Surikata

Příspěvky

Spiknutí v ulici bílých pláštůSpiknutí v ulici bílých pláštůJean-François Parot

Před přečtením jsem na jednom webu četla názor, že kniha je historicky podložená až moc, tak jsem si říkala,to snad není nikdy na škodu. Bohužel autorovo předvádění ve znalostech historických knih, oděvů, a dokonce detailních popisů mučení, je opravdu až skoro trapné, minimálně to působí rušivě. No a kriminální zápletka také není z těch, co by vás posadila na zadek. Takže takový průměr, příjemné osvěžení, pokud vás zajímá fr. historie.

14.09.2014


Jane a nepříjemnost na panství ScargraveJane a nepříjemnost na panství ScargraveStephanie Barron

Ach jo. A přitom to vypadalo tak slibně. Po pár stránkách jsem měla vyjadřování hlavní hrdinky (samotné Jane Austen) plné zuby. Opravdu si Stephanie Baron myslí, že by Jane Austen řekla/napsala fráze typu "chtělo se mi z toho zvracet"?
Nedoporučuji.

14.09.2014


Nevina aneb Vražda v Příkré uliciNevina aneb Vražda v Příkré uliciHeda Kovályová

DOBRÁ RADA: Nečtěte zdejší popis/anotaci, je tam hodně prozrazen děj!

Kniha mě zaujala proto, že ji napsala žena, které v 50. letech popravili manžela a novela se v té době i odehrává, takže se dala čekat autentičnost času a prostředí. Musím říct, že z knihy přes skoro "obyčejný" styl psaní až mrazí, zaujme kontrast hovorové "pražštiny" a mrazivého politického ovzduší 50.let.
Zaměstnankyně jednoho pražského kina se vlastně ani neznají a jsou si lhostejné, nebo je to jinak?
Solidní detektivka s mnohými překvapeními, rozhodně doporučuji.
Nechápu zdejší nízké hodnocení, škoda že není odůvodněno komentáři, chtěla jsem dát 4 hvězdičky, ale zvedám na 5, tak nízké hodnocení (nyní 46%) si kniha nezaslouží.

29.07.2014


Za Fidelem na KubuZa Fidelem na KubuLenka Procházková

Souhlasím se Zuzaa, působí to na mě, jakoby autorka slíbila knihu napsat za každou cenu, "uvařit ji z vody", i když v podstatě je to o ničem, a to nemluvím o tom, že hrdinky skoro pořád jen řeší, jak se opít. Možná proto působí celá kniha trapně až přehnaně, i když jsou tam i zajímavé momenty.

17.07.2014


Tajemství závojůTajemství závojůZoë Ferraris

Opět napínavé, konec trochu slabý, ale celkově lepší než první díl, doporučuji!

18.10.2012


Cizí dětiCizí dětiJaromíra Kolárová

Jedna z knih, které mě hodně zasáhly. Pokud nemáte srdce z kamene, tak vám u této knihy ukápne slzička, a ne jedna.

27.08.2011


Chtěla bych ten stromChtěla bych ten stromJaromíra Kolárová

Strhující příběh nerovného vztahu starší vysoce postavený muž x mladá naivní dívka. Může to dopadnout dobře?
Trochu smutná, ale pěkná kniha, která vám v hlavě zůstane ještě dlouho po přečtení.

27.08.2011


Psala jsem pro tebePsala jsem pro tebeJaromíra Kolárová

Osobně se mi líbí od p. Kolárové víc její pozdější tvorba, ale tato kniha je také pěkná. Sice málo uvěřitelná na dobu, ve které se odehrává, ale je to fajn čtení.

27.08.2011


Muž vejde do pokojeMuž vejde do pokojeNicole Krauss

Čekala jsem příběh, který mě hned chytne za srdce a nepustí. Nestalo se. Přišlo mi to vzhledem k tématu chladné, vyumělkované. Kniha, která se odloží a zapomene.

27.08.2011


Kaspický déšťKaspický déšťGina Nahai

Nuda, nuda, nuda. Nula dialogů, vše spleteno páté přes deváté, styl hrůza. Po pár desítek stránkách jsem odložila.

27.08.2011


Duben v PařížiDuben v PařížiMichael Wallner

Vzhledem k anotaci jsem od knihy asi čekala víc, než mi mohla dát. Prostě nebyla tam ta síla, kterou by člověk od knihy s tématem 2.sv. války-okupací Paříže čekal.

27.08.2011


Vaříme expresVaříme expresNigella Lawson

Super většinou jednoduché recepty, krásně nafocené, bohužel často s přísadami, které se u nás těžko shánějí...

27.08.2011


Měděný jezdecMěděný jezdecPaullina Simons

Strhující příběh z dob 2.sv. války a blokády Leningradu. Na pozadí historických událostí začíná rašit obrovská láska. Ale podaří se ji přežít v tak šílených podmínkách?
Kniha nejen o lásce, ale také o sesterství, rodině, zoufalství a naději. A hlavně o destruktivnosti války.

27.08.2011


Zvonek a pak chorálZvonek a pak chorálLenka Procházková

Kniha-rozhovor s Lenkou Procházkovou, vedená neméně zajímavou Ivou Pekárkovou. Čte se jedním dechem, dovíte se perličky z dob disentu, ale i po revoluci. Doporučuji.

27.08.2011


Slunce v úplňkuSlunce v úplňkuLenka Procházková

Téma jistě zajímavé, ale pořád jsem čekala, kdy mě to chytne, a ono pořád nic. Příliš zmatené, rozmělněné... oproti předchozím knihám autorky méně dialogů. Knihu jsem po cca 100 stránkách odložila.

27.08.2011


Smolná knihaSmolná knihaLenka Procházková

Kniha z prostředí disentu a autobiografická kniha o životě autorky s taktéž spisovatelem, ženatým Ludvíkem Vaculíkem. Postavy se samozřejmě jmenují jinak, možná v knize poznáte i jiné známé protagonisty disentu...
Zajímavá sonda do prostředí disentu, ale hlavně o pocitech ženy, která miluje, ale ví, že její muž nikdy nebude její úplně.

27.08.2011


Oční kapkyOční kapkyLenka Procházková

Kniha je částečně autobiografická, když jsem ji četla, ještě jsem to nevěděla, ale tušila. Pak jsem si to potvrdila, když jsem si o autorce něco přečetla. O tom, jaké je být svobodnou matkou v komunistickém Československu, a o tom, když se vám všechny vaše sny a jistoty zhroutí ze dne na den.
Neuvěřitelně čtivá kniha. Pokud máte rádi hodně dialogů, přijdete si na své.
Komu přijde feministická, tak ať se začte do Smolné knihy od stejné autorky (opět autobiografické). Tam je hrdinka zas až moc submisivní :-)

27.08.2011


Lazarova kryptaLazarova kryptaT. Harper (pseudonym)

Další z knih ve stylu Dana Browna - v této knize jsou dvě dějové linie - jedna v současnosti, druhá ve středověku. Přidává to napětí a nutí čtenáře přemýšlet, kdy a jak se dějové linky protnou, a/nebo co mají společného.
Hodně čtivé a uvěřitelné, v druhé části knihy ale autor už malinko "přehání". Celkově ale pro mě příjemné překvapení.

26.08.2011


Coco a IgorCoco a IgorChris Greenhalgh

Kniha nenadchne ani neurazí, čekala jsem od ní víc.
Roli v mém hodnocení hraje i to, že mi byli oba protagonisté svým chováním protivní. Knihu jsem dočetla jen proto, abych věděla, jak to dopadne.

26.08.2011


Oči pouštěOči pouštěZoë Ferraris

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila. Detektivní příběh ze Saudské Arábie - cože, čtu správně, pomyslela jsem si... Konečně něco z arabského prostředí lišící se od obvyklého tématu "týrané a utiskované arabské ženy" (většinou napsáno příšerným stylem).
Po zatím cca 50 stránkách můžu knihu jen doporučit. Chytlo mě to hned na první stránce, autorka používá barvitý jazyk a z textu jde vidět, že arabské prostředí dobře zná, přitom se však dokáže oprostit od toho, aby se na chování lidí jiné mentality dívala jen svým pohledem ženy "odjinud". (Autorka žila nějakou dobu v S. Arábii-detaily na jejím webu)
No a samozřejmě je to detektivka, takže je to napínavé přesně tak, jak má být. Už mám svůj tip na vraha, tak uvidím, jestli jsem se strefila. :-)
Tak aktualizace po přečtení: měním hodnocení na 80%, a to proto, že mi bylo částečně jasné, jak to dopadne, hned po pár stránkách. Vraha jsem neuhádla, ale část rozuzlení ano. Přišlo mi, že to autorka "nenápadně" naznačuje příliš brzy.

25.08.2011


CranfordCranfordElizabeth Gaskell

Viděla jsem nejdřív televizní film z dílny BBC, který nemá chybu. Možná proto jsem byla z knihy trochu zklamaná. Hodně popisu a málo dialogů. Více se mi od této autorky líbila kniha "Alice a její muži. Hříšná Lizzie": http://www.databazeknih.cz/knihy/alice-a-jeji-muzi-hrisna-lizzie-35980
Jinak pokud E. Gaskell patří mezi vaše oblíbené autory, doporučuji další televizní adaptace jejích děl: Manželky a dcery + Láska v bílém pekle.

22.08.2011