sowatson sowatson komentáře u knih

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

Od úvodní westernové pasáže až po přesun do Gemeru parádní, dobře odsýpající jízda, napěchovaná zajímavostmi a Červenákovým neuvěřitelným historickým backgroundem. Propojení westernu se slovenskými obrozenci je překvapivě funkční, stejně jako všechny postavy, které se skvěle doplňují a vytvoří zábavnou týmovku. Navrch dávka trochy nadpřirozena a hledání pokladu ve stylu Indiany Jonese. Já jsem si čtení užil. Červenák si úspěšně odstartoval další sérii, která má potenciál oslovit čtenáře Steina a Barbariče, stejně jako milovníky jeho fantasy. Šarkan je borec a Ďuro jakbysmet.
Více v článku a podcastu Obrozenecký western ze Slovenska - viz Recenze.

05.03.2024 4 z 5

Město v mlze Město v mlze Jaroslav Konáš

Doporučuje 7 z 10 lesních duchů.
Chápu obě strany, nadšené ohlasy i výhrady vůči hororovým klišé nebo málo propracovaným motivům. Beru to, jako že to tak Konáš napsal záměrně, jako poctu žánrovým vzorům i pokus vytvořit netradiční horor v českém prostředí. Za mě se to hlavně skvěle čte a ani chvilku nenudí, i když nad některými věcmi musíte kroutit hlavou. V závěrečné cca čtvrtině se fakt odkryjou karty a jde se tzv. do plnejch. Já to akceptuju. Přál bych si jen, aby byl Robin skutečnější, lidštější. Takhle je to takový věšák na děj, postava, která může být kdokoliv normální, kdo by chtěl Rozklavě přijít na kloub a dostat se pryč. Jeho pokusy o únik jsou mojí nejoblíbenější pasáží. A úplný závěr? No, řekněme, že si to Robin i Rozklava zasloužili. Za výsledek se autor rozhodně nemusí stydět. Víc to všechno rozebírám v recenzi - viz odkaz na článek "Jarda je lesa pán" ;)

15.02.2024 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

ZAJÍMAVÉ komentáře: iskovsky, grimik, Madelisi, cori, Veromika, zuzak07, Isew
První kniha Kyši/Kotlety po přechodu od Epochy k velkému nakladateli. Myslím, že si i u DOBROVSKÉHO dobře uvědomovali bestsellerový POTENCIÁL tématu a prostředí a věnovali tomu náležitou propagaci. V jednu chvíli byl Sudetenland všude - proto ty raketové prodeje.
Bojím se ale, jestli hodně čtenářů nezůstalo jako já zklamaných. Z nadbytečného množství postav, z nepřehledného děje, z rozuzlení detektivky, které nefunguje...
Líbí se mi, že i když jde o alternativní historii, vyjadřuje se k naší současnosti. Chápu ale, že kdekoho může podobné mudrování (nebo ty nesouvisející novinové články) štvát. Zejména pokud si přišel pro dobrý příběh, a toho se mu nedostává. Plus má Sudetenland za hlavní postavy - Lichkeho a Kláry.
PS: AUDIOVERZE s panem Brouskem to jednoznačně povyšuje o několik tříd!
Víc se o tom rozepisuju a rozpovídávám v podcastu Proč je to BESTSELLER - Kyša vs. Kotleta. Viz RECENZE :)

04.02.2024 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

PROBOHA, PROČ? To byla moje nejčastější poznámka k chování nebo uvažování postav, když jsem četl tuto knihu. Pak mě ještě napadalo, že tam vlastně všichni žijí opaky 3 ze Čtyř dohod: 1. VYTVÁŘEJÍ si domněnky. 2. BEROU si všechno osobně. 3. HŘEŠÍ slovem (ubližují slovy ostatním). Bylo smutné číst si o tom, jak si nerozumí ti, kteří by si měli být nejblíž. Jediný jakž takž příčetný je tam ten taťka, ale ten zas nedostane prostor se vyjádřit. Stylově je to klasická Soukupová, přesně jak inzeruje obálka - jako by autorka byla nějaká limonáda nebo máslo, které známe, máme rádi, používáme... Ale oproti jejímu předchozímu románu "Věci, na které nastal čas" je to za mě minimálně o 1 hvězdu sešup dolů. Ale líbil se mi nápad komunikace s mrtvou bábou a gradace až do totálního zhroucení hlavní postavy.
O tom, proč jsou knihy Petry Soukupové bestsellery, mluvím v nejnovější epizodě svého podcastu. Zvu vás k poslechu: YouTube.com/@PJTBpodcast

12.01.2024 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Zaryla se hluboko. Až si říkám: Má vůbec Petra Soukupová ráda lidi? Co svým postavám provádí, je skoro na hranici sadismu :D Krátké intenzivní kapitoly, povídky, z rodinného života. Rozpad atomové rodinky. Fascinovaně zírám na tu cestu do průseru, něco je mi nepříjemně povědomé. Vím, že takhle nechci skončit, přesto nevím, co bych udělal jinak. Skvěle odpozorované dialogy, motivace postav, život sám. Zasloužených 5 hvězd a trvalé místo v mojí knihovně.
Na rozdíl od novější knihy Nikdo není sám. Oba 2 romány rozebírám v podcastu Proč je to bestseller: YouTube.com/@PJTBpodcast
Zvu vás k poslechu! ;)

10.01.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Nemůžu se ubránit dojmu, že už to není, co to bejvalo. Anebo si s Hartlem přestáváme rozumět. Tím, že je tento román výrazněji "ženský", to podle mě není. Napsat - obecně - dobrou postavu, by měl spisovatel umět. Ale v Gazelách mi trojice protagonistek připadala odříznutá od normálního světa. Navíc se tu opakují Hartlovy nešvary jako rychlé přetáčení děje a bláznivé expresivní novotvary, pro mě tentokrát v míře větší než únosné. Co chválím, je omezení děje na 1 týden. S Gazelami víc než dost :) Čte to dobře a je příjemné se do gazelího světa vracet, ale na víc než 3 hvězdy to tentokrát bohužel není. Gazely mě nedokázaly strhnout ke svému stádu. Ani jsem se o ně nebál (nic zas tak hrozného se jim nedělo), ani jsem jim žádné výrazné zlepšení životů nepřál (nepřesvědčily mě proč). Škoda. Bylo mi sympatické, jak Hartl svou novinku a tvůrčí proces představoval v rozhovorech kolem vydání.

11.12.2023 3 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Kdo je královnou české detektivky? Přece Michaela Klevisová! :) Jako milovník krimi příběhů z našeho prostředí jsem si nemohl nechat Vraní oko ujít. Po 3leté pauze autorka posílá v již 8. dílu své detektivní série "klidnou sílu" Bergmana opět řešit zločin daleko od Prahy. Tentokrát na jižní Moravu, kde Bergman se Sylvií zažijí tak trochu "dovolenou s řešením záhady" v atraktivním prostředí ptačích mokřadů. Opakuje se, co máme na detektivkách od Klevisové rádi – úzký okruh podezřelých, prostory na samotě, s přírodou na dotek, propracované vztahy v rodině, silný vývoj postav, zde zejména u fotografky Evy. I když je mrtvých víc (to není spoiler, dozvíme se to hned na začátku), Klevisová dokáže zločin popsat bez krvavých detailů. Tím i nám nabízí sympatickou detektivní dovolenou, na kterou bych s Bergmanem sám rád vyrazil. Čas strávený pátráním po tajemství Vraního oka je příjemně strávený. Pokud máte rádi poklidné detektivky, jakkoli paradoxně to může znít, Vraní oko si určitě přečtete.
Chcete zjistit, čím se Klevisová dostala na špičku tuzemské detektivní scény? Zkusit si sami psát v jejím stylu? Poslechněte si epizodu mého podcastu Proč je to bestseller, kde Vraní oko rozebírám podrobněji a dávám tipy, jak psát jako Michaela Klevisová. Předem díky za poslech, nové díly podcastu najdete zde: YouTube.com/@PJTBpodcast

20.11.2023 4 z 5

Dvojka rozhodně lepší než jednička! Zvolnilo se tempo, postavy už nejsou tak černobílé. Je fajn, že se do popředí dostal jako hlavní postava František. Dokonce i pod jeho úhlavním nepřítelem Tomečkem se na moment zakymácela židle :)
Nové postavy jako Jarmila a její rodina jsou zajímavé. A ten vztah mezi Františkem a Jarmilou je konečně takový opravdovější, není to zkrátka snová Paula.
Líbí se mi, jak Javůrek vykresluje postupně ten úpadek v náladě a chování lidí. Tu dobu jsem naštěstí nezažil, ale určité tendence k snadnému zblbnutí davu jsou bohužel aktuální i dnes.
Je znát, že se ŠJ jako autor zlepšuje. Příběh už není tak přímočarý, dokáže nám-čtenářům přichystat překvapení anebo si nás "povodit" postupnými náznaky.
Autorovi fandím a přeju síly do další tvorby i všech ostatních aktivit, jimž se věnuje. Doporučuju sledovat ho na Facebooku!
Těším se na další díl. Ty zatím první dva rozebírám podrobněji ve svém podcastu Proč je to bestseller. Najdete ho na Spotify a YouTube.com/@PJTBpodcast, viz též Recenze ;) Díky za případný poslech!

31.10.2023 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Javůrek je sympaťák, takovej ideální starší brácha :) Je podle mě je pořád ještě na začátku své psací dráhy, ale jak už tu někdo psal, s každou další knížkou se zlepšuje. I mezi Sudetskými domy I a II je znát posun.
Jednička mi přišla ještě trošku uchvátaná. Moc děje na relativně malém prostoru. Což vedlo k drobným logickým lapsům (Paula chodí v květnu na horách na borůvky). Ano, někdy je to trochu černobílé a učebnicové. Asi byly na podobné téma napsány i lepší knihy (třeba mně to evokovalo chuť připomenout si znovu Zdivočelou zemi). Ale celkem jsem si čtení užil.
Měl jsem kombinaci e-knihy a audioknihy. Výjimečně mi tady audio podání moc nesedlo, Kamila Janovičová tomu ještě přidává takový nádech patosu. Když jsem si SD četl sám, bylo to mnohem civilnější, což tomuto příběhu, kdy se VELKÉ DĚJINY dotýkají i obyčejných lidí, sedí líp.
Oba dva díly rozebírám ve svém podcastu Proč je to bestseller. Je na YouTube a Spotify, odkaz v Recenzích ;)

31.10.2023 2 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

I přes KAUZU (květen 2023) a spoiler, který nutně přinesla, jsem si knihu "užil", tak jak se jen takové depresivní čtení užít dá. Postavy jsou do hloubky promyšlené a CÁCORA je zajímavá vypravěčka, která toho sice ve svém světě moc nezmůže, ale nás čtenáře dokáže za VODIT ZA NOS perfektně. Doteď musím přemýšlet o KONCI, jestli bylo zlo dostatečně potrestáno a jestli to vůbec byl autorčin záměr. Možná chtěla knihou spíš vytvořit realitu plnou ZMARU a deziluze...
Ať tak či tak, knížku do posledního šroubečku rozebírám ve 2. epizodě knižního PODCASTU Proč je to bestseller (viz Recenze). Budu moc rád za poslech a za váš názor: YouTube.com/@PJTBpodcast

10.10.2023 3 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Nejdřív jsem se v knihkupectví tvářil, že ji nekupuju pro sebe, ale nakonec jsem ji přečetl DVAKRÁT. Výborná hra se zpřeházenou kompozicí a očekáváním čtenářů. Postavy všechny na-přes-držku, a já přitom fascinovaně sleduju, jak moc si nerozumějí a baví mě to! Jako komedie i drama zároveň. Nakonec to čtení až BOLÍ, když se v určitých situacích začínám poznávat, a říkám si: Probůh, jenom ať neskončíme jako Marek a Dáša. Podle mě velká autorská odvaha JÍT DO SEBE a u mě naprosto zaslouženě splacená velkým čtenářským zájmem a zážitkem.

Dopodrobna to rozebírám v pilotní epizodě PODCASTU Proč je to bestseller (viz Recenze): youtube.com/@PJTBpodcast

17.09.2023 3 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

V pohybování se v historických reáliích dosáhl Červenák mistrovství. Právě v prostředí a době, kdy se příběh odehrává, je jeho největší síla. Ze začátku to připomínalo starou dobrou Agathu - odlehlé šlechtické sídlo, omezený okruh podezřelých (včetně umělců a cizinců-vojáků...) - ale po vyřešení záhady nastalo další, zcela jiné napětí. Napadení hradu Turky a útěk legendami opředeným podzemím.
Četl jsem už podruhé, a i když jsem řešení této "KdoToUdělalky" znal, neztratila nic ze své naléhavosti. Možná je to touhle dobou, ale přišla mi nejsilnější právě ta existenciální tíseň, kterou postavy na Sitně prožívaly. Nevěděly, které město v okolí padlo, která pevnost je v plamenech, zda se dožijí rána...
Jestli se nepletu, je to jediná knížka z cyklu S&B(&J) psaná ichformou. Nevadí to, naopak. Barbarič, ač o sobě prohlašuje, že není žádný hrdina, je přesně ten typ člověka, kterého chceš mít v takových chvílích po boku. S důvtipem řeší akutní problémy, odlehčuje situace humorem (klidně na svůj účet).
Při řešení detektivní záhady (nakonec poměrně přímočarém) mohl notář víc ukázat svůj fištrón, proto to není na plný počet, ale rozhodně to navnadí na další díly. Ať už případy celé party, nebo další sólovku.

27.10.2020 4 z 5

Knížka dává přesně to, co slibuje. Vtipné vzpomínky a něco málo ze zákulisí Gilmorek. Lorelai byla pro Lauren zřejmě skutečně role na tělo, protože smysl pro humor v knize je podobný tomu v seriálu. Příjemný návrat nejen do Stars Hollow. "Where you lead..."

21.10.2020 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Souhlas s Lukeronkou, brzo to ztratilo potenciál strašidelnosti a hrdina byl takový plochý. Kupodivu mě to taky nedoradilo od další četby D. C. Mělo to svou atmosféru a ze začátku i slušný drajv.

21.10.2020 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Panejo! Za mě jasná pětihvězdičková jízda, od začátku do konce. Předchozí autorčiny knihy jsem nečetl, protože to není můj žánr, ale tady mě nalákala anotace a ohlasy čtenářů. A nebyl jsem zklamaný, kniha si mě získala doslova od první věty. Čím víc jsem poznával Lowen, psychicky poněkud nevyrovnanou vypravěčku, tím hůř jsem se od stránek dokázal odtrhnout. Její minulost je plná otázek a její budoucnost - spojená s neobvyklou spisovatelskou zakázkou - jakbysmet. Přitom taková blbost, chtělo by se napsat :) Je to postavené na jednoduchém nápadu, geniální, děsivě napínavé, vzrušující a v závěru totálně nečekané. Bylo mi líto, že je konec. Díky, C. H.!

09.10.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Může to být i vaše ulice :)
Shari přichází počtvrté s thrillerem, který by se mohl stát komukoliv z nás. V tom je jeho největší síla, však se také podle toho tak jmenuje…
Hlavní protagonistka Olivia je obyčejná máma puberťáka, které jde hlavně o to ochránit svou rodinu a domov. Pohodu bezproblémového sousedství ale naruší vražda. A okruh podezřelých se začne nepříjemně svírat kolem Oliviiných blízkých.
Shari se v rámci svého stylu nebojí zkoušet nové věci, například vrahův prolog v ich-formě. Jeden z nás nedosahuje drajvu Manželů odvedle ani atmosféričnosti Nevítaného hosta, ale stále je to poctivý napínák s překvapivými zvraty. Změna vyšetřovatele mi přišla zbytečná a radši bych se zas shledal s elegánem Rasbachem z prvních románů. Myslím, že pro čtenáře, kteří se do Olivie dokážou vcítit lépe než já, to může být klidně Sharina nejlepší kniha.
Více v recenzi „SHARI máry fuk…“

22.09.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poctivá kniha - když ji po dočtení držím v rukou, cítím, že v ní autorka nechala spoustu dřiny. Z hlediska řemesla není co vytknout. Díky bezchybnému stylu se můžu plně ponořit do příběhu. V ŠK jsou v centru ženské postavy a jejich touhy, s chlapy jsou spíš jen problémy. Víc než příběh ve mně rezonují lidské pravdy jakoby vykutané na světlo. Pravdy o životě, o člověku a přírodě, o vztazích, historii, o Bohu... Spousta silných momentů. Úplnou recenzi mám na blogu "Proč je to bestseller?" (viz záložka Recenze).

21.07.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina mě dostala. Pár dnů po dočtení jsem zhlédl i její poměrně věrnou filmovou adaptaci, a ta celý zážitek ještě prohloubila. Takže když budu hodnotit dílo celkově, je podle mě úplně zbytečné řešit, jestli je to „pravda, nebo fikce“. Podstatný je ten prožitek, ta úzkost, ten strach. V dobrém hororu nemusí téct potoky krve. Karika v Trhlině perfektně ovládá ono postupné „utahování šroubu“ a mě osobně snad nejvíc vyděsil jeden nenápadný internetový příspěvek s domečkem v poslední třetině. Kdo četl, ví :) Jozefu Karikovi patří můj velký obdiv, protože když dokáže takhle děsit čtenáře, musí stejné strachy v sobě nejprve zpracovat, než je hodí na papír. To chce kýbl odvahy. Trhlina je pro mě pravdivější v mnohem hlubším smyslu, než jestli se to stalo, nebo ne. Procházka po lese už nikdy nebude jako dřív. Díky za ten nezapomenutelný čtenářský zážitek. Podrobněji své dojmy z knihy rozebírám na blogu „Proč je to bestseller?“ - viz Recenze.

22.09.2019 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Pětihvězdičkovým hodnocením tady na DK dost šetřím, ale dlouho jsem nečetl knihu, která by si ho zasloužila víc. Zamávala na mě z poličky zřejmě v ten pravý čas :) Crouch Temnou hmotu utáhl do posledního šroubku, žádná věta není zbytečná. Zpracování cestování mnohovesmírem je uvěřitelné, byť za současného stavu poznání nereálné. Zatím :) Je to v podstatě chladný, mužský a vědecký román, má však momenty, které trhají srdce na kusy. Líbila se mi literární technika střídání toho, co si Jason myslí, a naprostého opaku, který nakonec řekne nahlas. Během čtení mi připadalo, že za bezesných nocí přemýšlíme s autorem o tomtéž: Co by mě potkalo na cestách, kterými jsem nešel? Co jsem pod tou nahodilou slupkou událostí, které říkáme život, SKUTEČNĚ já? Ještě jednou – tleskám (vestoje!) za skvělý román a mám nového oblíbeného autora.

22.08.2019 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Kdo si oblíbil Stančíkův styl v Pérákovi, Mlýnu na mumie či Andělím vejci, nebude zklamán. Prvočtenáře způsob vyprávění možná trochu zarazí, ale je třeba přistoupit na autorova pravidla hry a užít si tu jízdu imaginace, vycházející ze znalostí všech možných i nemožných věd i pavěd. Výjimečné na tomto románu v rámci Stančíkova díla je, že se odehrává v čiré současnosti, byť s odbočkami do časů Goetha, takže obsahuje pro mě cenné komentáře k hledání smyslu v této nepřehledné době. Ve zkratce: skvělé, nadsazené až absurdní nápady; občasná samoúčelná zabřednutí do přílišných podrobností; lidské závěrečné poselství, s nímž souzním a splývám jak Lavabo na hladině černého jezera, hledaje zlatou tečku :)

31.07.2019 3 z 5