Stauff Stauff komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Od první kapitoly mě kniha naprosto pohltila a nutila mě vyhledávat si pořád další a další informace. A samozřejmě mi dala spoustu námětů k přemýšlení. Taky mě přesvědčila o tom, že když je někdo papaláš, zůstane papalášem i kdyby na sobě měl sutanu a kolárek. Uchvátily mě skvěle popsané postavy, měl jsem pocit, že je fakt můžu potkat. A některé bych opravdu potkat chtěl. Prostě jednou větou, je to nádherný román z dost ponuré doby, kde se lidé, kteří touží po svobodě, nevzdávají.

18.06.2023 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Klasika ze všech nejklasičtější. Celou sérii jsem včera dočetl asi potřetí. Poprvé to bylo začátkem devadesátek, teď mě oslovilo nové vydání, s novým překladem, od Arga. A zase to nemělo chybu. V dalších dílech této série dojde i na duchovní rozvoj, který připomíná přispěvatel pode mnou. Je určitě výhodou, pokud máte načtené i jiné Asimovovy knihy. Ságy o robotech, Ocelové jeskyně, Nahé slunce atd. Vše se v posledním díle této ságy krásně propojí. Tyto knížky prostě miluju.

02.02.2023 5 z 5

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

Když tuto knihu vezmete do ruky, hned si uvědomíte, že je prostě krásná, nádherně udělaná. A pak začnete číst... Příběh nehledejte, není tam. Ale ten text je prostě skvělý. Neumím si představit, co autor musel sezobat, aby z něj tohle vypadlo. Nebo mu možná prášky sebrali... Je to prostě "jiná" literatura, ale vůbec ne špatná. A Dvě sestry jsou boží!

23.06.2022 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

V půlce jsem knihu musel odložit. Začal jsem ji číst v době, kdy Rusové vtrhli na Ukrajinu a začali harašit jadernými zbraněmi. Takže jsem prostě musel sáhnout po jiné knize. Napsaná je ale dobře, snad ji někdy dočtu.

09.05.2022

Skleněný hotel Skleněný hotel Emily St. John Mandel

Nebylo to špatné, ale Stanice 11 byla úplně jiný level. Teď tady na stránce koukám, že je to román pro ženy, tak možná proto mě to až tak neoslovilo:-).

09.05.2022 3 z 5

Druhá šance v ráji Druhá šance v ráji Peter F. Hamilton

Po přečtení Úsvitu noci mě tato sbírka povídek hodně potěšila. Na chvíli jsem se mohl vrátit do světa Edenitů, konfederace, Saldanů... A chci víc:-)

09.05.2022 5 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

(SPOILER) Až se jednou stane to, co se stalo v této knize, bude svět vypadat nějak podobně, jak je tam popisováno. Nejdřív střílej, pak mluv. Bohužel...

Spojler: Jen nad jednou věcí jsem se pozastavil. Přišlo mi nepravděpodobné, že v postapo Americe, by bylo tak málo zbraní, aby nebyl každý vandrák po zuby ozbrojený. Hlavní hrdinové stříleli agresory jak králíky, protože ti na ně šli s noži a mačetami.

28.01.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Co napsat a neopakovat předchozí komentáře. Nikdy bych nevěřil, že přečtu knihu a navíc z ní budu nadšený, kde jsou hlavní postavy tak strašně nesympatické. A stalo se. Snad bych ještě dodal, že kdybych byl člověkem, který o Šumavě nikdy neslyšel a přečetl si tuto knihu, nikdo by mě tam nikdy nedostal ani na výlet.

21.01.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jsou knížky, které se dobře čtou, jsou označovány za bestsellery, mají vysoké hodnocení čtenářů a po pár měsících od přečtení si nikdo moc nevybavuje jejich děj, zápletku, vtípky, poselství (pokud nějaké mají). No a pak jsou knihy, které z hlavy prostě nedostanete. Do této kategorie jednoznačně spadá i Spasitel. Mnozí ho srovnávají s Marťanem. Určitá podobnost tam je, ale Spasitel je lepší. Hlavní hrdina není stoprocentní hrdinný klaďas, je to člověk s chybami, bojí se věcí, kterých se obvykle lidi bojí je osamělý a nejvíc na světě ho baví učit děti.
Události, ke kterým dochází u hvězdy Tau Ceti mně nedovolily odložit knížku a přestat číst. Taky jsem si musel najít tuto hvězdu v atlasu a vyhledat nějaké informace o ní.
Třeba tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tau_Ceti

Je to prostě dokonalý sci-fi příběh s nečekaným, ale skvělým koncem.

01.01.2022 5 z 5

Nahý bůh III: Víra Nahý bůh III: Víra Peter F. Hamilton

Píšu za celou sérii. Jsem nadšený. Jestli chcete číst space operu, dokonalou space operu, přečtěte si tuto sérii. Každý řádek, každá stránka stojí za přečtení. Dokonalé.

26.12.2021 5 z 5

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Naprosto úžasně popsaná budoucnost, kterou si nikdo nepřeje, budoucnost proti které se dělá strašně málo, budoucnost, která nás čeká. Ke knize jsem se dostal vlastně náhodou. Rád čtu knihy překládané Petrem Kotrlem, takže jsem sáhnul i po Podobenství. A jsem unešený. V roce 1993, kdy byla kniha napsána, možná vyznívala, jako čisté sci-fi. Dnes už je to skoro-realita.

28.09.2021 5 z 5

Neutroniový alchymista, část 1: Sjednocení Neutroniový alchymista, část 1: Sjednocení Peter F. Hamilton

Tento díl jsem četl hodně dlouho, proložil jsem ho třemi jinými knihami. První polovina hodně, ale opravdu hodně nezáživná. AlCapone mě vyloženě sr...štval. Naštěstí se to vve druhé polovině začalo trochu rozhýbávat, takže jsem dočetl a teď už mám za sebou půlku další knihy (ta je opravdu úplně jiný kafe). Takže nevím jak hodnotit. Série, když ji vezmu jako celek je výtečná. Některé její části jsou holt slabší. Takže tři hvězdy .

28.09.2021 3 z 5

Pátá hora Pátá hora Paulo Coelho

Nejlepší Coelhova kniha.

13.09.2021

Gravitace Gravitace Daniel Suarez

Přečetl jsem na dovolené, jedním dechem. Teď, po čtrnácti dnech, jsem chtěl napsat o této knížce pár řádků a zjistil jsem, že musím hodně namáhat paměť, abych si vzpomněl, o čem vlastně byla. Je fakt, že jsem toho v poslední době přečetl hodně, ale pár jiných knih ve mě zanechalo daleko hlubší stopy.
Takže jako dovolenkové čtivo dopručuji, nečekejte ale něco hlubšího.

11.08.2021 3 z 5

Třetí vlna Třetí vlna Tomáš Dušek

Mám z Třetí vlny stejný pocit, jako z knihy Propast času a proto i hodnocení bude skoro totožné. Jako bych četl jen koncept, k nějakému budoucímu románu. Autor je na můj vkus dost optimistický ohledně lidského chování. Nemyslím si, že by v podobné situaci mělo dobro nějak zvlášť navrch. Pokud chcete opravdovou postapo depresi z českých zemí, zkuste knihu NIKAM.

23.07.2021 3 z 5

Mise na planetě Mise na planetě Michael Mammay

Military sci-fi, sice trochu netradiční (téměř se tam nebojuje), ale výživná. Předpokládám, že takhle nějak armáda funguje i dnes, nejen ve sci-fi z budoucnosti. Prsení se, kdo má větší hodnost, kdo vyšší funkci, kdo s tou nižší hodností doběhne toho s vyšší atd... Nikdo neřekne to co skutečně ví, všichni se manipulují navzájem a odpověď "Ano pane" nemusí vždy znamenat to samé. A přitom by všem mělo jít o stejný cíl. Ono asi i jde, ale každý má ještě své mikrozájmy, takže nakonec to musí rozetnout důstojník zvenčí, který nemá na nikoho vazby, nemá své osobní zájmy a vidí jen ten jeden cíl. Skvělá knížka, která mě bavila od první, do poslední stránky.

22.07.2021 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Začátek skvělý, postupem času jsem ale měl pocit, jako bych četl jen koncept k románu. Všechno strašně zkratkovité, zrychlený děj a neuvěřitelně neuvěřitelná postava esesáka Kurtze. Takový komiks bez obrázků...

13.07.2021 2 z 5

Nikam Nikam Dalibor Vácha

Ano, takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby se stalo něco podobného v reálu. Nikdo neví co se se vlastně přesně stalo, nikdo neví co se bude dít dál, nikdo neví, proč zrovna on přežil. Všichni ale vědí, že jsou v háji a i když se nevzdávají, jsou smířeni s tím, že lidstvo jako druh, končí.
Napsané je to výborně, s postavami v knize jsem trpěl jak zvíře. Občas jsem musel knížku na pár hodin odložit, protože toho zla a beznaděje bylo prostě moc najednou. Přesto je to hodně dobrá knížka, která stojí za přečtení. Ale jestli žijete ve stresu, jste trochu psychicky rozhození, sežeňte si před četbou nějaká antidepresiva. Budou se hodit.

11.07.2021 5 z 5

Roj Roj Nick Webb

Píšu k celé trilogii. Jednoduché čtení, taková oddechová jednohubka. Po této sérii jsem sáhnul, protože nemám přes den čas a večer padnu do postele skoro mrtvý. Takže tohle jednoduché čtení bylo ideální. První díl byl jako scénář k Battlestar Galactica, Rusáci byli skvělí padouši, politici taky nezklamali, byli takoví správně hnojovití. Jsou daleko lepší military sci-fi knížky, ale ani tohle propadák nebyl.

15.04.2021 3 z 5

Plošina Plošina Roger Levy

Není to žádná akční jízda, spíš pomalejší psychohrátky, prokládané technikou. Jenže v tom je kouzlo této knihy. Boj o moc, boj o nesmrtelnost, silní využívají slabší a počáteční outsideři se nakonec projevují daleko silněji, než ti, co o své síle nepochybovali. Je to prostě hodně dobře napsaná kniha, která zaujme a už vás nepustí.
Jen mě malinko mrzí, že jsem se nedozvěděl trochu více o nevyřčené planetě.

29.03.2021 5 z 5