sweeney sweeney komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knížka je to zajímavá, hlavně tématem o kterém se toho moc nenapsalo (teda alespoň co já vím). Člověk se zase dozvěděl něco nového a o tom čtení knížek je :) Nicméně tam bylo pár pasáží, úryvků z vyšetřování, které jsem trošku rychleji preletla. Ale celkový dojem dobrý :)

13.04.2024 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátký, přesto silný příběh o nelehkém životě Báry. Co k tomu víc dodat. Téma, o kterém se často nemluví, přesto se často děje. Smutné..

06.04.2024 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Zajímavé téma. Ne jen vražda s "klasickým" pachatelem. Četlo se rychle, občas jsem se trošku ztrácela, ale celkově hodnotím pozitivně :)

01.04.2024 3 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Ani jsem nečekala nic jiného, nežli skvělý čtenářský zážitek...ostatně i jako u dvou předchozích dílů :) Skvěle propletené osudy všech aktérů, na povrch vyplouvající události dob minulých. Doporučuji všema deseti :)

24.03.2024 5 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Kniha o nelehkém osudu židovských obyvatel před a v průběhu druhé světové války. Na toto téma bylo napsáno velké množství knih, přesto se stále jejich čtení neomrzí. Není na škodu si občas připomenout minulost a třeba se z ní i poučit :) Příběh to je smutný, ale zároveň plný naděje a i nějakých těch šťastných konců :)

10.03.2024 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Perfektní, napínavé čtení od začátku do konce :) Pár let zpět jsem viděla stejnojmenný seriál, obojí opravdu povedené. Kolikrát se člověk zalekne počtu stránek, ale pak když se začte a knížka ho začne bavit, ani si neuvědomí a už je na konci. Doporučuji fandům severské krimi :)

09.03.2024 5 z 5

Úžasné jako první a jistě jako bude i třetí díl :) Jak jsem dříve české autory moc nečetla (vyjma povinnou maturitní četbu), tak jsem jim poslední rok, dva přišla na chuť a vyhledávám je čím dál víc. Na jednu stranu čtenář při čtení cítí obrovskou nespravedlnost až zlost, na druhou stranu dojetí nad obrovskou soudržností rodinných příslušníků a přátel. Perfektní čtení :)

05.03.2024 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Přečteno jedním dechem během pár dní :) ačkoli jsem fanda historie, o Sudetech a jejich obyvatelích jsem toho moc nepřečetla, a tak to doháním alespoň takto. Každá mince má vždy dvě strany, všude jsou lidé dobří i zlí. Těžko soudit, sami nevíme, jak bychom se v dané situaci zachovali :) Naprostá pecka :)

25.02.2024 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Už teď, před přečtením třetího dílu, vím, že tato celá série se zapíše mezi mé knižní NEJ :) Opravdu skvěle popsané a vzájemně se proplétající životy členů jedné rodiny spolu s dalšími obyvateli Předmostí, a to na pozadí bouřlivého období těsně po druhé světové válce. Konečný dovětek z roku 1990 je jen třešničkou na dortu. Přečteno jedním dechem :)

17.02.2024 5 z 5

Lesk soumraku Lesk soumraku Hanna Caspian

Na základě předchozího recenzí jsem se maličko obávala, jak se mi knížka bude líbit. Naštěstí zbytečně :) Velmi se mi líbilo Panství Downtown a toto je v podstatě velmi podobné. Život členů šlechtického rodu ze Zadních Pomoran na pozadí průmyslového rozkvětu a rodícího se světového konfliktu. Už se těším na druhý díl :)

12.02.2024 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Stejně jako všechny knížky od Julie Caplin, i tato je pohodová, oddechová :) To, jak příběh dopadne, sice víme již v podstatě od prvních stránek, nicméně u tohoto žánru se to očekává. Velmi se mi líbí detailní popisy dané země, včetně jejich zvyků, tradic a tradičního jídla. Island je na mém travel listu už dlouhou dobu, tak zatím alespoň takto :)

03.02.2024 4 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Po přečtení prvního příběhu/případu Matthewa Shardlaka jsem věděla, že mě i pokračování bude bavit stejně. Jako milovníka historie a detektivek se mi zkrátka "musí" líbit knížky, které tyto dva prvky kombinují.
Matthew řeší další zapeklité případy, tentokráte s pomocí Baraka a přítele, apatykáře, Guye, a to na pozadí vlády krále Jindřicha VIII a jeho ministra Cromwella. Na pozadí bouřlivých událostí, tak jak je známe z učebnic dějepisu. Překvapivé rozuzlení na závěr snad ani nemusím zmiňovat :)

28.01.2024 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

První mnou přečtená kniha od autorky a určitě ne poslední :) Ani mi tak nevadil popis přírody a celkového okolí Žďáru, právě naopak. Tyhle "omáčky" čtenáři umožní ponořit se hlouběji do děje, pochopit souvislosti.
Příběh tří generací žen. Emilky, Jany a Johany. Všechny měly bezesporu těžký život, ať už po stránce fyzické tak psychické. Otázka, do jaké míry bylo tehdy vůbec možné něco měnit, jen tak si odjet, změnit život.
Příběh k zamyšlení...

06.01.2024 4 z 5

Poslední dopis od milence Poslední dopis od milence Jojo Moyes

Oddechové předvánoční čtení. Romantický příběh, dvě časové roviny, dva příběhy, které se do sebe na závěr vpletly. Není to čtení náročné, spíš opravdu pohodové, takové milé pohlazení na duši o spojení dvou duší, zdánlivě nespojitelných. Pěkné jako další knihy od paní Moyes :)

22.12.2023 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Zpočátku se knížka jeví jako čistá romance, postupem děje se však čtenář dostává "k jádru," k podstatě příběhu. Děj je svižný, čtivý. Možná jen konec mi přišel poněkud rychlejší, ve smyslu rychlé rozuzlení a konec :) Nicméně velmi dobrá kniha, doporučuji a těším se na pokračování :)

04.12.2023 5 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Knížka to vyloženě špatná nebyla, nicméně snad od poloviny jsem se musela do čtení trošku "nutit." Příběh mi přišel trošku moc zdlouhavý, až zbytečně. Za mě má určitě autor lepší díla..

29.11.2023 2 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Jako původně vystudované historičce umění mi byl příběh Vincenta velmi dobře znám. Přesto jsem se nemohla během čtení ubránit negativním pocitům, které jsem vůči němu cítila kvůli jeho chování k bratru Theovi. Nechat se celý život financovat rodinou, sobecky myslet jen na sebe..holt každý jsem nějaký...každopádně literárně určitě zajímavá knížka doplněná i ilustracemi obrazů :)

26.11.2023 3 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Příběh, který mě naprosto dostal. Skvěle popsané charaktery postav, stejně jako skvěle vykreslená politická a společenská situace. Knížka, která vás chytne na první stránce a udrží až do konce. Doporučuji všema deseti :)

12.11.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Poslední díl série o bláznivé rodince aristokratů ze zámku Kostka. Některé pasáže stále vtipné, ale pravdou je, že autor jakoby už ztrácel dech..za mě první díl určitě nejlepší, v dílech následujících už spíše opakování. I tak se čtenář ale vždycky zasmál a o to nejspíš šlo :)

03.11.2023 2 z 5

Pozlacená klec Pozlacená klec Hana Marie Körnerová (p)

I přes to, že za mě trošku slabší než autorčin podobně laděný román Hodina po půlnoci, i tak je to knížka čtivá. Taková oddychová červená knihovna, jejíž zápletka mi nepřišla zas až tak promyšlená jako u knihy předchozí, přesto na delší podzimní/zimní večery ideální.

30.10.2023 3 z 5