Sygi Sygi komentáře u knih

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Zpočátku velmi živá a zábavná kniha plná zvratů a Sommerových eskapád, zhruba v polovině však zcela změní směr a je trochu hluchou přehlídkou pobytu v léčebně. Nicméně velmi zajímavě napsaná.

06.02.2024 3 z 5

Problémy práce Problémy práce L. Ron Hubbard

Podivně napsaná kniha, která sem tam nabídne zajímavou myšlenku, avšak nijak originální. Nic, co by pocházelo výlučně ze Scientologie. Problémy práce a Dianetiku jsem přečetl čistě z fascinace Scientologií jako sektou/pseudonáboženstvím. K žádnému z Hubbardových tvrzení ve Scientologii samozřejmě nedostanete zdroj.

29.01.2024 1 z 5

Dianetika - Moderní věda o duševním zdraví Dianetika - Moderní věda o duševním zdraví L. Ron Hubbard

Žil byl jeden Lafayette Ronald Hubbard, jehož snem bylo nejspíš zapsat se do historie jako vědec... a prodávat. Hodně prodávat. Je to náhoda, že s "revoluční a jednoduchou metodou na odstranění všech traumat a psychosomatických nemocí" přišel pár let po druhé světové válce, kdy se se s poválečnými traumaty potýkal snad každý druhý?

Sen o vědci bohužel nevyšel. Autorovi nejspíš nikdo neřekl, že vědecká tvrzení je třeba podložit daty - ta v knize vskutku chybí - nechybí však četné prohlášení o vědě, vědeckých postupech, klinických a laboratorních testech atd. - na konci knihy se dozvíte, že Hubbardovou laboratoří je svět. :)

O co v knize vlastně jde... je dost poplatná své době, jak jsem zmínil výše. Podle Hubbarda se každý minimálně půl života nacházel v hypnóze, v narkóze, ale hlavně v "bezvědomí", kdy do své slaboduché části mysli vstřebával všechny bolestné zážitky, které ho pak v životě ovládají. To by nebylo na poli psychologie nebylo nic nového, podle Hubbarda však záleží na všem, co se kolem vás v moment úpadku do nevědomí šustlo. Pokud vám na hlavu spadla kovadlina a v pozadí hrál Beethoven, ve vaší mysli to znamená rovnítko mezi všechny tyto jevy. Potom se nedivte, když vás začne bolet hlava pokaždé, kdy uslyšíte jednu ze skladatelových symfonií.

Způsob, jak odstranit tyhle bolestné záznamy (engramy), je JEDINĚ skrze dianetický auditing, terapii, které se v až absurdním rozsahu věnuje druhá polovina knihy. Hubbard v ní úmorným způsobem předkládá nejrůznější případy a slovní spojení, která se člověku mohla zapsat do mysli a teď ho ovládají (pokud někoho, kdo se topil, v bezvědomí vytáhli na hladinu a někdo okolo něj zakřičel "Nemůže dýchat!", podle Hubbarda tato fráze, zapsaná do mysli málem utonulého, může stát za jeho budoucími problémy s astmatem).

Důležité je zmínit, že Hubbard u drtivé většiny případů engramů vychází z předpokladu, že každé dítě, které přišlo na svět, mělo být svou matkou potraceno. Podle autora totiž plod vnímá už od momentu početí a vše, co se kolem matky nebo v matčině těle děje, si ukládá do mysli a poté se už rodí s řadou destruktivních engramů - věřím, že blaho těhotné ženy je pro dítě nezbytné, Hubbardovu tezi jsem však pochopil tak, že plod vnímá i konverzace, které matka vede, a pokud jsou bolestné, uloží si je do engramů (Hubbard zmiňuje, že dítě k tomu nepotřebuje ušní bubínky - ale jak sakra plod vůbec rozumí konceptu jazyka?).

Ke konci knihy mě napadlo, proč by ji vlastně někdo četl - někdo, koho nenaverbovalo dianetické centrum v jeho okolí a kdo se netouží stát scientologem. Hubbard sem tam předloží zajímavou myšlenku, ve výsledku jde však o obecná psychologická zjištění. V knize se neskutečným způsobem opakuje (na jejím konci najdete dokonce glosář, kde vám spoustu slov vysvětlí - dozvíte se, co je "lečo" nebo "pánev"). Dianetika by mohla být stručnou příručkou (otázkou však je, příručkou čeho).

20.01.2024 1 z 5

Koupelna Koupelna Jean-Philippe Toussaint

Autor má nadání vykreslit danou situaci bez toho, aby ji musel popisovat. Bezvýchodné courání do koupelny a do Benátek, skrze nemocniční lůžko a tenisový kurt zpátky do Paříže, kde to všechno začalo. Pochopil jsem, co tím Toussaint chtěl říci.

21.02.2023 3 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Zajímavá literární zkušenost. Styl mi připomněl Bukowského, namísto jeho typického odlehčení se Rozšíření bitevního pole však nese permanentním zatížením autorovy deprese a pokleslosti (i když i on do díla dokázal vpravit charakteristický humor). V románu popisuje nesmyslnost společenských mini-obřadů a sociálního předhánění se, které kolem sebe jako osamělý programátor pozoruje. Snad ani nesoudí či nevyzdvihuje, pouze sleduje a podává stručnou výpověď. Budu se muset pustit i do jeho dalších děl, abych z něj poznal více.

07.07.2022 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Neuvěřitelné. Knihu jsem zhltnul za tři dny a zůstal plný rozporuplných emocí. Plný smutku a frustrace z života běžných severokorejských lidí, zároveň jsem knihu však zavíral s pocitem úlevy a reflexí nad malicherností našich evropských problémů. Fakt, že si v daný čas daného dne můžu dělat co chci, jíst co chci (či vůbec jíst), říkat, co chci či pracovat, kde chci, byl najednou rovnítkem svobody. Ať mi nikdo neříká, že my, Evropané, žijeme v totalitě. Rozhodně ne.

18.06.2021 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Kniha, kterou jsem se neodvážil číst v českém překladu. Stephen King je člověk, kterému jsem, co se tipů k psaní týče, neměl důvod nedůvěřovat. Sebekritický autor podává výčet užitečných rad, jak svůj text nechat lépe plynout, jak přistupovat k vývoji postav a stavbě příběhu a mnoho dalšího, např. jak zabít své miláčky a proč se rozejít s příslovci a trpným rodem. King mě překvapil tím, že svým přístupem jde mnohdy proti "zažitým" reáliím romanopiseckého světa - a nejspíš na tom něco bude.

14.03.2021 5 z 5

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Věci, které se vám do hlavy dokážou zarýt a zůstat tam. Zrcadlení, Označování emocí, Audit obvinění a Kalibrované otázky - tyto čtyři techniky vám opravdu mohou usnadnit komunikaci.

04.03.2021 5 z 5

Soukromá galerie Soukromá galerie Balša Brković

Moc nevím, co k tomu říct... kniha je náhledem do fungování balkánské bohémy, novinářů, malířů a jejich můz... autor se po celou knihu setkává se spoustou známých, filozoficky s nimi rozmlouvá a hulí u toho jeden joint za druhým. A o galerii tam toho tolik nepadlo.

11.11.2020 3 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Knihu jsem přečetl během pár dnů. Je skvělým přehledem snad všeho, co doposud bylo vyzkoumáno o lidských návycích a jejich utváření. Kniha poskytuje skutečně praktické návody, jak si své návyky uspořádat, udržovat a efektivně používat (a neusnout u toho na vavřínech).

29.10.2020 5 z 5

Nebuď sračka Nebuď sračka Dávid Hanc

Kniha je přehledným nástrojem sebepoznání. Obsahuje vyčerpávající informace o přístupu, který Dávid Hanc učí. Nabízí originální přístup k poznání sebe sama, své přirozenosti a dosahování svých cílů skrze model bytí BÝT-DĚLAT-MÍT.

24.10.2020 5 z 5

Ve světě taoismu Ve světě taoismu Jiří Navrátil

Kniha je pečlivě napsána a vybrané texty byly myslím také zvoleny vhodně, jen obsahově to ve mě už nevyvolávalo to, co před lety... filozofie je přeci jen stále dost abstraktní záležitost, už asi nejsem tím snílkem, jako před lety - to však na kvalitu knihy nemá žádný vliv.

24.10.2020 5 z 5

Bukowski: Zaručený tip Bukowski: Zaručený tip Gerald Locklin

Příjemná útlá knížečka na jedno odpoledne. Přiznám se, že jsem k ní sáhl proto, že mě zajímal sklon Bukowského života - o kterém jsem se však nedozvěděl tolik. Nejspíše jej opravdu trávil o samotě a při velkém stupni soukromí.

27.09.2020 3 z 5

Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Král, Válečník, Kouzelník, Milovník Robert Moore

Velice pečlivě zpracovaný přehled mužských energií a archetypů. Díky knize jsem se lépe vyznal v jejich využívání a působení - každý totiž disponuje všemi energiemi, které se ideálně doplňují a podporují.

27.09.2020 5 z 5

Ženy Ženy Charles Bukowski

No, co k tomu říct... bylo to opravdu dlouhé. Nemůžu ani tak říct, že bych se u čtení nudil, příběhovou linku jsem u Bukowského stejně neočekával. Celá kniha je jen nekonečným kolotočem telefonátů fanynek, Hankových cest na letiště a několikadenních pobytů u něj doma. Silnou charakteristikou (a možná i předností) autora je psaní díla tak, že by mohlo skončit kdekoliv.

20.09.2020 3 z 5

Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku Jón Gnarr

Zajímavý a spletitý příběh jednoho islandského komika, který se stal primátorem Reykjavíku. Na jeho osobu jsem narazil skrze vyprávění Jaroslava Duška, knihu jsem poté objevil v Levných knihách, a koupě jsem nelitoval, byť bych čekal, že se autor více rozepíše o nějakých konkrétních krocích, které v úřadu primátora podnikl.
P.S. Český překlad knihy není úplně nejlepší.

30.07.2020 3 z 5

Vyměřování světa Vyměřování světa Daniel Kehlmann

Už dlouho jsem neměl takový problém se nějakou knihou prokousat. Autorův styl mi nesedl, prolínání obou příběhů mi přišlo až moc zdlouhavé.

12.04.2020 2 z 5

Perly v kapse u vesty Perly v kapse u vesty Osho

Perličky mě přes svou opakující se tématiku překvapily neustálou aktuálností a podnětností k zamyšlení.

22.03.2020 5 z 5

Asertivita - umění prosadit se Asertivita - umění prosadit se Jeanie Civil

Výborná stručná příručka, která představuje základy asertivního chování a osobního rozvoje při jednání s druhými.

19.03.2020 4 z 5

Muži se nechávají milovat Muži se nechávají milovat Wilfried Wieck

Zajímavý pohled muže na problematiku utiskování žen. Nemůžu říct, že bych se v některých vlastnostech nenašel (emocionální nedostupnost, žárlivost na úspěch ženy, pocit vlastnictví atd.), skvěle je zde popsán i systém výchovy oidipální matkou a jeho vliv na budoucnost muže při výběru partnerky. I přes nastíněné slabiny mužů si však myslím, že by si měli zachovávat vůdčí pozici, jelikož žena (i když si to nepřizná), chce být vedena a chce mít pocit, že je o ni dobře postaráno.

14.03.2020 3 z 5