Standa24 Standa24 komentáře u knih

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Tuto knihu řadím k nejlepším, které jsem od pana Niedla četl. Příběh je napínavý a nemá hluchá místa, jsou zde zachyceny hrůzy Velké války, život vojáků a důstojníků i důvody prohry a rozpadu Rakouska - Uherska. I ten závěr vlastně zapadá do kontextu příběhu.
Kniha pro mě byla o to zajímavější, že jsem nedávno navštívil místa, kudy část italské fronty probíhala.

23.07.2023 5 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Zajímavé, ale poměrně náročné čtení. Autor používá velmi často odborné termíny, proto jsem byl rád, že kniha obsahuje i slovníček pojmů. V první části knihy autor čtenáře seznámí s obecnou charakteristikou fenoménu sériových vrahů, druhá část knihy obsahuje abecední přehled 200 sériových vrahů za posledních cca 100 let. Ve výčtu nechybí i mediálně známé případy jako Jeffrey Dahmer, Charles Manson nebo Charles Sobhaj, či manželé Stodolovi. Druhou část knihy jsem četl poměrně dlouho, protože jsem si musel od čtení dávat pauzy. Je až neuvěřitelné, kolik zla a krutosti jsou někteří lidé schopni spáchat.

03.07.2023 4 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Je to již mnoho let, co jsem četl Pilíře země, teď se k sérii postupně vracím. Jsem rád, že jsme se s autorem mohli vrátit v čase na přelom prvního tisíciletí a dozvěděli se o počátcích města Kingsbridge. Jelikož z tohoto období neexistuje mnoho přesných historických pramenů, mohl Ken Follett ještě více než v jiných románech postavit příběh na fiktivních postavách. Možná i proto je závěr knihy takový jaký je. V reálném životě by osudy hlavních postav asi takto neskončily.

01.06.2023 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

O královně Alžbětě a její době toho již bylo napsáno a natočeno mnoho. V tomto románu se zdařile prolíná historická fikce s reálnými postavami a událostmi. Autor věnuje dost prostoru nejen dění v Anglii, ale také ve Francii, Španělsku, Nizozemí a Novém světě, což pomáhá čtenáři pochopit tehdejší náboženské konflikty mezi katolíky a protestanty v širším kontextu. Závěr knihy naznačuje, že bychom se mohli dočkat i dalšího pokračování série, jejímž společným jmenovatelem je město Kingsbridge.

08.05.2023 5 z 5

Dopisy od mrtvého Dopisy od mrtvého Steve Robinson

Tento díl mě velmi bavil. Prostředí skotského hradu i historická linka v britské koloniální Indii byly velmi originální. Jen bych ocenil, kdyby v knize byl pro větší přehlednost i rodokmen rodiny. Odhalení pachatele je překvapením, i když v příběhu určité indicie jsou ... Budu rád, pokud se s JT setkáme i v dalším pokračování série.

08.04.2023 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Tato kniha už je takový bonus, protože celá série Akta Enzo mohla teoreticky skončit už předchozím dílem. Jsem ale moc rád, že Peter May napsal ještě toho pokračování, hlavně druhou polovinu knihy jsem četl skoro bez přestávek. Velká část děje se odehrává v minulosti - ve Francii za 2. světové války, některá tajemství a spletité osudy lidí musely počkat až moderní forenzní vědu a bystrý úsudek Enza, aby se dočkaly rozuzlení.

30.03.2023 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Závěrečný díl série příběhů platnéře Lukáše "Pavoučka", který se tentokrát odehrává jak v Miláně tak v Praze. Jedná se o fiktivní příběh zasazený do skutečných historických reálií konce 14. století, i když hlavně závěr příběhu už mi spíše připomínal pohádku :)

10.03.2023 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Druhý díl se mi líbil ještě více, než díl první. Lukáš se v Itálii ocitá v mnoha nebezpečných situacích, ale ze všech se (byť někdy i s velkou dávkou štěstí) dostane. Příznivce dalších knih od pana Niedla potěší i setkání s hrdinou jiné série - Hynkem Tasem z Boru.

05.03.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

K Platnéřovi jsem se dostal po přečtení několika dalších knih od F. Niedla a opět jsem nebyl zklamán. Příběh příjemně plyne, nechybí napětí ani náhled do fungování cechů na konci 14. století. Jen je škoda, že text neprošel větší korekturou a obsahuje občasné chyby.

01.03.2023 4 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

I když se jedná o historickou fikci, román se poměrně přesně drží historických reálií. O období vlády Jana Lucemburského a mládí jeho syna Karla (Václava) IV. bylo již napsáno mnoho knih, ale pan Vondruška vyniká tím, že historii, která pro někoho může být i nudná, ve svých románech dokáže přiblížit velmi poutavou formou.

24.02.2023 4 z 5

Věk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradby Věk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradby Tim Marshall

Moje druhá kniha od Tima Marshalla. Stejně jako u V zajetí geografie je třeba si uvědomit, že se jedná o knihu psanou novinářem, který se snaží podat ucelený přehled o světě, který je i ve 21. století rozdělený nejen fyzickými, ale i psychickými bariérami. A to i v době internetu, moderních dopravních prostředků a globalizace. Pokud se zajímáte o veřejné dění, tak se o regionech, o kterých média pravidelně informují moc nových informací nedovíte. Pro mě byla nejzajímavější kapitola o Indickém subkontinentu.

24.02.2023 4 z 5

Smrtící hry Smrtící hry Steve Robinson

Tento díl mi asi nejvíce připomínal knihy od Dana Browna s profesorem Langdonem. Podle závěru to skoro vypadalo na konec série, ale už je vydaný i sedmý díl, takže jsem zvědavý, jaká další dobrodružství na JT a JT čekají.

11.02.2023 5 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

První případ Mii a Holgera se mi četl velmi dobře. Je až neuvěřitelné, co všechno Mia vydrží a je po tom ještě schopná fungovat ... Závěr je velmi otevřený, možná se dočkáme ještě dalšího příběhu, který by časově předcházel knize "V lese visí anděl".

02.02.2023 5 z 5

Wakan Tanka Wakan Tanka Marek Vácha

Některé myšlenky v knize mě zaujaly více, některé méně. Otázkou je, komu je kniha určena, je patrné, že autor je katolický kněz byť s obrovským přesahem. Na jednu stranu, jak se píše v popisu knihy, některým "ortodoxním" katolíkům může přijít až moc liberální. Na druhou stranu, já bych spíše ocenil více "ekumeničtější" pohled, alespoň v některých kapitolách.

30.01.2023 4 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Tradiční Enzo, nechybí napětí, překvapivé zvraty a samozřejmě ženy. Teď už zbývá vyřešit jen vraždu první ženy Rogera Raffina ...

14.01.2023 5 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Třicáté pokračování série, neurazilo, ale nijak zvlášť ani nenadchlo. Díly, ve kterých vystupují společně s Oldřichem, Otou a Divišem skutečné historické postavy jsou pro mě čtivější. Vyznat se ve jménech všech těch manů bylo jako proplétat se skalním bludištěm, ve kterém se část příběhu odehrávala.

07.01.2023 4 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Knihu jsem přečetl hlavně kvůli čtenářské výzvě 2022 - kniha od afrického autora. Byl jsem ale příjemně překvapen, tři dějové linky se postupně více a více propojovaly, nechybělo napětí a hlavně originální dějiště příběhu - JAR. Hlavní hrdina mi kvůli problémům s alkoholem trochu připomínal HH. Když bude příležitost, rád si přečtu pokračování.

31.12.2022 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Dalo by se říct, že Cilka měla neuvěřitelné štěstí v neštěstí, po nacistickém koncentračním táboru ještě přežít deset let v sovětském gulagu ... Některé věci a události musela autorka zjednodušit nebo zkrátit, chvílemi mi přišel příběh až neuvěřitelný a říkal jsem si, co fikce a co bylo skutečně inspirováno realitou. Obávám se, že život v gulagu musel být ještě drsnější, než je v knize popsán.

27.12.2022 4 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Knihu jsem přečet v angličtině. Stejně jako se mi líbí ironický humor Hugha Laurieho na televizní obrazovce, tak se mi líbil i v této knize. Ale celkově mě příběh moc nezaujal, hradí jde Lauriemu dle mého názoru lépe než psaní.

23.12.2022 3 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Knihu jsem četl už několikrát, poprvé když jsem studoval na gymnáziu. Tentokrát jsem se k ní vrátil hlavně díky čtenářské výzvě. Kniha může posloužit jako první zdroj informací o dějinách filosofie pro středoškolské studenty nebo jako doplňující zdroj informací. Navrhoval bych doplnit ještě kapitolu o Schopenhauerovi a Nietzschem.

06.12.2022 5 z 5