Sváťa3 Sváťa3 komentáře u knih

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Další vynikající jednohubka od pana Bureše. O tomto autoru jsem se dozvěděl díky souboru povídek v knížce "Ve stínu apokalypsy". Od té doby již vlastním a mám přečtené všechny jeho knížky. Velice u autora oceňuji, že svá díla zbytečně nenatahuje a tak má čtení pořád ten správný spád. Autora určitě doporučujia a těším se na další jeho knížky!

18.06.2021 5 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Tuto sérii jsem přečetl na doporučení (pouze prvních 6 dílů) v dalších dílech se už prý jedná spíše o historická data a není to tak čitelné. Knížky se mi velice líbily ze dvou důvodů: Primo perfektně jsem se sžil s hlavním hrdinou Petrem ze Sioraku. Secundo užívá se zde dobová mluva která se mi líbí "velice velmi" :) V prvním díle se obšírně píše o náboženských válkách mezi hugenoty a katolíky, což je poněkud opakující se a zdlouhavé. V druhém díle se to již rozjede a seznamujeme se s hlavním hrdinou od jeho dětstí přes studia na medicíně až po službu vladařům v dospělosti. Knížky jsou v některých částech zdlouhavé ale celkově se mi to moc líbilo !!!

02.06.2021 4 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

2 hvězdy dávám, protože v knize bylo dle mého názoru 70 % textu zbytečně navíc. Knížku jsem si koupil na základě recenzí, kde se lidé rozplývali, jak je knížka super a dávali jí 4 a 5 hvězd.
Co se mi líbilo:
- popisování ponorky (kdyby byl plánek, bylo by to super)
- dění a úkoly námořníků na ponorce
- autentické fotografie, které patří k příběhu
- kapitoly, kde ponorku nahání Angláni hlubinnými pumami.

co se mi nelíbylo:
knížka je nepředstavitelně zdlouhavá. Myslím, že jsem celkem trpělivý člověk, knížku jsem četl v 41 letech. Ale po nemastném začátku začne nudná kapitola Bloumání 1. A pak ještě další kapitola Bloumání 2. Naprosto zbytečné !!!! Chápu, že život na ponorce je jednotvárný ale bohužel ty nejnudnější kapitoly byly ty nejdelší. Někteří čtenáři píší, že příběh od poloviny knížky začíná plynule běžet. Můj dojem je, že když jste překonali takouvou nudu a knížku ještě neodložili, tak jakákoli změna, třeba že se ponorka vynoří, je naprosto super :)
Také mi vadí, že v knížce vlastěně nebylo napsáno, jakou přesně funkci měl autor. Hádal bych to na zástupce velitele. Nemohl jsem se plně sžít s hlavní postavou, kterou představoval.
Když jsem se prokousal až na konec knihy, tak se děj utl a nechal otevřený. Docala by mě zajímalo, jak skončili námořníci, když jsem vydržel 100 stránkové popisování moře, bouřky, bloumání po moři a nicnedělání.
Obdivuju všechny, kdo celou knihu přečetli a nepřeskočili žádnou pasáž. Kdyby se v knížce vše neopakovalo a byla cca na 150 stran, bylo by to super čtení.

25.02.2021 2 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Knihy pana Žambocha se mi moc líbí a příběhům o Koniášovi a Baklym jsem dal 5 hvězd. Jednou sem četl nlázor, že autor píše hezky ale stereotypně a uvědomil jsem si, že je to pravda. Na druhé straně se mi líbí popis osob a hlavních hrdinů, do kterých se dokážu uplně vžít.
K této knize: prvních 250 stran se stále opakovalo " Vstal jsem rádo a probudila mě vůně dobré kávy :)". "Navečer jsme zastavili a zabezpečili tábor." Druhá půlka byla již ok. Dokázal bych si celý příběh představit jako o hodně kračí povídku. Postavy v příběhu mě bavily, jako vždy. Souhlasím naprosto s ARWEN 777. Ve srovnání s ostatními knížkami autora dávám 3 hvězdy. Kdyby to nebylo, dle mého názoru, zbytečně natahované, dám klidně 5 hvězd.

17.09.2020 3 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Celá trilogie se mi moc líbila. Autor se zajímá o starý Řím a umí o něm velice pěkně psát. Moc mě na knížkách baví, když se děj odehrává i v Čechách a i hlavní hrdinové jsou Češi. Knížky od pana Bureše čtu rád taky z toho důvodu, že zbytečně děj nenatahuje a knížka má pořád správný spád !

23.07.2020 5 z 5

Bílí a modří Bílí a modří Alexandre Dumas, st.

Tuto sérii jsem si koupil, protože jsem od pana Dumase přečetl Hraběte Monte Crista a Tři mušketýry. Oboum těmto knihám jsem dal 5 hvězd, tak jsem byl zvědavý i na toto dílo. Hlavně mě zajímala osoba a osudy Napoleona.

1. Bílí a modří
autor sám píše, že jde o převyprávění historie v románové podobě. Román vypráví o francouzské revoluci, je zde spousta datumů, spousta osob, spousta odkazů na historické události a postavy. Tyto věci často přerušují dějovou linku. Napoleon se objeví teprve ve druhé polovině knihy jako vedlejší postava a moc se zde nepopisují ani jeho vojenská tažení.

2. Jehúovi tovaryši
Zde se podrobně vypráví o mladých aristokratech, kteří podporovali svrženého krále a bojovali proti Napoleonovi.

3. Rytíř de Sainte - Hermine
tento román vypovídá hlavně o osudech rytíře de Sainte - hermine, který byl u Napoleona v nelibosti. Kniha má skoro 1000 stránek. Prvních 200 stránek jsou opsané kapitoly z prvního a druhého dílu, až poté začíná samotný příběh tohoto svazku.

Závěrem: Ze série mám rozporuplné pocity. Myslel jsem, že to bude o Napoleonovi a jeho vojenských taženích. Některé části knih jsou napínavé a text hltáte jedním dechem. Na druhé straně jsou zde pasáže velice rozvleklé a nudné. Někdy se zabíhá, dle mého nározu, do spousty historických detailů a odbíhá se od dějové linie. Třetí díl byl nesmyslně dlouhý a prvních 200 stran jsou opsané kapitoly z prvních 2 knížek. Jestli jste historik, tak to pro Vás bude bomba, já to hodnotím na 65 %.

25.07.2019 3 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Povídky mě bavily. Hlavně je dobré, že se zde seznámíte s českými autory. Já se například těším, až si přečtu knížky od pana Romana Bureše.

19.03.2019 4 z 5

Odhalený vesmír 1 Odhalený vesmír 1 Alastair Reynolds

Po přečtení druhého dílu hodnotím jako celek 70%. Vypadá to na zajímavou sérii. Nevýhoda je zdlouhavé a nudné uvedení do děje v prvním díle. Kdybych si nekoupil 1 a 2 díl najednou a nepřečetl si velice kladné recenze, možná bych knížku odložil. To, že jsem knížku nedočetl se mi stalo asi jen 2x v životě!

Moje recenze po přečtení prvního dílu:
Tuto knížku jsem si koupil na základě kladných recenzí. Do strany 130 jsem se musel hodně přemáhat, abych knížku neodložil. Od strany 200 už začal příběh příjemně plynout a bylo to čitelné. Začátek každé knížky by měl čtenáře navnadit aby ji chtěl číst dále, což se v tomto případě, dle mého názoru vůbec nepovedlo. V druhé polovině knížky jde vidět, že autor má spoustu nápadů a zajímavích vizí o budoucnosti. V porovnání s ostatními knížkami s podobnou tematikou zatím dávám 2* z 5.

17.01.2019 2 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Vynikající námět! U českých autorů Kotlety a Kopřivi mi vadilo, že často knížky natahují ale na pana Morgana nemají. Kdyby byla knížka poloviční dal bych ji 5 *, takto jen 3.

07.12.2018 3 z 5

Tři mušketýři - 2. díl Tři mušketýři - 2. díl Alexandre Dumas, st.

Knížku jsem se rozhodl přečíst, protože jsem přečetl od pana Dumase Hraběte Monte Crista, která se mi ohromě líbila a byl jsem překvapen, jak mě baví číst knížka od autora, který žil v 19 století. Toto vydání z roku 1923 má nádherné ilustrace a bylo zajímavé ho číst v překladu od pana Vrchlického. Jediné místo, které mě nudilo byly kapitoly v druhém díle o uvěznění milady. Filmové zpracování mě nebavilo ale přečíst knížku vřele doporučuji.

18.09.2018 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Knížka o žoldácích v pekle, dobrej úlet, dobře čitelné:
nevýhody:
zbytečně dlouhé ( Kotleta by to vyřešil, že by z této knížky udělal 3 :)
Je to škoda, protože knížka je někdy zdlouhavá, ale pak tu jsou pasáže, které mají super spád.
zklamal mě konec, který byl moc rychlý vzhledem k celé délce knížky.
Chápu to, že Země nakonec pohltila peklo?
Celkově hodnotím knížku dobře. Líbí se mi, jak pánové Kopřiva a Kotleta píšou, ale knížka Vyhlídka na věčnost od Kulhánka byla nejlepší.

19.07.2018 4 z 5

Čas žít, čas zabíjet Čas žít, čas zabíjet Miroslav Žamboch

Bakly opět nezklamal! Komu se líbil Koniáš tak určitě doporučuji. Poslední povídka končí tak, že se můžeme těšit na další pokračování.

13.06.2018 5 z 5

Tajný denník Adriana Mola Tajný denník Adriana Mola Sue Townsend

Komu se knížka líbila, ať si určitě přečte Mládí v hajzlu. Je to o tom samém, ale Mládí v hajzlu má o hodně lepší grády:)

19.04.2018 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Je to druhá trilogie, kterou jsem od pana kotlety přečetl. Velice dobrý příběh, který by se v pohodě vešel do 2 knížek. Přišlo mi také zbytečné podrobné popisování jednotlivých akcí, které pro příběh nebyly důležité a konec se mi zase zdál velice zkrácený. Byl jsem zvědavý, kdo byl hlavní měnitel a to jsem se nedozvěděl. V jedné recenzi někdo psal, že těch mrtvol bylo už ve třetím díle trochu moc. Když jsem si knížku četl v buse, tak jsem se modlil, aby mi spolucestující sedící vedle mě nečetl přes rameno a pomyslel si, že jsem naprostý úchyl. Od tohoto autora bych doporučil trilogii Bratrstvo krve! Knížky mi přišli vtipnější a příběh byl taky super. A když se masakrujou upíři s marťanama, tak mi to přijde víc v poho, než když se píše, jak si ubližujou lidi navzájem.

17.04.2018 3 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Moje první knížka přečtená od pana Žambocha. Moc se mi to líbilo, hned jsem se vžil do dobrodružství hlavního hrdiny. Takto psané knížky mě velice baví. Okamžitě jsem si koupil a přečetl další 2 díly.

17.04.2018 5 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Krásná trilogie, napínavá, velice svižná, perfektně čitelná. Žádné zdlouhavé pasáže. Mimochodem se dozvíte, kdo je to NABOB a kolik jste k tomu potřebovali mít v té době miliónů. Nevěřil bych, jak moc se mi bude líbit knížka od autora, který žil v 19. století!!!

17.04.2018 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Myslím, že po přečtení této knihy mouho být skoro všechny ženy v Čechách rádi za své "nedokonalé" manžele:) Vynikajicí napínavá knížka, bohužel to není fikce a podobné případy se v Afghánistánu stávají.

16.04.2018 5 z 5

Po stopách ztracené řeky Po stopách ztracené řeky Karel Šebela

Tuhle knížku četl už můj táta, pamatuji si, že když jsem ji jako kluk četl, tak se mi líbila.

09.04.2018 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Super knížka. Díky ní jsem shlédl i filmové zpracování, které by mě jinak asi nudilo. Perfektně vystižené všechny hlavní osoby. Všem doporučuji!!!

09.04.2018 5 z 5

Tajemný dr. Sorge Tajemný dr. Sorge Jurij Michajlovič Korolkov

Velice pěkná knížka o ruském špionu působícímu za druhé světové války v Japonsku. S hlavním hrdinou se hned sžijete a v knížce jsou i skutečné dobové fotografie. Doporučuji !

09.04.2018 5 z 5