Štěchýto Štěchýto komentáře u knih

Designérem vlastního života Designérem vlastního života Dave Evans

Komentář dopsán po letech: Funguje to.

07.02.2019 5 z 5

Nástroje titánů Nástroje titánů Timothy Ferriss

Od všeho trochu. Mnoho zajímavých témat, myšlenek a tipů. Krátké a stručné kapitoly byly ideální na nárazové čtení (e-kniha). Nedocházelo zde k zacyklení příkladů atd. atp., jak tomu někdy v této literatuře bývá. Dle mého jde o nezbytnou výbavu do knihovničky pro každého nadšence osobního rozvoje.

07.02.2019 5 z 5

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

Fanoušci IT, e-shopů a e-knih titul ocení. Pro ostatní může být kniha velmi velmi dlouhá. Brad Stone vlastně nedokáže udržet pozornost čtenářů v nezáživném období. A nebo jsem neměl číst ihned po Elonu Muskovi.

08.01.2018 3 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Obávám se, že Gillian bude autorka jedné knihy (Zmizelá) a několika dalších napodobenin.

08.01.2018 2 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

3 *, ta jedna dolů za CTRL+C

08.01.2018 3 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Navrhuji na povinnou četbu. Zajímavé události podány zajímavě.

08.01.2018 5 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Ze 2/3 se jedná o životopis! Pokud Vás autor nezajímá, může Vás to nudit. Ale jde o jednoho z nejzajímavějších autorů na této planetě, takže... :)

02.01.2018 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Díky zkušenostem odsuzuji (často dopředu) naše autory SF/fantasy. Ale i přes nespočet spálení se brakem, dávám postapo tematickým knihám stále šanci. Prvních několik kapitol Devíti dní jsem pročítal a radar na nonsense (nesmysly, vatu, přehnané klíčové náhody, klišé, laciné vtipy atd. atp.) mi automaticky vyhledával na plné obrátky. Místo na další zklamání v řadě jsem narazil na promyšlenou infrastrukturu jednoho postapo světa i jeho příběhu. Tempo a technika vyprávění spustí v hlavě film, který je jednou velkou survival (kupodivu reálné a fungující praktiky) jízdou až do poslední strany. Z charakterů (měst/postav) nesálá dualismus, což mě velmi zaujalo, už jen proto, že za neumělou duší postav běžně utíkám spíše do (ne)zkažené japonské literatury. Jde o svěží vítr do plachet českého SF/fantasy a těším se na pokračování. Víc takových prvotin!

02.01.2018 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Doporučuji skvěle nahranou audioknihu, která vykompenzuje jakékoliv nedostatky.

06.11.2017 5 z 5

Kniha, která dokazuje, že máme vyspělé spisovatelky a prvoplánové spisovatele. Dobré na dlouhou cestu a na vystavení čelem do knihovničky.

27.06.2017 2 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Velmi smutná kniha, která by měla být zahrnuta do dějepisu. Přečetl jsem po návštěvě Osvětimi a je to jedna z mála knih, kdy jsem měl při čtení stejný pocit, jako když jsem stál na place, kde byly prováděné selekce. "Dokonale" vykreslená atmosféra, psychologie, zoufalství a ukázka toho, čemu by se měly další generace vyhnout.

05.02.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Skvělá práce.
Marketingu.
Kniha je skvělá, napínavá, hlavní hrdinka nevšední.
Ideální kniha do vlaku pro dívky, jenž vypnou mozek a čtou po částech tak, že zapomenou, o čem autorka psala o pár stránek nazpět. Jelikož ona to tak asi psala sama. Je to vůběc první kniha, kde jsem se setkal s tím, že si autor použije pro sestavování příběhu na poslední chvíle domyšlené události, aby rychle překvapil čtenáře (teď nemyslím její neustálé okna z alkoholu). To není zvrat, ale podvod.
Hl. postava se nechová racionálně. Ani alkoholik se nechová takhle. Je to jen levný styl, jak přidat stále něco zajímavého. Ač nejsem vyznavač české literatury, měla by se autorka učit od naší P Soukupové, jenž umí napsat vnitřní pocity a ne tohle. Kdyby nebylo Zmizelé od Flynnové, tato kniha by nechytla vlnu, nespatřila naše pulty a netiskly by se plakáty. Pár světlých chvil to má, ale autorka se potřebuje ještě vypsat. A spíše někde v young adult. Zklamání roku.

30.11.2016 1 z 5

Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Petr Janeček

Vzít si na mušku Slender Mana Erica Knudse z Floridy místo čerpaní z českého hororového folklóru, např o Lovci Lidí z Kunratického lesa, mě v tomto díle už nemile přěkvapilo.

26.03.2015

Nová pražská strašidla Nová pražská strašidla Jan Nejedlý

Po prolistování knihy jsem byl vděčný za Černou sanitku. Některé povídky jsou naprosto trapné, například o kakaovém mužíčku, útoku obří larvy atd. Alespoň ilustrace je zajímavá. A pokud jde o nová pražská strašidla, očekával bych alespoň řádek o Lovci Lidí z Kunratického lesa - nejdiskutovanější folklorovou postavou na internetu za poslední dva roky.

29.09.2012

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Tyto povídky moc nenadchly. Spíše vůbec, i přesto, že některé dokonce navazují na ty Lovecraftovi - které mě uchvátily.

14.09.2012 1 z 5

Bordel jako byznys Bordel jako byznys Alexander Gerhardinger

Historky z "podsvětí" a návod jak si otevřít bordel. Krátké, občas se opakující, ale je to zajímavé.

28.07.2012 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Nejvíc na světě snad nesnáším povídky, sotva se začtu a vžiju do postav, tak otočím stránku a koukám, že je už konec. Většina autorů ani nedokáže na pár stránkách navodit potřebnou atmosféru. Zkusil jsem Lovecrafta a po dočtení každé povídky jsem seděl v pokoji s pocitem jakoby někdo v koutě hrál na tibetskou mísu. Nadčasové a dokonalé.

06.06.2012 5 z 5

Nový život Nový život Orhan Pamuk

Těšil jsem se. Snažil jsem se, ale nešlo to dočíst, nebudu přelouskávat knihu, jen abych jí měl za sebou. Hlavní postavy na mě působily tak hloupě, autor se stále opakuje (opravdu, jakmile někdo řekne "kniha" dostanete záchvat vzteku) a občas nechápu, jak mohl dostat nobelovu cenu. Za tohle by to určitě nebylo.

04.06.2012 1 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Pro někoho o ničem, pro někoho o všem. Od doby co jsem knihu otevřel jsem měl chuť vyběhnout ven, chytit prvního stopa, cestovat, poznávat svět a lidi.

18.02.2012 5 z 5

Na cestě do sousední dimenze Na cestě do sousední dimenze Clemens Kuby

Dokumentarista vypovídá o svých cestách po světě, vyhledává šamany, jedni komunikují s kameny, s mrtvými, další léčí nakažené HIV a podobně. Kdyby se tak strašně neopakoval, kniha byla o x stránek kratší, tak by to bylo ještě lepší.

30.11.2011 4 z 5