Standa24 Standa24 komentáře u knih

Karel IV. - Císař a císařovna Karel IV. - Císař a císařovna Josef Bernard Prokop

Příjemné, ale i poučné čtení o životě a době Karla IV., kterého poznáme nejenom jako státníka a vladaře, ale také jako manžela a otce. Ve svých vzpomínkách se Karel vrací i do svého mládí a vzpomíná na své rodiče a předchozí manželky. Všechny postavy jsou v knize vykresleny velmi lidsky i se svými chybami, viz Karlův vztah k malému Václavovi.
Rád se pustím do dalšího dílu.

21.04.2022 5 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Přečteno během čtyř večerů a kdybych nemusel ráno vstávat do práce, tak by mi to trvalo i kratší dobu. Fabian se vrací do služby a začíná také pátrat tam, kde skončil jeho mrtvý kolega Hugo Elvin. Tato linka příběhu se mi líbila nejvíce. Ale nechybí ani spousta dalších zločinů, od sériových vražd, přes pedofilii, až po neonacismus. Někdy si říkám, jak moc je pravděpodobné, že by se tolik závažných a brutálních činů stalo v jednom městě/zemi ve stejnou dobu ... Co nejdříve se pustím do X způsobů smrti.

07.04.2022 5 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

První díl se mi líbil mnohem více. Historická linka příběhu mě moc neoslovila, chování Meny mi přišlo často naivní a ovlivnilo osud nejenom jí samé, ale i Dannyho. Jefferson Tayte má neskutečné štěstí a několikrát těsně unikne smrti. Celkově mi to přišlo takové neuvěřitelné ...

03.04.2022 3 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Zatím nejnapínavější díl série, kniha má spád o začátku až do konce. Příběh nás tentokrát zavede nejen na různá místa ve Francii, ale i do Katalánska a Anglie. Není nouze o překvapení a zvraty. A o Enzovy pletky s krásnými ženami :) Brzy se pustím do dalšího dílu.

31.03.2022 5 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Téma vzpoury Vítkovců v čele se Závišem z Falknštejna mělo velký potenciál na zajímavý a napínavý příběh. Bohužel výsledek je spíše takový nemastný neslaný zamotaný příběh se spoustou vražd.

26.03.2022 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Asi nejznámější kniha o renesančním politickém myšlení. Některé úvahy jsou až překvapivě nadčasové.

17.03.2022 4 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Genealogie je mým koníčkem a proto jsem se se zvědavostí začetl do tohoto románu. Detektivní linka mi přijde trochu překombinovaná a hlavní hrdina zvládá věci, se kterými by měl co dělat i James Bond, ale celkově jsem byl spokojen. Knihu doporučuji brát spíše jako oddychové čtení. Určitě si přečtu další díly série.

14.03.2022 4 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Tento díl se mi četl lépe než předchozí. Téma krádeže identity je originální a pátrání bylo napínavé a mělo spád. Líbila se mi i "dánská" linka příběhu, ale místy jsem byl až šokován brutalitou pachatelů. Závěr knihy slibuje i zajímavé pokračování příběhu.

02.03.2022 4 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Jako vždy pohodové a oddechové čtení při kterém si zároveň čtenář zopakuje i něco z historie naší země.

18.02.2022 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

První příběh o Fabianu Riskovi, Oběť bez tváře, jsem četl již před několika lety a kniha se mi velmi líbila. Z tohoto dílu mám spíše rozporuplné pocity. První polovina knihy je hodně překombinováná, což se zlepší, když se obě dějové linky začnou propojovat. Jednání některých policistů mi přijde nelogické a někdy až naivní. Závěr byl napínavý, ale ve finále vyzněl do ztracena.

13.02.2022 3 z 5

Kritik Kritik Peter May

Stejně jako první díl série je i Kritik velmi pohodové a oddychové čtení. Prostředí francouzského venkova, víno a ženy to jenom umocňují. Vše by bylo idylické, kdyby se nezačaly objevovat mrtvoly naložené ve víně. A to je další výzva pro Enza.

05.02.2022 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Jak už jsme u Petera Maye zvyklí, tak ani v této knize nemůže chybět silný odkaz na Skotsko, i když se odehrává ve Francii. Hlavní hrdina Enzo pátrá po pachateli brutální vraždy, který za sebou zanechal zdánlivě nesouvisející indicie. A možná je to právě příjemným francouzským prostředím, že tato kniha je spíše oddychové čtení.

30.01.2022 4 z 5

Katharinina šifra Katharinina šifra Jørn Lier Horst

Jiný detektivní příběh, než jsme od většiny severských autorů zvyklí. V ději nejsou žádné nečekané zvraty a vše plyne k (očekávanému) konci. V této knize nenajdete krvavé vraždy spáchané brutálním vrahem, ale zato je plná situačního napětí, které je největší během společného pobytu Wislinga a Haugena na chatě. Díky krátkým kapitolám se kniha čte snadno a rychle.

23.01.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která přináší základní informace o geopolitice. Nejzajímavější mi přišly kapitoly o regionech, které jsou nám středoevropanům méně známé, např. Afrika či Latinská Amerika. Velmi se mi líbila také závěrečná kapitola o Arktidě.
Některé věci se od vydání knihy již změnily, např. situace v Afghánistánu, další se měnit budou a ne vše lze vysvětlit pouze na základě geografie, ale v mnoha ohledech lze s autorem souhlasit.
Trochu mi vadilo, že menší mapy, které doplňují text, jsou až na konci jednotlivých kapitol a ne na stránce, kde se od dané zemi / regionu píše.

12.01.2022 4 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Kniha se mi četla lépe než Sluneční bouře, i když některé motivy se zde opakují (vražda církevního představite, švédský venkov, vzpomínky na minulost).

04.01.2022 4 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Kniha je poměrně originální tím, že příběh se odehrává v prostředí náboženské komunity, ale jinak knihu hodnotím průměrně. Vyšetřování bylo spíše zdlouhavé a hlavní postava mi nebyla moc sympatická.

31.12.2021 3 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Pohodové a oddychové čtení. Těším se, až si přečtu poslední díl série.

28.12.2021 4 z 5

My to vlastně slavíme pořád My to vlastně slavíme pořád Ondřej Šír

Silně autobiograficky laděné povídání o Ondřejových studiích na univerzitě v Olomouci a hlavně o tom jak hledal a našel víru.

24.12.2021 4 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Velmi zajímavá a čtivá kniha. Teoretické a odborné pasáže jsou vhodně doplněny popisem případů řady (nejen) masových vrahů. Kniha se však nezabývá jen psychopatologickýmí a sociopatologickými jedinci, ale má také celospolečenský přesah.

23.12.2021 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Tato knížka sice neoplývá literární kvalitou, ale je zajímavé, že své čtenáře si najde v každé době.
PS: Knížka obsahuje vlastně dva samostatné příběhy a zážitky Lady F. jsou obsahem pouze prvního z nich.

18.12.2021 3 z 5