stafbul

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Musím napsat ještě jeden komentář. Je to dvanáct dní, co jsem knihu přečetla a musím říct, že ve mne kniha stále pracuje. Většina knih, které přečtu odchází z mé mysli ve chvíli, kdy jdu večer spát. Tahle ne, ta se zažrala pod kůži. Měsíce jsem si stěžovala, že jsem přibrala, nejsem extra tlustá, ale prostě už jsem oplácaná. Trápila jsem se při průchodu kolem velkého zrcadla v chodbě. Po přečtení této knihy si říkám: Co by za to ti lidé v koncentrácích a ghettech dali, kdyby měli bývali "problémy", které řeším já, kdyby bývali měli nějaké to kilo navíc. A rázem se netrápím, jsem ráda, že jsem jaká jsem, že žiji v době v jaké žiji. Nač se stydět za to, že se mám dobře?

Dřív jsem běžně vyhazovala některé potraviny do koše. Části zeleniny, nesnědené "zbytky" z ledničky, na které už prostě nebyla chuť. Po této knize jsem se zařekla, že to dělat nebudu. Od teď než něco vyhodím, tak se ujistím, že to nejde ještě nějak zužitkovat. Vznikají doma pomazánky roztodivných chutí, využívám i zelenou nať pórku, která dřív lítala do koše apod.! Víte, jak se musí cítit ti, kteří zemřeli hlady za hrozných podmínek, pokud teď mají možnost sledovat náš život a vidí, jak plýtváme jídlem?

Ano, jistě, viděla jsem dokumenty, četla dokumentární knihy o holocaustu apod. Ale až tahle kniha se mi dokázala takto zažrat pod kůži.

Doporučuji si ji přečíst, člověk prostě přehodnotí to, zda bude nadávat na dnešní dobu a také to, jak se chová.

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Nejlepší humoristická kniha mého dosavadního života. Stejně jako druhý díl i tento první mne totálně dostal. Smála jsem se téměř pořád, můj manžel také a to je co říct!!!! Knihu si nechávám a věřte mi, že si opravdu nechávám jen ty nejlepší kousky. Fantastické!

02.07.2016

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Velmi silný příběh, který jsem přečetla během tří dnů. Kniha navždy změní mé uvažování v některých směrech. Je toho hodně, co se ve mne změnilo a autorce za to velké díky. Kniha zůstává v mé knihovně a ráda se k ní jednou zase vrátím!

21.07.2016

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Knížka mne dvakrát rozplakala a stokrát rozesmála....a po ní zůstala velmi dobrá nálada a úsměv na líci.

18.12.2016

Sirotek č. 8Sirotek č. 8Kim van Alkemade

Slabé jako čaj uvařený v půllitrové konvičce z jednoho čajového lístku. Potenciál by tam byl, jen by to chtělo méně vody a více čaje. Obsáhnout do jedné knihy tolik závažných témat, jako je vztah veřejnosti k homosexuálům v minulém století, existence obřích zařízení starajících se o sirotky za ne zcela ideálních podmínek a pokusy na dětech, jejichž práva nemá kdo hájit, za účelem posunutí medicíny kupředu...to se prostě nemůže vlézt na necelých 400 stran textu. Vůbec mne to nenadchlo, je to jako málo vyždímané prádlo...jen jsem otevřela knihu a už z ní tekla voda.

12.02.2017

Holčička, která měla ráda Toma GordonaHolčička, která měla ráda Toma GordonaStephen King

Velmi dobrá kniha, kterou asi ocení jen lidi, kteří milují přírodu a mají velmi dobrou představivost. Přečetla jsem ji už potřetí a jistě né naposledy. Vše dokáži prožívat s hlavní postavou, cítím studená potok, slyším ševelení stromů, lupání větviček...je to krása.

19.04.2017

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Kniha se mi líbila, ale V lese visí anděl mne popravdě bavil více. Tento titul mi připadal mnohem více přitažený za vlasy, přičemž opakovaný útok na detektivovu rodinu....no nevím....

09.04.2018

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

Nejlepší humoristická kniha mého dosavadního života. Stejně jako první díl i tento druhý mne totálně dostal. Smála jsem se téměř pořád, můj manžel také a to je co říct!!!! Knihu si nechávám a věřte mi, že si opravdu nechávám jen ty nejlepší kousky. Fantastické!

02.07.2016

Dům v BretaniDům v BretaniMarta Davouze

Tahle autorka, že si v téhle knize dovolí kritizovat jiné autorské dílo, než to své? Nehoráznost! Kniha je souborem všeho možného, jež je halabala naházeno na jednu hromadu - od cestovatelských zápisků, přes popis rodiny, romantiku až po to, po čem se kniha jmenuje. Chaotičtější to už být nemůže. Tvrdit v doslovu, že by to dopadlo lépe, kdyby se autorka více snažila, je výmluvou pubescenta, který se snaží zakrýt to, že se ve své mladické nerozvážnosti pustil do něčeho, na co zatím zdaleka nemá. K ženě zralého věku se to opravdu nehodí. Autorka si zřejmě myslí, že dostala určité privilegium, vydat cokoliv, díky tomu, že se zná s mnoha známými autory. Jeden postřeh pro milou dámu, to že se znám z mnoha myslivci ze mne ještě neudělá krále honu. To, že v dovětku vyjmenovává svá další literární díla už je jen trapnou reklamou, která se snad ani nesnaží být skryta. Jestliže autorka píše pětistránkový fejeton dvě hodiny, pak je vidět, že zřejmě nemá co říct. A u toho by měla začít a skončit, ušetřila by si mnoho zbytečné práce.

02.01.2017

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

Za mne rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Velmi pěkně se četla, jednoduchý způsob psaní, udržení....snad ani ne napětí, ale zájmu o to, co se v knize děje, o všechny postavy. A několikrát během četly překvapivé pronesení věty: "Ta autorka musí být psychouš!" :-D Ale v dobrém. Fakt se mi moc líbila a rozhodně koupím a zůstane v knihovně.

26.02.2018

Třináctý příběhTřináctý příběhDiane Setterfield

Velmi zvláštní příběh se spoustou postav. Příběh, kterým se po celou dobu, od prvních stránek vine dusná atmosféra tajemna a neblahého tušení. Duchové dávných a ještě dávnějších časů se setkávají s těmi doby včerejší a dnešní. A ačkoliv je tento celek temnější než polární noc, nevzbuzuje v člověku ani tak strach a hrůzu, jako spíše zvědavost.

17.04.2018

Poslední dopis od tvé láskyPoslední dopis od tvé láskyJojo Moyes

Zvláštní pocity po dočtení knihy, které mne přepadly, vedou k volbě tří hvězdiček, které jí uděluji. Na jednu stranu jsem v průběhu knihy čím dál více pociťovala sympatie k Bootovi a jeho milé J. Moc jsem jim přála lásku a vřelou budoucnost. To velmi kvituji, protože se v poslední době často setkávám s tím, že autoři knih u mne nedokáží vyvolat jakýkoliv zájem o hlavní postavy jejich příběhů. Na stranu druhou je příběh celkem průměrný a dle mne jej narušují zbytečné ukázky "posledních dopisů" od lidí z různého období, jimiž je příběh prokládán. Chápu, co bylo záměrem, nicméně to, čeho chtěla autorka dosáhnout, tedy aby čtenář měl na zřeteli neustále myšlenku toho, že se jedná o jakýsi rozbor toho, jak se lidské cesty rozcházejí v průběhu let a jak to vlastně vypadalo dříve a jak dnes, u mne vůbec nezafungovalo. Pro mne to byl příběh o lásce a ne o dopisech a loučení. A konec byl všelijaký....včetně dle mne velmi mizivé šance, že by v Londýně žijící lidé dokázali prožít 40 let bez toho, aniž by se potkali, nebo o sobě věděli, že není jeden z nich mrtev. Proto ty tři hvězdičky. PS: Zlatá nálepka na přebalu knihy, kvůli které jsem knížku koupila, dle mne odpovídá její kvalitě. Ano, je to pěkná kniha, avšak v mé knihovně nezůstane, pro mne tedy jakoby zlatou nálepku neměla.... PS2: Začínám přemýšlet, že si ty zlaté nálepky budu na knížky domalovávat...páč tam kde by měly být nejsou a tam kde jsou by být neměly :-D :-D :-D

03.05.2018

Na loučení nebyl časNa loučení nebyl časLinwood Barclay

Velmi napínavá kniha, skvělá od začátku do konce. Koupila jsem v antikvariátu a moc od ní nečekala, o to více mne příběh pohltil. Určitě jí patří pět hvězd, určitě u mne zůstává a určitě si ji jednou zase přečtu...stejně jako můj manžel.

02.08.2016

V pekle plynových komorV pekle plynových komorShlomo Venezia

Tak tohle je surová realita, vyprávěná bez úprav, bez studu, kterého není třeba. Tehdejší doba byla zlá, situace hrozná a boj o život všudypřítomný. Tahle kniha by měla být povinnou četbou a měla by být následována návštěvou KT Osvětim. Je dobře, že tento muž našel odvahu a otevřel bolavou ránu v sobě, aby poučil svět....važme si takových lidí. Ať je Vám země lehká, pane autore.

05.11.2016

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Naprosto nesmyslně přeceňovaná kniha. Popravdě vlastně ani nevím, proč jsem ji dočetla...asi jsem stále doufala v nějaké překvapivé rozuzlení, které nepřišlo. A tak je kniha nudným popisem krásné přírody, seznamem zavařovaných surovin a opisem buranů ze zapadákova. Svým známým bych ji doporučila leda na podepření stolu.

13.11.2016

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Hloubka mého zklamání by šla dostatečně prozkoumat snad jen s dvěma plynovými bombami a i tak by se onen průzkumník ocitl na hranici života a smrti...tak moc je mé zklamání hluboké a široké. Usedám do křesla a chopím se knihy, o níž se toho tolik namluvilo. Už po pár kapitolách mi věčně opilá hlavní hrdinka, která páchne močí a jen naoko jezdí do práce, z které ji již dávno vyhodili, leze na nervy. Prsty se mi svírají v pěst rozčilením a nebylo by na tom možná nic divného, kdyby se nejednalo o prsty na nohou. Jakou já mám chuť tuhle hlavní hrdinku nakopat do míst, kde končí záda a začínají nohy..... a zároveň s ní i autorku, která o životě alkoholiků slyšela zdá se jen z druhé ruky. Když už v půlce knížky tuším, jak že to asi dopadne, začínám uvažovat o tom, zda by nebylo od věci napsat vlastní knihu. No tak počkat, jsem jen holka z malého města, asi bych měla sestoupit z obláčku, tahle životem protřelá britská spisovatelka jistě překvapí nějakou dechberoucí pointou. Zbývá pár kapitol do konce a vrah je tam, najednou na mne ten, koho jsem jako pachatele tušila mezi řádky už v půlce knížky vyskakuje a je tam, černý na bílém. Ach jo, překvapení se nekoná. Dočítám knihu a odkládám ji na hromádku "vrátit do knihovny", jsem rozladěná a přesto mi na rtech hraje úsměv....paráda, ušetřila jsem pár stovek za tenhle brak, který by opravdu nestál ani za roztrženou stokorunu. Zase se sama sebe ptám, proč se do mainstreamu vždycky dostávají díla, která za to vůbec nestojí...v hudbě, v literatuře, v životě. No nic, půjdu si uvařit kafe a napsat zase pár stran své vlastní knihy...naprosto nemainstreamové, jak sama doufám.

05.12.2016

RevivalRevivalStephen King

Jedna ze slabších knih S. Kinga.....která mne sice provedla dějem, ale kromě pár stránek z doby dětství hlavní postavy ve mne nezanechala žádný hlubší prožitek.

17.04.2018

Jmenuju se OzzyJmenuju se OzzyOzzy Osbourne

Tak tohle jo. To mělo grády. To mě pohltilo, u toho jsem se zasmála a občas byla znechucená, ale pořád tak nějak divně znechucená, protože ten člověk je prostě jakej je. Je to prostě trošku temnota a trošku komedie.

Všechno zlé je k něčemu dobréVšechno zlé je k něčemu dobréKatherine Center

Super knížka pro těhotné, které se bojí, jak všechno budou zvládat. Má to příběh, je to ze života, je tam popsáno, jak to bylo náročné po porodu, je tam také ale uklidnění, že se to časem usadí a je tam samozřejmě romantika, což všechno taková hormony rozháraná těhule potřebuje. A já ji četla netěhotná a taky se mi moc líbila. Právě proto, že si ji zase ráda přečtu až těhotná budu, tak jí dávám pět hvězd a ponechávám si ji ve své knihovně.

02.08.2016

Deník kastelánaDeník kastelánaJ. Bittner (pseudonym)

Kniha se tváří jako něco a je vlastně ničím. Rádoby děsivé záhady zámku nejsou nikdy dořešeny, žádná velká duchařina se nekoná a konec je otevřený do nikam. Takže jde vlastně jen o vyprávění o tom, jak se žije na zámku a to ještě ve velmi zjednodušené verzi. Sláva aristokratce...tohle se mi ale nelíbilo.

18.08.2016

Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluvíPříliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluvíMiloň Čepelka

Celá nadšená, že pan Čepelka taky píše a dostala se mi do ruky jeho kniha, jsem se pustila do četby. Nadšení postupně opadalo, až opadlo zcela. Kniha mne nenadchla, spíše naopak. Snad dám ještě šanci nějaké jiné, abych šmahem neodsoudila celou jeho tvorbu na základě jedné knihy, ale to jen proto, že si ho vážím, coby herce cimrmanologa. Za mne, je to na dvě hvězdy s velmi odřenýma ušima.

26.10.2016

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Kratičká knížečka s krásnými ilustracemi, která dá člověku víc, než jiná x set stránková díla. Každý z nás prožije život o určitém počtu let. Jen v omezené míře můžeme ovlivnit, zda bude dlouhý, či krátký. Ve stoprocentní míře ale můžeme ovlivnit, zda bude plodný a zda bude "k užitku". A jde to beze škol, bez peněz jen s dobrým úmyslem a lásko k životu jako takovému.....

13.11.2016

Denník Anny FrankovejDenník Anny FrankovejAnne Frank

Dílo je dle mne neuvěřitelně přeceňované. V devadesáti procentech se jedná o popis rozmazlené holky, která má špatný vztah s vlastní matkou a tak si neustále na něco stěžuje..................zatím co všude kolem zuří válka a miliony lidí umírají. Zbytek díla tvoří popis každodenní rutiny v úkrytu a ponorkové nemoci, kterou by při dlouhém sdílení jakéhokoliv prostoru s jakýmkoliv počtem jiných osob dostal asi každý. Takže to celé na mne působí tak, že to až tak není obrazem válečného období, jako spíš deníček vzdorovité pubertální holky, která neví, co si počít sama se sebou. Dovětek pak zamrazí a je mi líto, že toto děvče nedostalo možnost vyrůst z telecích let a že zemřelo neprávem (protože jaké je to právo, které zabije dítě?) v tak mladičkém věku a odříznuté od rodičů. Je mi jí tedy líto, přeji její duši pokoj a mír, ale nic to nemění na tom, že např. dílo Shlomo Venezia mi o hrůzách tehdejší doby podalo mnohem lepší svědectví a klidně bych toto dílo ve školních osnovách za Deník Anny Frankové vyměnila! Pokoj tvojí duši, děvče.

01.12.2016

Babička drsňačkaBabička drsňačkaDavid Walliams

Knihu jsem poslouchala v audio verzi namluvené panem Lábusem. Naprosto mi vyrazila dech a z toho důvodu dávám plný počet hvězd a kdyby to šlo, tak i nějaké navíc. Jednoznačně knihu zakoupím a bude mít své čestné místo v mé knihovně. U knihy jsem se dobře bavila. Navíc byla velmi motivační v tom ohledu, že si má člověk snažit splnit své cíle, i když se to zdá být nerealizovatelné. Donutila mne zamyslet se nad tím, jak se chovám k lidem, kolem sebe. Zda jsem jim dala dostatečnou šanci ukázat, co v nich vězí, zda jsem jim dostatečně často říkala, že je mám ráda. Krásnou formou dává poučení, které bychom si měli vtisknout do paměti...staří lidé nejsou použité věci, které odložíme...neměli bychom si budovat mezigenerační propast, ale naopak pevný široký most, který vydrží i nějakou tu uprděnou kapustovou bouři. A nakonec....nikdo tu není navěky a okamžiky, které promrháme nám již nikdy nikdo nevrátí. Jsem dojatá a musím říct, že tahle kniha není jen pro děti.

13.12.2016

Bije ve mně cizí srdceBije ve mně cizí srdceAline Feuvrier-Boulanger

Četla jsem jedním dechem, tři hodinky čistého času. Neuvěřitelné poselství. Není to kniha, ke které se budu vracet, neboť je to kniha, která člověka poučí jednou a pro vždy.

12.02.2017

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Kniha se mi líbila....severská detektivka jak má být.

09.04.2018

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Strašně jsem trpěla. První půlku knihy jsem myslela, že to nepřežiji ve zdraví. Brit mne tak štvala, tak mne štvalo její "eh" a opakující se věty. Grrrrr. A pak se přestěhovala do domu Tutovky a z šíleného všepohlcujícího orkánu, který ničí vše, k čemu se přiblíží se najednou objevilo slunce....všechno ozářilo, mraky se rozestoupily, vzduch se provoněl a mé srdce zachvátil klid a radost.... Kdo knihu neodloží během první půlky, ten nakonec zjistí, že mu tahle kniha dost možná změní pohled na svět a život. K lepšímu....

10.11.2018

Dítě v pravý časDítě v pravý časIan McEwan

Zajímavý počin. Co musím hned na začátek vyzdvihnout je, že se kniha čte sama. Opravdu. Děje hezky ubíhá, kapitoly jsou dlouhé, ale přitom není problém je přečíst jedním dechem. Co se tématu týče, mohlo se lehce stát knižním klišé. Zmizení dítěte. Dovedla jsem si představit asi deset způsobů, jak by to zpracovali známí autoři jako je např. Deaver. Tenhle autor to ale uchopil naprosto jinak. Žádná detektivní práce, psychodrama v takovém tom běžném slova smyslu. Ta kniha je zvláštní, celou dobu se motá kolem tématu zmizení malé holčičky, ale vlastně jakoby o to ani tak nešlo. Všechno to ovlivňuje a přitom to tam není otevřeně řešeno. Mění to životy hlavních postav, ale přitom život běží dál. Do toho se mísí politika týkající se výchovy a výuky dětí. Zvláštní kombinace. Zvláštní kniha. Zvláštní pojetí. A přitom to celkem hezky funguje. Myslím, že až odstupem času dokážu knihu opravdu docenit. Tohle je kniha, kterou když dočtete, řeknete si prostě "Páni...!" Otázkou je, co bude za těmi tečkami. A to nevíte bezprostředně po dočtení, protože "něco na té knize je". Jen přijít na to, co.

06.03.2019

Ach, ty matkyAch, ty matky* antologie

Ach, ty matky???? Ach, můj Bože. Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakou knihu ani nedočetla do konce....natož, abych ji nedočetla ani do půlky. No, asi to zase po čase muselo přijít....jen se mi pak coby zastánci toho, že kniha je něco svatého, s čím se musí zacházet s úctou chce zakřičet do světa, že les je taky svatý, protože nám dává kyslík. "Světe, zvažuj dobře, zda má smysl skácet byť jediný strom na vyprodukování papíru pro takový škvár!!!!". Uffffff.

26.10.2016odpad!

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Pěkná kniha, zajímavá. První půlka více poutavá jak druhá...tedy pro mne. Průběh podrobný, konec zbytečně uspíšený. Ale ve své podstatě ano, kniha u mne určitě najde své místo a v knihovně zůstane.

06.04.2017