SydBarrett SydBarrett komentáře u knih

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je mi až líto zprznit tuto knihu svým komentářem, ale budiž, stejně tyto stránky používám více méně spíš jako čtenářský deník...
Zločin a trest je typický Dostojevskij se svými až archetypálními chudými petrohraďany, hysterickými ženami a zkaženou šlechtou, zároveň má ale něco navíc. Právoplatně je myslím považován za jeho vrcholné dílo se svou bravurně zpracovanou psychologií zločinu a nejspíše i projekcí vlastních pocitů z pobytu na Sibiři v epilogu. Zajímavá, ale možná nesouvisejicí informace je, že podobné pocity, jaké zde popisuje Dostojevskij, popisoval i Martin Jirous při pobytu ve Valdicích. Docela vypíchnutelný moment bylo i příslovečné krmení polévkou, na kterém se dá ilustrovat vztah tehdejšího Ruska k homosexualitě, či zmínka o Schillerovi, který je nám známý již z Uražených a ponížených (popravdě nevím, byl-li Dostojevského osobním oblíbencem, či akorát známým dobovým autorem). Zločin a trest je kniha o psychologii zločinu, o jeho příčinách, zároveň ale temným a poutavým příběhem o člověku, který je schopný zabít pro svou ideu o společnosti. O společnosti, kterou měl autor tak v oblibě kritizovat. To si mimochodem samozřejmě neodpustil ani zde, bez hloupých pozerských rádoby socialistů by se Dostojevského kniha neobešla.
Určitě to není kniha pro každého, už jen z toho důvodu mi příjde hloupé ji dávat jako maturitní četbu, na stranu druhou je možná přístupnější běžnému čtenáři než např. Běsové, u kterých se musí člověk překousat sto stranami historie Stavroginovy rodiny, než se vůbec dostane k příběhu. Zločin a trest je naproti tomu více méně přímý a sleduje jen jednu dějovou linii. Také postav tu není zbytečně mnoho, takže jakožto úvod k Dostojevskému je vlastně i dobrý...

14.01.2022 5 z 5

Zakázané pohádky Zakázané pohádky Alexander Nikolajevič Afanasjev

Opravdu krásná a milá pohádková sbírka napsaná rozkošným jazykem. Když jsem tuto knihu četl, až slzička mi ukápla! Jde vidět, že si autor dal záležet na tom, předat svým čtenářům ponaučení a moudrost starých věků, každá jednotlivá pohádka skrývá poselství o lidském životě a alegoricky zobrazuje nesmrtelná moudra.

29.11.2021 5 z 5

Otcové a děti Otcové a děti Ivan Sergejevič Turgeněv

Čurgeněv má styl psaní, který mi osobně velice sedl. Dalo by se říct, že je to pravý opak stylu psaní Lva Tolstého, tj. relativně krátká kniha bez zbytečného natahování a zbytečného množství postav, přičemž lidé činí místo toho, aby si vylévali srdce a tesknili nad nešťastnou láskou a marností života v osamění. Také téma je nadčasové, dost dobře vztáhnutelné i na dnešní dobu a samotní nihilisté se svým nesmyslným negováním všeho dvakrát tolik. Byl to ve své podstatě velice milý příběh o velice milých a dobrých lidech. 10/10

16.08.2021 5 z 5

Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Jakub Drábik

Kniha je Mosleyho životopisem a jako takové jí není naprosto co vytknout, naopak je skvěle čtivě napsaná a její délka je kvůli množství podrobností naprosto opodstatněná. Velká část je navíc vyloženě komická, takže z toho Mosley (bohužel?) vychází víc než cokoliv jako excentrický egoista a fracek z bohaté rodiny. Očekával jsem ale asi něco trošku jiného, tedy že se na pozadí jeho života osvětlí nějak hlouběji politika BUF či Mosleyho jako takového, o čemž je zde zmínky opravdu minimální. Proto pro mě vlastně ani nemělo smysl ji číst celou a do života mi bohatě stačí standardní chléb a interview na záchodě, nevím tedy, jestli je mé hodnocení úplně opravněné

27.06.2021 5 z 5

Večerní sláva Wiederhausera Večerní sláva Wiederhausera Jiří Maršálek

Troufám si říct, že osobně mě žádná kniha dosud neovlivnila a nepřekvapila tak, jako tato. Tak především jsem doposud měl minimální očekávání od české (nedej bože současné!) literatury. Také pak ovšem proto, že jsem se s hlavní postavou dokázal až podezřele ztotožnit jak v názorech, tak v chování a hlavně jeho osobitém druhu egoismu, který se stal jedním z hlavních příčin jeho veškerého životního ztrádání. Je to upřímná výpověď jedné ztrápené duše, kterých po světě pobíhá nezpočet a vsadím co chcete, že si každý z nich připadá jedinečný a ojedinělý ve své nadřazenosti okolnímu světu.
Co se týče formy, ta byla třešničkou na dortu celému kolosu, protože mi připomněla ruské klasiky ve svém popisování spletitých lidských vztahů i jazyku dobových překladů a vlastně i mě samého v mých útrpných amatérských pokusech. Napíšu li někdy něco, bude to podobné a horší.

20.06.2021 5 z 5

Kloktat dehet Kloktat dehet Jáchym Topol

Ke knize jsem se dostal kvůli zajímavému názvu a předchozí letmé zkušenosti s Topolovou další tvorbou. Vůbec by mě nenapadlo, že se bude jednat o ve své podstatě velice zajímavou alternativní historii vyprávěnou klasickým Topolovým "beatnickým" stylem, který je vlastně stejný pro lyriku i epiku. Bylo zde hodně silných momentů a především oceňuji celkové zpracování a ideu, kterou bych zrovna od něj, či přijde li na to od jakéhokoliv současného českého spisovatele, nečekal. Začátek a konec byly slabší, pro příbh ovšem nepostradatelné a celkově to tvoří nádherný celek.

20.06.2021 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

(Čteno jako povinná četba)
Jediné štěstí, že to bylo tak krátké a poslech audioknihy zabral něco kolem hodiny a půl, jinak bych to asi opravdu vzdal a spoléhal u testu na přepis děje z internetu. Nebylo to ani vtipné, ani zajímavé a postavy byly - nečekaně - ploché a bezcharakterní.

10.06.2021 odpad!

Současný politický extremismus a radikalismus Současný politický extremismus a radikalismus Jan Charvát

Pro úvod do světa politického extremismu určitě skvělá kniha, která jasně a nestranně posuzuje aspekty levicových i pravicových ideologií. Pro člověka, který se v daném tématu již trochu orientuje ovšem nepřinese mnoho nového, i když část o současnosti mě velmi zaujala.

08.06.2021 5 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Tato kniha stojí kvalitativně na úrovni průměrné fanfikce z Wattpadu či podobných stránek, přičemž by se do tohoto žánru dala i teoreticky zařadit. Tento typ odpadní literatury mi v zásadě nijak nevadí (spíš naopak), ale měl-li bych to tedy srovnávat s těmito dílky, tak to bylo příliš dlouhé, bylo zde málo sexu a zbytečně rozvedená tragická minulost hlavní hrdinky, která by se dala shrnout v několik větách. Je mi ale až podezřelé, jak kýčovité to celé je a podezírám autora, že si najal nějakou čtrnáctku, které dal do ruky encyklopedii Třetí říše a dal jí, ať sepíše, co chce. To není ani parodie, beru to jako špatně napsaný pokus o nacistické porno, kde si to na konci někdo rozmyslel a přepsal to do románu.

07.06.2021 odpad!

Život v Třetí říši - Každodenní život v nacistickém Německu mezi lety 1939-1945 Život v Třetí říši - Každodenní život v nacistickém Německu mezi lety 1939-1945 Paul Roland

Popravdě nechápu takto vysoké hodnocení, po přečtení komentářů jsem se navíc dozveděl, že pochybná větná struktura skrz celou knihu není jen mé zdání, nýbrž prostý fakt. Ani obrázků moc nebylo, ty knihy podobného charakteru většinou zachraňují... Celé je to velmi nepřehledné a můžu s jistotou říct, že jsem se nedozvěděl nic nového. Přičemž na Třetí říši určitě nejsem expert.

10.05.2021 1 z 5

Sám nejsi nic Sám nejsi nic Stanislav Kostka Neumann

Stanislav Kostka Neumann má ten problém, že je jeho tvorba neuvěřitelně monotematická. Může psát o čemkoliv, ale třídní boj tam nacpe vždy. Některé básničky mě i celkem zaujaly, hlavně na začátku knihy, ale prokousat se tím celým dá člověku značnou námahu a pocit nesmyslnosti vlastního života, takže tak.

11.03.2021 1 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Překvapila mě kritika náboženství, k tomu to bylo velmi vtipné a čtivé. Asi nejlepší dílo K.H.B.

11.03.2021 5 z 5

Antikrist Antikrist Friedrich Nietzsche

Rozhodně nemůžu říci, že bych pochopil nebo si zapamatoval vše, zvláště pak proto, že jsem jeho další knihy a filosofii celkově nijak do hloubky nestudoval. A upřímně do toho nemám ani příliš chuť. Ale na druhou stranu nemůžu říct, že bych s Nietzschem jakkoliv zásadně v jeho kritice nesouhlasil, jen by možná měl poskytnout za křesťanskou morálku náhradu, kterou jsem v knize nenalezl. Celkově už koncept hodnocení Nietzscheho podle jedné knihy je absurdní, takže mě prosím neberte vážně, stejně jsem to ale nakonec udělal, protože je to tu jak vidím běžnou praxí...

11.03.2021

Ruština pro začátečníky a samouky Ruština pro začátečníky a samouky Štepánka Pařízková

Oceňuji přehledy gramatiky. Jinak ano, s touto knihou jsem se naučil základům ruského jazyka, nemám co vytknout, až na to, že v těch cvičeních na konci každé lekce občas nenapíšou přesně, co po nás chtějí, tudíž je to občas dost matoucí, ale zvládnout se to dá.

09.03.2021 4 z 5

Proč nejsem komunistou Proč nejsem komunistou Ivan Olbracht (p)

Kniha by se dala shrnout větou "nejsem komunistou, protože nesouhlasím s politikou Komunistické strany". Je škoda, že se dotazovaní více nepověnovali problémům komunismu jako takového místo kritiky Lenina či českých komunistů. Zvláště pro dnešního čtenáře působí totiž tyto argumenty dost vágně a samozřejmě. V té době ovšem na takovéto věci pochopitelně nemysleli. Co se týče dodatků v podobě vyjádření komunistů, za zmínku stojí možná Olbracht, protože má pár rozumných připomínek a Neumann, protože si udělal veřejnou ostudu a i když jsem o něm nikdy neměl moc valné mínění, tak tohle jsem fakt nečekal.

07.03.2021 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

dokonalost

02.03.2021 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

K. H. je tuze pohledný a tudíž mi jeho dílo nemohlo uniknout. Báseň je to velmi čtivá a zábavná, přesně ten typ veršů vhodných i pro lidi, které básničky z jakéhokoliv důvodu nebaví.

02.03.2021 5 z 5

Já je někdo jiný Já je někdo jiný Arthur Rimbaud

Někdo holt musí v komentářové sekci být onou černou ovcí a netěší mě, že tato úloha připadla právě mně. Ale nedá se jinak. Touto básnickou sbírkou jsem se týral cca půl roku a křivdil bych autorovi, kdybych řekl, že je jakkoliv špatný. Tohle je čistě můj subjektivní problém, který dost dobře vystihl text Vítězslava Nezvala Jak rozumět moderní básni. Tzv. moderní básni nerozumím a nedává mi žádný smysl.

02.03.2021 3 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Ze zdejších komentářů to zní tak skvěle a zajímavě, ale osobně mě to nějak nechytlo. Nedovedu říct proč, on už ten název "absurdní drama" navádí spíš k tomu, že to bude druhý Charms, což pochopitelně vůbec není (možná náznakem, ale tato polemika není důležitá). Ale absurdní drama je spíš nuda pro inteletuály, kteří se rádi zamýšlí nad hlubším smyslem díla. To já taky, ale musí to být aspoň trošku zábavné.

01.03.2021 3 z 5

Audience Audience Václav Havel

Havel není úplně můj šálek čaje

01.03.2021 3 z 5