spencer Online spencer komentáře u knih

Vlkochodci Vlkochodci Samuel Sattin

Vlkochodci jsou překrásným grafickým románem, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Nejenže obsahují rozmanitě barvité ilustrace, ale taky zajímavý příběh. Ten sleduje Robyn, mladou dívku žijící s otcem, jenž je lovec vlků. Když se mu Robyn jednoho dne snaží pomoci, potká v lese divoženku Mebh s její vlčí smečkou, čímž započne velmi nečekané přátelství, které dá do pohybu dost událostí.

Jak už jsem naznačila, děj se hodně zaměřuje na přátelství, rodinu a na to, jak dokáže laskavost a lidskost budovat vztahy mezi lidmi. Mimoto se věnuje porozumění a významu slova svoboda. Vyprávění je nasáklé irskou historií a foklorem, což je téma, jenž osobně mám moc ráda a v tomto případě bylo opravdu dobře zpracováno.

Těším se, až si pustím animovanou předlohu. Pokud máte rádi irské pohádky, rozhodně se čtením neváhejte.

05.10.2023 5 z 5

Tajný život včel Tajný život včel Sue Monk Kidd

Tajný život včel se odehrává během 60. let v Jižní Karolíně. Přestože nám anotace napovídá, že hlavním tématem budou mezirasové vztahy, není tomu úplně tak. Důležitější roli totiž hraje otázka mateřské role. Hlavní hrdinka Lily ztratila svou matku v dětství za podivných okolností a její smrt ji stále pronásleduje. Autorka její trauma rozebírá a věnuje se mu z různých úhlů pohledu. V příběhu tak vystupují jak dobré matky, tak matky dělající chyby či ženy, které nikdy neměli zastávat tuto roli. Do téhle dějové linky se dá snadno vcítit a najít k ní pochopení.

Co se týče stylu psaní, ten je velmi specifický. Obsahuje hodně symbolismu a stejně jako v ději, v něm dostávají podstatnou úlohu včely. Ty nás doprovází v průběhu celého titulu a musím říct, že k nim po dočtení snadno získáte větší respekt. Alespoň v mém případě tomu tak bylo.

Knihu tedy můžu vřele doporučit. Myslím, že kromě výše zmiňovaného může nabídnout i poměrně věrohodný pohled na tehdejší dobu a lidské problémy. Čtenářům*čtenářkám určitě něco předá a co se mě týče, tak já se rozhodně poohlédnu po dalších titulech této autorky.

03.10.2023 4 z 5

Kočičí deníky Kočičí deníky Džundži Itó

Milovníci koček zpozorněte. Tohle je manga, která by vás mohla zaujmout!

Džundží Itó je známý svou hororovou mangou. Tentokrát nicméně přichází s něčím naprosto odlišným - Kočičími deníky. V nich vypráví autobiograficky laděné příběhy z jeho soužití s kočkami a jeho snoubenkou. Nejenže jsou tyto historky vtipné a děsivé zároveň, ale také se v nich zajisté uvidí každý, kdo nějakou kočku doma má.

V jednotlivých kresbách jde moc dobře znát jeho styl, ve kterém se mísí děsivé s groteskním. Jeho cesta k tomu, aby se z něj stal milovník koček byla zajímavá a myslím, že i hodně uvěřitelná.

Kočičí deníky bych tedy doporučila všem kočkomilům i příznivcům hororu. Některé kresby jsou sice poněkud zvláštní a děsivé (stejně jako některé historky), ale po většinu času jsem se bavila a nebála bych se tedy titul doporučit dál.

3,75/5*

15.09.2023

Léto porušených pravidel Léto porušených pravidel K.L. Walther

Pokud hledáte letní romanci, ve které se skrývá mnohem víc než jen romantika, jste na správném místě. Léto porušených pravidel je poměrně zajímavým letním YA čtením, které vás ve svých detailních popisech rozhodně přenese na ostrov Martha's Vineyard.

Hlavní hrdinka Meredith přijíždí se svými rodiči na jmenovaný ostrov, kde je čeká každoroční rodinné setkání, které má tentokrát zakončit svatba její sestřenice. Mer ale bohužel neprožívá zrovna šťastné období, jelikož jí nedávno zemřela její sestra Claire a před odjezdem na ostrov se s ní rozešel její dlouholetý přítel. Nechce si tím ale zničit léto a rozhodne se na počest své sestry vyhrát rodinnou hru s originálním konceptem.

Nejednalo by se o romanci, kdyby se do děje nepřipletl románek. Z něj opravdu dostanete všechno, co byste si od něj mohli přát. Pokud vám ovšem sedne Wit, kluk do nějž se protagonistka zamiluje. Z počátku se mi líbil, avšak po určitých událostech už méně a nějak jsem si k němu nenašla cestu zpět.

Což ovšem nevadilo. Získala si mě úplně jiná linka zaměřující se více na rodinu. Prostřednictvím hry na Atentát totiž dostala rodina Meredith šanci se opět sblížit a společně si zavzpomínat na zesnulou Claire. Mám tyto zápletky ráda, takže jsem si užívala alespoň tuto.

Takže abych to shrnula. Nebude to nejspíš moje nejoblíbenější letní kniha, ale nejednalo se o špatné čtení, Věřím, že se většině čtenářů zalíbí, jen mně trochu dělalo problém si srovnat, kam děj míří. Jsem ovšem ráda, že jsem si ji přečetla a nebála bych se ji doporučit dál :)

14.09.2023 3 z 5

Rebelské srdce Rebelské srdce Katherine Locke

Rebelské srdce přináší zajímavý příběh týkající se části dějin, o kterých jsem doposud moc nevěděla. V tomto historickém románu se seznamujeme s Csillou, mladou židovskou dívkou žijící v Budapešti během revoluce v roce 1956. Smrt jejích rodičů ji vyšle na poměrně nebezpečnou cestu, ze které nejspíš není cesty zpět.

Titul vyniká především svým stylem vyprávění, který byl opravdu jedinečný. Nejenže z něj snadno pocítíte všechny důležité emoce, ale autorka do něj též zapracovala magický realismus. Ten byl nejvíce spojen s židovským náboženstvím, folklorem a mytologií. Personifikace řeky byla dalším zajímavým aspektem, jenž mě pravděpodobně zaujal nejvíce. Postavy byly dobře charakterizovány a jistě oceníte, že se z jejich životních příběhů toho hodně o tehdejší době v Maďarsku dozvíte.

Přestože se mi knížka hodně líbila, měla na mě až moc pomalý start a ke konci mi naopak přišlo, že se toho stalo až příliš moc naráz. Nicméně vše v poslední třetině vše zapadlo do sebe, takže si ze čtení odnáším opravdu pozitivní zážitek!

07.09.2023 4 z 5

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Temná dcera vás přiměje zapřemýšlet si nad tím, jak často se vracíme ve svých vzpomínkách zpět, abychom přezkoumali činy, které už nadále nejsou vázány na tehdejší emoce. Sledujeme Ledu, profesorku anglické literatury, která na pláži v jižní Itálii bojuje se svými vnitřními démony. Zároveň si všímá lidí na pláži, zejména jedné rodiny, o které si postupně utváří svůj vlastní obrázek.

V případě Ferrante nejde nic jiného, než obdivovat upřímnost a syrovost, se kterou dokáže popsat emoce a roli ženy a matky. Odhaluje ženskou duši s jejími sebezničujícími pocity. Styl vyprávění je vynikající a přestože se titul nezalíbí každému, k mému srdci si cestu našel.

01.09.2023

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Tento klasický hororový román se mi líbil víc, než jsem původně předpokládala!

Odehrává se během 60. let v New Yorku a soustředí se na manželský pár - Rosemary a Guye. Ti se zrovna nastěhují do jejich vysněného bytu v budově s tajemnou minulostí. Zatímco se Guy snaží prorazit jako herec, Rosemary se připravuje na roli matky. A když konečně otěhotní, začnou se o její zdraví až příliš zajímat sousedi od vedle. Rosemary to netrvá dlouho a začne sousedy podezírat z čarodějnictví a z toho, že jí chtějí její dítě vzít.

Rosemary má děťátko je skvělým hororovým příběhem, nad kterým budete přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Ta největší hrůza totiž pramení z něčeho dosti osobního a intimního - z důvěry. Bez ohledu na nadpřirozené aspekty děje, se vám pod kůži dostanou především všechny ty každodenní maličkosti. Ira Levin vše vykreslil s takovou lehkostí a hlavní pointu skryl skvěle všem na očích.

Knížku vám můžu určitě doporučit, avšak nečekejte od ní klasický horor plný překvapivých a děsivých scén. Jedinečnost se skrývá právě v podezření, které budete mít skoro na každou postavu v ději se vyskytující. Zajímavé čtení, které mě určitě navnadilo na to se k románu někdy v budoucnu znovu vrátit.

15.08.2023 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Petra Soukupová tak, jak ji známe a máme rádi. V románu Nikdo není sám se soustředí na obyčejnou čtyřčlennou rodinu s problémy, které možná znáte ze svého vlastního života. Díky alternujícím se vypravěčům nahlížíme do hlavy každého z nich a vidíme, jak určité situace vnímají jednotliví členové trochu odlišně.

Hlavním tématem jsou mezigenerační vztahy. Zejména ty mezi rodiči a dětmi. Soukupová je sleduje ve dvou rovinách - stárnoucí rodiče x jejich dospělá dcera a matka x dospívající dcera. Velmi mě zaujal způsob, kterým je poukázáno na měnící se dobu a společnost. Právě tento fakt může za velkou část potíží a nedorozumění vyskytujících se uvnitř příběhu.

Co tuto knihu dělá jedinečnou je právě obyčejnost, jež zachycuje. Věřím, že mnohým čtenářům budou vykreslené situace hodně blízké, zatímco jiní měli to štěstí a nesetkali se s nimi. Styl vyprávění je velmi specifický. Má své kouzlo, ale nebude tím pravým pro každého. Osobně mě ale zaujala jeho uvěřitelnost a syrovost. Nic není přikrášleno a vše je podané tak, jak to je.

Nikdo není sám vám můžu rozhodně doporučit, i když si myslím, že by si příběh zasloužil několik kapitol navíc. Určité události nebyly vůbec dořešeny a zasloužily by si dotáhnout do konce.

11.08.2023 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

O některých knihách se hůře píše než o jiných. Je to myšlenkami a emocemi, které ve vás zanechají. A přesně to, je případem Vyhnání Gerty Schnirch.

Děj začíná v závěrečné fázi 2. světové války, kdy se ocitáme v Brně a seznamujeme se s hlavní hrdinkou Gertou. Kvůli divokému odsunu Němců musí spolu se svou několikaměsíční dcerkou odejít spolu s dalšími brněnskými Němci za hranice. Přestože její matka byla Češka, otec byl Němec, takže se jí nikdo na nic neptal. Prostřednictvím očí Gerty na vlastní kůži prožíváme utrpení všech, kteří se tohoto vyčerpávajícího pochodu zúčastnili a pozorujeme její život i nadále.

Kateřině Tučkové se povedlo velmi dobře a empaticky vykreslit utrpení provázející tehdejší dobu a problémy s ní spojené. Jedná se o těžké téma plné emocí. Nejenže vám toho titul hodně předá, ale též vás přiměje se zamyslet nad tím, kdo je vinen a kdo ne. Je vůbec možné to nějakým způsobem posoudit?

Vyprávění je dost barvité, takže je dobré předtím vědět, do čeho jdete. Sama jsem nečekala, kolik pocitů ve mně vyvolá. Za sebe můžu Vyhnání Gerty Schnirch jedině doporučit!

04.08.2023 5 z 5

O čem mluvím, když mluvím o běhání je memoárem Haruki Murakamiho, ve kterém se svěřuje o svém každodenním koníčku a vášni - běhání.

Murakami běhá posledních 25 let skoro každý den 10 km. Během týdne si nechává jeden volný den, ale jinak žádný nevynechá. Každoročně se účastní jednoho maratonu a výdrž má opravdu velkou. Přestože jsem si osobně čtení užila a plno jeho myšlenek jsem si zapsala, je mi jasné, že se nebude jednat úplně o titul pro každého. Když se to vezme kolem a kolem, může vám titul připadat
celkem o ničem. Pokud se nad ním ale více zamyslíte, najdete v něm tři hlavní témata: běhání, psaní a stárnutí. Co se týče toho posledního tématu, jde hlavně o smíření se s tím, že už v určitém věku naše tělo nedovede podat ten stejný výkon, jak tomu bylo před deseti lety.

Přestože nejsem žádný běžec, kniha mi hodně dala. Částečně nahlédnete do autorova dosti uzavřeného soukromého života a rozhodně vás namotivuje ke sportu. Máte-li rádi Murakamiho či běh, doporučuju vám si titul přečíst :)

02.08.2023 4 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

Všechny moje lásky je románem o rozchodu a dospělosti. Je plný jakéhosi cynického, sebepodněcujícího humoru, kdy se hlavní hrdina Rob utápí ve svých vlastních nedostatcích poté, co se s ním rozejde jeho dlouholetá přítelkyně.

Jak už naznačuje samotná obálka, velkou roli hraje hudba. Ta dokáže s lidmi dělat divy. Náš protagonista prodává desky v londýnském krámku a není se čemu divit, že v ní nachází pochopení a útěk. Co se jeho charakteru týče, nejspíš si ho neoblíbíte, ale to je dle mého názoru účel. Je nedospělý, sobecký a má pocit, že se celý svět točí kolem něj. Nicku Hornbymu se podařilo velmi dobře charakterizovat člověka, který se cítí ve svém životě v pasti. Proto je jeho cesta za jakýmsi uvědoměním a dospělostí o to uvěřitelnější.

Knize dávám 3 hvězdičky zejména z toho důvodu, že ve mně nezanechala žádné hlubší pocity. Byla to taková jednohubka, kterou si přečtete a brzy na ni zapomenete. Styl vyprávění byl ovšem výborný a oceňuji všechny odkazy na známou hudbu, filmy a seriály. Jedná se o Hornbyho první román a já se určitě ráda někdy pustím do jeho dalších titulů, abych viděla ten posun :)

26.07.2023 3 z 5

Skandar a přízračný jezdec Skandar a přízračný jezdec Annabel Steadman

Skandar a přízračný jezdec je poměrně povedeným pokračováním této nadějné série Annabel Steadman.

Opět se shledáváme s naší známou partou tvořenou Flo, Bobby, Mitchellem a samozřejmě naším hlavním hrdinou - Skandarem. Stejně jako posledně, to nemá Skandar jednoduché. Jeho schopnosti, jakožto duchovládce, děsí většinu spolužáků. Když se potom objeví proroctví, v němž stojí, že ostrov bude zničen duchovládcem, netrvá dlouho, než se objeví první obvinění.

Přestože se mi první díl líbil malinko víc, oceňuji že se autorka tentokrát více zaměřila na postavy. Vztahy mezi nimi nejsou tak jednoduché, jak tomu bylo předtím. Jsou komplikované, což je dělá zajímavějšími.
Co se týče zbytku dění, neuškodilo by, kdyby se více věnoval Ostrovu a lidem na něm žijícím. Je s ním spojeno mnoho otázek a stále se nemohu zbavit dojmu, že nám něco uniká.

Pokud máte rádi příběhy podobné Percy Jacksonovi, mohla by vás tato série zaujmout. Má jednorožce s jedinečnými a zábavnými jmény, kteří si snadno získají vaše srdce.
I když u mě tímto dílem trochu Skandar klesl, budu se těšit na pokračování :)

3,5/5*

21.07.2023 3 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Jedna z mála knih, kterou si zamilujete díky tomu, že se nebere moc vážně. Dělá si legraci ze známých klišé a má protagonistku, kterou si snadno oblíbíte!

Hlavní hrdinkou je Nora, která se odjakživa více ztotožňuje s padouchy než hrdiny. Má vše pod kontrolou a ve své práci je skvělá. V milostném životě to ale není žádná sláva. Charlieho poprvé pozná jako knižního redaktora, ale rozhodně mezi nimi nepřeskočí žádná jiskra. Spíš ji děsně naštve. Jenže na sebe narazí o několik let později, když je Nora na dovolené se svou sestrou, Libby, které kývne na to, že trochu vyleze ze své komfortní zóny. A zatímco se více poznává s Charliem a prohlubuje jejich vztah, zjišťuje, že její vztah s Libby nejspíš není tak skvělý, jak si myslela. Její sestra před ní totiž nejspíš něco tají.

Abych byla upřímná, jedním z hlavních důvodů, proč mě Knihomolové tak zaujali, je velký důraz na sesterství a rodinu. Prozkoumávání dynamiky mezi Libby a Norou, zjišťování jejich minulosti a jejich skvěle zpracovaná charakteristika, mě neuvěřitelně zaujala. Emily Henry se takto povedlo prozkoumat těžší téma, aniž by tím zatížila celý příběh.
Co se týče romantické linky, líbil se mi její směr a oba hrdinové. Reference na známé filmy a knihy rozhodně ději dodaly potřebný svěží vánek, ale přiznám se, že jsem se nemohla zbavit pocitu, že tam něco chybí. Ani při dočítání poslední kapitoly jsem nepřišla na to co. Možná si mě Charlie nezískal tolik, nebo jsem se až moc soustředila na ostatní dějové linky. I přes to ale mohu knihu vřele doporučit. Emily Henry je sázkou na jistotu, když hledáte oddechové čtení. Těším se na její další román.

20.07.2023 4 z 5

Annin útěk Annin útěk Mattia Corrente

Anna uteče a její manžel, Severino, zůstane. Jenže se pak vydá svou ženu hledat, což se nakonec ukáže spíš jako cesta za hledáním sebe sama. Přestože svou manželku zná přes padesát let, čím více po ní pátrá a vrací se ve vzpomínkách zpět, tím méně si je jistý, že ji ve skutečnosti zná. Kdo je vlastně Anna? A kdo Severino?

Annin útěk pro mě představoval jedno z největších překvapení tohoto roku. Jedním z hlavních témat je totiž svoboda. Každý z nás se narodí svobodný, ale během života se tato svoboda značně zmenšuje. Především lidmi, kteří nás obklopují.
Mattia Corrente vše vypráví velmi poetickým jazykem a rozhodně vás zaujme i du-forma, která se v průběhu vyprávění objevuje. Těšit se můžete i na popisy několika sicilských měst a myslím, že vás tato kniha může jen překvapit.

Určitě se budu těšit na autorovu další práci!

17.07.2023 5 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

Tři příběhy. Tři komiksová zpracování. Jedna publikace. To je Totální nasazení, které před několika lety vzniklo pro sbírku Paměť národa na základě vyprávění pamětníků.

V knize sledujeme skutečné osudy tří žen různých národností a věku. Stejné číslo figuruje v průběhu celé publikace, neboť se nám jejich života ovlivňující události snaží přiblížit tři autoři a ilustrátoři, kterým se velmi povedlo je přivést k životu. Nejlepší částí této publikace je právě osobitost a originalita, kterou dal každý z tvůrců a tvůrkyň do svého díla.

Naprosto mě zaujal způsob vyprávění a hlavně fotografie spolu s životopisem každé z figurovaných žen. Dozvíte se tak, jak jejich život probíhal dál.
Pokud máte v oblibě komiksy, pak bych si tento nenechala ujít. Je historický a dotýká se poměrně důležitých témat. Za mě plný počet hvězd.

10.07.2023 5 z 5

Do morku kostí Do morku kostí Camille DeAngelis

Do morku kostí na nic nečeká a šokuje vás rychlým startem, který naznačuje směr, kterým se zbytek knihy udává. Příběh rozhodně nebude pro každého, protože vypráví příběh Maren, jež je kanibalka. Jakmile se s někým sblíží, sní ho. Tuto její vlastnost nepřekonala ani její vlastní matka, která ji krátce po jejích šestnáctých narozeninách opouští. A právě kvůli tomu se Maren vydává na cestu s jediným cílem: nalezením svého otce. Cestou nicméně potká chlapce, který se zdá být jediným, kdo jí v její zvláštní zálibě rozumí.

Na knize se mi obzvlášť líbilo, že jste ponořeni do Marenina příběhu a hledání místa k žití pro někoho jako je ona. Je až pozoruhodné, jak snadno zvládnete sympatizovat s Maren. Ani jednou jsem během čtení nezauvažovala nad tím, že by ji měl někdo zastav (což je u příběhu jako je tento co říct). Styl vyprávění byl velmi sympatický a určitě oceníte, že si vše zvládnete hravě představit i bez barvitých popisů určitých událostí.

Konec mohl být trochu více dopracován, ale zároveň oceňuju fakt, že má představivost volnou ruku. Bylo to opravdu pozoruhodné čtení a už se těším, až zhlédnu hvězdně obsazený film od režiséra Call Me By Your Name.

08.07.2023 4 z 5

Můj odpočinkový rok Můj odpočinkový rok Ottessa Moshfegh

Můj odpočinkový rok vypráví příběh nejmenované šestadvacetileté ženy z Upper East Side, která se utápí v osamělosti, depresi a k obraně využívá silnou dávku cynismu. Cítí se ve svém životě uvízlá a aby tomuto pocitu unikla, rozhodne se prospat celý rok, aby byla před těmi nepříjemnými pocity a myšlenkami v bezpečí.

Čím dál se v knize nacházíme, tím více odhalujeme pravou tvář hlavní hrdinky a všechna její traumata. Zjišťujeme hlavní příčinu její deprese a dáváme si vše dohromady. Osobně mě velmi zaujala její obsese tím, že se po roku hybernace stane někým novým - lepším a spousta myšlenek s tímto spojeným.

Objevuje se repetitivní vzorec událostí, který vám možná zprvu bude připadat nezajímavý, ale osobně mi to přišlo jako odvážná volba. Autorka se tímto rozhodla napodobit způsob, jakým deprese funguje, což mi takto na papíře přišlo velmi dobře zpracované.

Musím se ale přiznat, že přestože mě kniha bavila, nebyla jsem z ní tak nadšená, jak jsem předpokládala. Doporučila bych ji tedy především těm, kterým je okolo dvaceti a cítí se ztraceni. Věřím, že autorčin styl vyprávění bude mít šanci vás zaujmou, když mu dáte šanci. Před čtením si ale raději zkontroluje trigger warnings, který je tu početně.

08.07.2023 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Abych byla upřímná, mé pocity z této knihy jsou dost smíšené. Je temná a přestože uznávám, že i poměrně originální, po většinu času jsem byla dost zmatená. Mým hlavním problémem bylo vyprávění, které skáče v čase a taky mezi jednotlivými vypravěči.

Velice mě však zaujala charakteristika Heathcliffa, který byl velmi komplexní postavou schopnou jak krutých věcí, tak i laskavých. Svět ho udělal takovým, jakým byl a pokud jsem si něco na této knize oblíbila (a že toho není moc), byla to právě jeho postava. Zajímavý antihrdina, se kterým dovedete sympatizovat i jej nesnášet.

Jsem ráda, že jsem se k titulu dostala, ale nejsem si jistá, zda se k němu někdy vrátím. Nebylo to lehké čtení a přestože jsem ráda, že si knihu můžu odškrtnout ze svého TBR seznamu, nezanechala ve mně nějaký hlubší dojem.

30.06.2023 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Srpny byly opravdu silným čtením. Až budu koncem roku vzpomínat na knihy, které se mě určitým způsobem dotkly, tato bude rozhodně patřit mezi ně.

Sledujeme příběh Daniely, která to nemá v životě jednoduché. S každým létem, zejména srpnem, v jejich domácnosti houstne atmosféra a ji přepadá úzkost. Když to začne vypadat, že by těmto stavům a nepříjemné rodinné minulosti unikla, seznámí se se Štěpánem. Ten má ovšem na její vzpomínky jiný pohled. Bylo to tehdy doopravdy tak, jak si Daniela celý život myslela, nebo si s ní hraje vlastní paměť a většinu toho, co se dělo v jejich domácnosti si pouze představovala?

Pokud mě něco překvapilo, bylo to rozhodně samotné zpracování. Stále nechápu, jak se do tak útlé knihy mohlo vlézt tolik tíživých a důležitých témat. Jakub Stanjura se zabývá gaslightingem, úzkostmi a komplikovanými rodinnými vztahy. Jeho jazyk vyprávění je velmi čtivý a poetický. Snadno se do něj dostanete a do pozice hlavní hrdinky se vžijete. Jsem strašně ráda, že právě se v našem českém rybníčku tohle téma objevilo a že se mu dostalo tak skvělého zpracování.

Knihu moc doporučuju a budu se moc těšit na to, s čím Jakub Stanjura přijde dál!

18.06.2023 5 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Pokud máte rádi knihy, u kterých budete vraha pouze hádat až do samotného konce, tak teď zpozorněte.

Příběh je vyprávěn ze tří pohledů JEHO, JEJÍHO a vraha. ON se jmenuje Jack Harper a je vyšetřovatel. Zrovna neprožívá to nejhezčí období. ONA je Anna Andrewsová. Nedávno přišla o místo hlasatelky hlavních zpráv a je odhodlaná své místo získat zpět - i kdyby měla jít přes mrtvoly. Když v jejím rodném městě dojde k vraždě, okamžitě ví, že právě ona musí být tou, jež o zločinu natočí reportáž. Jenže háčkem je, že vyšetřování vede právě on - její exmanžel. Čím dál se posouváme v ději, tím víc vám začne docházet, že Anna není jediná, kdo má tajemství. A kdo je tím záhadným vrahem, do jehož myšlení nahlížíme v průběhu knihy? Věřte mi, že tohle odhalení nebudete vůbec čekat!

Alice Feeney má na svém kontě už několik psychologických thrillerů. Nejvíce se mi líbily Kámen, nůžky, papír a nečekala jsem, že se jí povede vymyslet tak skvělou zápletku znovu, ale stalo se. Titul je napsán velmi čtivým stylem a je plný různých metafor vztahujících se k tomu, jaké to je být v JEHO a v JEJÍM těle. Pravou atmosféru dění dodává rozhodně místo, kde se vše odehrává. Malé městečko v Anglii se totiž pro sérii vražd skvěle hodí. Navíc jsou všichni vypravěči velmi nespolehliví a opravdu můžete jen hádat, kdo říká pravdu a kdo ne. Za mě velké doporučení.

11.06.2023 5 z 5