spencer spencer komentáře u knih

Vládce džinů Vládce džinů P. Djèlí Clark (p)

O tuto knihu jsem se začala zajímat už před nějakým časem. Zaujala mě především tím, že se odehrává v alternativní historii Egypta, s čímž jsem se ještě nesetkala.

Příběh má detektivní dějovou linku, ve které je hlavní hrdinkou Fátima, zvláštní vyšetřovatelka ministerstva alchymie. Jejím úkolem je vyšetřit vraždu v Gize, ke které došlo použitím magie. Všechny stopy směřují k jednomu viníkovi, který by měl být nicméně už dávno po smrti...

Důvodem, proč si knihu přečíst je rozhodně svět, ve kterém se odehrává. Elementy steampunku byly skvělým zpestřením a do prostředí Egypta dobře zapadly. Všechny potřebné informace vám autor zprostředkovává v průběhu čtení, což se mi moc líbilo. Nicméně musím podotknout, že přestože jsem za tyto informace moc ráda, občas mou pozornost odváděly od děje a působily zdlouhavě.

Titul můžu rozhodně doporučit. Nejenže autor rozebírá několik důležitých témat, ale také se v něm objevují motivy, které byste tam zprvu nečekali. Určitě si jej plánuju v budoucnu přečíst znovu, protože tam toho bylo poměrně dost ke vstřebání a jsem si jistá, že se mi to nepovedlo najednou. Máte-li tedy rádi knihy z alternativní historie s velmi originálním konceptem, dejte Vládci džinů šanci.

16.10.2022 4 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Čtení Koraliny jsem dlouho odkládala. Měla jsem na ni vysoká očekávání a tak trochu jsem se bála, že budu nakonec zklamaná. Naštěstí se tak nestalo.

Jedná se o trošku temnější příběh určený dětem, který si nicméně užije i každý dospělý. Neil Gaiman píše velmi čtivě a skvěle zvládá vybudovat tu správnou atmosféru. Prostřednictvím příběhu hlavní hrdinky se snaží předat zprávu ohledně statečnosti a strachu. Šanci zaujmout mají především krátké a úderné věty, jenž napomáhají čtenářům*čtenářkám vcítit se do kůže Koraliny.

Pokud si chcete přečíst něco, co půjde ruku v ruce s pochmurnou podzimní atmosférou, bude Koralina tou správnou volbou:)

13.10.2022 4 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Na místním gymnáziu se toho v poslední době děje spoustu. Vandalismus, nepokoje, to vše je na pravidelném pořádku. Nedávno byla jedna ze studentek nalezena mrtvá a parta jejích kamarádů od té doby drží dost podezíravě při sobě. Je za jejich semknutím něco víc? Nebo se jen snaží tu být pro sebe navzájem v této těžké chvíli?

Abych byla upřímná, po všech velmi nadšených ohlasech jsem od titulu čekala něco trochu víc. Pomalý rozjezd postupně buduje atmosféru plnou napětí, kterou bohužel kazí autorova snaha přicházet stále s něčím šokujícím. Kdyby bylo na těchto odhaleních ubráno, určitě by to působilo důvěryhodněji. Co se postav týče, ty byly dobře charakterizované. Jen je škoda, že jich byl takový počet, jelikož se v nich čtenář může brzy začít ztrácet.
Kladem i záporem zároveň bude drobná podobnost se zahraničními YA thrillery typu Jeden z nás lže, Panika či Křiváci. Někteří čtenáři tyto shodné prvky ocení, jiným to naopak může zkazit efekt překvapení.

Nebylo to ale špatné čtení. Text byl čtivý a objevují se v něm i další témata, která byste dle anotace uvnitř nejspíš nečekali. Mimoto se do dané situace postav dá snadno vcítit, což je plus. Pokud máte rádi thrillery ze školního prostředí, kde se toho děje více, než se na první pohled zdá, určitě bych vám doporučila se po knize podívat blíž.

09.10.2022 3 z 5

To se může stát jen ve filmu To se může stát jen ve filmu Holly Bourne

Knížky Holly Bourne by se měly zařadit do povinné četby pro všechny teenagery, protože jak už tomu u této autorky bývá, i tentokrát se v rámci příběhu snaží předat určité poselství. To se může stát jen ve filmu se věnuje tematice lásky. Soustředí se na její prezentaci ve filmech a její skutečnou podobu.
Musím říct, že přestože mě titul bavil, k nejlepším autorčiným počinům bych jej nezařadila. Líbil se mi náhled do „opravdových“ vztahů a ukázka toho, co nám filmy či romantické knihy mnohdy neukážou. Nicméně mi dějová linka týkající se rodiny hlavní hrdinky nepřišla úplně dotažená do konce a co se týče postav, měla jsem problém si k nim utvořit nějaký vztah. I přes to mohu titul doporučit, protože poukazuje na poměrně důležité věci, o kterých by se mělo mluvit více.

07.10.2022 4 z 5

Bezvětrné město. Kniha Druhá Bezvětrné město. Kniha Druhá Éléonore Devillepoix

Bezvětrné město je dilogie, která skončila v tom pravém momentu.

Náš příběh začíná krátce po událostech prvního dílu. Nemusíte mít strach, že byste se v dění neorientovali, protože na vás hned na první straně čeká připomenutí postav vystupujících v příběhu, což mě osobně dost pomohlo si mezi nimi opět udělat pořádek. Stejně jako posledně, i tentokrát hraje velkou roli politika. Tato zápletka dostala nový rozměr a stala se o něco zajímavější. Více je kladen důraz na všemožné pletichaření a spiknutí. Co se postav týče, trochu mě mrzelo, že Arka nedostala tolik prostoru jako v prvním díle. Na druhou stranu si svůj čas na výsluní užilo více vedlejších účastníku dění, díky čemuž jsme dostali i jejich pohled na věc.

Autorčin styl psaní je velmi čtivý. Jde z něj poznat, že si dává při výběru vhodných slov záležet a přemýšlí hodně dopředu. Taktéž se jí podařilo neztratit hlavní zápletku mezi těmi dílčími, což se ne vždy podaří. Nicméně mě dost mrzí pomalý rozjezd a naopak urychlené finále. První polovina se odehrávala v dost pomalém tempu a po nějaké větší akci jsem opravdu toužila.

Nakonec tedy musím říct, že to nebylo vůbec špatné čtení. První díl bohužel nasadil laťku příliš vysoko a kniha druhá se k ní tolik nepřiblížila. Přesto můžu tuto dilogii velmi vřele doporučit všem fanouškům fantasy. Svět i postavy jsou krásně rozvinuty a věřte, že budete prahnout po dalším podobném čtením!

02.10.2022 4 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Když svět napadne zvláštní nemoc zvaná Zhouba, nikdo netuší jak ji vyléčit. Projevuje se tím, že bere lidem svobodnou vůli a ti pak důsledkem toho blázní a útočí na ostatní. Přestože předtím tato nemoc nepředstavovala závažnou hrozbu, tento fakt se začíná nyní měnit. Nemocní se organizují a spojují. Že by se za tím skrývalo něco víc?

V rámci vyprávění se střídají pohledy čtyř hlavních postav. I když jich není tolik, může čtenářům*řkám z počátku dělat problém se v nich zorientovat. Jsou ale dobře charakterizovány a jejich vývoj je dost dobře popsán. Co můžu dále vyzdvihnout, je rozhodně jazyk vyprávění a promlouvání Stvořitele k Velehlasovi. Některé úvahy mě velmi zaujaly a myslím, že nebudu jediná, kdo se nad nimi zamyslel. Humor nacházející se v příběhu byl též osvěžující a dost ovlivnil mé hodnocení.
Největší nedostatek nacházím v absenci vysvětlivek. Titul je opravdu krátký, a tak mu chybí doplňující informace týkající se daného světa. Myslím, že nebudu jediná, komu se na základě tohoto v hlavě objevilo nemálo otázek, na které bych při čtení ráda znala odpověď.

Vazači zhouby nebyli špatným čtením, jen mě neoslovili tak, jak jsem původně předpokládala. Svým zpracováním se a tématem se nicméně jedná o něco na českém trhu jedinečného. I když způsob zpracování nejspíš nesedne každému, máte-li rádi fantasy literaturu a akční děj, mohl by vás tento titul zaujmout.

27.09.2022 3 z 5

Vítězství větší než smrt Vítězství větší než smrt Charlie Jane Anders

Vítězství větší než smrt vypráví příběh Tiny, kterou její matka vychovala na Zemi, přestože nikdy nebyla člověkem. Je totiž mimozemšťankou, a ne ledajakou. Má v sobě jakýsi meziplanetární záchranný maják, který jednoho dne nasdílí její polohu spojencům a nepřátelům. V doprovodu Rachel, své nejlepší kamarádky, se Tina tak vydává do vesmíru, aby se svému osudu postavila vstříc.

Přestože anotace a obálka působily velmi lákavě, úplně jsem si čtení této knihy neužila. Příběhu totiž chybí postupné uvedení do dění, jehož absence způsobila velkou smršť informací v jeden moment. Předtím, než se pořádně seznámíte s jednotlivými postavami jste vhozeni do koloběhu nejrůznějších událostí. To má nakonec za následek to, že se v nich začnete ztrácet. U postav můžu pouze ocenit způsob jejich představení. Autorka zahrnula i jejich pronouns (zájmena), které nám dost napomáhají při oslovování. LGBTQ+ linka titulu taktéž přidala na hodnocení, i když v jejím případě zastávám stále názor, že si zasloužila větší péči.
Je škoda, že se vše dělo velmi rychlým tempem a na počtu postav nebylo ubráno. Kdyby autorka trochu ubrala na akci a více se věnovala jednotlivým postavám, mohl být titul více zdařilejší...

22.09.2022 2 z 5

Dračí dcera Dračí dcera Liz Flanagan

Dračí dcera je velmi okouzlujícím příběhem plným dobrodružství a draků.
Vše se odehrává ve světě, kde kdysi žili draci a byly součástí každodenního života.
Hlavní hrdinkou je Milla, osiřelá dívka, která se jednoho dne stane svědkyní vraždy muže ochraňujícího brašnu se čtyřmi vejci. Časem se ukáže, že se jedná o dračí vejce a toto odhalení dá do pohybu sled událostí, které Mille a jejím přátelům navždy změní život.

Knihy, ve kterých hrají jakoukoliv roli draci zbožňuju a byla jsem proto na tento titul velmi zvědavá. Přestože příběh cílí na mladší čtenáře, najde si své fanoušky napříč různými věkovými skupinami. Autorčin styl psaní je velmi čtivý a určitě vás zaujme způsob, kterým postupně odkrývá nové informace týkající se daného světa.
Dračí dcera mě tedy bavila, ale nebyla jsem z ní nadšená tolik, jak jsem původně předpokládala. Začátek byl na můj vkus pomalejší a chyběly mi informace, které se dostaly na povrch až později.

Titul vám nicméně můžu určitě doporučit. Máte-li rádi draky a chtěli byste se jejich prostřednictvím vrátit do svého dětství, určitě se zkuste po knize poohlédnout.

10.09.2022 3 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

4,5/5*

Poslední měsíční dívka byla jedním velkým překvapením!

Hlavní hrdinka Lizzy má za sebou tragickou minulost. Před osmi lety byly nalezeny dvě mrtvé dívky v jejich rodinném rybníku a její babička, Althea, se stala hlavní podezřelou z jejich vraždy. Došlo k tomu i přesto, že nikdo nikdy nenašel žádné důkazy naznačující babiččinu vinu.
Ženy z rodiny Moonových jsou léčitelky rodící se se zvláštními schopnostmi, kvůli kterým by byly kdysi považovány za čarodějnice. I u Lizzy se takový dar projevil. Aby celou tuto kapitolu svého života uzavřela, vrátí se po smrti Althey do svého rodného města očistit její jméno. Povede se jí to, nebo se někdo postará o to, aby pravda zůstala navždy pohřbená.

Kniha má snad vše, co byste si od příběhu plného napětí mohli*y přát. Vyšetřování vraždy, rozplétání rodinné historie a hledání sebe sama, to vše v ní naleznete. Autorka píše velmi čtivě a hledání viníka probíhá věrohodným způsobem. Moonovi byli rozhodně pozoruhodnou rodinou, jejichž dary a tradice vás mají šanci zaujmout už od prvních stránek. Osobně by mi jen nevadilo, kdyby byla této lince věnovaná větší pozornost. Chtěla bych vidět, jak to s nimi bylo kdysi a kam se poděli všichni muži.
Pokud máte rádi*y tituly, kde se hlavní hrdinka musí postavit své minulosti, rozhodně bych vám Poslední měsíční dívku doporučila.

19.08.2022 4 z 5

Ročenka Ročenka Holly Bourne

Každá kniha Holly Bourne se mě prozatím dotkla. Když jsem začínala Ročenku číst, čekala jsem, že se to stane i tentokrát, ale netušila jsem jak moc.

Tento titul je o šikaně a psychickém týrání. Na toto téma nahlížíme z pohledu hlavní hrdinky Paige, která to v životě nemá jednoduché. V její škole je šikana denním chlebem a ona se snaží moc nevyčnívat, aby se její spolužáci nezaměřili na ni. Podobně je na tom i doma, kde musí každý den čelit svému náladovému otci, u kterého netuší, v jakém rozpoložení přijde domů z práce. Její cíl přežít do konce školního roku mimo radar je zmařen v momentě, když se k práci na ročence přidají tři nejpopulárnější a nejzlejší dívky na škole. I když je Paige od prvního momentu jasné, že mají dívky s ročenkou vedlejší plány, nemá jinou možnost, než s nimi pracovat. Najde v sobě Paige odvahu se tomu všemu konečně postavit? Nebo bude dále předstírat, že se nic neděje jako všichni ostatní kolem?

Charakteristika hlavní hrdinky byla odvedena na jedničku. Chápete její snahu zůstat pod radarem a moc nevyčnívat. Zároveň si ale přejete, aby tomu všemu konečně řekla DOST.
Rodinné zázemí Paige a psychické týrání, kterým si ona a její matka doma prochází, bylo opravdu srdceryvné. Autorka nám v tomto případě ukazuje, jak daleko jsou schopni lidé v takovýchto situacích zajít, aby omluvili chování svého tyrana. Paige chování svého otce sice neomlouvá, ale chvíli ji trvá si uvědomit, že se už nezmění a bude to tak napořád.

Ročenka nám ukazuje, že i to nepříjemné v našich životech nás může posílit. Knihu bych rozhodně doporučila každému středoškolákovi*středoškolačce, ale taktéž všem, kteří mají toto období svého života dávno za sebou. Jen kvůli trigger warnings zvažte, zda je tento počin tím pravým pro vás, a nebude mít opačný efekt.

15.08.2022 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Je mnoho knih, na které po dočtení snadno zapomenete. Amerikána ovšem není tímto případem.

Adichie přináší osvěžující a upřímný pohled nigerijské imigrantky na politiku, vztahy mezi muži a ženami, feminismus, rasové napětí v Americe a další podnětná témata. Její poučné a až šokující postřehy jakožto outsidera, doprovází vtip a jedinečné postavy. Dialogy jsou skvělé a napsané tak, že se od nich nemůžete odtrhnout. Prostřednictvím příběhu dvou mladých lidí, kteří se na nějaký čas rozdělili a ocitli se tak každý v jiné kultuře, rozebírá autorka morální dilema a oběti, které jsme ochotni přinést na cestě za úspěchem. Nebo alespoň za pocitem úspěchu.

Ifemelu a Obinze vystupují jako hlavní postavy. Poprvé se potkají jakožto teenageři v Nigérii a brzy se do sebe zamilují. Každý se pak ovšem vydá jinou životní cestou, Ifemelu se odstěhuje do Ameriky a Obinze zkusí štěstí ve Velké Británii. Jejich vztah sledujeme v průběhu let. Vidíme, jak se mění, chátrá a znovu se rodí. To samé platí o samotných protagonistech. Neustále se vyvíjejí, přehodnocují svá rozhodnutí a dospívají.

Autorčin styl psaní je překrásný a máte-li možnost si titul přečíst, rozhodně tak udělejte. Vřele jej doporučuji:)

13.08.2022 5 z 5

Elfí princ Elfí princ Kazu Kibuishi

Věci se mění a příběh nabírá nový obrat. Seznamujeme se s minulostí vedlejších postav a dostalo se nám i několika větších odhalení. Jsem zvědavá na pokračování :)

09.08.2022 4 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

4,5/5*
Tohle bylo opravdu skvělé letní čtení!

Hlavní hrdinka Piper tráví většinu svého času na sociálních sítích, chozením na večírky a utrácením peněz svého nevlastního otce. To se ale změní v okamžiku, kdy se dostane do průšvihu, po kterém ji její nevlastní otec odstřihne od svých kreditních karet. Je donucena strávit tři měsíce ve Westportu, městě, kde žil její biologický otec před svou smrtí a vlastnil tam bar. Piper se tedy vydává do tohoto rybářského městečka v doprovodu své sestry Hannah s odhodláním vrátit se co nejdříve zpět do LA.
Ve Westportu na ně čeká ale mnohem víc než prvotní šok spojený s maloměstem. Piper se totiž do cesty připlete Brendon. Na první pohled je jejím pravým opakem, ale časem oba dva zjistí, jak moc se protiklady skutečně přitahují.

Už dlouho jsem nečetla takto zábavnou contemporary romanci. Všechny postavy byly sympatické a zábavné. Opravdu jsem nečekala, že si tak snadno zamiluju rozmazlenou bohatou holku, kterou byla Piper. Dost mi, především v počátcích, připomínala Alexis ze seriálu Schitt's Creek, takže pokud seriál znáte, zvládnete si snadno představit tuto hlavní hrdinku.
Co se týče romance, už od začátku budete Piper a Brendanovi fandit. Každý z nich je jiný a to, že se navzájem nenutili měnit život toho druhého, bylo moc příjemné sledovat. Navíc byly jejich rozhovory plné vtipných hlášek a nezapomenutelných výměn názorů, pro které jsem jednu dobu fakt žila!

Doufám, že u nás autorce vyjdou i její další knihy, protože jsem si její styl psaní oblíbila. Za sebe můžu Holku přes palubu rozhodně doporučit. Jedná se o oddechové čtení plné humoru a romantiky.
Pokud si říkáte, že by byl z knihy dobrý film, tak mám pro vás dobrou zprávu. Film byl nedávno oznámen, takže teď už jen čekat na jeho zfilmování!

07.08.2022 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Smrtící vzdělání bylo opravdu nevšedním čtením.

Příběh se odehrává v magické škole, která se snaží své studenty zabít. Je to sice škola, ale až na to prostředí a studenty školu moc nepřipomíná. Nejsou tam žádní učitelé a funguje to tam úplně jinak než v jiných magických školách z podobných knih. To je velké plus a zároveň mínus. Originálnímu konceptu totiž ubližují občasné dějové odbočky. Ty jsou typické pro autorčin styl psaní, takže jste-li*y seznámeni*y s jejím stylem vyprávění, zas takový problém to pro vás nebude. Já je čekala, ale přesto mou pozornost až moc často odváděly pryč.

Hlavní hrdinkou je dívka jménem Galadriel, které bylo kdysi předpovězeno, že bude nejděsivější černou čarodějnicí světa. Díky tomu je mezi svými spolužáky spíš vyvrhelem. Čím ale děj více postupuje, tím větší podíl svého času tráví s Orionem, školním hrdinou, který jí zachránil v průběhu školního roku život hned několikrát.

Jeden z nejzajímavějších prvků tohoto titulu je rozhodně jeho svět. Byl originální a dění ve škole taktéž. Líbilo se mi, že místo, kde většinou bývají studenti v bezpečí tady tak úplně bezpečné není a je plné neustálých výzev. Protagonistka se mi líbila a jelikož je dost sarkastická, vypadalo tak stejně i vyprávění.

Abych to shrnula, nebylo to špatné čtení. Jen autorka čas od času ztrácela mou pozornost kvůli velkému přívalu mnohdy i zbytečných informací zatěžujících čtenáře*řky. Konec to nicméně zachránil a jsem zvědavá, jak se bude děj vyvíjet dál.

04.08.2022 4 z 5

A noc byla jako samet A noc byla jako samet Silvia Moreno-Garcia

3,5/5*

A noc byla jako samet se odehrává v 70. letech minulého století v Mexiku. Děj se točí se okolo dvou ústředních postav, Maite a Elvise. Zatímco Maite pracuje jako obyčejná sekretářka, Elvis je členem Jestřábů a jeho úkolem je potlačit politické protesty vůči vládě. Jejich životy by nemohly být odlišnější, ale jednou se přece jen propojí a to díky Leonoře. Zmizelé dívce, která by mohla mít usvědčující důkazy proti vysoce postavenému muži...

Příběh je postaven na reálných základech a autorce se skvěle povedlo zachytit atmosféru dané doby. Důvody, proč se rozhodla tomuto tématu věnovat najdete v doslovu, který mnohým zajisté dá na celou věc nový pohled.
Styl vyprávění je čtivý, stejně tak samotný jazyk. Hlavní problém vězí v natahovanosti. Děj se pohybuje velmi pomalu a trvá více než dvě stě stran, než se dočkáme pořádné akce.
I když mě kniha nezaujala tak, jak jsem doufala, mohu ji určitě doporučit. Zamilovala jsem si autorčin způsob vyprávění a její práci s postavami.
Pokud se vám alespoň trochu líbila Mexická gotika, určitě bych být vámi zkusila dát tomuto noirovému románu šanci.

31.07.2022 3 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Přiznávám, že jsem měla z této knihy z počátku obavy. Vídala jsem na ni až moc rozporuplné názory, a tak mi nakonec nezbylo nic jiného, než si na ni udělat názor sama.

Autor mě velmi překvapil svými vypravěčskými schopnostmi a samotnou tematikou. Příběh, odehrávající se v průběhu několika let, v sobě skrývá víc, než se na první pohled zdá. Dva hlavní hrdinové, Veronika a Martin, si v průběhu let dopisují přes internet. Hned na začátku se dohodnou, že se v reálném životě nesetkají, a tak je vše dovoleno. Postupně se toho začneme dozvídat o minulosti každého z nich a věřte, že není úplně sluníčková. Líbilo se mi, jak se autor v tomto případě nebál otevřít i některá těžší témata, nicméně je dle mého názoru ne vždy dotáhl do úplného konce.

Co se hlavních postav týče, ty byly charakterizovány celkem dobře. Pouze jim v některých situacích ubírala na uvěřitelnosti jejich vnitřní síla. Oba hlavní hrdinové měli těch osudových zvratů v životě až moc na to, aby to takto ustáli.
Škoda, že se autor více času nevěnoval vedlejším postavám. Ty se rychle objevují, a pak stejnou rychlostí zmizí. Co se s nimi stalo se úplně nedozvíme, díky čemuž vznikají díry v ději.

Přitažlivost planety Krypton hodnotím jako poměrně povedený debutový román, který se velmi dobře četl. Nebýt některých zvláštních slov a částí, které byly trochu přitažené za vlasy, hodnotila bych rozhodně lépe:)

3,85/5*

29.07.2022 4 z 5

Nefritové město Nefritové město Fonda Lee

Nefritové město představuje urban fantasy odehrávající se na ostrově Kekon. Na tomto místě vládnou dva klany rivalů, Zelených kostí. Jedná se o rodinu Kaulů a Aytů. Nefrit hraje v tomto světě velmi důležitou roli, neboť propůjčuje velkou sílu a moc těm, kteří jej dokážou ovládat. Právě Zelené kosti mají genetické propozice k tomu, aby zvládli s tímto nefritem zacházet. Když se objeví nová droga, která by měla umožnit nosit nefrit i cizincům, rivalita mezi klany vzroste. Doposud potlačovaná agrese přeroste v násilí, což se odrazí na budoucnosti všech.

Fonda Lee se při psaní inspirovala asijskou kulturou a několika videohrami. Má dar vyprávět tak barvitě, že si vše představíte do nejpodrobnějších detailů. Způsob, kterým užívala různá přirovnání má šanci zaujmout, stejně tak i vydařená charakteristika postav. Postavy jsou totiž prezentovány se všem jejich chybami, díky čemuž vám snadno přirostou k srdci. Rodinná dynamika je taktéž dobře vykreslena, což ději přidává na uvěřitelnosti.

I když zpočátku může chvíli trvat se ve fungování světa zorientovat, jakmile se dostanete do určitého bodu, nebude to až takový problém. Politika, kultura, magie, to vše je čtenářům*čtenářkám prezentováno zajímavým způsobem, který mě osobně dost zaujal.
Autorka si navíc dobře poradila s rolí žen, které v knize vystupují jako pořádné bojovnice. Jsou inteligentní, odhodlané a dokáží výborně ostatní vést.

Jediné mínus pro mě osobně bylo v počtu postav. Prvních 200 stránek jsem měla problém se v jejich počtu orientovat. Doporučuji si tedy kreslit mapu a vypsat si hierarchii jednotlivých klanů. Obvykle to dělám, tentokrát ovšem ne a byla to chyba.

Nefritové město tedy můžu za sebe rozhodně doporučit. Je samozřejmé, že nesedne do vkusu každému, ale pokud máte rádi mafii, bojové střety a magii, mohlo by vás čtení bavit :)

28.07.2022 4 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

Musím říct, že jsem z knihy velmi příjemně překvapená. Velice mě zaujal autorův styl vyprávění, ve kterém bylo jasně vidět, že má zkušenosti s vyprávěním příběhů. Děj byl napínavý, akční a velmi jsem se při čtení bavila. Titul nejspíš kvůli dějovým odbočkám nesedne každému, ale mě zaujal.

20.07.2022 4 z 5

Poslední strážci Poslední strážci Kazu Kibuishi

Další skvělý díl a dokonce se zajímavým plot twistem! Tak nějak jsem jej viděla přicházet, ale přesto se mi to moc líbilo. Na této sérii mám moc ráda způsob vyprávění a především to, jak se stává díl od dílu temnější. Už se těším, až se pustím do pokračování.

18.07.2022 4 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Tato kniha ve mně zanechala hodně dojmů. Bohužel ne všechny byly pozitivní.

Nejprve začnu tím, co se mi líbilo. Jedná se především o autorčinou inspiraci pohádkou o Popelce. Tento prvek vnesl do příběhu něco nového, díky čemuž si hlavní hrdinku Sophii snadněji oblíbíte. Je jen škoda, že přestože je většina vyprávěna z jejího úhlu pohledu, jakmile dojde ke chtíči, autorka začne tyto pocity popisovat z pohledu Benedicta. Tady ovšem narážíme na hlavní problém. Benedicta jsem měla opravdu ráda, ale způsob, kterým byl tentokrát vykreslen se mi moc nelíbil. Mnohdy mi přišel, že se spíš choval jako manipulátor a na Sophii dost naléhal. Některé jeho vnitřní výroky mi přišly dost problematické a nelíbil se mi způsob, kterým byly romantizovány. Je tam například napsáno, že jakožto vitální muž přece nemůže strávit dlouhou dobu v blízkosti svůdné ženy, aniž by po ní ihned nezatoužil a nemusel ji mít. No nevím...

Ocenila bych taktéž větší character development. I když spolu Benedict se Sophií mluví, nikdy to není nic, z čehož byste na první dobrou pochopili*y, co je na tom druhém tak okouzlilo. Chyběly mi nějaké hlubší konverzace, které by nebyly jen o tom, jak z ní Benedict chce udělat svou milenku a ona se mu snaží odolat.

Tak trochu doufám, že až dojde na tento příběh v seriálu, udělají v něm nějaké změny. Seriálový Benedict a knižní totiž jsou úplně dvě odlišné postavy. Vlastně i Benedict z knihy číslo jedna a dva nemůže být ten stejný jako tady.

Jinak to ale bylo oddechové čtení a v rámci možností jsem si jej užila. Celý ten koncept této série se mi líbí a určitě se pustím do dalších knih. Jen si pro dobro všech od nich dám nějakou dobu pauzu :)

17.07.2022