Stoklaska Stoklaska komentáře u knih

Suchej únor Suchej únor Johana Růžková

Výborná kniha, ve které se čtenář dozví množství informací o alkoholu, nadměrném pití, možnostech léčby. Vhodná pro lidi, kteří mají s pitím potíže, pro jejich blízké, anebo pro ty, kteří jen chtějí vědět víc. Jak už bylo zmíněno, pasáže psané žlutým písmem na bílem pozadí, se čtou hůře.

01.05.2023 5 z 5

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Skvělá kniha, poslouchala jsem ji jako audio. Stále aktuální problematika, autentické popisy stavů spojených s nadměrnou konzumací alkoholu. Líbila se mi i další část popisující život (nebo spíš přežívání) ve věznici a v léčebně. Tato část je poplatná době, v níž se odehrává.

22.03.2023 5 z 5

Diagnostika a terapie ADHD Diagnostika a terapie ADHD Michal Miovský

Kniha popisující problematiku ADHD z mnoha úhlů. Jednotlivé kapitoly mají vzhledem k různým autorům kolísavou kvalitu a kniha jako celek působí lehce nekonzistentně. I přesto dávám vysoké hodnocení, protože knihu vnímám jako velmi potřebnou pro odborníky zabývajícími se péčí o duševní zdraví.

18.02.2023 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Výborná detektivka, přečetla jsem ji za 2 dny.

10.02.2023 4 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Skvělé, vtipné, inteligentní čtení. Feynman je muž mnoha různorodých dovedností. Nejvíc se mi líbilo otevírání sejfů a hraní na bubny. Fascinovala mě jeho touha všechno zkoumat, o všem přemýšlet.

03.02.2023 5 z 5

Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti Anna Lembke

Výborně napsaná kniha, informace o dopaminu jsou podány srozumitelnou formou, proloženy mnoha zajímavými kazuistikami.

15.01.2023 5 z 5

Sestry Sestry Martin Uhlíř

Knihu jsem poslouchala jako čtení na pokračování na ČRo. Děj se mi líbil. Příběh se posouval dál. Dvě sestry a jejich vztahy s muži. Ale konec jsem nějak nepochopila. Takže po poslechnutí posledního dílu jsem byla hodně zklamaná.

04.09.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Autorka zpracovává velice silné téma. Ani jsem netušila, že takový "byznys s dětmi" existuje. Bavily mě obě části knihy, jak ta ze současnosti, tak ta z blízké budoucnosti. Postava Melanie mě úplně děsila, to jak člověk vymění svůj život za reality show.

04.09.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

I když je kniha o něčem jiném, než by člověk podle názvu a obálky čekal, kniha mě uchvátila. Po přečtení jsem o ní ještě několik dní přemýšlela.

04.09.2022 5 z 5

Přítelkyně z kamenné vily Přítelkyně z kamenné vily Frances Mayes

Frances Mayesová patří mezi mé oblíbené autorky. Tato kniha je pohodová, ale děj plyně někdy až příliš pomalu. Musím přiznat, že 3 přítelkyně - Susan, Camila a Julie, se mi docela dlouho pletly. Nejvíc jsem si užila zážitky z kuchyně a popisy společných sezení hlavních hrdinek s přáteli z městečka San Rocco.

01.08.2022 3 z 5

Umění nepít Umění nepít René Kujan

Skvělá kniha pro ty, co mají problémy s nadměrným pitím alkoholu i pro jejich blízké. Několik příběhů léčených alkoholiků, přirovnání pití k vytvrvalostnímu běhu a další zajímavosti. Hodně mě zaujalo přirovnání ztráty pití k modelu podle Kübler-Rossové (5 stadií smutku, vyrovnávání se se ztrátou). Kniha je čtivá, pro laiky srozumitelná, rozhodně doporučuji!

01.08.2022 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Spíše slabší kniha, příběh mě moc nezaujal a český překlad mi místy vyloženě vadil - např. když hlavní hrdinka opakovaně "sténala" nad vynikajícím jídlem. Autorka má i lepší knihy.

08.03.2022 3 z 5

Vyhořelá společnost Vyhořelá společnost Byung-Chul Han

Pro mě obtížná kniha, nepřehledně napsaná, témata se opakují a na konci jsem nevěděla, co tím autor vlastně chtěl říct.

01.12.2021 2 z 5

Sestry Sestry Kamila Hladká

Pro mě neznámé téma, o životech řeholních sester jsem nevěděla téměř nic. Zaujaly mě motivace jednotlivých žen k výběru této životní cesty a jejich životní osudy. Kniha je čtivá, pobídla mě k přečtení dalších knih o řeholnicích a jednotlivých řádech.

10.09.2021 5 z 5

Od autora jsem doposud nic nečetla. Kniha se mi líbila, problematika se mi zdá podaná jasně a srozumitelně. Pro mě zajímavé téma. Přečtu si i další (údajně lepší) knihy autora.

19.08.2021 4 z 5

Sociálně úspěšní psychopati aneb vzpoura deprivantů 1996-2020 Sociálně úspěšní psychopati aneb vzpoura deprivantů 1996-2020 František Koukolík

Kniha pro mě byla zklamáním. O psychopatech jsem se nic nového nedozvěděla. Druhá část knihy pro mě byla nezajímavá. Mírné zlepšení přišlo s kapitolou Obrana a nejvíc mě zaujaly tři přílohy o logických klamech, poznávacích předpojatostech a propagandistických nástrojích. Tato témata by zasloužila samostatnou publikaci.

19.08.2021 3 z 5

Dějiny arogance: Psychologické aspekty neomezeného růstu Dějiny arogance: Psychologické aspekty neomezeného růstu Luigi Zoja

Úžasná kniha, i když to není jednoduché čtení a na text jsem se musela plně soustředit. Asi jsem si pod názvem představovala něco jiného, naprostá většina knihy je věnována antické řecké morálce, konceptu hybris a nemesis (pýchy a božské msty). Přesto Luigi Zoja problematiku podává velice čtivým a poměrně srozumitelným způsobem. Uvádí přesahy antického myšlení do myšlení dalších civilizací. Kniha je výborně přeložena. Ocenila jsem i bohaté dovysvětlující poznámky.

19.08.2021 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Oceňuji autorku za odvahu jít s kůží na trh. Velice autenticky popisuje vztah alkoholika k jeho droze. Anebo spíš alkoholičky. Pijící ženy jsou společností stigmatizovány mnohem více než muži. Proto je pro ně přiznání problému a zahájení léčby často náročnější než pro muže. Kniha je určitě hodně důležitá jak pro lidi, kteří mají problém s alkoholem, tak i pro jejich nejbližší. Dozví se, že v tom nejsou sami.

05.05.2021 4 z 5

Kniha je velice čtivá a svým kontroverzním obsahem okamžitě vtáhne do děje. Pro mě nejzajímavější je první část, historie drog a hlavně používání metamfetaminu v Německu. Část o Hitlerovi a ostatních vysokých představitekích říše pro mě byla dost neuvěřitelná, i když, kdo ví...

02.05.2021 4 z 5

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

První kniha, kterou jsem od autora četla a asi šťastná volba. Líbilo se mi prolínání příběhu Vargáska a tetičky Julie s čím dál zvláštnějšími příběhy geniálního scénáristy Pedra Camache. V určité chvíli jsem měla pocit, že mi něco uniká, že se děje něco, čemu nerozumím. Kniha se odehrává v Peru, a protože jsem o této zemi nic nevěděla, donutilo mě to přečíst si aspoň základní informace. A nakonec musím vyzdvihnout překlad Libuše Prokopové, tak ten, i když z roku 1984, je skvělý.

02.05.2021 5 z 5