštěstí jsem vytrvala a vůbec nelituji! Ten příběh je dokonalý!

Překrásná, divoká krajina Skotska v okolí Loch Ewe, přátelství a láska na pozadí druhé světové války. Smíření se se ztrátou blízkých a nový život, který je třeba žít, když je dobojováno.

Doporučuji!

15.01.2024 5 z 5

Lovcův úplněk Lovcův úplněk Dana Stabenow

Tato kniha je jiná než jsem čekala.
Zase perfektní, ale jinak než obvykle.

Nechci moc prozrazovat, ale brečela jsem jako želva. A asi bych byla krutější než Kate. Snad brzy vyjde pokračování.

12.01.2024 5 z 5