tamara1351 tamara1351 komentáře u knih

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Těžký kalibr,co se týče formy vyprávění,ale i tématu.Zpočátku jsem byla zmatená a dezorientovaná(to by se vlaštovkám nestalo:)),ale brzy jsem zachytila směr a z dané trasy ,přes města a zákoutí duše až k Petřínské rozhledně ,nešlo vystoupit.Mé první setkání s autorkou mě očarovalo, lyrické," jen" naznačující vyprávění s velkými traumaty na pozadí i na popředí.Hluboký vhled do paměti těla.Kdo tohle umí?Obdivuji.

18.04.2024 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

(SPOILER) Tak mám za sebou dalšího Kariku a za mě tedy boduje.Vytvořil mix historicko-mysteriózního románu.První část, odehrávající se v Ružomberoku v šedesátých letech z pohledu agenta StB, má dokonale mrazivou atmosféru.Historická fakta dodávají románu další rozměr.Je pravdou, že uprostřed se děj trošku vleče,ale ke konci děj opět nabírá na obrátkách a já si poslední část odehrávající se v jiné dimenzi opravdu užila.Velmi to mnou rezonovalo a souboj dvou entit v prostředí vymykající se lidskému chápání svědčí o autorově bezbřehé fantazii.

10.04.2024 4 z 5

Jákobův žebřík Jákobův žebřík Ljudmila Ulická (p)

Ljudmila Ulická je dámou mého srdce.Tento skvělý román je fantastickou oslavnou freskou života.Román obsáhne sto let v životě jedné rodiny.Je zde mnoho postav,mnoho osudů,mnoho tvoření,mnoho smíření i nepochopení .Děj je poklidný,místy se posouvá formou dopisů "z truhličky"Charaktery postav jsou plastické,hluboké.Vidíme,že našim útrapám,bojům i štěstí,předcházely generace a generace jiných,kteří se životem bojovali stejně.Autorka skrze román nabízí smíření se sebou ,životem i smrtí.

27.03.2024 5 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Formánek je ďábel.Tohle je zkrátka síla.Připouštím,že je to místy kostrbaté, krkolomné a chaotické,ale jako celek to dává smysl.Autor jde s kůží na trh,vidíme mu do hlavy.Má strach,přemítá o smrti,chová se jako blázen?A nás to baví, protože v tom prostě nejsme sami.A příběh Josefa Marana,to nečtete, to si zkrátka prožijete až do morku kostí.

02.03.2024 5 z 5

Liliputin: Povídky z války Liliputin: Povídky z války Jan Němec

Mě tohle dostalo do kolen.Právě teď,kdy jsou dva roky války na Ukrajině za námi jsem si zase připomněla o čem to bylo a o čem je to teď.Že šílenství,Putin,fascinace,motivace,moje zájmy,tvoje zájmy,odvaha i zbabělost stojí tak blízko sebe,že stačí úkrok stranou a soukolí života se rozsype a staneme se otupělými anebo spíš tupými?
Labutě jsou top.

29.02.2024 5 z 5

Vesaliovo tajemství Vesaliovo tajemství Jordi Llobregat

První autorův počin a hned velmi povedený.Atmosféra staré Barcelony,tajemné podzemí,zkorumpovaní policisté i dámy v nesnázích,co si přát víc.Děj je propletený,uznávám,někdy až příliš,ale je čtivý a autor dokázal udržet napětí a tím i mou pozornost.Některé scény jsou přitažené za vlasy,často je pátrání posunuto dílem náhody,ale čtení bylo zábavné a já si ho opravdu užila.

24.02.2024 5 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Tohle bylo dobré čtení, vlastně jsem nadšená.Thrilery moc nemusím,ale tohle bylo jiné.Bylo to čtivé,styl psaní poměrně jednoduchý,ale poselství jasné.Příběh se rozplétá velmi pozvolna,ale autor vás stále drží v napětí a přidává další a další dílky do skládačky.Chtěla bych napsat zábavné čtení ...a nebo spíše hrůzné?

15.02.2024 5 z 5

Anatomie: Příběh lásky Anatomie: Příběh lásky Dana Schwartz

Jako oddychovka to bylo skvělé.Velmi se mi líbil neotřelý příběh mladé ženy,která se snaží proniknout do oboru lékařství ovládaného muži ve starém Skotsku.Postavy se svými charaktery jsou spíše romantického rázu,ale mně to nevadilo.Konec knihy mě nezklamal a ani příklon k fantasy mě neurazil.Jako plus beru i nádhernou kresbu na obálce.

12.02.2024 5 z 5

Hluboká řeka Hluboká řeka Šúsaku Endó

Hluboká řeka je velmi čtivá,z části filozofická kniha.Úvahy a zamyšlení ohledně náboženství,smyslu života, osamění,zla a dobra jsou čtenářům přístupné.Autor vám dá nahlédnout do životů několika tápajících postav.Jejich putování po Indii je proměňuje a očišťuje.Postava Ócua nás provází celým dějem a stejně tak jako si Ganga poklidně plyne stejným směrem ,tak i on se neotřesitelně drží svého přesvědčení .

01.02.2024 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Možná právě proto, že jsem neměla od knihy žádná očekávání,byla jsem nadmíru spokojená.Krásný sladkobolný a nostalgický příběh s malou dávkou nadpřirozena.Atmosféra lunaparku vás vrátí do dětství a jako třešnička krásná obálka ve stylu Stop hrůzy.

24.01.2024 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Pro mě první setkání s autorkou a styl vyprávění mi opravdu sednul.Atmosféra románu je zdařile zachycená,postavy sympatické.Postupné odkrývání rodinných osudů a propletenost vztahů mě bavily,zkrátka odpočinková dovolenková kniha.A samotnému závěru knihy nelze nic vytknout.

17.01.2024 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

(SPOILER) Tato kniha si rozhodně říká a vaši pozornost,pokud tedy nečekáte nějaký klasický psychothriller o bizarním psychopatovi,i když......?
Kniha je strhující svým obsahem i svou formou,je velmi emocionální,jste přímo uprostřed dění,jste v hlavě hlavní hrdinky.Zpověď se jeví upřímná a o
to syrovější.Děj postupně graduje k předem známé tragédii.Žádné rozhřešení ani úlevu nečekejte,přesto lze v posledních větách nalézt zrnko lásky a odpuštění.

14.12.2023 5 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Knihu vřele doporučuji.Průřez několika desítkami let života čtyř generací Korejců žijících v Japonsku na pozadí historických událostí je výbornou sondou do života cizinců,vyhnanců a migrantů jakéhokoliv původu.Touha začlenit se,nevybočit z řady, skrývání identity,předsudky,stesk,hrdost,to a mnohem více se autorce podařilo v románu zvěčnit a obtisknout do jednotlivých postav.Specifika historického konfliktu mezi Korejci a Japonci byla pro mě velkým a zajímavým bonusem.

30.11.2023 5 z 5

Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Lev Golinkin

Tak ta byla poslední.Poslední kniha z letošní výzvy.Nejprve jsem chtěla dát tři až čtyři hvězdičky,ale poslední část knihy změnila můj názor.Část o novém životě v Americe dává bez příkras pochopit,co se děje v hlavách a duších jakýchkoliv vyděděnců.Autor si prošel dlouhou cestu popřením, nenávistí,aby se přerodil sám v sebe,v bytost,která vyrůstá ze svých kořenů.

14.11.2023 5 z 5

Ve svitu plynových lamp Ve svitu plynových lamp Steven Price

Tento román je velmi rozsáhlý.Připadalo mi, že v něm nic není tak,jak se na první pohled jeví a to ať už se jedná o žánr nebo postavy.Děj se odehrává na různých místech a autor skvěle vykreslil především atmosféru viktoriánského Londýna.Linie příběhu je spletitá,rozmotává se po nitkách.Hnacím motorem je láska? Nenávist? Žárlivost?Bolest?Přijde nakonec smíření,že hledání odpovědí je smyslem života? Teskné a vnitřně smutné hlavní postavy jsou jako mlhavý,blátivý a záhadný Londýn, rozporuplné, roztříštěné mezi dobrem a zlem.Posedlost lapit a posedlost uniknout jsou dvě strany téže mince a Adam a William o tom ví své.

30.10.2023 4 z 5

Duely Duely Antonín Bajaja

Opravdu velmi příjemné překvapení.I já se přidávám s vysokým hodnocením k těm nemnoha čtenářům,co zde na databázi knihu hodnotili.Příběh je lidský,plný nostalgie a staré moudrosti.Je vyprávěn z různých úhlů pohledu,z různých časových i životních etap.Vidíme,jak jednotlivé události asociují vzpomínky.Koncept knihy je jedinečný,zdá se neohrabaný stejně jako život na "pasekách",je však neuvěřitelně plastický.Dílčí i velké životní duely jsou hnacím motorem,který nás žene až k netradičnímu a překvapivému závěru.

09.10.2023 5 z 5

Neuzavřené případy Neuzavřené případy Kate Atkinson

Autorčiny knihy mám velmi ráda a ani tahle není výjimkou.Zdá se ,že příběh je detektivkou,ale více než na vyšetřování se autorka zaměřuje na vztahy ,na to,jak nás od dětství ovlivňuje rodina a na traumata,která z toho mohou vzejít a že stát se vrahem ,obětí i spoluviníkem je možné raz dva.

29.09.2023 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha do které se mi vůbec nechtělo a nakonec velké příjemné překvapení.Děj je asi díky seriálu všeobecně známý,ale mě velmi oslovila forma vyprávění.Je to vlastně monolog,je to osobní zpověď,je to tak intimní a ženské, nadčasové.Opravdu jsem překvapena tak nízkým hodnocením,třeba noční pasáže mi přišly nádherné, hluboké a teskné.Za mě top literatura.

19.09.2023 5 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Kniha je rozhodně čtivá, postavy sympatické, vyšetřování systematické.Uděláte si obrázek o vyšetřovacích postupech.Můj jediný problém byl,že toto je první kniha série,která se mi dostala do rukou v rámci výzvy a prostě mě nezaujal vyšetřovaný případ.

11.09.2023 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Za mě jednoznačně palec nahoru.Autor propojil minulost,současnost a budoucnost starověkým až archetypálním příběhem o cestě jedince za bezmezným štěstím a tento příběh se pak fakticky i přeneseně odráží v životech hlavních hrdinů.Dějové linky jednotlivých postav nejsou složité,ale autor dokáže vtáhnout do děje.Je to pocta nezlomnosti lidského ducha,je to o síle příběhů ,o naději a o tom, že na konci se vždycky vrátíme domů.

29.08.2023 5 z 5