Standa Šebek Standa Šebek komentáře u knih

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Od Lovecrafta jsem zatím četl jen pár povídek, ale oslavovaná Dunwichská hrůza se mi rozhodně líbila nejméně. Každopádně pokud jste příznivci tohoto příběhu, vězte, že toto vydání je nádherná kniha přímo narvaná působivými ilustracemi.

06.09.2013 2 z 5

Drákula Drákula Luis Scafati

Malá a nádherná kniha, která atmosférickým ilustracím věnuje skoro stejně prostoru jako psanému slovu. Drákulův příběh je převyprávěn velmi volně, je působivý především atmosféru, je však nutno poznamenat, že knihu při velmi pozvolném vychutnávání si ilustrací přečtete za 15 minut.

06.09.2013 3 z 5

Futurista: Život a filmy Jamese Camerona Futurista: Život a filmy Jamese Camerona Rebecca Keegan

Svižná, zajímavá a často velmi zábavná kniha o opravdu zajímavém člověku - James Cameron není jen despotickým režisérem veleúspěšných filmů, ale vskutku výjimečným géniem, který dokázal všechno na place dělat sám a lépe než jednotliví odborníci. Už jako malý přeskakoval třídy základní školy, ze stavitele kulis béčkového filmu se během chviličky vlastní iniciativou vypracoval na vedoucího výtvarníka filmu a pak prostě začal režírovat. Technicky nadaný člověk, který se k vraku Titanicu potopil víckrát než kdokoli jiný a když bylo zapotřebí lepších podmořských robotů nebo speciálních kamer, tak je prostě navrhl a vyrobil. Režisér, který způsobil trikovou revoluci, dokázal lidi nadchnout, ale zacházet s nimi i jako s dobytkem, aby z nich dostal maximum a naplnil svou vizi.
Bez rozpaků nahradil kaskadéra, natáčel pod vodou, dokud mu nedošel kyslík, točil nejdražší filmy a přežil i natáčecí den Titanicu, kdy někdo zdrogoval celý štáb:-)
Pro všechny filmové fandy doporučuji!

06.09.2013 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Jsem fanda Stephena Kinga, ale Carrie mě trochu zklamala. Výborný námět, skvěle zvolený styl, ale nic z toho nebylo využito naplno. Spousta věcí jako by byla trochu odfláklá a zejména někdy dialogy či myšlenkové pochody postav se mi zdály nevěrohodné, nucené a toporné. Je prostě poznat, že jde o prvotinu. Ale ani tak se rozhodně nedá říct, že by šlo o špatnou knihu, která by nestála za váš čas. To určitě stojí. Jen ve stínu dalším mistrových děl působí dosti průměrně.

06.09.2013

Klasický příběh, který je především zamyšlením nad nitrem člověka, nad dobrem a zlem, které sídlí v každém z nás.

Děj knihy není nijak propracovaný a vzhledem k jejímu stáří dnes už ani náhodou nepůsobí napínavě nebo snad dokonce strašidelně. Rozhodně mu ale nelze upřít atmosféru a z nějakého důvodu z vaší paměti jen tak nezmizí, zůstane krytý za vašimi víčky jako zlotřilý pan Hyde.

Novelku přečtete za jeden krátký večer, takže neotálejte a doplňte si trochu toho literárního vzdělání, litovat toho určitě nebudete. Vydání z edice Netopýr je navíc velice pěkně zpracováno.

06.09.2013 4 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Trvalo to sedm let, ale Craig Thompson opět přišel s komiksem, který mezi konkurencí nemá obdoby a svou uměleckou a literární hodnotou nechává tisíce psaných knih v prachu hluboko pod sebou.

Příběh o dvou životem těžce zkoušených sirotcích, o jejich setkání, dospívání, odloučení a opětovném shledání je především vírem obrazů, pocitů a myšlenek. Osudový příběh lásky v mnoha podobách, vnitřní zápas s vírou a vlastní sexualitou se odehrává se ve světě, kde se prolíná pohádková arábie z příběhů Tisíce a jedné noci s moderním světem plným továren, automobilů a odpadků.

Obrazová stránka komiksu vám vyrazí dech - každá stránka se topí v umělecké orgii plné arabských ornamentů, arabská písmena (kterým se Thompson věnuje podrobně a rozhodně nejsou jen pozlátkem, ale součástí příběhu) se plynule mění ve výtvarně působivé krajiny, abstraktní symboly se prolínají se skutečným životem. Při velkém rozsahu knihy a neuvěřitelných detailech stovek ornamentů na každé druhé stránce se mi skoro nechce věřit, že tohle Thompson dokázal nakreslit za pouhých sedm let.

Precizní dílo plné citu ohromí i znalostí koránu, jehož příběhy jsou do díla velmi působivě zapracovány, vyjadřuje se i k závažným problémům současného, nejen arabského světa.

Co se týče zpracování knihy - vím, že to říkám často, ale tahle kniha je určitě jedním z nejkrásněji vypadajících kousků, který můžete ve své knihovně mít.

06.09.2013 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Velmi pěkná knížka nejenom pro mládež. Malému Connorovi umírá maminka, trápí ho noční můry a ještě ho v noci navštěvuje tajemný stromový netvor. Monstrum chlapci vypráví tři příběhy s tím, že čtvrtý příběh bude chtít slyšet od samotného Connora. Příběh nejděsivější a nejnebezpečnější - příběh pravdivý.

Téma vypořádání se se smrtelnou nemocí blízkého je zpracováno velmi silně a působivě a zejména na konci jde příběh místy nečekaně až na dřeň.

Knihu bohatě doplňují originální ilustrace, které jsou opravdu velmi, velmi atmosférické a působivé!

Trailer na knihu:

05.09.2013 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Slavná americká klasika, povinná četba, zásadní román meziválečného období - měl jsem oprávněné obavy, že mě Gatsby zklame a přijde mi nezáživný. Nic nemohlo být dál od pravdy, román mě doslova fascinoval, chytl a nepustil. Hádám, že vše už bylo řečeno, Gatsby je prostě skvělá kniha a Fitzgerald je výborným spisovatelem, který kromě dobrého příběhu a postav také dokáže skvěle naservírovat spoustu zajímavých postřehů a jeho hlas je hlasem poety.

04.09.2013

Vikingové Vikingové Gilles Ragache

Nádherně ilustrované Mýty a legendy - Vikingové mi nedávají zapomenout na dětství a na nadšené poznávání fantastických bájí z mrazivého severu: Na počátek světa, na ledové obry, kteří se zrodili z ledovců a na sympatické trpasličí kováře. Na silného a moudrého jednookého Odina, na statečného a mocného Thora se zlatým kladivem, na strážce duhy Heimdalla a proradného šprýmaře a lháře Lokiho.

Vlci, draci, bájná zvířata Vlci, draci, bájná zvířata Claude-Catherine Ragache

Na francouzských knihách ze série Mýty a legendy jsem doslova vyrůstal. Jednoduše a stručně převyprávěné slavné i málo známé báje z celého světa o hrdinech, bozích, zamilovaných hvězdách, mořských lvech, princeznách, duhových hadech...to vše na krásných barevných celostránkových ilustracích.

Egypt, Řecko, Galie Egypt, Řecko, Galie Alain Quesnel

04.09.2013 4 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

Sci-fi s velmi zajímavou premisou, celkově však nudné a zhola nezajímavé. Filmová adaptace je odlišná a výrazně zajímavější než kniha.

A ano, "od ženy pro ženy" je výstižné.

04.09.2013 2 z 5

Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga Hagakure - Moudrost samuraje z kraje Saga Cunetomo Jamamoto

Krátké citáty, příběhy a samurajská moudra. Některá dnes již nepoužitelná a zastaralá, ale většina z nich vhodná k zamyšlení.

"Z bouřky se dá mnohé naučit. Když se setkáme s náhlou přeháňkou, snažíme se nezmoknout a běžet po cestě co nejrychleji. Pokud si řeknete, že půjdete domů pod okapy, stejně zmoknete. Když jste rozhodnutý už od samého začátku, nebudete zmatený ačkoli promoknete úplně stejně. Toto poznání přesahuje do všech věcí.

Samurajův meč Samurajův meč Steve Jackson

Hrdinou jsi ty! Gamebooky jsem jako malý fantasák miloval - jde vlastně o knihy, kde vývoj příběhu do určité míry ovlivňujete svým rozhodováním (kniha vám dá na výběr, jak se v určité situaci zachováte a podle toho si nalistujete příslušnou stranu, kde bude děj na základě vaší volby pokračovat), v knize můžete při špatné volbě umřít, stejně jako například když vám dojde jídlo nebo při souboji, který probíhá házením kostek.
Samurajův meč byl můj nejoblíbenější.

Příběhy o soudci Ookovi Příběhy o soudci Ookovi Věna Hrdličková

Krásné japonské pohádky o (skutečně žijícím) spravedlivém soudci, který svou moudrostí dokázal vyřešit každý případ. Jednoduché, krásně vypointované příběhy. Řada lidí bude zřejmě znát povedenou televizní adaptaci s Miroslavem Donutilem.

Tibet Tibet Marek Kalmus

Tuto knihu jsem popravdě projel a hned jsem ji znechuceně zahodil. Text a popisky k fotografiím jsou psané strašně - zmatené, komplikované věty, podivná slovní zásoba, navíc jsou přímo plné nejrůznějších chyb, narazil jsem i na popisku, která zřejmě patřila k jiné fotografii a podobně... Doporučuji se obloukem vyhnout.

04.09.2013 odpad!

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Působivá historická fantasy, ke které jsem na základě ohlasů přistupoval s velkým očekáváním - mezi běžnou fantasy produkcí jde bezesporu o výjimečné dílo.

Román o dvou gentlemanech, kteří se zasloužili o znovuzrození již po staletí ztracené magie, se odehrává v (lehce alternativní) Anglii v době napoleonských válek.

Kniha zaujme především zajímavou realistickou alternativní historií, konceptem fantasy ze začátků 19. století, skvělou atmosférou a stylistickou precizností.
Román po jazykové stránce připomíná díla Jane Austenové, nechybí mu ani vtip a ironie, většinou týkající se úsměvně pragmatického přístupu britských gentlemanů k fantastickým jevům (kteří by podle mě tváří v tvář apokalypse nejspíš pozvedli obočí, označili událost za "krajně nepříjemnou záležitost" a uvažovali, že o této věci církvi napíší rozhořčený dopis, hned po čaji).

Knihu je právě kvůli poutavému jazyku a atmosféře doslova radost číst a do jejího světa se propadáte stále hlouběji. Zapůsobila na především Anglie té doby jako taková - plná dam a gentlemanů, uctivých společenských konvencí, čajových dýchánků, intelektuálních debat, společenských klepů a večírků (samozřejmě v konfrontaci s tajemnou a divokou elfí magií, skrývající se za tenkým závojem reality).

Originálních dílčích nápadů a poznámek pod čarou, odkazujících na fiktivní díla či události, najdeme v knize mnoho, samotný příběh se však může zdát dosti rozvleklým - plyne příjemně, ale velmi pomalu, k významnějším událostem posouvajícím děj dochází zřídka a ve finále jsem se nemohl ubránit dojmu, že se toho v knize vlastně moc nestalo, člověk by uvítal více zvratů, dramatických událostí či alespoň osobních konfrontací i více magie (první polovinu knihy se o magii prakticky pouze teoreticky mluví). Ale ačkoli jsem knize dlouho spílal, ať už se trochu pohne, na konci jsem jí prosil, ať se mnou vydrží ještě chvíli:-))

Zkrátka, pokud hledáte skutečně originální fantasy a trochu náročnější čtení, sáhněte po těchto dvou gentlemanech - doporučuji!

04.09.2013 4 z 5

Blesk v digitální fotografii - kompletní průvodce Blesk v digitální fotografii - kompletní průvodce Chris George

Kompletní průvodce fotografickým bleskem, kde asi najdete vše, co by vás mohlo zajímat, ale přesto moc zajímavý není a především je nutno poznamenat, že použité fotografie jsou někdy až otřesné a občas ani příliš dobře neukazují onen efekt, o kterém autor píše.

04.09.2013 2 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jednoduchý, krátký a velice silný lidský příběh...

Z pekla Z pekla Alan Moore

Wooow! Některé komiksy bezpochyby mají vysokou uměleckou hodnotu, ale pouze tento bych bez rozpaků postavil mezi díla nejuznávanějších literárních klasiků jako třeba Dickens, Orwell a podobní. Napínavý temný historický román o Jacku Rozparovačovi je především dílem OHROMUJÍCÍ myšlenkové komplexnosti ve finále s nečekaným téměř metafyzickým přesahem - činy Krvavého Jacka zanechávají své otisky v naší budoucnosti, ale pronikají zpětně i do nejstarší minulosti lidstva. Kdo si přečte rozsáhlé dodatky k jednotlivým kapitolám, zjistí, že každý druhý nenápadný obrázek nebo komiksová bublina má svůj hlubší důvod, historickou souvislost, atd.
Nejlepší grafický román všech dob.