sto7ra

ManetManet neznámý, neuveden

konečně všechny obrazy na jednom místě. sice ne originály, ale i tak to udělá radost. k tomu něco málo ze života umělce...hezká knížka.

Román o LišákoviRomán o Lišákovi neznámý, neuveden

vtipné bajky kritizující lidské jednání. a nebylo by to francouzské, kdyby se tam neobjevilo pár přisprostlých scén

SlepciSlepciMaurice Maeterlinck

s každou větou je situace děsivější. vžíváte se do role slepců a s mrazením v zádech si uvědomujete, co asi tak prožívají. krátká hra, ale za to dojem udělá větší než jiné předlouhé romány!

18.10.2015

Mlýn na mumieMlýn na mumiePetr Stančík

nádherný jazyk. ale opravdu krásně napsané! vtipné, inspirativní a originální. občas tedy až příliš sprosté. a ten konec je tedy tak nějak narychlo a lehce zklamal, ale celkový dojem z knihy nezkazil.

Život Edouarda ManetaŽivot Edouarda ManetaHenri Perruchot

pokud se o malíři Olympie chcete dozvědět něco víc, určitě sáhněte po tomto titulu. Zjistíte, kde Manet čerpal energii a inspiraci, jaké měl názory a touhy, co se o něm psalo v dobových novinách a s kým se přátelil. Je to celkem podrobná životopisná kniha napsaná ovšem trošku umělým jazykem (je to staré vydání).

10.02.2014

Vzpomínky obchodníka s obrazyVzpomínky obchodníka s obrazyAmbroise Vollard

skvělá kniha plná vzpomínek jednoho šťastného člověka, který se mohl setkat a přátelit s vynikajícími umělci. Je sice pravda, že na styl si musíte chvilku zvykat, ale určitě stojí za to se prokousat na začátku těmi krkolomněji napsanými větami a dozvíte se věci a zajímavosti a vtipné historky, že budete toužit po dalším svědectví rodáka z Réunionu.

10.02.2014

Krátký úvod do literární teorieKrátký úvod do literární teorieJonathan Culler

krátké to sice je a snaha donutit čtenáře přemýšlet a ne jen mu naservírovat informace, ale to je asi tak vše, co je na téhle knize dobré (ještě s přehledem teoretických škol a směrů). jinak autor častokrát rozvíjí různá témata, která jsou zbytečná - až moc dopodrobna v porovnání s literární teorií jako takovou. compagnon je podle mého názorů lepší.

13.12.2013

Démon teorieDémon teorieAntoine Compagnon

po pár stránkách, když pochopíte, jak autor píše a přistoupíte na jeho způsob "vyprávění", tak si uvědomíte, že všechno vlastně znáte a víte a dokážete logicky vyvodit. takže jde víceméně o komplikovanější formu toho, co byste dokázali říct sami, ale mnohem kratším způsobem a asi i méně vytříbeným.

10.12.2013

KřesťanstvoKřesťanstvoPavel Filipi

stručný přehled těch nejhlavnějších odvětví křesťanství. celkem dobře se čte, i když někdy je to trochu složitější (spíš kvůli organizaci daných církví než kvůli stylu psaní). díky knize si vytvoříte hrubý nástin toho, čemu kdo věří a jak co praktikuje, ale pro hlubší znalosti se musíte vrhnout na jinou knihu.

05.12.2013

Piknik a jiné pohromyPiknik a jiné pohromyGerald Durrell

příhody geralda durrella jsou vždy k pokukání. ale v téhle knize je i jedna hororová, která mi dloooouho nedala spát. doporučuju!!!

04.12.2013

Sestra, co svět nevidělSestra, co svět nevidělKaren McCombie

když jsem knížku četla, nadchla mne. jak hlavní postavou, tak stylem vyprávění. teď, s odstupem let to hodnotím trochu jinak - taková holčičí blbost. ale i tak získává pár hvězdiček za překvapivé zjištění o sestře.

20.11.2013

Povídání o pejskovi a kočičcePovídání o pejskovi a kočičceJosef Čapek

krásné vyprávění!!!

Detektiv Kalle má podezřeníDetektiv Kalle má podezřeníAstrid Lindgren

skvělá detektivka. ale na to, že mu je teprve 13, tak mu to pálí sakra dobře. Působí to proto trošku přitažené za vlasy (i v těch 12 nebo kolika jsem to četla)

OtoniOtoniHagen Keller

velmi čtivá kniha, výborně naservírované informace a přijatelné množství stran. co víc si přát? aby vám četbu doplnily skvělé přednášky pana doktora Suchánka.

Paní BovaryováPaní BovaryováGustave Flaubert

tohle jsem nedokázala dočíst. je to ubíjející, ema mne štvala! místo toho jsem raději přetrpěla film.

17.11.2013odpad!

Chrám Matky Boží v PařížiChrám Matky Boží v PařížiVictor Hugo

nekonečně dlouhé opisné pasáže paříže a chrámu. bála jsem se, aby mi neuniklo něco málo z děje, tak jsem četla všechno a je to teda úmorná práce. k dílu se ale určitě ještě vrátím.

Johnny DeppJohnny DeppDenis Meikle

kniha obsahuje nejen běžné informace o herci, ale hlavně, a proto se mi líbila, popisuje okolnosti různých událostí a také setkání s jinými slavnými osobnostmi.

Román o RůžiRomán o RůžiGuillaume de Lorris

velmi komplexní dílo o lásce a o chování s ní, byť jen velmi vzdáleně, souvisejícím. poutavé, ale mnohdy náročné čtení. (i s druhou nepřeloženou částí od jeana de meunga)

17.11.2013

Zuzanka a malý hostZuzanka a malý hostBrigitte Yerna

milé vyprávění o sympatické roztomilé dívence.

17.11.2013

Ptejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovímPtejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovímMiroslav Donutil

na živo je to lepší

17.11.2013

Ludvík XIV. a jeho doba. Vládce z VersaillesLudvík XIV. a jeho doba. Vládce z VersaillesUwe Schultz

nevím, jestli je bohatost na zajímavosti o králi Slunce plusem nebo mínusem. je to důvod toho, že knihu neodložíte, i když se v ní nachází nepřeberné množství jmen a vztahy jsou dost často zamotané a komplikované, jenže právě po přečtení neutkví v paměti ani tak fakta jako právě zajímavosti. snad ta nejděsivější je ona o tasemnicích, která mi nedá spát do teď.

17.11.2013

Francouzští králové v období středověkuFrancouzští králové v období středověkukolektiv autorů

ke každému králi medailonek plný nejen faktů, ale také zajímavostí. je třeba dávat pozor a soustředit se, protože francouzi jsou komplikovaní, ale jinak se to čte dobře.

Francouzská revoluceFrancouzská revoluceDaniela Tinková

Informací je hodně, takže je občas složité udělat si z toho výcuc, ale jinak je to pojaté hezky a díky všemožným vysvětlením od autorky snáz pochopíte tuto historickou událost a co to s sebou neslo za následky. na druhou stranu korektor textu si moc velkou práci nedal, a tak se na každé stránce vyskytuje přinejmenším jedna chyba ať už gramatická či stylistická.

ČokoládaČokoládaJoanne Harris

film je rozhodně lepší. možná to je tím, že jsem ho viděla dřív než četla knihu. navíc ve filmu není tak čarovných a ulítlých věcí jako v knize.

GepardGepardGiuseppe Tomasi Di Lampedusa

když se přenesete, nebo spíš prokousáte skrz prvních pár desítek stránek, kdy je děj spíš neděj, tak nějak podivně rozplizlý a nijaký, skoro až dokumentární, tak se dostanete k románu, který je skvěle napsaný, zaujme, pobaví, znechutí a naplní. postupné vtahování a zaujmutí čtenáře funguje moc dobře. navíc to není jen čtení pro zábavu, ale dozvíte se i o situaci itálie před a po sjednocení z pohledu siciliánů .