smazenaryba smazenaryba komentáře u knih

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Výborná kniha. Skvelé, logické pokračovanie, rafinované. Napriek tomu prvá Duna pre mňa vždy zostane samostatným príbehom, ktorý pokračovanie nikdy nepotreboval. A mám tušenie, že ten pocit bude s ďalšími dielmi silnieť. A možno nie.

09.04.2024 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Komentár k celej trilógii. S Murakamim to mám podobne ako s Kingom. Prečítam od neho čokoľvek, aj keby to mala byť kuchárska kniha (a veru pár receptov tu nájdete). Jednoducho dobre píše. Oproti Murakamiho kompaktnejším prácam však v tých dlhších predsa len isté nedostatky vyvstávajú. 1300 strán, nech sa na to pozerám z ktoréhokoľvek uhla, je proste priveľa. Pri tom pomalom tempe, tendencii zbytočne rekapitulovať a celkovo postupovať akoby vopred nestanoveným smerom, nadšenie, mystérium a celkovo záujem, ako to celé dopadne, postupne opadajú. Až to celé vyšumí do prázdna. Takže recepty boli fajn, skúsim ich, ale nabudúce si ich radšej vyhľadám v knihe ktorá má o 1000 strán menej.

14.03.2024 3 z 5

Knihkupec z Kábulu Knihkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Páčila sa mi tá forma. Púhe rozprávanie bez okatej snahy prikrášľovať, či dramatizovať. Samozrejme, stále je to rozprávanie očami západu, ponúka zrovnania so svetom, ako ho vidíme my. Ukazuje však rôzne perspektívy, poukazuje na rôzne problematiky, a teda v zmysle ponúknuť čitateľovi pútavý, čo najmenej zaujatý náhľad, možnosť vyvodiť vlastné závery, kniha funguje. A o to myslím šlo.

09.02.2024

Krídla z papiera Krídla z papiera Jana Turzáková

Kniha o veciach, o ktorých zvyčajne nechceme čítať, lebo nám príliš pripomínajú ten vlastný život, tie okovy z ktorých sa tak ťažko uniká. Oceňujem ten ženský pohľad a brutálnu úprimnosť. Toto by ste od svojej ženy počuť nechceli, ikeď to zrejme nebude ďaleko od pravdy. Veľmi cítiť, že autorka písala z veľkej miery o vlastných skúsenostiach a pocitoch, je to príliš intímne aby to tak nebolo. V jednom z rozhovorov povedala : “Vlastne ani neviem o čom inom by som písala". A teda spoveď a kniha pre seba. Pre mňa možnosť nazrieť do duše ženy, manželky a matky, ktorá dokáže opísať svoje zážitky a pocity. Ps.: Je zaujímavé sledovať, ako v dielach súčasných autorov, prevažne tých mladších, stále dolieha ťarcha socializmu, už ani nie toho prežitého, ako skôr následkov toho strateného času.

23.01.2024 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Pochmúrna, stupňujúca sa atmosféra a napätie spravili túto knihu pre mňa najintenzívnejším literárnym zážitkom za veľmi dlhú dobu. Tým hlbším rozmerom je potom bravúrna psychológia postáv, kde aj napriek odpudivému charakteru rozprávača a jeho pohnútkam vyvstávajú otázky a nieje ľahké úplne jasne pomenovať činitele, ktoré viedli k zdrvujúcemu konci. A možno odpoveď na “kto za to môže" nieje tak dôležitá ako jednoducho si užiť tento majsterštyk.

13.01.2024 5 z 5

Stručné odpovede na veľké otázky Stručné odpovede na veľké otázky Stephen William Hawking

Viac než výklady rôznych teórií boli zaujímavé jednotlivé prognózy, akými smermi sa ľudstvo bude/malo by uberať. Narozdiel od Harariho fantasmagórií sú to úvahy triezve, striktne rozumovo poňaté, a hlavne, navzdory rôznym súčasným nepekným vyhliadkam, povzbudzujúce a inšpirujúce. Hlavným posolstvom je osveta a vedenie mladej generácie viac smerom “vonku, ako kontrast voči spiatočníckemu, hlúpemu a nebezpečnému vedeniu všetkých Ficov, Orbánov, Trumpov a im podobných.

20.12.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Rowlingová krásne zúročuje svet, ktorý vybudovala a rozvíja ho ďalej. Bohaté fantasy, príbeh o priateľstve, ale aj detektívka z britskej školy. Deti sa síce chvíľami trošku strácali, najmä pri finálnom rozuzlení, no myslím, že sa napriek tomu výborne bavili. A trošku aj báli. Ideme ďalej.

11.12.2023

Píseň, kterou se objasňuje svět Píseň, kterou se objasňuje svět Brian Evenson

Áno, hororový magický realizmus, ikeď tento výraz logicky nedáva zmysel, je celkom trefné pomenovanie. Nájde sa tu pár klasických hororov, pár trilerov, ale väčšina poviedok je práve o tomto. Tie texty vás zneistia, nahlodzú, nabúrajú (či rozšíria) predstavu ako môže vyzerať tento žáner. Cítiť často závany okultna, kozmického hororu, no nedá sa povedať, že by Evenson iba kombinoval, naopak, jeho pojatie je v skutku osobité. Najviac u mňa zafungovali texty, ktoré boli najmenej doslovné, ale ten závan podivna a nejednoznačna nájdete v každej poviedke. Veľmi dobré.

10.12.2023 4 z 5

Děti doby Děti doby Knut Hamsun (p)

Další krásny veľký pribeh od Hamsuna o ľuďoch, malých, veľkých, chudobných, bohatých, takých i onakých. Málokde nachádzam tú ľudskosť, to pochopenie, napísanú spôsobom, ako to dokážu klasici severskej literatúry. S humorom, láskou, s porozumením pre mnohoraké zákutia a nuancie ľudskej duše. Viac dodávať netreba, azda len že je škoda, že sa popri tých x-tých vydaniach svetových klasík nevydávajú aj tieto, menej známe, no rovnako dobré. Nič to, budem ďalej snoriť v antikvariátoch. Vďaka za ne.

22.11.2023 5 z 5

Černé muzeum Černé muzeum André Pieyre de Mandiargues

Uff, krutá prvotina. Mandiargues nesklamal ani pri druhej knihe. Nieje to tak tematicky a atmosférou zladená zbierka ako Nestydatá brána, no ak by sme sa sa bavili o tom, ktorá z týchto dvoch kníh zachádza ďalej pri vytváraní tých najbizarnejších vízií, Čierne múzeum vyhráva na celej čiare. Samozrejme, kniha by nikdy nefungovala ak by šlo len o akúsi zbierku podivností. Ide skôr o to, že autor stimuluje časti mysle (podvedomie?), ktoré vedome, teda aspoň väčšina z nás, nedokážeme ovplyvňovať, preto tieto sureálne výlety, navonok popierajúce akúkoľvek logiku či zmysel, môžu byť, v podaní majstra, unikátnym spôsobom pôsobivé. A taká táto kniha je.

25.10.2023 4 z 5

Mastný muž Mastný muž * antologie

Tak toto sa podarilo. Jedenásti autori, jedenásť krát Mastný muž. Kto napísal krorú poviedku je neznáme. Názov nabáda k istej dekadencii, mená niektorých autorov podobne. A tak to aj je. No kniha je viac než to, a povedať, že ide o akúsi zbierku úletov, by bolo krajne nefér. Predovšetkým je jasné, že každý autor si to aj vďaka istej anonymite strašne užil a vznikla tak zbierka jedinečných, zábavných a trefných textov. Unikátny a veľmi zdarilý projekt.

24.10.2023 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Archetyp hard scifi o objavovaní nepoznaného, mnoho krát citovaný a napodobovaný, dodnes výborne fungujúci. Jediné, čo ma trochu brzdí, je chladný pristup k postavám, hrajúcim iba úlohu diváka, podobne ako sám čitateľ.

18.10.2023

Spomenieš si na Trenčín? Spomenieš si na Trenčín? Lukáš Cabala

Duch Trenčína. Duch minulosti, prítomnosti, aj budúcnosti. Cabala ukončuje svoju trilógiu veľmi komorným štýlom, kniha pôsobí dospelejšie, vyzreto. Znova ju dopĺňajú skvelo zvolené ilustrácie, povedal by som, dokonalo zvolené. Knihu písal azda viac pre seba, než pre nás, ale tak by to presne malo byť. Teším sa na čo prinesie nabudúce.

03.10.2023 4 z 5

Cukrový Kreml Cukrový Kreml Vladimir Georgijevič Sorokin

Všetko, čo som písal pri opričníkovi platí aj tu. S tým, rozdielom, že Cukrový Kreml je mozaikou, krorá režim ukazuje z mnohých ďalších uhlov pohľadu. Čím kniha zaujala najviac, je akýsi náhľad do zvláštnej nátury ruských ľudí, myslím predovšetkým tých obyčajných ľudí, formovaných dekádami útlaku, kde sa zmenami režimu vlastne pre toho obyčajného človeka nič nezmenilo. Najpôsobivejšia bola zrejme poviedka s dopisom, kde je pôsobivým a mrazivým spôsobom zhrnutý zvláštny duševný rozkol/rozklad individua. Nakoniec však kniha pre mňa aj tak zostane exotickým bizárom z ruských končín. Ale aj pokračovateľom tradície Bulgakova, Ilfa s Petrovom, Nabokova, či Strugackých.

25.09.2023 3 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Epizóda zo seriálu Black Mirror? Moderná biblická alegória? Spirituálna púť robota? Neviem, ale veľmi to nefungovalo. Až som mal pocit, že autor nevedel, ako má zaujímavo rozbehnutý príbeh ukončiť a tak to nejak zahral do autu. Umelé, nepravdepodobné, horúcou ihlou zošité. Nedokončené myšlienky a kvázi hlboké, mnoho krát prevarené témy. Čakal by som, že autor bude mať o svojich čitateľoch vyššiu mienku.

13.09.2023 2 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Trochu zbytočná kniha. Autorkin pôsobivý štýl je prítomný aj tu, kniha sa číta dobre, no všetko dôležité bolo povedané v prvej knihe. Naviac autorka občas príliš tlačí na pílu a svet, v ktorom sú všetky ženy trpiteľky a všetci muži uslintané, násilnícke hovädá, pôsobil chvíľami ako umelá potrava pre feministky.

04.09.2023 3 z 5

Ghibliotéka Ghibliotéka Jake Cunningham

Objektívne, kniha si vysoké hodnotenie nezaslúži. Ponúka základný pohľad do zákulisia vzniku jednotlivých filmov, ide viac o fakty než o náhľad do mysle jednotlivých tvorcov. Nápad zahrnúť recenzie, pokus o akúsi kritiku miliónmi milovaných filmov tiež nebol najšťastnejší. Na druhú stranu môže ísť o akéhosi obrazového sprievodcu, možnosť občas si zalistovať ilustráciami a zábermi z obľúbených filmov, čo je fajn. Rozhovory s autormi by dali knihe úplne iný rozmer. Bohužiaľ. Stále stojí za zváženie.

15.08.2023 3 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Atmosfréra, spojenie stredovekých reálií a prostredia nepriestupných lesov, to sa podarilo. Podobne aj archetypy postáv (ortodoxný kňaz, dedinský pobuda, mastičkár) a dialógy sú zvládnuté výborne. Ten vyšok, nuž, povedzme že autori nemali vyššie ciele. Príbeh, ikeď sa z počiatku rozvíja sľubne, sa rýchlo zmení na sériu udalostí vedúcich od masakru k masakru, kde dej a tajomno úplne vytlačí hromada vnútorností a roztrhaných telesných otvorov. Záverečná štvrtina, všetko toto znásobujúca, je už čírou groteskou. A je to škoda, lebo potenciál tu bol veľký. Menej je niekedy viac.

08.08.2023 2 z 5

Putovanie po Stredozemi: Ilustrovaný cestopis od Vreckán až po Mordor Putovanie po Stredozemi: Ilustrovaný cestopis od Vreckán až po Mordor John Howe

Azda zrochu zavádzajúci názov a prezentácia. Nehľadiac na tému či text, ide o zbierku fatastických kresieb. V knihe sa skrýva enormné množstvo práce, zručnosti a imaginácie. Ako takú ju preto ocení ktokoľvek, kto sa zaujíma o kresbu a ilustrácie, predovšetkým tie s tématikou fantasy.

05.08.2023 5 z 5

Konformista Konformista Alberto Moravia (p)

Zvláštna kniha, páčila sa mi. Nerozpráva o konformizme tak, ako ho opisuje slovníková definícia, ale polemiku o tom, čo je normálne a čo nie, či je správne robiť veci, ktoré robia ostatní, aby sme sa stali súčasťou spoločenstva/vrstvy, a aké komplikované, či nepredvidateľné možu rozhodnutia byť v náväznosti na miesto, dobu a spoločensko politickú situáciu. Aj naša vlastná história hovorí o tom, aké to môže byť. Mimo obsahu je zaujímavá aj forma, rozhovory sú vyplnené častými nevyslovenými myšlienkami hlavnej postavy a kniha oplýva výraznou telesnosťou a miestami až prekvapivo zmyselnými ba naturálnymi opismi, v pozitívnom zmysle slova.

03.08.2023 4 z 5