Standa Šebek Standa Šebek komentáře u knih

Asterix a kotlík Asterix a kotlík René Goscinny

Římani jsou blázni.

28.10.2014

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Šedesát let uběhlo od napsání tohoto post-apokalyptického hororu/sci-fi a přesto byste v něm prakticky nenašli jedinou větu, která by prozradila, jak starý tento příběh je. Mohl vzniknout klidně včera. A pořád zůstává stejně zajímavý. Výborný příběh s jednoduchou a originální pointou.

27.10.2014 4 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Způsob vyprávění ani kresba mě ničím neoslovily (kdyby nešlo o komiks, ale o novelu, nebyl by v tom žádný rozdíl) a asi jsem měl zbytečně velká očekávání. Příběh není nijak výjimečný...ale koneckonců na tom nesejde, protože vyprávění člověka, který prožil holocaus, bude prostě vždy působivé a dojemné.

20.10.2014 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Po čertech povedená kniha! Těšil jsem se na ní, ale stejně jsem nečekal, že bude tak pekelně dobrá.
Originální zápletka, strhující, ďábelsky sevřený příběh, který ze začátku jen vystrkuje růžky, ale nakonec umí pěkně přitopit pod kotlem. Především ale jde o nečekaně dojemnou, intimní a nostalgickou love story, ze které vás píchne u srdce jako rohatej s vidlemi.
Styl Joe Hilla je opravdu velmi podobný stylu jeho otce Stephena Kinga, a dle mého názoru nezůstává ani kvalitou příliš pozadu. Joe Hill si dokáže čtenářovu duši získat především skrze živé postavy. Mají bohatý vnitřní život, dokážete se s jejich bolestmi a touhami ztotožnit. Za některé byste buď dali ruku do ohně nebo je naopak poslali k čertu.
Prostě je hřích tuhle knihu nemilovat a každý, kdo ji mine, by se měl smažit v pekle.

PS: Film se také povedl, ale zůstává pozadu, protože příběh opravdu vyniká díky vnitřnímu životu postav. A jelikož na konci dojte i na nějaké ty dějové zvraty, důrazně doporučuji zvolit knihu jako první.

20.10.2014 5 z 5

Příběhy obyčejného šílenství Příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

„Svět patří těm, co se neposerou.“

Bukowski je prostě jedinečný úkaz, který budete buď milovat nebo nenávidět nebo obojí najednou.
Poloožralé blekotání a svinění papíru se kouzelným a zábavným způsobem mísí se záblesky geniality odhalující nahé, tvrdé a nepříjemné životní pravdy nečekaně poetickým, až romantickým způsobem.

Abyste měli představu, o co jde, překlikněte si do profilu autora a přečtěte si některé citáty Starého prasáka. Dostanete koncentrovanou dávku jeho skvělých životních zjištění, rad a mouder, která nachází zásadně na dostizích, při chlastání, mrd*ní macatej ženskejch do zadku, držkování, blití a tak vůbec.

Povídky v této knize, kterou jsem zatím četl jako jedinou, kolísají v kvalitě, některé jsou vysloveně povedené, jiné zase nemají skoro žádný smysl. Stačí přečíst jen pár povídek jednou za čas, Bukowského se snadno přejíte.

14.07.2014 4 z 5

Věčné noci Věčné noci Neil Gaiman

Hrstka chutných jednohubek uhnětených ze snu, smrti, touhy, zkázy, deliria, zoufalství a osudu. Příjemné poslední ohlédnutí za velkolepou ságou.

05.06.2014 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Co říct? Pozřel jsem dalších tisíc stran nejrozmáchlejšího a nejnávykovějšího fantasy opusu současnosti a už opět lačním po dalším chodu.

27.05.2014 5 z 5

Jak vypálit Chrome Jak vypálit Chrome William Gibson

Gibson opravdu není pro každého.
Povídka Fragmenty holografické růže se mi líbila nejvíce, pamatuji si, že svou atmosférou a emocemi sytě naplnila všechny mé smysly a jako sen mě přenesla do jiného světa... ale přísahám, že si ani trošičku nepamatuji, o čem vlastně byla! :-)

06.05.2014 3 z 5

Octárna ... a jiné příběhy Octárna ... a jiné příběhy Edward Gorey

Krátká, krásná, morbidní, surrealistická, úsměvná, tajuplná, absurdní, nenormální...nepopsatelná.

05.03.2014 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Velmi silná, upřímná, osobní výpověď středoškolského introverta. Vtipná i dojemná, plná zajímavých myšlenek a podnětů k zamyšlení. S některými zkušenostmi a pocity Charlieho se jistě ztotožní téměř každý. Takové malé nové Kdo chytá v žitě (a pro mě osobně nesrovnatelně zajímavější než Salingerovo dílo).

I mě ke knize přivedla filmová adaptace Charlieho malá tajemství, která je velmi věrohodná, jen vypráví trochu jiným hlasem.
Přečtěte si knížku nebo si pusťte film, na tom nesejde. Tak jako tak se na konci budete cítit... nekonečně.

04.03.2014 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Naprosto skvělá knížečka plná prostých, trefných a upřímných rad od sympatického člověka. V tvůrčí krizi dokonale povzbudí.

08.01.2014 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Velmi krátká povídka se zajímavým námětem a pro Murakamiho velmi typickou atmosférou, bohužel příběh ani myšlenky nejsou dotaženy do konce a moc čtenáře neobohatí. Vydání je opravdu krásné.

05.01.2014 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Poslední věta knihy mi vehnala slzy do očí. To jsem už opravdu hodně dlouho nezažil.

Velmi jednoduchý, civilní, citlivý a dojemný lidský příběh, který může málokoho zklamat. Bravo.

26.12.2013 5 z 5

Velmi pěkná kniha příběhů s příjemně pochmurnou atmosférou viktoriánských duchařských historek. Potěší i dospělé, pokud ovšem nečekáte, že se budete potit hrůzou. Každá další povídka byla podle mě o něco strašidelnější, často mají příjemně otevřený konec. Přímo slyšíte děti, jak se ptají "a co bylo dál?" a jejich fantazie pracuje na plné obrátky.
Jednoznačně musím vyzdvihnout povídku Zlatý rám - jako jedna z mála měla konec, který jsem nepředvídal a vlastně mě i docela pěkně vyděsila.

Určitě se vrhnu na pokračování.

06.11.2013 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Po ostatních Murakamiho realističtějších románech na mě tato fantaskní oidipovská odyssea v duchu prapodivného japonského magického realismu zapůsobila velmi zvláštními, smíšenými a nejasnými pocity. Z hlavy ji ještě nějakou chvíli nedostanu.

Pořád říkám, že nevím, jestli je opakující se Murakami můj oblíbený autor nebo ne, ale pak si vždycky uvědomím, že už jsem od něj přečetl pět knih:-)

31.10.2013 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Tahle kniha mě opravdu hodně dožrala.

Podle mě je to dost obyčejná, řekl bych i braková četba o neustále zmláceném, krvácejícím a všelijak potlučeném agentovi, který zdrhá z děsivého městečka.

Kniha není ani moc dobře napsaná. Autor často neobratně používá přirovnání a popisy, jež jsou v daných situacích totálně mimo mísu a na každé druhé stránce mě štvaly.

Překvapující pointa byla opravdu, ale opravdu zoufale neoriginální, nezajímavá a plná logických kiksů.

Největší zklamání ale přinesla má očekávání – na knihu jsem přišel, když jsem dokoukával geniální seriál Městečko Twin Peaks a zoufal jsem si, že neexistuje nic podobného, čím bych mohl navázat. Anotace slibovala, že kniha nadchne fanoušky tohoto seriálu, pár recenzí to potvrzovalo, autor přiznal inspiraci seriálem a v doslovu označuje knihu za výsledek jeho snahy navázat na něj.
Ani co by se za nehet vešlo! Kniha nemá se seriálem kromě několika málo letmých narážek společného absolutně nic (a jako fanda seriálu jsem se opravdu snažil něco najít). Ani atmosféra se vůbec, ale vůbec v ničem nepodobá.

Velké zklamání a nuda. Ke konci knihy jsem přeskakoval celé odstavce, což nedělám nikdy.

14.10.2013 odpad!

Cour a Courek Cour a Courek Svatopluk Hrnčíř

Jojo, tohle jsem v dětství miloval. A Bornovy ilustrace byly skvělé

28.09.2013 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Poslední díl ságy, který mě velmi zklamal a vlastně i naštval. Sága o Zaklínači není špatná, ale raději si znovu přečtu povídky, jsou opravdu mnohem lepší.

25.09.2013 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

V době, kdy jsem ságu četl jsem si jí velmi užíval, ale zpětným pohledem je to na čtyři hvězdičky jen s odřenýma ušima (zvláště poslední díl ságy mě opravdu silně zklamal). Nijak výjimečná fantasy to není.

Povídky o Zaklínači jsou mnohem lepší než celá sága, rád si je přečtu i opakovaně, takže je rozhodně nevynechávejte!!!

25.09.2013 4 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Na rovinu - nejpůsobivější kniha, jakou jsem kdy četl!

Zcela jedinečné a unikátní dílo, které nepopsatelným způsobem pohltilo moji duši a odneslo ji do jiného, podivuhodného světa. Světa, který je cítit vlhkým listím, hlínou, pulzující mízou v zjizvených kmenech stromů a chladnou vůní kamene pohanských monolitů. A já mám každou chvíli pocit, že tenký papír knihy nemůže syrovost tohoto světa udržet a ze stránek na mě nečekaně vyvane dech prastarých kančích bohů...

Recenze:

22.09.2013 5 z 5