Snoopi Snoopi komentáře u knih

Základy malování akvarelem Základy malování akvarelem Jana Petrásková

Velmi inspirující a podnětná kniha, vhodná jak pro začátečníky, tak pro lehce pokročilé - a pro zájemce o malování akvarelem vůbec. Volně navazuje na publikaci "Základy realistické kresby - kreslení pravou mozkovou hemisférou". Kresba je základní nástroj výtvarníka - vyjadřuje se pomocí linie: právě díky ní vymezujeme plochy, šrafováním jim dodáváme světlo a stín, čímž formujeme objem zobrazovaných předmětů. Technika akvarelu přináší do tvorby další rozměr - barvu. Díky této publikaci se naučíme, jak vnímat jednotlivé barvy, dozvíme se něco o jejich vzájemných vztazích a působení - a všechno si hned můžeme vyzkoušet v praxi. Provede nás světem akvarelu od těch nejjednodušších začátků, kdy se teprve učíme se štětcem a barvami zacházet, až po složitější kompozice. Objevíme postupy, které nám pomohou překonat ostych z tvorby a získat větší sebedůvěru ve své schopnosti.
Dozvíme se to nejpodstatnější a v závěrečných kapitolách se nám dostanu poučení o tom, jak vytvořit kompozici obrazu a jak si vytvářet vlastní styl.
Kniha je pojatá jako jakýsi "návod na vývojový román v obrazech" - ponouká nás k tomu, abychom se nebáli malovat, abychom svá dílka přechovávali spolu s datem vytvoření, a mohli tak zachycovat i svůj tvůrčí proces. Líbí se mi, že už od první lekce ji doprovázejí jakési "domácí úkoly", při jejichž plnění uvádíme získané znalosti v praxi - neboť "jenom koukáním se nikdy nic nenaučíme" a pouhá teorie nestačí :-)
A abychom si to uvědomili, doprovázejí ji nádherné ilustrace studentů a účastníků kurzu, které mohou být v lecčems motivující. Pomůcky na akvarel již mám - teď už zbývá jen začít :-)

Toulky po horách Toulky po horách Vladimír Bejček

Krásně ilustrovaná příručka, určená převážně dětem, ale věřím, že si v ní rádi zalistují i dospělí. V úvodu se zhruba v rozsahu jednoho odstavce dozvíme základní informace o horách, jejich podmínkách a prostředí. Zároveň získáme i informace, které se týkají ikon a symbolů, užitých v knize např. pro prostředí, výškové stupně, tvary listů, obydlí zvířat atd.
Stránky jsou pak již i barevně rozlišeny, a to podle jednotlivých tříd - u živočichů na: Savci, Ptáci, Plazi, Obojživelníci a Bezobratlí /na rozdíl od publikace "Toulky lesem" jsou zde navíc i ryby/, u rostlin na: Dřeviny, Byliny, Kapradiny, Mechy a Houby. V závěru nechybí rejstřík, všechny uváděné údaje jsou platné pro střední a západní Evropu.
Kniha jako taková není příliš obsáhlá, pohodlně se vejde do kapsy či batohu, ale její přinos spočívá v něčem jiném - hodí se do rukou dětí, které se zajímají o přírodu, a díky ní se snadno naučí s podobnými příručkami pracovat a lehce se v nich orientovat. Bonusem jsou pak samozřejmě velmi vydařené ilustrace. Mohu jedině doporučit, i já do ní ráda nahlížím.

Toulky lesem Toulky lesem Karel Šťastný

Krásně ilustrovaná příručka, určená převážně dětem, ale věřím, že si v ní rádi zalistují i dospělí. V úvodu se zhruba v rozsahu jednoho odstavce dozvíme, co je to vlastně les a co za něj lze všechno považovat, a získáme též informace, které se týkají ikon a symbolů, užitých v knize. Stránky jsou pak již i barevně rozlišeny, a to podle jednotlivých tříd - u živočichů na: Savci, Ptáci, Plazi, Obojživelníci a Bezobratlí, u rostlin na: Dřeviny, Byliny, Kapraďorosty, Mechy a Houby. V závěru nechybí rejstřík, všechny uváděné údaje jsou platné pro střední a západní Evropu.
Kniha jako taková není příliš obsáhlá, pohodlně se vejde do kapsy či do batohu, ale její přinos spočívá v něčem jiném - hodí se do rukou dětí, které se zajímají o přírodu, a díky ní se snadno naučí s podobnými příručkami pracovat a lehce se v nich orientovat. Bonusem jsou pak samozřejmě velmi vydařené ilustrace. Mohu jedině doporučit, i já do ní ráda nahlížím.

Povídky pro chlapce Povídky pro chlapce Luděk Vejsada

Tato kniha na mě koukala v jedné knihobudce. Vypadala jako nová, doslova svítila novotou, a zaujala mě i svým obalem - proto jsem po ní hrábla a řekla si, že jí dám šanci. Zjistila jsem, že autor pochází z našeho kraje, což mě nalákalo ještě víc.
Asi nejvíc jsem ovšem byla zvědavá na to, v čem jsou povídky určené chlapcům jiné než povídky určené dívkám. A tak jsem se zkusila začíst. Asi jsem čekala dobrodružné příběhy ve stylu Otakara Batličky, Karla Maye, Jacka Londona či E. T. Setona, jaké jsem louskala v dětství... Kniha mne ovšem zklamala na celé čáře. Už od prvních vět mě totiž doslova praštilo do očí, jak se autor snaží vyrovnat jinému známému tvůrci příběhů pro chlapce - Jaroslavu Foglarovi. Je to snaha až příliš křečovitá a urputná, plná pro mne těžko stravitelného patosu a klišé. Věty psané zvláštním květnatým stylem v kompozici, kterou zvládne každý gymnazista, hrdinové příliš čistí a naivní - nikoliv snad hloupí, ale nevyzrálí...a poněkud ploší, takoví dokonalí "Mirkové Dušínové" dnešních dnů.
Možná si autor jen spletl čas pobytu a ocitl se ve špatné době na špatném místě - předkládá nám tolik ohraný skautský ideál dobrodruhů, jako vystřižených z časopisů Rodokaps prvorepublikové éry, na něhož "naverboval" typ "feel good" příběhů, v nichž se všechny konflikty vyřeší samy od sebe a sny dojdou naplnění.
Asi nejvíc mě zaujala poslední povídka "Píseň srdce" - nejen díky tomu, že se v ní "konečně něco dělo". Čím víc jsem četla, tím víc mi však v hlavě rezonovalo: na všech těch chlapcích je NĚCO vážně divného. To přece není líčení běžného vztahu /a není to jen kvůli tomu, že jsem holka a možná vidím věci trochu jinak/. Můj dojem s každou další stránkou sílil - myslím, že se oprávněně mohu domnívat, že autor zde líčí počátky své tajné a nepřiznané homosexuality. Nechci mu nijak křivdit, ale ta silná naivní "náklonnost", s níž mladší z nich vzhlíží ke staršímu chlapci, je tak neuvěřitelně přeslazená, až si říkám: copak mu to v dnešní době, kdy jsme zahlceni spoustou informací, dávno nedošlo? Neboť jde zajisté o příběhy ze současnosti, byť její připomínkou je pouze nepatrná zmínka o mobilu.
Nechci být nijak zaujatá, ale už vůbec se mi nelíbilo, jak hovoří o přátelství dívčím, což jenom potvrzuje můj dojem o tom, že ideál "pravého chlapeckého přátelství" si postavil na jakýsi pomyslný piedestal nedotknutelnosti:
"Brzy zjistil, že Evě nejde jen o to povídání, ale že by s ním ráda navázala důvěrnější kontakt. O ten však Tom neměl zájem, neboť poznal, že Eviny názory jsou v mnoha ohledech zcela odlišné od těch jeho. Usoudil, že by nemělo smysl se na Evu důvěrněji vázat. Navíc tu byl Jakub. Jeho přítel a přátelství s ním bylo v současné době nadřazeno všemu ostatnímu. Zejména během posledních dvou let se přesvědčil, že Jakub je zcela mimořádný chlapec. Velice bystrý a přirozeně inteligentní, se zájmy o vše možné. Hlavně má ale Jakub ryzí a dobré srdce, jaké ve svém dosavadním životě Tom ještě u nikoho nepoznal. Proto nestál o důvěrnější styky, a hlavně o závazky s děvčaty. Děvčatům ostatně často v některých věcech příliš nerozuměl a jejich životní postoje a názory leckdy nechápal. Některé, jako třeba falešnost a žárlivost, pro něj byly zcela nepochopitelné. Jeho klukovská duše měla ráda přímost, nezáludnost a otevřenost. Nesnášel malichernosti a puntičkářství."
Kniha klidně může spadat do žánru young adult, ale v silné konkurenci jí nedávám příliš šanci, už jen proto, že její jazykové prostředky jsou silně zastaralé. Nabízí se mi hned paralela s romány Theo Addaira, které jsou daleko lépe propracovanější, až na lehce pokulhávající věrohodnost "asexuálních" vztahů, které hrdinové prožívají.
Knihu předám dál, třeba zaujme někoho jiného. Za hezkou obálku dávám hvězdičku.

..."Kuba se mezitím vrátil a přejel pohledem jejich nové ležení. Zul mokré kanady a dal je sušit k ohni. Pak oba povečeřeli. Tom mu vyprávěl historii Modrých skal. Poprvé tu byl s Krtkem. Ten byl tedy tak starý jako je teď Kuba. A od té doby je toto pro něj místo Velkého Přátelství. Jakousi svatyní, kam vodí jen ty nejlepší kamarády. "Víš, Kubíku, už jsem ti to říkal mockrát, ale ty jsi opravdu ten nejlepší člověk na světě, jakého jsem kdy poznal, a proto jsem tak šťastný. Vždyť jsme se vlastně nikdy nemuseli potkat a já bych pak třeba až do smrti takového přítele, jako jsi ty, nenašel," zakončil své vyprávění Tom a vzal Jakuba kolem ramen. V očích měl vláhu, která jen taktak že nevytryskla ven. Jakub se podíval do těch očí plných lásky a usmál se."
..."Víš co, počkáme rok a pak ty kameny s naší krví tady přesně v tenhle den zakopáme," navrhl Jakub a dodal, "do té doby nesmí naše přátelství přestat!" "Jsi opravdu výjimečná osobnost," řekl Tom, "nikdy v životě se ke mně nikdo tak krásně nezachoval."

26.12.2022 1 z 5

Jono a Kíš Jono a Kíš Hana Roguljič

Kniha mne zaujala svým názvem i obrázky a přiznám se, že jsem se na ni moc těšila. Jenže už od počátku jsem bojovala s určitým pocitem rozčarování a já se do čtení občas musela nutit. Místy se mi i zdálo, že dobře vím, co má autorka za lubem, že jí vidím do karet... I přesto zde nebyla nouze o nečekané momenty a zvraty, díky čemuž nakonec nejsem tolik zklamaná: obdivuji autorčinu fantazii, obrazotvornost a též i erudovanost.
Svým tématem a zvolenými výrazovými prostředky se kniha hodí do rukou spíše starším dětem, i tak se trochu obávám, že některým odborným výrazům rozumět nebudou: přiznávám, že význam některých z nich jsem si musela dohledávat. Hojně se zde využívá jazyka počítačové hantýrky a není divu, že anglicismy se tu jen rozmnožují /spadnout z Endu do Netheru, drajv, dát traj, stýlnout, kick-off, throw-in, corner kick, multibrausing, lecplej", jůtůb, čekovat, skin, lajky, enemák, odentrovat, trollové, kyberšikana, apgrejdovat, tačnout, hoax, anfrendly, zprocesovat.../
Děj není nijak složitý, těží z lehce absurdní a až surrealistické zápletky mísení dvou světů - světa reálného s tím internetovým. Na hlavní hrdiny, sourozence Jono a Kíš, jednoho dne čeká neuvěřitelné dobrodružství.
Jedenáctiletý Jono ze všeho nejradši hraje na počítači hru Minecraft a svou čtyřletou sestru Jono bere spíše jako "nutné zlo". Když spolu jednoho dne zůstanou sami, jejich počítač je zvláštním způsobem vtáhne do svých útrob a oba se ocitají v království internetu. Zprvu se jim zde nesmírně líbí, plní se jim všechna přání, mají své průvodce, navíc Jono se nadšeně pustí do hraní hry, kterou si vybere... takže důvod k nejvyšší spokojenosti. Jenže záhy si oba uvědomí, že jedno jim je zapovězeno: návrat zpět do reality. Po počáteční bezmoci pak řešení tohoto zapeklitého problému zasvětí vše...
V textu jsou zmíněny snad všechny populární PC artefakty své doby: hry Cool school, Ledové království, Hallo Kitty, Minecraft, Monster High, sociální síť Facebook i internetová Wikipedie. Na takovou přemíru anglicismů mne nemohlo nic připravit, trvalo mi, než jsem se z prvotního šoku oklepala, ale aspoň jsem si rozšířila slovní zásobu.
Bohužel nejslabším místem celé knihy je způsob pojetí role vypravěče. Děj uvádí jakýsi komentátor, který se na své čtenáře obrací v plurálu: "Byli jste někdy... Pokud už máte chemii, víte... Podíváme se teď na...", což paradoxně brání plynulému líčení a působí velmi rušivě a nemotorně.
Autorčino poselství je jasné - čtivou formou pohádkového příběhu varovat před závislostí a ztrátou identity potenciální uživatele internetu a sociálních sítí. Zdá se mi však, že její záměr se lehce vymkl z ruky. I tak jde o zajímavé čtení nejen pro děti a věřím, že si najde své příznivce. Také musím ocenit i krásné ilustrace Andrey Tachezy, které se opravdu vyvedly a skvěle dokreslují atmosféru celého příběhu. Musím podotknout, že při čtení mi na mysli často vytanula aluze na starší knihu, která se v lecčems dotýká podobných problémů - "Nekonečný příběh" od Michaela Endeho.

"Hra se znovu rozeběhla a Jona se brzy zmocnilo hráčské nadšení. Tělo se dožadovalo většího a většího přísunu kyslíku a Jono mu na oplátku přikazoval, kam se má co nejrychleji přemístit, kterým směrem namířit nohu, kam poslat balon. Vy si asi myslíte, že Jonovi fotbal moc nešel. Jak by mohl jít klukovi, který skoro netrénoval a místo kopání seděl u počítače? Normálně byste měli pravdu, každý je dobrý v tom, čemu věnuje svůj čas, ale v dnešním Jonově případě to bylo malinko jinak. Totiž: přišla na něj dobrá chvíle. Když Jono chytl dobrou chvíli, dokázal vyjmenovat přítoky Vltavy, dokázal udělat výmyk, první ve třídě vypočítal papír plný příkladů, bezchybně anglicky odpověděl, co je to Big Ben a kde se nachází, a vůbec mu všechno šlo bez jakékoliv námahy. Zní to jako reklama, ale dobrá chvíle reklamu nepotřebuje, protože o ní ví, každý ji zažil a každý taky ví, že se nedá přivolat na příkaz. Proto se na ni rozumnější lidé nespoléhají, a to ani tehdy, když ji mají, což je škoda."
"Zkuste si to představit: Zmizely vám všechny kosti. Šup, a jste na zemi. Jste teď takový pěkný, prorostlý hovězí řízek, co sebou jen škube jako kapr po ráně paličkou. Jenže vaše smůla nekončí: zmizely vám i všechny myofibrily! A k tomu leccos dalšího, co v těle najdete a co si snad vygůglujete. Prostě a jednoduše, jste teď jen voda a nějaké držidlo, jako mořské řasy nebo kolagen. Nic moc, co? A přesně takhle dopadli Jono a Kíš poté, co se propadli do počítače. Nějak se rozlili a smíchali, nebylo jasné, kde mají ruce ani nohy, protože žádné ruce ani nohy neměli, natož tak mozek. Přesto mysleli a my si troufáme tvrdit, že také existovali."

22.12.2022 2 z 5

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Kniha je koncipována jako stručné vzpomínky a svérázná zpověď umělce, jehož prokletím se stala schizofrenie. Je psaná v ich-formě, přesto nejde o autorizovaný životopis, ale o jakýsi zjednodušený záznam podstatných událostí jeho života, v němž se mísí realita s fantaskními představami a bludy hlavní postavy.
Velmi autenticky líčí jeho cestu skrz hudební nebe, včetně vzletů a pádů, i jeho živé halucinace při vlastních experimentech s drogami. Formou propojení komiksu s románem se hodí do rukou spíše dospívajícím nebo čtenářům, kteří jeho dílo příliš neznají a chtějí se s ním seznámit, aniž by byli zahlceni fakty.
Zaujaly mne některé momenty, například vylíčení návštěvy mimozemšťana "Z" a pozdější stvoření postavy Zigaye Stardusta, jehož nakonec sám při vnitřním přerodu v sobě "zabije". Líbily se mi i zajímavé ilustrace od Maríi Hesse. Jinak mne kniha bohužel nijak neoslovila. Hudbu Davida Bowieho totiž neposlouchám, i když je pravda, že jsem si některé jeho skladby, zmíněné v rejstříku, poslechla. Po knize jsem sáhla hlavně kvůli tomu, že mě zaujala anotace a výtvarný doprovod, a chtěla jsem se o zpěvákovi dozvědět něco víc.

11.12.2022 3 z 5

O Dorotce a psovi Ukšukovi O Dorotce a psovi Ukšukovi Viola Fischerová

Velmi milé povídání o milých lidech a psech, místy k pousmání - určené nejen dětem, ale hlavně všem, kteří zbožňují psy. Hlavní postavou je desetiletá Dorotka, taková malá "mudrlantka", která má dar povídat si se psy. Jednou při cestě tramvají potká fenu Taru, která jí slíbí štěně, a Dorotka od té doby nežije ničím jiným. Její přání se splní a od té doby má - kromě kamaráda Kuby - i psího parťáka, štěně Ukšuka. S ním pak zažívá různá dobrodružství: přepadne je hlídací vlčák, který ovšem není takový, jak se tváří, podniknou tajný výlet za veterinářem, čeká je psí škola, návštěva tety i napínavá záchrana z požární nádrže, apod. Spolu se i ocitají na různých místech a postupně sledujeme, jak Ukšuk vyrůstá a dospívá. Dorotka pak všechny zážitky probírá s Tarou, která jí pomáhá porozumět psímu světu a udílí jí rady ohledně "správného chování a vzájemného dorozumívání". Spolu s ní tak činí i malý čtenář, jemuž se takto zcela nenápadně dostává poučení, jak ke psům vůbec přistupovat, a zároveň se dozví i něco navíc, například o nejznámějších tradovaných psích mýtech, vzniku psí rasy a významu šlechtění plemen.
Autorka vychází z vlastních zkušeností, v závěru upřesňuje, jak to s tím psem, zvaným Ukšuk, vlastně ve skutečnosti bylo. Velmi jsem se bavila jejími jazykovými prostředky a výrazy, které používala: malý pejda, psomilka, chlupatci, zvěromilka, pejsko /štěně/, mrňoulínci, holonoh, "vyrábět génia" = schrupnout si po obědě, "zkonit něco" = něco zkazit, "poslušně tlapat", "byl pěkný kusanec psa", atd. Menší čtenáři se pobaví i poučí, ti starší se pousmějí - a zkušení pejskaři chápavě pokývají hlavou, neboť spoustu podobných zážitků znají z vlastní zkušenosti.

"Déšť byl tak hustý, že se do něj dalo píchnout prstem."
"Domluvit se s lidmi, kteří přehlédnou věž a most, ale nikdy ani jediného psa, nebývá lehké. Nejsou to obyčejní psáři čili pejskaři, ale takzvaní psomilové. A Dorotka byla psomilka, a navíc, jak tvrdila, psí typ. A opravdu se našlo jen málo psů, kteří se k ní neměli nebo se jí rovnou vyhnuli. to se stávalo zřídka a zpravidla to byl už nějaký starý a mrzutý pes."
"Holčička jí byla už na první pohled sympatická - jako by měla doma psa. I to, jak jí na pozdrav podala k očichání hřbet ruky se zataženými prsty, takzvané "sklopné pac", prozrazovalo, že děvčátko ví, co se patří. Však taky hned zavrtěla přátelsky ocasem."
"Pokud šlo o nadávky, kterými Čiko častoval hosty, přiznával pan Homolka, že slova jako "vole, vole", "trhni si nohou" a "blbečku", mohl papoušek pochytit od něho. Ale zásadně popíral, že by ho naučil říkat "do prrr-de-le". Na to prý přišel Čiko sám, když si jednou sedl omylem na kaktus."
"Maminka říkala, že máš pejska. Voříška. Tak jsem jí řekla, že právě voříšci jsou to pravé. Vlčák vypadá jako vlčák, boxer jako boxer. Ale voříšek je každý jiný, každý je originál, žádná konfekce. Prostě butik."
"Víš," řekla Dorotka Taře, když jí vyprávěla o tetě Johaně, "psomilové mají proti jiným lidem obrovskou výhodu. Vždycky si spolu můžou popovídat o tom, co je baví."

03.12.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Jak jsem již jednou ohledně této spisovatelky poznamenala: Ruta Sepetys umí. Řemeslně své romány zvládá na jedničku: umí si vybrat atraktivní téma nedávné historie, dovedně ho spojit s palčivými odkazy minulosti a šikovně přimíchat ty správné ingredience tak, aby vzniklo čtivé dílo. Geniálním způsobem také manipuluje se čtenářem, neboť bravurně zvládá práci s napětím: ví, jak pracovat s jeho pozorností, ví, kdy ve vyprávění přitvrdit a kdy zase zvolnit, takže při čtení se rozhodně nikdo nudit nebude. Svá díla cílí spíše na dospívající generaci, ale smlsnou si na nich i čtenáři starší a zkušenější, kteří jí dokáží odpustit snad jedinou chybu, jíž se dopouští: její postavy působí lehce šablonovitě a poněkud ploše, v hlubinách jejich duše se zrovna příliš nebabrá, neboť je stvořila k obrazu svému tak, aby co nejlépe splňovaly její záměry.
Tentokrát si zvolila téma "zakázané lásky" v kulisách Francovy krutovlády ve Španělsku v roce 1957. Výsledkem je ucházející "cross-over" román, který si rádi přečtou nejen dospělí, ale i dospívající. Jeho děj zasadila do velmi nelehké doby a skrze něj se jí povedlo dokonale vystihnout atmosféru panující v celé zemi poté, co se Franco rozhodl zemi "otevřít světu", hlavně tedy americkým bohatým magnátům a investorům. Poukazuje spíše na odvrácenou stranu tohoto režimu, hlavně na všudypřítomný strach z gardistů, kteří fungovali asi jako naše STB či ruská KGB.
Román se svou stěžejní lovestory mezi oběma hlavními hrdiny tak trochu připomíná červenou knihovnu, jedná se však i o skvělou sondu do života španělské společnosti té doby. S nemilosrdnou obžalobou nám odkrývá temnou stránku tehdejší historie, kdy matky prodávaly své děti do útulků jen proto, aby mohly uživit početné rodiny. Zároveň se také podíváme i do zákulisí života toreadorů a matadorů.
V něčem mi kniha připomíná "doku-román" Tučkové: jednotlivé kapitoly uvádějí historická fakta a citace. Je kouzelné, jak autorka dokáže ve dvou větách shrnout historii i osud jednoho člověka. Jenže díky tomuto úsečnému stylu působí text poměrně strohým dojmem. Navíc se zde objevuje až příliš moc tajemství najednou, sice je postupně odkrýváme, ale i přesto se děj zdá být lehce překombinovaný a nepravděpodobný.
Přidávám i kritickou výtku k jazykovým prostředkům: velmi mě zarazilo použití výrazu "single" jakožto součást běžného hovoru již v roce 1957 - jde o nesmysl, neboť se užívá až od 90. let 20. století, kdy se postupně rozšířil do celého světa. Ke věrohodnosti textu naopak přispívá, že je stylově prošpikován španělskými výrazy: maletilla, el matader, torero, tesoro, cuadrilla, atd., jejichž význam si ovšem musíme již dohledat sami.
Kniha to byla strhující, děj mě pohltil a četla se rychle. Celkově se mi líbila, i když druhá část, odehrávající se v roce 1975, již kvalitou znatelně pokulhávala.

... "O chlapeckém dětském domově v Barceloně zásadně nemluví. Nebyl to žádný "domov". Byl to brloh, jatka pro duši. "Bratři" a "tety", kteří ústav řídili, si libovali v ponižování dětí. I pouhá vzpomínka na to je jako jed. Ta muka se jako švábi dodnes plazí Rafovou duší. Držet nosem minci přitisknutou na zdi, klečet na cizrně, trpět, že ho někdo tiskne k zemi a pálí cigaretou. Vzpomíná si, jak se v noci z čiré hrůzy počůrával. Vzpomíná si, jak hubnul, padaly mu vlasy a ztrácel odvahu."
... "Je těžké hledat správný směr ve dvou kulturách," řekla mu jednou matka. "Připadám si jako záložka zastrčená mezi kapitolami. Žiju v Americe, ale nenarodila jsem se tu. Jsem Španělka."
... "Ve Španělsku musí ženy dodržovat přísně podřízenou pozici vůči mužům. Ana si vzpomíná, jak ji v Sección Femenina učili: "Netvař se, že se vyrovnáš mužům." Také tam učí, že čistota je absolutní. Dámské plavky musejí dosahovat až ke kolenům. Když se o nějaké dívce zjistí, že šla s chlapcem do kina bez doprovodu, její rodina dostane žlutou kartu za prostituci."
... "Svět v tom hotelu je jako pohádka. Je mi to líto, Ano, ale náš svět to není. Pamatuj si to, prosím tě. Dávej si pozor, s kým mluvíš."

02.12.2022 4 z 5

O rackovi a kočce, která ho naučila létat O rackovi a kočce, která ho naučila létat Luis Sepúlveda

Úsměvný, milý a dojemný příběh, který si získá srdce každého, nejen dětí, jimž je primárně určený. Po letech jsem se k němu vrátila a jsem moc ráda - spolehlivě zvedne náladu a pohladí po duši. Skvělá kniha o jednom nečekaném přátelství, které se zrodilo mezi kočkou a malým rackem. Kocour Zorbas má před sebou opravdu těžký úkol: dodržet slib, který dal racčí mámě, že se postará o vejce, které snesla. Zhostí se ho velmi zodpovědně a díky tomu, že na něj není sám, dokáže téměř nemožné.
Jde o krásný román, s hlubším poselstvím nejen o odvaze a naději, smyslu pro čest, síle přátelství a obětavosti - v osudu racčí matky totiž autor nenápadně poukazuje i na daleko závažnější téma: problematiku znečišťování přírody. Rozhodně však nevyznívá nijak depresivně: počáteční tragické ladění ve druhé části zcela ustupuje humornému líčení Zorbasových lapálií, jak se snaží svému svěřenci pomáhat. Též i další kočičí postavy vzbuzují úsměv na rtech: asi nejvíc si mě získal starý vědátor Vševěda, který miloval encyklopedie :-) Text skvěle doplňují nádherné ilustrace. Knihu vřele doporučuji, milovníkům koček obzvláště :-)

..."Velký tlustý černý kocour se slunil na balkoně, předl a nastavoval břicho slunci čtyři tlapky roztažené do stran. Přesně ve chvíli, kdy se chtěl obrátit a vystavit slunečním paprskům hřbet, uslyšel hukot nějakého letícího předmětu, který nedokázal rozeznat a který se blížil velkou rychlostí. Vyplašený kocour ve vteřině vyskočil na všechny čtyři a taktak stačil uhnout stranou před rackem, který dopadl na balkon. Byl to hrozně špinavý pták. Celé jeho tělo bylo potaženo páchnoucí černou hmotou. Když se Zorbas přiblížil, racek pohnul křídly a pokusil se zvednout. "To nebylo zrovna nejlepší přistání," mňoukl Zorbas. "Omlouvám se. Nešlo jinak," zapípal racek."
... "S vajíčkem se dá dělat spousta věcí. Omeleta například," navrhl Secretário. "Ó ano! Mrkneme se do encyklopedie na recept na nejlepší omeletu. Toto téma je pojednáno ve svazku 17, písmeno O," ujistil Vševěd. "Nepřipadá v úvahu. Už ani mňouk! Zorbas tomu nebohému rackovi slíbil, že se postará o vajíčko i o ptáče. Čestný slib jedné kočky z přístavu zavazuje všechny kočky z přístavu. Takže se toho vejce ani nedotknete!" pronesl Colonello slavnostně."

01.12.2022 5 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Určitě není nijak snadné napsat knihu pro děti - a tato je psaná s takovou až udivující lehkostí. Autorce se naprosto přirozeně podařilo propojit pohádkový svět oživlých kapek se světem skutečným, a navíc ještě do textu hravou formou propašovat i poučné pasáže a poněkud závažnější téma šikany.
Každý se musí učit a žádný učený z nebe nespadl, což platí také i pro kapky. A tak se s malou roztomilou hrdinkou, kapkou Ájou, ocitáme ve škole, kde se spolu s ostatními učí důležitým dovednostem a znalostem, jako třeba vodopisu a vodologii, ale i přeměňování, vypařování apod. Nalézá si nové kamarádky Páju, Káju a Jáju, a byla by vcelku spokojená, nebýt kapky Dáji, která jí pobyt značně znepříjemňuje. Navíc se blíží i obávaná olympiáda ve znalostech, které si dosud osvojily. A Ája má před sebou ještě mnohá nečekaná dobrodružství...
Příběh není nijak složitý: je přizpůsobený prostředí, v němž se odehrává, a dětem mladšího školního věku. Líbí se mi, jak autorka své malé čtenáře šikovně seznamuje nejen s koloběhem vody v přírodě: po stranách jsou srozumitelně vysvětleny pojmy, s nimiž se ve vyprávění setkávají. Obdivuji její fantazii a způsob, jakým dětem přibližuje nezáživná fakta, nadšená jsem také z ilustrací. Mám jen jedinou výtku - některé výrazy se mi zdají být až příliš erudované /jde o cizí slova/ a je možné, že jim mladší děti neporozumí. Jinak knihu mohu jen doporučit.

"Leze to z tebe jak z potoka."
"To byste nevěřili, kolik věcí se musí kapka naučit. Třeba takový tělocvik. Každý den jme trénovaly skákání, odrážení, plavání a taky splývání ze splavu. Slečna učitelka dávala pozor, abychom při dopadu vypadaly elegantně. "Nesmíte se svalit dolů, jako kdybyste vyrůstaly v bahnité louži," říkala nám. "Snášejte se dolů jako slzy rosy z plátků růže."
"BOUŘKA - Když je vlhko a horko, na obloze se objeví naducané mraky připomínající květák. Ledové krystalky se usadí na horní hraně oblaku, vodní kapky na dolní a začnou se dohadovat. Ze všeho toho napětí se začne blýskat a hřmít."

30.11.2022 5 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Václav Kopta

Václava Koptu znám z vysílání ČR Dvojky, kde také uvádí stejnojmenný pořad. Jakožto moderátora i herce si ho nesmírně vážím, mám ho ráda a ráda ho poslouchám. Je pro něj typický specifický způsob vyjadřování, který si zachoval i pro svou druhou knihu. Nebo se o to aspoň pokusil a naservíroval nám tak velmi lákavou a chutnou jednohubku, tak akorát ke kafi :-)
Zde zachycuje vybrané příhody a zážitky, které již jednou ve svém pořadu vylíčil. Určitě nebylo lehké jim dát knižní podobu a bohužel je znát, že jde o přepis mluveného projevu. Vypravěč, konkrétně pan Kopta, se totiž neubránil takovému "menšímu nešvaru" - velmi často se obrací k imaginárnímu publiku a opakuje jisté fráze, které mu tak slouží jako "opěrné berličky" pro další vyprávění. Mezi jeho nejoblíbenější patří např. výrazy: "Došlo k události..." a "Prosím, povšimněte si...", což občas působí poněkud nemotorně.
Jako moderátor nepochybně přímo exceluje, neboť dobře ví, jak pracovat s hlasem a pointou, čehož bravurně využívá při přednesu, ovšem jako spisovatel žel již lehce pokulhává - psaný projev je přeci jen o něco rozdílnější. I přesto je jeho knížka milá, příjemná a plná různých humorných a tragikomických příhod. Nedá se říci, že bych se nad nimi přímo řezala smíchy, neboť mnohých aktérů mi bylo spíše líto, ale i tak jsem se občas zasmála, a některé líčené zážitky mne skutečně pobavily /oprava stroje, bubínek/. Rozhodně jsem si však užívala jeho práci s jazykem.
Líbí se mi jeho přístup, jak chrání identitu osob a přátel, o nichž se v textech zmiňuje, přičemž sám se v nich vůči své osobě staví velmi kriticky, takže se prezentuje tak trochu jako věčný "smolař Mat a Pat v jednom". V knize převažují spíše historky z jeho života, kdy si vtipně utahuje nejen ze své nepraktičnosti a nešikovnosti. Zmiňuje i zážitky svých kolegů a přidává i jakési "ústně tradované legendy", které se v rodinách dědí z generace na generaci. Jeho texty jsou prostě takové... taktní, decentní a lidské, jeho cílem není nikoho urážet a rozhodně nejsou zacílené na kritiku jeho herecké konkurence :-) Kniha mne potěšila, zahřála na duši - a splnila svůj účel. Ráda si od něj přečtu i jeho první knihu /myslím, že určitě nevadí, že jsem začala tou druhou v pořadí/ a moc se těším na jeho další počiny.

"To, co následovalo, už tak romantické nebylo. Jak to jen důstojně a taktně vysvětlit? Víte, lidské tělo je neskutečně složité soukolí různých orgánů, které si žijí svým vlastním životem, a když už se jednou dají do pohybu, jenom těžko jim člověk může v tomto pohybu zabránit. Tady mám na mysli zejména zažívací ústrojí."
"Spokojeně si tam podřimovala a občas si něco žvatlala plynnou miminkovštinou."
"Začala obrovská čina, k dešti se přidaly kroupy, blesky, hromy, zkrátka něco strašného. Typické letní inferno. Setmělo se, bylo jak o půlnoci, okolo nás to práskalo jak u Verdunu a já totálně zpanikařil. Začal jsem hysterčit způsobem, který bych rozhodně neoznačil za důstojný."
"My muži totiž máme tu vzácnou schopnost, že pakliže se jednomu něco pokazí, okamžitě zaregistrují tento problém i jeho sousedi a přátelé a v tu ránu se začneme shlukovat a tvořit taková spejblovská uskupení, kdy jeden radí druhém a přidává vlastní zkušenost s dotyčným problémem. V podstatě tak vzniká kolektivní hysterie."
"Byla tam jak nastřelená vosa na bonbonu a nešli ji přehlédnout."

30.11.2022 3 z 5

Instant Instant Miloš Knor

Miloše Knora znám z vysílání ČR Dvojky, kde své texty pravidelně předčítal. Jsem ráda, že jim dal psanou podobu a vytvořil tak zajímavou sbírku vtipných glos, postřehů a úvah o "proklatě aktuálních věcech" kolem nás. Fejetonů výstižných, trefných a velmi úderných, se zdařilou pointou, z nichž čiší autorův nadhled, velký smysl pro humor, ale i jemná ironie a milá sebeironie.
Prošpikoval je četnými jazykovými hrátkami a jeho originální novotvary jsem si opravdu užívala: agrodovolená, křovinořezat, minidítě, smoothařky, lesan, běhač/ka /člověk, náruživě se oddávající běhání/, pětihvězďák /pětihvězdičkový hotel/, zábradlaření, callcentrista, šikanózní... Věnuje se nejen jazyku, jako třeba anglicismům, které se nám poněkud "vkradly" do češtiny /spíkr, sledge hokejisté, youtuber, gůglovat/, bere si na paškál i "nezbytné vymoženosti" posledních let, bez nichž si svůj život již nedokážeme představit /chytrý telefon, LED svítidla, hmyzí hotel, hypoalergenní granule/. Svou pozornost se nebojí zaměřit ani na témata daleko ožehavější a vážnější: s klidem se pozastavuje nad nadprodukcí plastů, poukazuje na globální oteplování a vyjadřuje se též i k tzv. "ekologické likvidaci produktů alternativní energie". Rozhodně však do nás nehustí žádné "memento mori" - prostě si "jen tak uvažuje" nad způsobem, jakým jsou do nás pumpovány informace, přičemž vychází z vlastní konfrontace s něčím či někým :-) Nejvíce se však zaměřuje na drobnosti každodenního života a aktuální situace, nastávající v průběhu roku: dovolené a svátky jako Valentýn, Haloween, Vánoce... Jeho humor je chvílemi absurdní, lehce sarkastický, nechybí mu bystrý úsudek, neváhá si utahovat sám ze sebe - a pokud si dělá legraci z někoho jiného, činí tak s taktem a porozuměním.
Knihu jsem si zakoupila loni a jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovně: zaujímá čestné místo na mém stolku u postele. S chutí se k ní vracím - občas si ji pročítám před spaním, nebo jako "první pomoc" v případě "náhlé duševní slabosti". Čte se rychle, mohu ji jen vřele doporučit jako skvělý lék na chmury, neboť spolehlivě zvedne náladu a zpestří den. Hyzdí ji jen jediný obří nedostatek: četné chyby a překlepy v textu /např. spojení "být se v prsa" už doslova bije do očí/. Podobných pochybení je zde bezpočet, což mě - vzhledem ke kvalitě obsahu - opravdu moc mrzí. Čtení je to pro mě tedy poněkud "tragikomické". I přesto po ní ráda zase sáhnu a chyby velkoryse odpouštím: přestala jsem sledovat, "kde nechal korektor díru". Zároveň oceňuji i ilustrace, které knihu zdobí, mohlo by jich však klidně být víc :-) Na závěr se autor fejetonů dušuje: "Slibuji vám, že se jich nepřejíte. Knor." Myslím, že svůj slib splnil - aspoň u mě :-)

"Lidské osudy jsou různé a pestré jako rozšířená sada temper pro druhý školní stupeň."
"Každá současnost by za normálního stavu měla být ta právě moderní. Ta dnešní, aktuální moderna je zrychlená, klipovitě skečovitá, bulvárně instagramo-facebokově tiktoková."
"Nevím, jak to máte vy, ale já když svým známým a příbuzným řeknu, že se chystám někam na dovolenou, hned se na mě vrhnou a šikanují mě s tím, že jim mám přivézt suvenýr. Asi neví, že oficiální definice suvenýru je následující: Suvenýr je drobný upomínkový předmět, který si domů přiveze cestovatel, aby měl vzpomínku na místo, které navštívil. Tudíž tomu, kdo nikde nebyl, je suvenýr k ničemu, protože dotyčný nemá na co vzpomínat."
"Včera, předevčírem, předpředevčírem, kdykoliv předtím i dnes budou jistě meteorologové varovat před silnými bouřkami, přívalovými dešti, kroupami, a v poslední době přibyla i varování před tornády. K tomu mám pár věcí. A co mám jako dělat? Mám si přikoupit deštník, holínky, gumový kabát, helmu proti kroupám a kotvicí lano, aby mě nevzalo tornádo?"
"Copak já, já jsem zkušený rodič, já na ty reklamní a psychologické triky prodejců neskočím, ale chudáci ti mladí. Hned ve dveřích nás paní prodavačka informovala, že bychom už pomalu měli přemýšlet o dětské autosedačce, neboť ta, kterou máme, už bytostně nestačí. Pak nám ukázala nabídku. Na 250 metrech čtverečních bylo tolik sedaček, že bych sám netušil, jakou vybrat. Mnoho z nich vypadalo spíše jako pilotní křeslo z raketoplánu a vůbec nepochybuji o tom, že měly i integrovaný katapult a vlastní wifinu."
"Zvláštní je, že jsem nikdy neslyšel nic o indoorovém oblečení, které bezpochyby také existuje. Třeba pyžamo, za mě jasný představitel indoorového oblečení."

29.11.2022 4 z 5

Strašidelnická Strašidelnická Lucia Magašvári

Skvělá kniha nejen pro starší děti, ale i pro dospělé - a hlavně pro ty, kteří se zajímají o metro, či se jich tato tematika nějak přímo dotýká. A samozřejmě pro všechny, kterým není cizí svět fantazijních bytostí. Vítek a Ondra jsou docela normální kluci, možná trochu ulítlí - právě v tom, že věří v existenci strašidel. Naštěstí je nikdo nepovažuje za blázny, neboť mají kolem sebe dospělé, kteří pro ně mají pochopení. Takže když si jednoho dne přinesou strašidlo z metra, jehož pojmenují "Šmejďák", nikomu jejich chování nepřijde zvláštní. Nejvíc "zasvěcený do problematiky" je ovšem jejich děda, konstruktér, který o světě zvláštních strašidel, vegetujících v metru, ví své :-) Přestože se chlapci o svého nového přítele starají, jak nejlépe mohou, získají podezření, že se u nich neobjevil náhodou... a když mu nakonec porozumí, prožijí to největší fantastické dobrodružství svého dosavadního života...
Čtenář se rozhodně nebude nudit: čeká ho pátrání trochu detektivní, dobrodružné a hlavně pohádkové, navíc velmi napínavé, se spoustou nečekaných zvratů a momentů. Přitom nejde o nějaký extra velký snový svět - autorka si bohatě vystačila s pražskými reáliemi a hlavně s prostorem metra, kde se většina příběhu odehrává.
Zdá se mi, že vycházela z tradovaných legend, podle nichž zde existují i jiné tunely než ty, jimiž se oficiálně dopravují cestující, a že Letná je prošpikovaná tajnými chodbami. Velkoryse pak popustila uzdu své fantazii a propojit reálný svět s tím pohádkovým už pro ni byla hračka. Navíc se nám dostane i vtipného a zábavného poučení o jednotlivých druzích strašidel - vždyť komu by nevyloudily úsměv na rtech názvy jako "podymník", "praskavec", "stozubka", "střapáč", atd... :-)
Z knihy jsem byla nadšená - byla pro mne takovým příjemným "pohlazením po duši". Oceňuji nejen to, jak dovedně si autorka s tématem poradila, s jakou lehkostí příběh uchopila a zprostředkovala jej tak nejen dětem, ale i dospělým, a zároveň jim umožnila exkurzi do zákulisí světa, kam se běžný člověk jen tak nepodívá. Dospělí jsou zde poněkud upozaděni: přitom působí velmi přátelským a milým dojmem, mají pro kousky dětí pochopení a když je potřeba, spolupracují s nimi - viz děda. Krásné ilustrace jsou pak už jen taková "chutná" třešnička na dortu.

23.11.2022 5 z 5

Mimosezóna: Písňové texty Priessnitz, Umakart, Letní kapela Mimosezóna: Písňové texty Priessnitz, Umakart, Letní kapela Jaromír Švejdík

Autor s pseudonymem Jaromír 99 mi byl známý spíše skrze svou výtvarnou činností, za největší srdcovku považuji asi jeho nejznámější píseň "Půlnoční". Poněvadž mě jeho tvorba zajímá, avšak jeho hudba mě jinak zcela míjela, se zájmem jsem hrábla po této knize - a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Obsahuje výběr textů z rozmezí let 1992 - 2022, vychází z nahrávek kapel Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Kafka Band, Letní kapely a písní pro Václava Neckáře. Velmi jsem ocenila předmluvu Jaroslava Rudiše, v níž s nadhledem mluví o tom, jak se se Švejdíkem poznali, a co vedlo k jejich konečné spolupráci. Písně jsou chronologicky řazené, do oddílů dle alb tak, jak postupně vycházely. Autor se v nich zprvu tematicky věnuje Sudetům a mlžným, chmurným Jeseníkům s tajuplnými místy, kde se lidé ztrácejí. Z jeho textů je cítit hořkost a melancholie, postupně se přidává zklamání z lidí, kteří mají sice vše, co si kdy mohli přát, ale šťastní nejsou. Zároveň je znát, jak bravurně ovládá "umění zkratky". Ke konci jsou jeho básně více dějové, epické a civilní: jako časté kulisy mu slouží reálie moderního světa - vlaky, rádio, TV a elektronika, panelové domy a všední dny ve městě obecně. Jeho verše jsou velmi melodické, se slokami refrénovitého charakteru - myslím, že je přímo mistrem "kombinatoriky veršů": nepřestávalo mě udivovat, jak umně je prostřídává a dopřává jim tak zcela jiného vyznění. Využívá přitom četných anafor a epifor, je znát, že se nechal inspirovat i lidovou tvorbou:
...Lidová
Tak už je to za námi, lásko má
byla jsi sladká, medová
a teď v lese pod listím
chladná, bledá spíš
a teď v lese pod listím
chladná, bledá spíš

Tak už je to za námi, nevinná
byla jsi krásná, nádherná
pořád ještě slyším
tvůj pláč pod listím
pořád ještě slyším
tvůj pláč pod listím...
Samozřejmě jsem neodolala a některé jeho písně si hned poslechla, i když přiznávám, že ten hudební styl nepatří zrovna mezi mé oblíbené, rozhodně mě však zaujal. Obrazový doprovod v podobě autorových nejznámějších maleb už je jen taková "třešnička na povedené dortu".

21.11.2022 5 z 5

Svět drahých kamenů Svět drahých kamenů Rudolf Ďuďa

Který z nich je nejlepší,
ten, který je nejhezčí?
Ten, který se nejvíc blýská
díky čemuž srdce výská?
Ten, který nás okrášlí,
který radost přináší?
Nebo ten, co skrytě léčí
když chováme ho ve své péči?
Růženín či axinit
rubín, safír, morganit?
Achát, křišťál, olivín...
Kdo z nás není podivín
co kamínky různé sbírá
s úctou je pak v rukách svírá.
Mají v sobě moc a sílu
v uzdravení nesou víru...
Na začátek jsem si dovolila trochu tematicky zarýmovat :-) Ze zájmu jsem sáhla po publikaci z oboru, který je mi přeci jen poněkud vzdálený - s mineralogií jsem se naposledy setkala na střední škole. Je určená spíše odborníkům - gemologům, mineralogům, šperkařům, sběratelům a obchodníkům - ale i široké veřejnosti, která se s drahými kameny setkává jen příležitostně a má zájem je poznat v širších souvislostech. Najdeme zde i takové šperkové přírodniny, jako perly, jantar či korály. Dozvíme se nejen údaje o jejich vzniku, nalezištích, vlastnostech, oceňování a způsobu péče o ně, ale i o historii jejich použití a účincích, jaké jim přisuzují astrologové a léčitelé. U žádného z pojmů nechybí chemický vzorec a ikony např. ohledně broušení, zbarvení či znamení zvěrokruhu. Orientaci v knize poněkud ztěžuje fakt, že hesla nejsou řazena abecedně: jednotlivé kameny jsou barevně rozlišeny do pruhů na bocích stránek dle oblíbenosti na hlavní /žlutý/, vedlejší /zelený/, obecné /hnědý/ a raritní /fialový/. Pokud hledáme nějaký konkrétní, můžeme jej lépe vyhledat pomocí rejstříku. Musím však ocenit bohatou fotodokumentaci se záběry, nad nimiž se až tají dech.

14.11.2022 5 z 5

Nová slova v češtině 2 - Slovník neologismů Nová slova v češtině 2 - Slovník neologismů Olga Martincová

Slovník navazuje na svého stejnojmenného předchůdce s číslem 1. Pracuje s lexikálním materiálem, získaným z tiskovin žurnalistického zaměření v období let 1996 - 2002. Možná se může zdát, že je již poněkud... zastaralý a zbytečný: vyvstává otázka, proč si jím listovat, když se rychlostí blesku zjevují stále nová a nová slova, zatímco jiná získávají narezlou patinu opotřebovanosti či přímo mizí v propadlišti dějin? Proč takové slovníky vytvářet, když nás nejen média neustále bombardují přehršlí převzatých výrazů, jež ovšem vyhoří dříve, než je vůbec stačíme zaregistrovat?
Odpověď je jednoduchá - poněvadž nám poskytují cenné informace o stavu současné češtiny, neboť zachycením těchto neologismů lze její vývoj v průběhu let dokonale zdokumentovat.
Můžeme sledovat, jak se náš jazyk s novotvary popasuje, když všechny ty "nečekané podivnosti" do sebe doslova "nasává jako houba"... a hned si uvědomíme, jak nesmírně flexibilní, živý a přizpůsobivý organismus to je. Čeština jako takový nezmar, v procesu neustálé regenerace - některá slova se z její zásoby mizí a ztrácejí, aby uvolňovala místo jiným, aktuálnějším... a fakt, že se takto dokáže obměňovat, svědčí o její velké síle a úžasné konkurenceschopnosti.
Nová pojmenování vznikají na základě několika pojmenovacích postupů: přejímáním, kalkováním, tvořením víceslovných (sdružených) pojmenování, odvozováním, skládáním, vytvářením slov zkratkových, nebo pomocí metafor. V úvodních kapitolách knihy se dozvíme napřed informace o stavbě heslového odstavce, nechybí nezbytná předmluva a poznámky ke zpracování slovníku, seznam použitých zkratek a na závěr seznam všech zdrojů a pramenů.
Moc ráda si jím listuji a nepřestávám žasnout, co jsme schopni vymyslet - rozhodně nemám dojem, že by nás přespříliš "utlačovala" angličtina a anglicismy, jež se u nás ujímají jako houby po Černobylu :-) Není to však tragédie - fascinuje mě, jak si s těmi výrazy dokážeme pohrát: už jen tím, že je počeštíme, aplikujeme na ně náš pravopis a přiřadíme jim vhodné tvarotvorné koncovky... Takže všichni "gůglíme", pořizujeme "selfíčka", řídíme se "džípíeskami"... Konkrétně tato slova jsem ve slovníku vůbec nenašla /inu, některé vymoženosti byly tou dobou ještě v plenkách/, zato jsem natrefila na některá, která již smetl čas, vázaná převážně k určitým osobám či značkám té doby:

"Eriksonista" = uživatel mobilního telefonu značky Ericson

"Dicapriomaniak" = epr. zanícený, fanatický obdivovatel L. DiCapria /amerického herce/, filmů s tímto hercem: mezi mladými lidmi, zejména dívkami, se najde mnoho dicapriomaniaků

"dicapriomanie" = epr. nadměrná, módní obliba L. DiCapria /amerického herce/; dicapriomanie po filmu Titanic neustává

"grebeníčkovec" = člen komunistické strany za jejího vedení M. Grebeníčkem /předsedou KSČM/; stoupenec M. Grebeníčka: účelové spojení s grebeníčkovci; půtky nahrávají akorát tak rudým grebeníčkovcům - V publicistice. Z pozice kritiků, odpůrců se užívá se záporným, hanlivým zabarvením.

"hakisak" - 1/ háčkovaný míček naplněný drobnými, zprav. silikonovými kuličkami: kopání hakisakem; mít kvalitní hakisak je základem úspěchu
2/ hra, jejímž principem je udržení míčku /hakisaku ve významu 1/ ve vzduchu bez dopadu na zem. Prahu ovládla hra starých indiánů - hakisak; Petr hraje hakisak už pátým rokem turnaj v kopání hakisakem; Příležitostně psáno hakisák. V zájmovém prostředí se užívá též sýpa. Původně hra indiánů.

Zajímavé je, že jsem zde neobjevila dnes již zcela běžný pojem "kyberšikana", zato od jeho první části "kyber" se to tu všemožnými odvozeninami jen hemžilo, a nechybělo tedy ani slovo "kyberválka", jež vzhledem k současné situaci nabylo nebývalé popularity. Možná by to chtělo další slovník s pořadovým číslem 3. I tak ale prohlížení takového slovníku může přinést mnohá nečekaná překvapení :-)

14.11.2022 5 z 5

Soupravy Soupravy Petr Nikl

Velice zvláštní kniha. Umíme se vůbec dívat kolem sebe, doopravdy vypnout své myšlení, naprogramované na problémy, a jen tak pozorovat, aniž bychom se ocitli v roli voyerů? Jen velmi, velmi těžko... Autor se o to pokusil více než zdařile - baví se pozorováním svých spolupasažérů, užívá si ho s nadšením sobě vlastním: přemítá o lidech, kteří s ním sdílejí cestu, svým úvahám dává formu jakýchsi krátkých, skvěle propracovaných črt. Vychází z konkrétních situací, k čemuž využívá bohatých básnických prostředků, metafor a hravého jazyka. Jeho vidění se mnohdy překlopí až do jakéhosi surreálna, vize na hranici skutečnosti a snu, z něhož se v závěru probírá - a nechává nás na pochybách, co je pravda a co si vymýšlí.
Čerpá ze svých bohatých zážitků z cestování MHD, metrem, vlakem, či letadlem převážně v Americe - místo samotné není důležité, ale důležití jsou lidé. Většina záznamů je z roku 2018, tedy z doby ještě před covidem. Rozhodně nezapře skvělý pozorovací talent - tematicky jsem s ním naprosto souzněla, neboť i já ráda cestuji nejen prostředky MHD a občas se podobným "decentním sledováním" ostatních pasažérů nesmírně bavím :-) Autorovi nechybí ani humor či lehká ironie, a skrze jeho pozorování se dozvídáme i něco málo o něm. Texty se však nečtou lehce: je dobré si na ně udělat čas, najít klid a vychutnat si jejich atmosféru, většinou bez děje.
Za zmínku stojí i jeho překrásné černobílé realistické portréty, jimiž knihu doprovodil. Čtení jsem si opravdu užívala.

"Cestuje v ní dvojice kabátů, pečlivě usazených na lavici vedle sebe, jako by dál chtěly držet utržené stíny svých nosičů."
"Zkameněl jsem ve výstražném postavení střevlíka."
"Prosmekává se mezi přístroji jako kuna."
"Jsem zase tu. Jinde. V podhrabaném městě napumpovaném děním. Vynoření hadi třeští bulvy na svislé stély z betonů a skel. Soptící plechové housenky vyměšují lidskou mízu. Tváře rozpíjejí zrak do nekonečna. Čekám na červa, který se se mnou zaryje pod zem. Starý bluesman žmoulá kytaru, brousí pražce. Je mu jedno, jestli ho někdo poslouchá."
"Vnikli každý jinými dveřmi souběžně. Ten vlevo na samohybném vozítku, ta vpravo pomocí bílých holí. Vlevo došlo k zaparkování, vpravo k vymrštění vstřícného mladíka z místa."

12.11.2022 5 z 5

Příruční slovník české literatury od počátků do současnosti Příruční slovník české literatury od počátků do současnosti Otakar Chaloupka

Vydejme se na "průzkumný let" českou literaturou podle pevného jízdního řádu od Absurdního dramatu a prózy přes Mysterium po Žurnalismus a žurnalistické žánry. A bude to jízda v mnohých ohledech dobrodružná, nemusíme se ani připoutávat, stačí jen spořádaně listovat stránkami :-) Ocitneme se v dobách vzniku samotné literatury, svezeme se všemi etapami jejího vývoje, poznáme mnoho zajímavých postav, které formovaly její dějiny... a svůj výlet ukončíme někdy kolem roku 1989, alespoň ve druhém vydání této knihy určitě...
V prvé řadě se jedná o pomocnou a doplňkovou publikaci, která překračuje rámec běžného školního učiva, a rozhodně nemá nahrazovat středoškolské učebnice. Využijí ji převážně studenti a maturanti, jimž určitě usnadní orientaci nejen v české literatuře, literárních směrech, termínech, skupinách a hlavních vývojových obdobích, a nabídne jim též informace hlubšího zaměření. Je velmi přehledně uspořádaná, hesla obecnějšího rázu se věnují i tvorbě světové. Druhé vydání bylo rozšířeno o hesla věnovaná osobnostem, které vstupují do literatury po roce 1945.
Příručka samozřejmě nemůže pojmout vše - je to takové "letem světem" ke zkoušce dospělosti. Pro daleko podrobnější a hlubší studium se spíše hodí jednotlivé svazky Lexikonu české literatury - chybí zde totiž odkazy na sekundární literaturu. Zajímavé je, že z doby po roce 1989 se sem probojoval se svými díly Michal Viewegh, zato jiným, neméně úspěšným autorům, se to již nepodařilo. Vzhledem k vydání knihy v roce 2007 se ani není čemu divit. Překvapivě tu však objevíme i autory méně známé či polozapomenuté, čím si můžeme doplnit své znalosti.
Celé publikaci bych asi nejvíce vyčetla četné překlepy. Jejich výskyt mě moc mrzí, vzhledem k tomu, že se jedná o knihu odborného rázu, navíc věnovanou literatuře, a zde by tiskové chyby rozhodně být neměly. Jinak jsem ráda, že si ke mě našla cestu v jedné z knihobudek, a získala si tak pevné místo v mé knihovně.

09.11.2022 4 z 5

Kapesní atlas léčivých rostlin Kapesní atlas léčivých rostlin Václav Jirásek

Od anděliky přes meduňku po zeměžluč - udělejme si poutavou exkurzi do světa bylin. Lidové léčitelství má nejen u nás hluboce zakořeněnou tradici, a není snad nikoho, kdo by pomoci nějaké léčivky občas nevyužil. Určitě každý z nás má někde doma zašité sáčky s levandulí, heřmánkem, mateřídouškou, meduňkou... nebo při vaření používá dobromysl, majoránku, kmín a jiné přísady, aby si vylepšil chuť. Pamatuji ještě doby, kdy jsme jako děti, v rámci pofidérního "systému centrálního hospodaření", od jara do zimy "nuceně nenuceně" sbírali nikoliv odpadky, ale dary matičky přírody, a za tento vysušený sběr jsme dostávali drobné odměny. Bříza to jistila - zpětně uznávám, že jsme se k listnáčům nechovali nijak ohleduplně, možná by se dalo mluvit i o "cíleném plundrovacím ataku"... Ale aspoň jsme věděli, co kde roste a čím nám to může být užitečné, což dnešním dětem již bohužel uniká... I když bylinky jsou v současnosti zase "in" a zažívají obří boom, za což pořádný "bum na hlavu" dostal akorát česnek medvědí /mimochodem v příručce neuvedený/, na něhož se pořádají doslova masové hony.
Atlas jsem objevila v naší knihovně. Polozapomenutý, zastrčený mezi řádkou větších knih... Hned jsem ho vytáhla na světlo a s chutí jím zalistovala. A listuji v něm ráda dodnes - nejen z jisté dávky nostalgického návratu do dětství, kdy mi pomáhal s určováním problematických rostlinek. Ti, kteří se rádi nechají poučit, zde najdou velmi cenné informace nezbytné k získávání hlubších znalostí. Svým obsahem je stále aktuální, třebaže některé informace již samozřejmě neplatí, hlavně co se týče názvů uváděných zemí - není divu, že mě sem tam pobaví určitou podbízivostí své době. Navíc je psaný drobnými písmeny, což pro některé čtenáře může představovat problém, ale jinak mu nemám co vytknout. A ty ilustrace! I po letech se tají dech. V úvodu nás čeká zasvěcený výklad o významu léčivých rostlin a důležitých látkách, které produkují, o jejich správném sběru, sušení a skladování, popř. o jejich pěstování a šlechtění. Následuje přehledný kalendář jejich sběru, slovníček užívané terminologie a samotný atlas. V závěru nechybí seznam použité literatury a přehledný, abecedně řazený věcný rejstřík. Knihu mohu jedině doporučit, svým kapesním formátem se hodí přímo i na výlety do přírody.

Zaujal mě text k pukléřce islandské, rostlině, která je v současné době nezbytnou složkou všech "cucacích" bonbónů při nachlazení: "Obsahové látky určují použití drogy při zánětech horních cest dýchacích, proti kašli, při nechutenství a zažívacích potížích /také ve zvěrolékařství/. V lidovém léčitelství byla droga dříve vyhlášeným prostředkem k léčení tuberkulózy. Antibiotické účinky kys. usnové využívají v SSSR, kde se vyrábí její sodná sůl a používá k ošetření hnisajících ran. S objevem nových antibiotik význam pukléřky jako drogy značně poklesl, zůstává však vhodným léčivem při některých chronických onemocněních, na něž antibiotika již účinně nepůsobí. Patří k tradičním léčivkám severských oblastí, ale do většiny evropských lékopisů byla zařazena až v 18. stol."

09.11.2022 4 z 5

Malování akvarelem a vodovkami Malování akvarelem a vodovkami Jenna Rainey

Inspirující a téměř "agitační" průvodce kouzelným světem malování a barev. Najde se zde každý, kdo tomuto kouzlení propadl, kdo touží zachytit krásu okamžiku a vložit do ní část své duše - nejen ten, který opatrně okukuje díla zavedených mistrů a nesměle se pokouší dát svým čárám tvar, ale i ten, kdo již získal nějaké zkušenosti a rád se nechá poučit. Autorka nám nadšeně poskytne cenné rady i návody a její úvodní řeč strhne snad každého, komu malování není lhostejné. Mnozí již o magii barev a používaných pomůckách vědí své, přesto není na škodu si své znalosti "zopakovat" - a je milé, že autorka svůj výklad propojila i s nejmodernější technikou, čímž text získal na nezbytné aktuálnosti. Kniha má pět částí: Technika, Tvary, perspektiva a světlo, Komplexní tvary, Valér, objem a hloubka, Nanášení. Nemyslím si, že jedna příručka z nás během třinácti dnů udělá dokonalé malíře - ostatně o to ani nejde. Jen se nebát začít, každý den něčím novým, krok za krokem... U každého kroku uvádí i přibližný čas vytváření, takže se můžeme dopředu v klidu připravit. Příjemná, pozitivně motivovaná kniha, navíc se spoustou krásných názorných obrázků a obrazců. Je radost jí jen listovat a kochat se - a moc se těším, až podle ní začnu taky tvořit. Akvarel a vodovky - není nic jednoduššího :-)

07.11.2022 5 z 5