snupko snupko komentáře u knih

Dobré znamenia Dobré znamenia Terry Pratchett

Už dávno som sa naučil, že sólo knihy od jedného, či druhého pána sú funkčné a svet v nich klape a šlape. Tie časti, kde máte chuť pochybovať a zdajú sa vám už príliš, príliš zapadajú nakoniec bezchybne a pochybnosti sa rozplývajú ako para nad kotlíkom Báby Zlopočasnej. Veď práve absurdita dotvára tú vierohodnosť. A ak by to už zaváňalo prílišnou iracionalitou, to už zaváňa Gaimanom, hoci dejovo to drží asi pri zemi práve on. Celkovo si však myslím, že táto dvojka, rovnako ako aj literárna sa dopĺňajú ozaj skvele, to dokazuje aj ich mnohonásobná spolupráca. Odporúčam taktiež seriálovú verziu, chvala veľké Á-tuin britská.

28.07.2021 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Po miestnych rozporuplných komentoch tu na dbk som Měsíční zahrady nejako odkladal a odkladal, až už nebolo ju kam odložiť. A neľutujem. Kniha na mňa fungovala tak, že som bol nútený ju čítať každú voľnú chvíľu a tu kritizovaný vnútorný chaos knihy mi nedával pokoj. Chcel som prísť veciam na koreň, chcel som pochopiť. A bol som odmenený. Skvelý svet, zaujímavé postavy, stále všetko zahalené tajomstvom, čo môže čitateľ viac chcieť?
No objektívne vzato knihu hodnotím alebo skôr jej autora ako pokus vymaniť sa zo zaužívaného spôsobu písania a pre čitateľa odporúčam obrniť sa určitou dávkou intuície, trpezlivosti, vnímavosti a chuti po poznaní. A malý povzbudivý postreh na záver. To, že séria MKP si našla množstvo fanúšikov, svedčí jej nedostupnosť na trhu.

16.05.2020 4 z 5

Ozvěny velké písně Ozvěny velké písně David Gemmell

V hodnotení som váhal medzi 3-4 a priznávam kvôli nostalgii som sa priklonil k 4 hviezdam. A neľutujem a to z dôvodu vypočítavosti. Ak sa náhodilý čitateľ dostane ku Gemmellovi cez túto knihu, nech mu je jasné, že ide o top autora na scéne heroic fantasy a všetko čo napísal stojí za to prečítať, Ozvěny veľké písňe nevynímajúc. Ďakujem pán Gemmell, stretneme sa pri Prameni.

09.08.2018 4 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Skvelá kniha, mnohými svetovými kritikmi dokonca považovaná za Kingovu top tvorbu. Tunajších miestnych kritikov :) odradila rozvláčnosť. Tým je však vo svojom najlepšom písaní Pišta King známy, to je drvivá väčšina jeho kníh, že vo svojich opisoch zoznamuje čitateľa do podrobna s postavami a okolím, množstvom informácií, aby nikto netušil odkiaľ začne vietor fúkať, aby ho dokonale zmiatol a často učičíkal, ako je to presne v Duma Key... Jasné, nie je to novinka, pre tých, čo pár kníh od tohoto neúnavného spisovateľa už majú za sebou a pre ostatných radím trpezlivosť. Výsledok stojí za to. V tomto prípade si to Freemantl, Wireman a spol. zaslúžia dvojnásobne.

27.06.2018 5 z 5

Vždycky budeme mít Paříž Vždycky budeme mít Paříž Ray Bradbury (p)

Priemerná a skôr romantická,či úsmevná zbierka poviedok, no neoznačil by som ju ako úplne k zabudnutiu vhodnú. Skôr ako milú. Napríklad Mama Perkinsová... ruksak.

13.06.2018 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Ja by som to zhodnotil tak, ze po Piesočnom mužovi sa séria vracia k priemeru, hoci spústa nelogickosti zostáva, ale zatiaľ to s Linnou ťahám ďalej.

28.04.2018 3 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Skvelé napísaná kniha zo života o smrti, pardón Smrťovi. Naozaj dobre som sa nasmial, humor správne strelený a čierny ako noc a to ja rád..Výborné postavy, hlášky a nápady vás sprevádzajú celým dejom a stojí to za to. Odporúčam.

14.04.2018 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

S Keplerovkami to ide z kopca, ale určite tým paradoxne podchytávajú širšie masy čitateľov a o to predsa pri bestsellerov ide, pravda? Oceňujem šikovnú náväznosť na predchádzajúce časti. Takisto cit pre napätie a akciu sa knihe nedá uprieť, ale tam to končí. Švédska polícia sa správa ako v škôlke, keď sa deti hrajú na policajtov a Joona im je bohom, ktorý však takisto tápe ako slepý v kine. A pritom veľa situácii bolo tak jasných, že aj ja laik krimi čitateľ, som vedel odkiaľ fúka vietor, teda piesok..Takže čítanie hodnotím ako pričasto úsmevné, nereálne, naivné, priehľadné a nelogické ako keď sa v horroroch uteká hore po schodoch. Nechcem nikoho odrádzať, asi teda zväčša fanúšičky Keplera, ale na Nesba Kepler proste nemá a pocit, že predchádzajúce diely boli viac záhadné a prepracovanejšie ostáva.

14.04.2018 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Myslím, že každý vo svojom živote má alebo aspoň poznal "Oveho". Už len kvôli tomu sa to oplatí prečítať. Že je kniha skvele napísaná? Áno, je a tá ľahkosť a jednoduchosť vám nedovolia pustiť knihu z ruky. Že v nej hrajú dôležitý part emócie? Áno hrajú, a je ich knihe mnoho a sú silné, či už tie veselé, trpké, či smutné. Hm, lebo si myslím, že každý vo svojom živote má alebo aspoň poznal "Oveho".

12.03.2018

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Určite nie zle mienený a napísaný román aj odhliadnúc od doby, v ktorom bol napísaný. Určite mnohí ocenia a oprášia svoje znalosti s fyziológie človeka a biológie ako takej. Určite by som hodnotil vyššie, ak by som to čítal skôr. No v dobe môjho záujmu o Crichtona a častých návštev miestnej knižnice, toto mi akosi uniklo a tak považujem iné jeho diela za omnoho vzrušujúcejšie. Dôkazom nech je môj pes t-rex ☺

11.03.2018 2 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Nepoznám knihy od Lebbona, ale ako tu vidím a čítam, našiel si záľubu v rozširovaní už poznaného. A naozaj niekedy sa lepšie srká nápoj cez flexibilnú slamku namiesto rovnej. Probuzení pokladám za fajn spestrenie vyše 50 rokov trvajúceho spánku a do budúcna prajem snáď aj viac takýchto výpadkov, či vygumovaní pamäte. :) Jaj, a ešte dúfam, že v pokračovaniach zachránili Halla, jedna fľaša bourbonu mu bude málo.

20.02.2018 3 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Rozprávka po kingovsky má určite svoje klady, tak aj zápory, nebudem sa rozpisovať. Určite však hodná prečítanie, no na konci som predsa len čakal trochu viac umu od hlavného záporaka a pýtam sa kvôli čomu to Jack potreboval Richarda, len mu zavaril, chudákovi.Čo už, je to predsa len rozprávka :) Odporúčam milovníkom série Temná veža a púšťam sa do voľného pokračovania Černý dům.

20.02.2018 3 z 5

Grunge Grunge John Ringo

Súhlasím a pripájam sa k názorom KAREL6728 a ďalšími.. Kto má rád svet Lovcov monstier, tak si kniha zaslúži prečítanie, ale žiadny mimoriadny boom sa nedeje. Correiov humor proste chýba, nech sa Ringo snaží kopírovať ako chce.

16.02.2018 3 z 5

Sackettova zem Sackettova zem Louis L'Amour

Príbeh plný dobrodružstva vhodný pre milovníkov Karla Maya a paperbackových románov a odpočinokového čítania. Postavy jednoducho vykreslené a charakterom dané od prvého momentu, buď je ten ktorý dobrý alebo zlý. Samozrejme hlavnému hrdinovi sa všetko darí a je úžasný po každej stránke až je to úsmevné a nakoniec únavné. Mám k dispozícii celú ságu, ale budem sa k nej pravdepodobne vraciať po prestávkach, predsa som už z tipovo takýchto kníh vyrástol.

16.02.2018 2 z 5

Putování Měsíčního stínu Putování Měsíčního stínu Sean McMullen

Priznávam, že nenápadný fantasy pokus od protinožcov na mňa zapôsobil, no nie až tak ako som dúfal. Plusy ako neočitané prostredie a mágia, zaujímavé postavy a jedna veľmi nebezpečná zbraň. Veľkým mínusom je akási obsahová nevyrovnanosť a takisto humor pokrivkáva, akoby si autor nebol istý, ktorou cestou sa pobrať, či vážnou alebo sebaparodujúcou. Škoda. kniha ma proste nedokázala prišpendliť, aj keď potenciál je nezmazatelný. Ešte skúsim pokračovanie, aj keď po ňom vidím stopku, keďže ďalšie časti v češtine nevyšli.

13.01.2018 3 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Odporúčam, naozaj zábavné a zároveň poučné čítanie. Miestne vysoké ohodnotenie je adekvátne.

10.11.2017 5 z 5

Popel a prach Popel a prach Jarosław Grzędowicz

Drsný a hrôzostrašný to svet Pomezí veru je pre astrálnych cestovateľov a je len na škodu, že z neho autor nevytrieskal omnoho, omnoho viac. Možností trochu to roztiahnúť, hoci prípadne rozpoviedkovať sa, ponúkal celú dobu. Nakoniec som došiel k akémusi chabému, no úprimnému presvedčeniu, že tie možnosti tohoto obrovského sveta príležitostí a nápadov milý Jaroslaw jednoducho nezvládol. Poviete si, že v úžasnej tetralógii Pána ledovej zahrady tento problém nemal. Ale ono spätne vzato, niekde tam vzadu, aj v nej je veru cítiť určitá komornosť a jednosmernosť. Tým samozrejme sa ani v najmenšom neopovažujem dehonestovať jeho diela. Popri Sapkowskom a Sedwickovi a ďalším patrí Grzędowicz k tomu najlepšiemu, čo dnešná poľská fantasy produkuje.

26.09.2017 4 z 5

Zdroj Zdroj Brian Lumley

Trojku po dlhšej dobe dotlačili až na pulty kníhkupectiev a stačilo už len zaplatil a nechať sa opäť zatiahnúť do alternátivneho a celkom slušne fungujúcehoLumleyho sveta, kde všetky upírske legendy sa stávajú skutočnosťou. O čo väčšie bolo moje prekvapenie, keď som sa v tejto časti dozvedel o pôvode týchto stvorení, ktoré dodnes sužújú spánok mladých panien. Harry Keogh je celú dobu melancholicky naladený, možno viac ako sa na nekroskopa patrí a tentokrát nedostáva toľko priestoru, čo našťastie príbehu vôbec neškodí, skôr naopak. Celkovo hodnotím knihu, ako peknú zmenu oproti prvým dvom častiam a odporúčam.

13.08.2017 4 z 5

Dobrodružství Dobrodružství Mike Resnick

Vtipné patálie reverenda doktora Jonesa naozaj pobavia. A to aj napriek tomu, že sú všetky postavené na podvodoch tipu mydlový Jack, "rýchlo nabyl, rychleji pozbyl." Príbehy sa odohrávajú v neprebádanej afrike v začiatkoch devätnásteho storočia, takže priestoru a možností si autor doprial habadej. Paroduje v nich kadečo, ako prezrádza výcuc hore, najčastejšie a najlepšie sa to darí z ľudskou racionalitou. :)

04.07.2017 3 z 5

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Pozor spoiler a rozčarovanie: Začiatok fajn, nájomní vrahovia, jízlivci, zombie. Povedal som si, nooo konečne dospievame. No, ale vysvetlite mi, prosím niekto toto. Ak sa v Midkemii chystáte hľadať magickú vec, protijed alebo neviem čo. V poriadku je to konkrétne Stříbrný trn(rastlina) liek pre vašu milú(milého) a predtým sa vás snažia zabiť nemrtvé potvory, ktoré sú evidentne spojené s magiou, koho si vezmete na pomoc? Správna odpoveď znie, mága Puga, ktorý je momentálne široko-ďaleko najsilneší v kraji, ako to v knihe každý omieľa. Tak prečo ho, idiot Arutha, nechá zahrabaného hľadať v spisoch a berie si babrákov a "super fintou" uniká na výpravu. Jon bon Jesus. Prenasledovateľov puštíkov spolu s copikatým temným bratrom by Pug nechal odfúknuť na druhú stranu Midkemie. Pug by tlieskol a chiméra je fuč a mnich by mohol ešte s väčším kľudom vysvetľovať počas neľútostného boja v kláštore tú obludu. To ako fakt? Hrozné, ďalej som sa ešte nedostal, ale bojujem pri Titovi.

21.05.2017 2 z 5