Standa24 Standa24 komentáře u knih

Paměti psychologa Paměti psychologa Philip Zimbardo

Většina lidí má spojeného P. Zimbarda se Standforským vězeňským experimentem, ale za svoji dlouhou kariéru se věnoval i mnoha dalším zajímavým tématům. Pokud jste od Zimbarda ještě nic nečetli, tato kniha vás může motivovat k přečtení některé z jeho dalších knih. Mohu doporučit Luciferův efekt a nebo Odpojeného muže.

16.12.2021 4 z 5

Smrt krále orchidejí Smrt krále orchidejí Martin O'Brien

Čtivý detektivní příběh z malebné Provence, ve kterém se originálně prolínají zločiny z minulosti i z přítomnosti.

05.12.2021 5 z 5

Armstrongova válka Armstrongova válka Daniel Coyle

Kniha se mi dostala do ruky náhodou a jako fanoušek cyklistiky jsem si ji s chutí přečetl.
Teď už víme, že realita ohledně vítězství Lance Armstronga byla jiná ...

01.12.2021 3 z 5

Katova dcera a Rada dvanácti Katova dcera a Rada dvanácti Oliver Pötzsch

Za mě možná nejlepší díl celé série. Kniha je čtivá a napínavá od začátku až do konce, do pátrání a vyřešení záhad se tentokrát zapojí prakticky celá Kuislova rodina.

28.11.2021 5 z 5

Jiná Británie Jiná Británie Jiří Hošek

Poutavá kniha, která osloví nejenom ty, kdo se zajímají o Británii a její kulturu. J. Hošek čerpá ze svých zkušeností zahraničního reportéra ČRo, nezahlcuje čtenáře jmény, fakty a letopočty, ale přináší originální pohled na Británii inspirovaný rozhlasovými fejetony.

19.11.2021 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Měl jsem to štěstí, že jsem během čtení knihy besedu a autorské čtení s J. Rudišem. Oboje byl skvělý zážitek. Winterberg s Krausem cestují po železnici nejen střední Evropou, ale také našimi dějinami a vzpomínkami. V knize jsou zmíněna místa a části železnice, která velmi dobře znám a jsem moc rád za několikerou zmínku o Semilech. A naopak, při čtení o jiných místech, která mě zaujala jsem si o nich vyhledával další informace. Venkovní listopadové počasí krásně dokreslovalo melancholické putování po beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins.

11.11.2021 5 z 5

Holky to někdy nemaj lehký Holky to někdy nemaj lehký Klára Mandausová

Nejvíce se mi líbil poslední příběh. Myslím, že kniha by se obešla i bez rozhovorů s panem doktorem Honzákem, které mi tam přišly tak trochu navíc. Naopak podle obalu knihy se může zdát, že hlavním autorem je on ...

31.10.2021 3 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Nebylo to špatné, ale už jsem četl lepší příběhy s Poirotem.
PS: Přečteno v originále.

22.10.2021 3 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Trochu jiný Nesbo než jsme zvyklí. Tyto povídky nejsou tak temné jako série o HH nebo zatím poslední kniha Království, ale soustředí se převážně na myšlenkové pochody a emoce postav. Každá z povídek je jiná, i když láska a žárlivost jsou hlavním tématem vetšiny z nich.

17.10.2021 5 z 5

Velmi zajímavé čtení pro všechny kdo se zajímají o aktuální dění. Líbí se mi, že když autor o nějakém tématu argumentuje, tak uvádí fakta pro i proti.

14.10.2021 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Na knihu jsem narazil díky seriálu na Netflixu, i když jsem jí nakonec přečetl dříve než dokoukal seriál. Jak tomu většinou bývá, kniha byla o trochu lepší než seriál, ale oboje se mi velmi líbilo. Je to velmi temný až brutální thriller, který je napínavý od začátku až do konce. Jsem zvědavý, jestli se dočkáme pokračování, jak naznačuje konec knihy.

12.10.2021 5 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Příběh se čte velmi dobře, ale závěr je až moc překombinovaný.

05.10.2021 4 z 5

Dívka se sněhem ve vlasech Dívka se sněhem ve vlasech Ninni Schulman

Knihu jsem si přečetl, protože se mi hodila do čtenářské výzvy. Detektivní linka příběhu se mi líbila, ale hlavní postava a řešení problémů v jejím osobním životě by se hodily spíše do jiného typu literary.

21.09.2021 3 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Peter May

Politický thriller z pera Petera Maye. Jelikož se většina děje odehrává v Bruselu, tak kniha tentokrát neobsahuje poutavé popisy krajiny, které poutavě dokreslovaly atmosféru u autorových knih, odehrávajících se ve Skotsku. Naopak nemůže chybět hlavní postava drsného Skota s komplikovanou povahou. I když byla kniha původně napsaná před více než 40 lety, stejná zápletka by se mohla odehrát i v současném Bruselu. Velmi zajímavá byla dějová linka s autistickým dítětem.

18.09.2021 5 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Kniha se čte velmi dobře, je to spíše oddychová četba. Příběh rodiny Heřmanů se mi líbí a určitě si přečtu i další pokračování. I když se jedná o historickou fikci, můžeme se dozvědět i něco o životě našich předků na počátku 18. století.

01.09.2021 4 z 5

Poslední Habsburkové: Karel, Zita, Otto a snahy o záchranu císařského trůnu Poslední Habsburkové: Karel, Zita, Otto a snahy o záchranu císařského trůnu Jiří Pernes

I když se jedná o literaturu faktu, kniha je velmi čtivá, jakoby to byl historický román. Nedávno jsem navštívil hrob císaře Karla I. v Monte a i z tohoto důvodu jsem si rád osvěžil a rozšířil znalosti o našem posledním panovníkovi a jeho manželce Zitě.

18.08.2021 5 z 5

Lumpové a beránci Lumpové a beránci Vladimír Pikora

Tři čtvrtiny knihy tráví hlavní hrdinové buď rozhovory o ekonomických tématech nebo v posteli. Takže pokud se v ekonomii alespoň trochu neorientujete, bude vás tato kniha nudit. Závěr knihy je akční a má spád.

08.08.2021 3 z 5

Královi rytíři Královi rytíři Richard Dostál

Kniha má spád a čte se velmi snadno a rychle. Autor vypráví fiktivní příběh dvou hlavních hrdinů (a skutečných historických postav) Jindřicha z Lipé a Jana z Vartenberka, který se odehrává v období konce vlády krále Václava II. Příběh je inspirován skutečnými historickými reáliemi, ale jazyk knihy moderní a některé výrazy až trochu rušivé vzhledem k historickému kontextu. A občas se objeví i nějaká pravopisná chyba ... Ale jako oddechové prázdninové čtení mohu knihu doporučit.

01.08.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Velmi čtivý příběh, ve kterém se mísí tajemství z minulosti Roye a Carla s jejich tajemstvími z přítomnosti. Celá kniha je vyprávěna z pohledu Roye a během čtení můžeme dobře sledovat jeho myšlenky a následně pochopit jeho činy. Na knize je zajímavé, že v ní není žádný vysloveně kladný hrdina. V kontextu toho, jak Roy žije a přemýšlí není závěr překvapivý ...

18.07.2021 5 z 5

Černý trikot Černý trikot Jorge Zepeda Patterson

Originální spojení detektivního thrilleru a Tour de France. Kniha se čte velmi dobře a děj rychle utíká, i když obsahuje drobné faktické chyby. Ideální čtení na začátek července, kdy probíhá TdF :)

08.07.2021 4 z 5