Stanas513 Stanas513 komentáře u knih

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Asi polovina knihy mi přišla spíše jako romantická, zčásti tragická a smutná, prostě žádný moc velký bestseller bych v tom nehledala. Tip na toho špatného jsem si také udělala správný, ale je fakt, že ve druhé polovině se konečně začalo něco dít a spravedlnosti bylo učiněno za dost.

25.03.2024 5 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Podivný příběh s podivnou postavou. V podstatě neví, co s vlastním životem, zdá se, že dokáže být přímý v jednání, ale na druhou stranu je docela traumatizován při konfrontaci s lidmi z vlastní rodiny. Takovéhle hlubokomyslné příběhy jsem četla ve věku studijním, dnes už se k nim stavím poněkud váhavě.

21.03.2024 3 z 5

Neklid Neklid Jeffery Deaver

Hodně rozvláčně napsaný příběh. Spousta popisů předcházejících situaci, např. jak a kde hlavní postava vyrůstala, proč ho honí několik různých lidí, popisy prostředí. Prostě - už na začátku příběhu mi ty dlouhé popisy neseděly, knihu jsem odložila a vrátila se k ní po několika měsících. Horko těžko jsem ji dočetla, ale mám pocit, že by byla mnohem zábavnější, kdyby tam bylo více akce a méně popisů. Nakonec jsem usoudila, že to bylo právě cílem celé knihy, protože na pár posledních stranách se celá situace obrátila a překvapivě se ukázalo, kdo je vlastně v příběhu ten špatný. Alespoň pro mě byl ten konec docela nepředvídatelný.

20.03.2024 4 z 5

Vir Vir Robin Cook

Na tuhle knížku jsem se moc těšila, protože knihy Robina Cooka mám moc ráda. Vždycky se v knihách soustředil na problémy lékařské péče a samozřejmě také řešení případů souvisejících s lékařskou praxí. Tato kniha se zabývá spíše finančními problémy ve zdravotnictví, jako nedostatečné zdravotní pojistky a přemrštěné fakturace za ošetření. Z četby jsem měla opravdu divný pocit. Tragédie v rodině je brána jen jako mimochodem a otevřené plánování vraždy je mi fakt proti mysli. Běhá mi z toho mráz po zádech. Místo hřejivého pocitu z četby mám z toho rozhozenou důvěru ve zdravotnictví a v budoucnost vůbec.

19.03.2024 3 z 5

V odstavném pruhu V odstavném pruhu Adam Pýcha

Kratičká povídka k zamyšlení.

13.03.2024 3 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Krátká povídka k zamyšlení nad životem a jeho plynoucím časem. Kdyby se tak člověk narodil už s rozumem...

13.03.2024 3 z 5

Den v Kocourkově Den v Kocourkově Josef Jaroslav Langer

Dostala jsem se k této knížce náhodou. Dnešní státní politika mi připadá úplně a docela nesmyslná a tak jsem ji přirovnala k bláznivé knize o Kocourkově, kterou jsem četla někdy v dětských letech. Začala jsem shánět a sehnala jsem toto. Do literárního stylu se plete staroslověnština a není to to, co jsem očekávala. Příliš zmatené.

12.03.2024 2 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Knihu jsem si vybrala díky recenzím, které jsem na ni četla, ale hned zezačátku mi to připomnělo poručíka Borůvku ze šedesátých let. Typicky česká detektivka. Je fakt, že na Internetu najdeš cokoliv, ale není mi dost dobře jasné, pokud Julie našla číslo mobilu chlápka, kterého chtěla vydírat, proč si také nezjistila, že se jedná o policii. Navíc zjistila i číslo na jeho manželku!? Ale nějak se ten děj v knize musí zkomplikovat, aby byl aspoň trochu věrohodný. Jako detektivka dobrá četba.

10.03.2024 4 z 5

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Víc než inteligentní, mi Bridget připadá jako naivka. Ale při svém věku už by mohla mít víc rozumu... No, na pobavení je to knížka tak akorát. Někdy k smíchu, někdy k pláči. Přečetla jsem ji během dvou dnů.

09.03.2024 3 z 5

Tak stařík Alan se mi jeví jako směska několika knižních hrdinů. Svým neochvějným klidem mi připomíná Švejka, svou ochotou radit v důležitých objevech Járu Cimrmanna a svým zvláštním způsobem přichomýtnout se vždy někam, kde se dějí "věci", mi přijde jako Forrest Gump. I když je tam spousta protichůdných situací, které by se v běžném životě stát opravdu nemohly, je to čtení vhodné k hezkému pobavení.
Není to tak dávno, co jsem viděla ukázky na film, bohužel jsem se už k filmu nedostala. Vždycky mě totiž zajímá, jak věrohodně filmaři ztvárnili knižní předlohu a tady to mohlo být opravdu zajímavé.

07.03.2024 4 z 5

Navigátor Navigátor Clive Cussler

Dobrodružné romány pana Cusslera mě moc baví, je to dobrá oddychová literatura. Pan Cussler opět nezapomněl vložit své jméno do románu (už se to pro mě stalo výzvou k hledání a byla bych zklamaná, kdyby se tam neobjevilo...:-) ) Je to hezké čtení.

04.03.2024 5 z 5

Zbavte se zvyku být sami sebou Zbavte se zvyku být sami sebou Joe Dispenza

Pokud bych se dokázala oprostit od všedních starostí, určitě bych se také dokázala stát jiným člověkem. Ale už jen najít si čas a klidné místo na denní meditaci - to je v mé současné situaci zhola nemožné...Ale kniha je to docela určitě inspirativní a poučná.

01.03.2024 4 z 5

Platón: Pravda je jinde Platón: Pravda je jinde Eduardo Acín Dal Maschio

"Žádný člověk nesmí požívat větší úcty než pravda."
Knížka poměrně slabá, takže se četla rychle, ale zase je tu nějaké ALE. Ke čtení jsem občas potřebovala slovník, protože jsou tam výrazy, které mi absolutně nic neříkají. Jak už píší čtenáři níže, je tam spousta tiskových chyb a opis obecně známých citátů a teorií. A přestože se o filozofii moc nezajímám, Platónova představa ideálního státu mi trochu nebezpečně připomíná způsob myšlení současné vlády u nás...

27.02.2024 2 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Jako všechny předcházející díly Smrtky se mi i tato kniha moc líbila. Některé povídky představovaly smrtky ještě předtím, než se staly smrtkami, některé povídky byly pokračováním, resp. součástí některého dílu trilogie. Moc se mi líbí ta fantazie a forma, kterou nám pan Shusterman předkládá ve svém díle - i když tato sbírka povídek je psána ve spolupráci s jinými autory.

25.02.2024 5 z 5

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Nevím, jestli je to ta správná kniha do výzvy 2024, ale Josef Čapek napsal tyto verše v koncentračním táboře, čili ANO. Jsou tam vzpomínky na bratra Karla a další spousta krásných veršů. Z celé sbírky básní je cítit smutek a stesk po domově, po přírodě a hlavně po svobodě.

23.02.2024 4 z 5

Kdyby Ogden uměl česky Kdyby Ogden uměl česky Ogden Nash

Jako mnozí čtenáři níže, stáhla jsem si e-knihu kvůli výzvě. Neumím moc anglicky, takže nevím, do jaké míry souhlasí překlad veršů s originálem, ale podle mě jsou to krásné a vtipné verše.

15.02.2024 4 z 5

Rukověť pábitelského učně Rukověť pábitelského učně Bohumil Hrabal

Protože mám pana Hrabala docela ráda, tak jsem si v rámci výzvy stáhla tuto e-knihu. Jeho styl psaní je tak trochu zvláštní. Jeho myšlenky lítají sem tam a možná je ani nestačí všechny zapsat. Trochu mi zůstává rozum stát nad rozmanitostí jeho myšlenek a hlavně jazyka. Kde se to v něm všechno bere?

15.02.2024 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tuhle knihu nechám bez komentáře. Snad jen, že to pro mě byl silný zážitek

14.02.2024 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Nejsem si jistá, jestli jsem už od Roberta Bryndzy něco četla, ale toto je první díl série, kterou budu rozhodně číst i dál. Děj má rychlý spád, je dostatečně zamotaný, aby vytvářel domněnku, že bude těžké najít vraha, ale nakonec (a jak jinak) detektivka Erika skutečného vraha najde.

11.02.2024 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Tak tedy: kdyby člověk neměl nic jiného na práci a nemusel aspoň chvilku spát, od této knihy se nedá utrhnout. Právě jsem dočetla a zjistila jsem, že mám husí kůži - a není to zimou! Opravdu pěkně vykonstruovaný příběh, děj ubíhá a dochází k překvapivým obratům, hlavně na konci knihy.

07.02.2024 5 z 5