stafbul stafbul komentáře u knih

Vládce stínů Vládce stínů Cody McFadyen

Skvělá kniha. Od první stránky neskutečně zajímavá, napínavá. Zajímavé postavy. Stupňující se napětí. Dobrá zápletka i rozuzlení. A dojemný konec. Za mne super a zůstává doma a má čestné místo v mé knihovně.

05.06.2017 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Vcelku dobrá kniha s fajn atmosférou minulého stolení v USA. Není to kniha, kterou bych si koupila, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

31.05.2017 4 z 5

Můj život v jeho tlapkách - Vyprávění o Tedovi a o tom, jak mě zachránil Můj život v jeho tlapkách - Vyprávění o Tedovi a o tom, jak mě zachránil Wendy Hilling

Nádherné, krásné, úžasné....velmi poučné a motivující k tomu, stále pracovat na vztahu se svým psem. Člověka to donutí zamyslet se nad tím, co pro něj ten jeho čtyřnohý parťák znamená. Knihu si určitě koupím!

31.05.2017 5 z 5

Drsní chlapi Drsní chlapi Elizabeth Gilbert

Autorka je takový spisovatelský McGajvr v sukních. Ten taky uměl uplést z exkrementu bič. I když tahle autorka spíš upletla z exkrementu knížku. Nikdy jsem nic takového nezažila. Sto stran přečtených a v knize se stále nic nedělo. Nebyl tam ani příslib zápletky, natož nějakého řešení. Celá kniha je plytkým vyprávěním o ničem, zakončené ničím. Obávám se, že i slohové práce páťáků mají vyšší úroveň. Vůbec nevím, co autorka sledovala napsáním této knihy....vůbec nevím o čem psala...zřejmě to mělo být jen vyprávění o tom, jak se žije v úzké komunitě na malém ostrově....ovšem to celé by šlo shrnout asi na jednu A4. Nevím, opravdu nevím, proč tohle někdo píše...po dlouhé době zase kniha, po jejímž přečtení se mi chtělo otevřít okno a křičet na celý svět "Vraťte mi ty prošustrované hodiny mého života!!!!"

09.05.2017 odpad!

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Příjemná oddechovka, u které se člověk i pobaví....na uklidnění po náročném dni, na navození příjemné atmosféry, když venku prší...prostě jsem byla spokojená. Splnilo to účel, pro který jsem si knihu půjčila...

02.05.2017 4 z 5

Velmi dobrá kniha, kterou asi ocení jen lidi, kteří milují přírodu a mají velmi dobrou představivost. Přečetla jsem ji už potřetí a jistě né naposledy. Vše dokáži prožívat s hlavní postavou, cítím studená potok, slyším ševelení stromů, lupání větviček...je to krása.

19.04.2017 4 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

Zajímavé téma, které by šlo asi lépe, respektive originálněji zpracovat, ale kniha se mi líbila a doma zůstává. Mile ráda si o tomto tématu zjistím něco bližšího.

17.04.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pěkná kniha, zajímavá. První půlka více poutavá jak druhá...tedy pro mne. Průběh podrobný, konec zbytečně uspíšený. Ale ve své podstatě ano, kniha u mne určitě najde své místo a v knihovně zůstane.

06.04.2017 4 z 5

Bije ve mně cizí srdce Bije ve mně cizí srdce Aline Feuvrier-Boulanger

Četla jsem jedním dechem, tři hodinky čistého času. Neuvěřitelné poselství. Není to kniha, ke které se budu vracet, neboť je to kniha, která člověka poučí jednou a pro vždy.

12.02.2017 5 z 5

Sirotek č. 8 Sirotek č. 8 Kim van Alkemade

Slabé jako čaj uvařený v půllitrové konvičce z jednoho čajového lístku. Potenciál by tam byl, jen by to chtělo méně vody a více čaje. Obsáhnout do jedné knihy tolik závažných témat, jako je vztah veřejnosti k homosexuálům v minulém století, existence obřích zařízení starajících se o sirotky za ne zcela ideálních podmínek a pokusy na dětech, jejichž práva nemá kdo hájit, za účelem posunutí medicíny kupředu...to se prostě nemůže vlézt na necelých 400 stran textu. Vůbec mne to nenadchlo, je to jako málo vyždímané prádlo...jen jsem otevřela knihu a už z ní tekla voda.

12.02.2017 2 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Tahle autorka, že si v téhle knize dovolí kritizovat jiné autorské dílo, než to své? Nehoráznost! Kniha je souborem všeho možného, jež je halabala naházeno na jednu hromadu - od cestovatelských zápisků, přes popis rodiny, romantiku až po to, po čem se kniha jmenuje. Chaotičtější to už být nemůže. Tvrdit v doslovu, že by to dopadlo lépe, kdyby se autorka více snažila, je výmluvou pubescenta, který se snaží zakrýt to, že se ve své mladické nerozvážnosti pustil do něčeho, na co zatím zdaleka nemá. K ženě zralého věku se to opravdu nehodí. Autorka si zřejmě myslí, že dostala určité privilegium, vydat cokoliv, díky tomu, že se zná s mnoha známými autory. Jeden postřeh pro milou dámu, to že se znám z mnoha myslivci ze mne ještě neudělá krále honu. To, že v dovětku vyjmenovává svá další literární díla už je jen trapnou reklamou, která se snad ani nesnaží být skryta. Jestliže autorka píše pětistránkový fejeton dvě hodiny, pak je vidět, že zřejmě nemá co říct. A u toho by měla začít a skončit, ušetřila by si mnoho zbytečné práce.

02.01.2017 1 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Knížka mne dvakrát rozplakala a stokrát rozesmála....a po ní zůstala velmi dobrá nálada a úsměv na líci.

18.12.2016 5 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Knihu jsem poslouchala v audio verzi namluvené panem Lábusem. Naprosto mi vyrazila dech a z toho důvodu dávám plný počet hvězd a kdyby to šlo, tak i nějaké navíc. Jednoznačně knihu zakoupím a bude mít své čestné místo v mé knihovně. U knihy jsem se dobře bavila. Navíc byla velmi motivační v tom ohledu, že si má člověk snažit splnit své cíle, i když se to zdá být nerealizovatelné. Donutila mne zamyslet se nad tím, jak se chovám k lidem, kolem sebe. Zda jsem jim dala dostatečnou šanci ukázat, co v nich vězí, zda jsem jim dostatečně často říkala, že je mám ráda. Krásnou formou dává poučení, které bychom si měli vtisknout do paměti...staří lidé nejsou použité věci, které odložíme...neměli bychom si budovat mezigenerační propast, ale naopak pevný široký most, který vydrží i nějakou tu uprděnou kapustovou bouři. A nakonec....nikdo tu není navěky a okamžiky, které promrháme nám již nikdy nikdo nevrátí. Jsem dojatá a musím říct, že tahle kniha není jen pro děti.

13.12.2016 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Rozečetla jsem, nedočetla jsem. Musím ale říct, že ta kniha v sobě něco má, je to cosi nepojmenovatelného, to slovo, které by to popsalo ještě nevymysleli. A tak se obávám, že mne autorka jakýmsi kouzlem dovede k tomu, že knihu jednou znova zapůjčím a dočtu....proto zatím nehvězdičkuji.

09.12.2016

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Hloubka mého zklamání by šla dostatečně prozkoumat snad jen s dvěma plynovými bombami a i tak by se onen průzkumník ocitl na hranici života a smrti...tak moc je mé zklamání hluboké a široké. Usedám do křesla a chopím se knihy, o níž se toho tolik namluvilo. Už po pár kapitolách mi věčně opilá hlavní hrdinka, která páchne močí a jen naoko jezdí do práce, z které ji již dávno vyhodili, leze na nervy. Prsty se mi svírají v pěst rozčilením a nebylo by na tom možná nic divného, kdyby se nejednalo o prsty na nohou. Jakou já mám chuť tuhle hlavní hrdinku nakopat do míst, kde končí záda a začínají nohy..... a zároveň s ní i autorku, která o životě alkoholiků slyšela zdá se jen z druhé ruky. Když už v půlce knížky tuším, jak že to asi dopadne, začínám uvažovat o tom, zda by nebylo od věci napsat vlastní knihu. No tak počkat, jsem jen holka z malého města, asi bych měla sestoupit z obláčku, tahle životem protřelá britská spisovatelka jistě překvapí nějakou dechberoucí pointou. Zbývá pár kapitol do konce a vrah je tam, najednou na mne ten, koho jsem jako pachatele tušila mezi řádky už v půlce knížky vyskakuje a je tam, černý na bílém. Ach jo, překvapení se nekoná. Dočítám knihu a odkládám ji na hromádku "vrátit do knihovny", jsem rozladěná a přesto mi na rtech hraje úsměv....paráda, ušetřila jsem pár stovek za tenhle brak, který by opravdu nestál ani za roztrženou stokorunu. Zase se sama sebe ptám, proč se do mainstreamu vždycky dostávají díla, která za to vůbec nestojí...v hudbě, v literatuře, v životě. No nic, půjdu si uvařit kafe a napsat zase pár stran své vlastní knihy...naprosto nemainstreamové, jak sama doufám.

05.12.2016 2 z 5

Není přání jako přání Není přání jako přání Alexandra Potter

Oddechovka, která splní svůj účel...totiž, nemusíte nad ničím moc přemýšlet, vypnete hlavu a občas se i zasmějete. Protože sama vím, jak je život někdy těžký a jak člověk přesně takovou knížku potřebuje, tak dávám tři hvězdičky a musím říct, že nelituji času, který jsem knize věnovala. A proč tedy jen tři hvězdičky? Protože zatímco tady jsem si opravdu jen odpočinula, tak při Aristokratce jsem se doslova zajíkala smíchy a svět se rozzářil, přitom jsem si obě tři knihy brala do ruky za stejným účelem. Tak promiň Lexí, ale tři hvězdy nejsou tak špatné hodnocení....vlastně jsou....."dobré"!

02.12.2016 3 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Dílo je dle mne neuvěřitelně přeceňované. V devadesáti procentech se jedná o popis rozmazlené holky, která má špatný vztah s vlastní matkou a tak si neustále na něco stěžuje..................zatím co všude kolem zuří válka a miliony lidí umírají. Zbytek díla tvoří popis každodenní rutiny v úkrytu a ponorkové nemoci, kterou by při dlouhém sdílení jakéhokoliv prostoru s jakýmkoliv počtem jiných osob dostal asi každý. Takže to celé na mne působí tak, že to až tak není obrazem válečného období, jako spíš deníček vzdorovité pubertální holky, která neví, co si počít sama se sebou. Dovětek pak zamrazí a je mi líto, že toto děvče nedostalo možnost vyrůst z telecích let a že zemřelo neprávem (protože jaké je to právo, které zabije dítě?) v tak mladičkém věku a odříznuté od rodičů. Je mi jí tedy líto, přeji její duši pokoj a mír, ale nic to nemění na tom, že např. dílo Shlomo Venezia mi o hrůzách tehdejší doby podalo mnohem lepší svědectví a klidně bych toto dílo ve školních osnovách za Deník Anny Frankové vyměnila! Pokoj tvojí duši, děvče.

01.12.2016 2 z 5

Sádlonoška Sádlonoška Alena Čálková

Velmi jednoduchá, oddechová kniha se stokrát ohraným tématem, která je ale tak mile napsaná, že jsem ráda, že jsem si ji v knihovně půjčila. Vracet se k ní nebudu, protože nemá žádné velké poselství, ale mezi knihy "nemám náladu na těžká témata, chci se jen bavit" ji klidně zařadím. Splnila, co jsem od ní očekávala a díky tomu dávám čtyři hvězdy.

16.11.2016 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Kratičká knížečka s krásnými ilustracemi, která dá člověku víc, než jiná x set stránková díla. Každý z nás prožije život o určitém počtu let. Jen v omezené míře můžeme ovlivnit, zda bude dlouhý, či krátký. Ve stoprocentní míře ale můžeme ovlivnit, zda bude plodný a zda bude "k užitku". A jde to beze škol, bez peněz jen s dobrým úmyslem a lásko k životu jako takovému.....

13.11.2016 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Naprosto nesmyslně přeceňovaná kniha. Popravdě vlastně ani nevím, proč jsem ji dočetla...asi jsem stále doufala v nějaké překvapivé rozuzlení, které nepřišlo. A tak je kniha nudným popisem krásné přírody, seznamem zavařovaných surovin a opisem buranů ze zapadákova. Svým známým bych ji doporučila leda na podepření stolu.

13.11.2016 2 z 5