smazenaryba smazenaryba komentáře u knih

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Tak som skúsil toho mysteriózneho, velepopulárneho Dána, ulietavajúceho na časoch z dôb slovenského divokého západu. Teraz chápem, prečo je tak populárny. Aj písať vie, hláškovať, vytvárať akési filmové prostredie, kde sa stiera hranica medzi zákonom a zločinom, kde má násilie príchuť kaviáru a zaprdená Bratislava pôsobí ako stred svetového kriminálneho diania. A keď to načíta Geišberg, je z toho nefalšovaný slovenský popcorn. To však stále neznamená, že je to dobrá literatúra.

24.02.2022 2 z 5

Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Velký rozklad: O úpadku institucí a zániku ekonomik Niall Ferguson

Nie celkom koherentná práca, ktorá viac opisuje zjavné problémy a históriu, než ponúka reálne a jasné riešenia. Viac ako celok tu zaujmú niektoré pasáže, zhrnutia a záverečná prognóza, ktorá sa v niektorých bodoch ukázala viac než pravdivá a nepríjemne sa zhmotňujú aj ďalšie predpoklady. Nečakajte však žiadne nostradamove proroctvá, skôr časovo bezprostredné logické úvahy. Viacero pasáži môže byť pre ekonomicky negramotného čitateľa (ako ja) ťažších na pochopenie.

19.02.2022 3 z 5

Akčan Tyrok Akčan Tyrok Roald Dahl

Áno, nieje to práve škola morálky, ale to nieje ani veľa ďalších populárnych kníh, všakže. A koniec koncov, nič tak strašné sa v príbehu nestalo a, čo je najdôležitejśie, je to veľmi vtipné, milé, vynaliezavé, a vôbec, Dahlovské. Blakeove ilustrácie v tejto knihe patria myslím k jedným z jeho najpodarenejśích.

16.02.2022 4 z 5

Atlas zabúdania Atlas zabúdania Peter Krištúfek

Zaujímavý počin. Je to akýsi veľmi subjektívny prierez, alebo ako autor napísal "kaleidoskop", histórie našej krajiny od vzniku Československa. Rôznorodé fragmenty pripomínajúce rôzne udalosti z rôznych uhlov. Kniha sa nedá kritizovať. Ako som písal, ide o subjektívny pohľad. Iný autor by podobným spôsobom zostavil inú knihu. Nepochybne to však bola veľmi objavná exkurzia, poukazujúca na veci, na ktoré sa v skutku zabúda. Knihu môžete otvoriť na ktorejkoľvek strane, začítať sa a pokračovať na internete v snahe prehĺbiť si poznatky na danú tému.

10.02.2022 4 z 5

Edevart Edevart Knut Hamsun (p)

Pred vojnou tu Hamsunovi vyšlo takmer (ak nie) všetko. Po vojne sa nových vydaní veľa kníh nedočkalo. Po prevrate ešte menej. Súčasne už žiadne. Dá sa to chápať. Na fakte, že Požehnanie zeme je jedna z najlepších kníh aké som čítal, to vsak nič nemení. Edevart je taktiež jedna z neveľa kníh, ktoré sú v anikvariátoch stále bežne dostupné. Ikeď to nieje také nedostižné ako spomínané Požehnanie..., spája ju s ňou veľa spoločných motívov, myšlienok a hlavne majstrovské rozprávanie. Tým hlavným motívom je oslava zeme, poctivej práce, celkovo staršieho spôsobu života a naopak odsúdenie pozlátka, industrializácie, životu vo veľkomestách. Takto to znie asi trochu zastaralo, takmer ako akási propaganda, no nieje to tak. Román skôr núti čitateľa uvažovať nad spôsobom života, vyzýva k zdravému rozumu, umiernenosti. Robí to naviac extrémne pútavo, v najlepšej tradícií klasického románu a hromadou morálno-výchovných, vtipných, ale aj neveselých scénok z bežného života. Odporúčam všetkým milovníkom klasického románu, najmä toho škandinávskeho (Heinesen napr.).

09.02.2022 4 z 5

Tajný príbeh Tajný príbeh Donna Tartt

Akoby Fitzgerald, Machen a Christie napísali spoločný príbeh. Podivuhodný, no dobre fungujúci žánrový mix, psychologická dráma, detektívka a exkurzia do podivných zákutí jednej vysokej školy. Najpôsobivejšie bolo to postupné zlupovanie jednotlivých vrstiev charakteru ústredných postáv, ktoré spätne narúšalo spôsob, akým som príbeh vnímal a s tým spojené presúvanie ťažiska príbehu. Nie je to typ románu, ktorý je nevyhnutne obrazom reality, no svojou rafinovanosťou vytvára svet vlastný, knižný, pohlcujúci. Nie dokonalá kniha, ale maximálne hodnotenie a odporučenie si zaslúži.

07.02.2022 5 z 5

Druhá planéta Druhá planéta Jana Plauchová

Dobre namiešané sci-fi, ktoré bez problémov udrží pozornosť od začiatku až do konca. Autorka vie skombinovať schopnosti literárne aj vedecké, priniesť zmysluplný príbeh, živé postavy, ale aj zaujímavé poznatky a opisy (až strašidelne krásne opisy podnebia na Venuši). Jediný výraznejší zápor vidím v tom, že celé vyústenie čerpá z dohadov, ktoré sa vo filmoch a literatúre objavili už nespočetne krát. Som zvedavý, čo ďalšie autorka prinesie, potenciál je tu veľký.

04.02.2022 4 z 5

Stín jednorožce Stín jednorožce Roger Zelazny

Krátka epizóda o neobvyklom rodinnom stretnutí neúmerne natiahnutá zbytočnými a aj celkom nudnými opismi, či už akcie, alebo iných vecí. Celkom prúser povedal by som, keďže ide o knihu, ktorá má len dvesto strán. Celé to padá aj na fakte, že z tej hromady Corvinových súrodencov bližšie poznáme len pár a akákoľvek snaha na tak obmedzenom priestore priblížiť ich pozadie a vzťahy prosto nemôže fungovať. Tri dávam iba za to, že autor je dostatočne dobrý rozprávač na to, aby som knihu v polovici neodložil. Začínam silno pochybovať, že sériu dokončím. Zelazny bol očividne oveľa lepší poviedkár než románopisec.

02.02.2022 3 z 5

Zázračný prst Zázračný prst Roald Dahl

Na prebale sa píše "vhodné na prvé čítanie". Môžem potvrdiť, že je to tak, pomer textu a ilustrácií, príbeh, akurát, aby to mladý čitateľ zvládol a zároveň sa zabavil. Ako vždy nedielna súčasť knihy, ilustrácie od Quentina Blakea, výborne dopĺňajú skromnejší text, tentokrát dokonca vo farbe.

30.01.2022 4 z 5

Patagónia Patagónia Dušan Mitana

Obsahovo a formálne skôr tuctové dielko. Zaujímavejšie začne byť, keď sa naň pozriete z pohľadu autorovej tvorby. Predstavuje prvý väčší predel ako literárny tak aj osobný. Aj bez toho, aby bol čitateľ znalcom autorovho života, vie, že ide o veľmi osobné dielo poznačené skutočnými skúsenosťami a špecifikami svojej doby.

29.01.2022 3 z 5

Nočné správy Nočné správy Dušan Mitana

Všetko, čo ste mali radi na Psích dňoch, nájdete aj v Nočných správach. No tak, ako pribúdajú roky, aj tu je badať časový posun/vývin Mitanovho hrdinu. Ak v Psích dňoch to bol predovšetkým chlapec, mladík, tu je to už dospelý muž, často ženatý, s dieťaťom doma, alebo na ceste. Aj z toho vyplýva, že nech sú Mitanove poviedky akokoľvek absurdné (a že často sú, aj preto ho máme radi), vychádzajú zo života. Takže je tu badať posun k všednému životu, či naopak snaha o narušenie stereotypov. Po Mitanovsky. Najdôležitejšie zistenie: ”Tak, mám teda syna, ale stratil som ženu". A to je dobre, alebo zle, znie otázka :).

28.01.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jedna epizóda MacGyvera natiahnutá na 500 strán. Na tú dĺžku je tam veľmi málo príbehu. Weir svojim hrdinom hádže pod nohy ďalšie a ďalšie polená, ktoré musia prekonávať pomocou svojich bezodných vedeckých a technických znalostí. Weir vie pútavo písať, no nevie, kedy by sa už patrilo uťať tú pseudovedeckú onaniu a viac rozvinúť príbeh. Oveľa zaujímavejšia a celkovo lepšia je poviedka Príbeh tvojho života od Teda Chianga, ktorú Spasiteľ vo viacerých aspektoch až podozrivo pripomína. A pokiaľ chcete rozsiahle súčasné hard sci-fi s neotrelými nápadmi a zároveň pútavým príbehom, siahnite po trilógii Vzpomínka na zemi.

26.01.2022 3 z 5

Incident Incident Václav Kostelanski

Divá kniha. Absurdity, experimenty, snové výlevy, ale aj náhľady do životov ľudí v strede a na okraji. Práve tam sa mi zdá Kostelanski najlepší. Možno to znie dosť pochmúrne a depresívne, aj chvíľami je, no vie to byť aj veľmi vtipné, takým tým pichľavým spôsobom. Asi nie pre širokú cieľovú skupinu, no kto si cestu ku knihe nájde, bude spokojný.

21.01.2022 4 z 5

Chladný plamen Chladný plamen Dean Koontz

“Něco jak z filmu od Spielberga,” řekla vzrušeně.(...) “Bylo to nádherné a strašlivé, hrůzné a zvláštní, strašidelné a pekelně vzrušující.”

Toto je citát z knihy a vystihuje to zásadný problém. Čítanie je ako sledovanie otrepaného blockbusteru plného klišé, kde ste všetko už videli x-krát a lepšie spracované. Chce byť všetkým, ale nič nedotiahne, pretože jedna kniha byť všetkým nemôže. Miestami človek nevie, či je to myslené vážne, alebo ako paródia. V rámci rešpektu ku americkej produkcii, ktorá priniesla oveľa lepšie namixované produkty, si toto vyššie hodnotenie nezaslúži. Neviem, či budem niekedy s Koonztom kamarát, ale prvé rande sa nepodarilo.

21.01.2022 2 z 5

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

Conradova znalosť života námorníka a atmosféra neprebádaných končín poskytuje funkčný rámec celkom inému príbehu. Príbehu o ceste, ktorá sa nemerá dĺžkou, ale hĺbkou. O mieste odprosteného od všetkého, čo ako členovia pokrokovej civilizácie poznáme. Mohol by to byť príbeh Colomba, či Magellana. Miesto by mohla byť aj iná planéta. Alebo iný čas. A možno sa Conrad narodil druhý krát ako Lem a napísal ten príbeh znova ako Solaris. A možno len opísal človeka, ktorý sa odvážil pozrieť do samého seba. Čo tam našiel sa dá opísať dvoma slovami. Odpoveď nájdete v knihe.

14.01.2022 4 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Povinné čítanie pre ľudí rozjímajúcich nad podstatou krásy, podstatou umenia, podané krásnym, umeleckým spôsobom. Jedno z diel, o ktorých sa dá písať a debatovať donekonečna, no lepšie si je ho znova prečítať. Fantasticky opísaný benátsky genius loci.

11.01.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Počas čítania som mal zo začiatku pocit, že čítam odvar toho co už dobre poznám, no netrvalo dlho a ja som sa znova pristihol, že už nerozmýšľam nad tým čo čítam, ale že sa prosto nechávam unášať kvalitným rozprávaním, ktoré ponúka mnoho zaujímavého a pútavého.

Áno, prial by som si, aby príbeh býval temnejší, aby vo mne viac rezonoval, ako ďalšie tematicky podobné autorove príbehy (Pet Cemetary, It, Shining), no bolo by hlúpe neakceptovať, že s rokmi sa mení aj autorov štýl, pohľad na svet, veci na ktoré kladie pri rozprávaní dôraz. A hlavne, bavil som sa. Tak prečo by som zbytočne rýpal a vyplakával.

A nenechajte sa pomýliť zavádzajúcou prezentáciou. Nieje to žiadna detektívka, ako sa vydavatelia, či distribútori snažia naznačiť, ale Kingovka ako sa patrí.

06.01.2022 4 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

(SPOILER) Ok, dekonštrukcia ľudskej civilizácie z pohľadu cudzinca vyrastajúceho v diametrálne odlišnom mimozemskom prostredí je geniálny nápad. Na mnohé veci to vrhá úplne iné svetlo. RAH je v týchto analýzach veľmi dobrý. Núti človeka
rozmýšľať nekonvenčne, priznať si veci, ktoré mu nemusia byť vždy príjemné.

Ale skupinové orgie ako vrchol kolektívneho šťastia? Vyvraždenie xy% populácie v rámci očisty civilizácie? Tam sme už myslím boli a nie raz.

Heinlein vstupuje do postavy filozofujúceho starého chlípnika Jubla, ktorý každú ženskú postavu opisuje ako prostitútku, nimfomanku, slúžku, ideálne všetko dokopy. A najlepšie nech ich je celý hárem. S pomocou týchto "pomocníčok", tučného konta a záhradníka zbierajúceho exotické fotografie je schopný riadiť takmer cely svet. Toto sú tie dobrá, na ktorých má stavať spoločnosť? Tak to sa radšej budem držať svojich zastaralých rodinných hodnôt. V literatúre viem tolerovať mnohé, ale musí to dávať určitý zmysel. Nečudo, že ten biblický záver absolútne nefunguje.

A je to neúnosne ukecané. Myslím si, že redaktori, ktorí skracovali pôvodnú verziu, vedeli, čo robia.

04.01.2022 2 z 5

Morytáty Morytáty Peter Krištúfek

Útla, malá knižka ktorá hneď zaujme svojim neštandardným spracovaním. Tam našťastie kvality nekončia. Ikeď sa kniha dá označiť za zbierku hororov, nie sú to štandardné, prvoplánové horory, ale tento prívlastok vyplýva skôr z ich podstaty, nátury. Ide o motívy z ktorých mrazí skôr preto, že sa stať môžu (príp. stali sa), nie preto, že sú nadprirodzené. Texty spája akási naliehavosť, skratkovitosť, ktorá opäť viac evokuje zážitok/skutočnosť ako žánrový literárny útvar. Pôsobivé. Nebyť pár textov, ktoré tam byť nemuseli (nesedia k výberu, príp sa mi zdali slabšie), dávam päť. Odporúčam. Nielen fanúšikom hororu, ale aj čitateľom vyhľadávajúcim silno pocitové, hĺbavé veci. Som veľmi zvedavý na ďalšie autorove diela.

02.01.2022 4 z 5

Vládce snů Vládce snů Clark Ashton Smith

Milovník Weird Tales v zásade nemôže byť sklamaný, ikeď treba podotknúť, že je to oproti prvému zväzku o čosi slabší výber. Texty oscilujú na pomedzí hororu a fantasy, prevládajú kúzelnícke a orientálne motívy, výstavbou často krát pripomínajú rozprávky (čo nieje výtka). Mierne sklamaní budú čitateľa hľadajúci texty z tradičného amerického/európskeho prostredia na prelome 19/20-teho storočia. Tých nadpriemerných poviedok je tu niekoľko no za mňa naozaj vyniká iba Dvojitý stín.

Znova sa však musím opakovať, tento starší štýl má svoje nepopierateľné čaro. Oproti moderným textom sa nesnaží tak tlačiť na prízemné pudy, naopak, viac dráždi predstavivosť, zvedavosť a fantáziu.

26.12.2021 3 z 5