Sohei Sohei komentáře u knih

Morový rok 1938 - 2.díl - Karlovarsko Morový rok 1938 - 2.díl - Karlovarsko Vladimír Bružeňák

Publikace z pera pana Bzureňáka si našla cestu do mého srdce. Kniha popisuje povstání sudetských němců v oblasti Sokolovska (I. díl) a Karlovarska (II. díl). Povstání probíhalo všude sice skoro stejně, ale jednotlivé epizody rozhodně stojí za zmíňku. Pevně doufám, že pan Bzureňák sepíše pokračování například z oblasti Liberce a jiných míst, kde henleinovci řádili podobně. Kniha rozhodně stojí za přečtení a už se moc těším na komparaci s publikacemi jako například Zdivočelé Sudety či Sudety 1938

06.12.2018 5 z 5

Vražedná hra: Jak Islámský stát láká nové bojovníky Vražedná hra: Jak Islámský stát láká nové bojovníky Mark Bourrie

Kniha popisující aktivity IS (primárně) na sociálních sítích. Knihu jsem si koupil, abych měl kompletní kolekci knih o IS od různých autorů. Tato kniha vydává ucelený obraz pronikání radikálů do myslí potencionálních džihádistů. Místy je však toto dílo psáno moc odborně, což laik nemá šanci pochopit a dost často se ztrácí v labyrintu odboček a různých psychologických pastí. Trochu zklamání bylo, že v knize se prakticky neobjevovali rozhovory s bojovníky IS. Tak jako tak se Vražedná hra řadí mezi solidní knihy, které by si měl přečíst kdokoliv, kdo se zajímá o IS či globální terorismus.

12.11.2018 3 z 5

Ženy na popravišti: Tresty smrti vykonané v Československu na ženách v rámci retribučního soudnictví v letech 1945-1948 Ženy na popravišti: Tresty smrti vykonané v Československu na ženách v rámci retribučního soudnictví v letech 1945-1948 Ivo Pejčoch

Kniha z produkce pana Pejčocha nabízí pohled na odlišnou kapitolu kolaborace, než na kterou jsem byl zvyklí. O Čurdovi, Moravcovi a jiných kolaborantech bylo napsáno mnoho. Tato kniha se však věnuje ženám, které z nějakého (velmi často naprosto banálního) důvodu kolaborovali s německými okupanty. Je často až s podivem, z jakých důvodů byli dané ženy ochotné podat udání. Rozum mi zůstával stát nad neracionalitou žen, které ať již kvůli majetku či manželovi či z jiných důvodů doslova neváhali jít přes mrtvoly. Jakožto student jsem mohl provést nezaujatou komparaci s dnešní dobou, kdy sice nekolaborujeme s nepřítelem, nicméně stále a stále dokola udáváme lidi kolem sebe a často z malicherných důvodů. Zcela rozhodně danou knihu doporučuji zájemcům o danou tématiku, studentům či jen jako literaturu na zabití volného času.

14.10.2018 4 z 5

Šedivky - Trochu jiné MiGy-21MF v našem letectvu Šedivky - Trochu jiné MiGy-21MF v našem letectvu Stanislav Rogl

Kniha, na kterou jsem dlouho čekal. Ne, že by snad bylo o českých / československých Migách 21 napsáno málo, ale přímo o šedivkách jsem toho zatím v ruce moc neměl. Kniha je zajímavou směsicí technických parametrů, osobních příběhů a fotografií. Velmi na knize oceňuji i to, že mapuje další osudy některých letounů po vyřazení ze služby v ČR. Mám pocit, že každý, kdo se byť jen trochu zajímá o letectvo, ať již pamětník, co chce zavzpomínat na staré časy, či modelář hledající fotky či dokumentaci daného letounu si přijdou na své.

06.10.2018 5 z 5

Nejlepší odstřelovač wehrmachtu Matthäus Hetzenauer Nejlepší odstřelovač wehrmachtu Matthäus Hetzenauer Roland Kaltenegger

Nemohu než dát za pravdu většině hodnotících přede mnou. Knihu jsem si koupil po předchozích zkušenostech s knihami o odstřelovačích od Mladé fronty. Moc jsem se na ní těšil, ale kniha byla jedno velké zklamání. Oproti předchozím knihám je nudná, postrádá "šťávu", chybí mi v ní i klasický vojenský humor, zkrátka celá koncepce knihy je diametrálně odlišná např. od knihy Na mušce lovce, kterou jsem měl možnost s touto knihou porovnat. Jediné pozitivum na knize vidím v tom, že touto knihou jsem zkompletoval celou sérii odstřelovačských knih od Mladé fronty

06.10.2018 2 z 5

Stíhač nad Finskem Stíhač nad Finskem Eino Antero Luukkanen

Po dlouhých obstrukcích se mi podařilo sehnat tuto knihu. Moc jsem se na ní těšil, neboť o dané problematice nebylo v Česku vydáno mnoho. Knihu jsem přečetl 3x za půl roku a nečekám, že by to bylo naposledy, co jsem tuto knihu četl. Fantastická kniha vypovídající o boji finského Davida s ruským Goliášem a skvělá sonda do životů několika finských pilotů, kteří stojí proti mnohonásobné přesile. Poněkud postrádám klasický "pilotní" smysl pro humor, nicméně kniha je psána v typické finské mentalitě. Současně velice oceňuji, že kniha je psána z pohledu člověka, co v Zimní válce opravdu bojoval a nikoliv od historika, který danou dobu zkoumá zpětně. Tato kniha je nezbytností pro každého člověka, který se o finskou válku zajímá.

21.09.2018 5 z 5

Lovec Lovec Sergej Makarovič Kramarenko

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl!
Zpočátku jsem si myslel, že jsem knihu koupil jen kvůli kapitole Válka v Koreji. Velice rychle jsem však zjistil, že daná kniha je velmi čtivá a že i kapitoly popisující Kramarenkovu činnost v dobách 2. světové války budou velmi zajímavé. Kapitola Korejská válka mě naprosto fascinovala, neboť se diametrálně odlišuje od mainstreamu, který čtenářům a entuziastům o danou dobu servírují ostatní zdroje a nabízí pohled z druhé strany barikády. Poválečné zážitky, létání na Su-9, vnímání Karibské krize i války ve Vietnamu dotváří obraz této knihy a dělají z ní celkově jednu z nejlepších knih, které o dané tematice byli napsány.

17.09.2018 5 z 5