smazenaryba smazenaryba komentáře u knih

Oči plné děsu Oči plné děsu Ambrose Bierce

Označenie tejto zbierky a autorov ako spojovací článok medzi Poeom a Lovecraftom je v skutku výstižné. Texty oboch autorov spája oná uhrančivá dobová atmosféra, no zároveň, sú to štýly dosť rozdielne. Bierce vyniká viac hravosťou, zaujímavými pointami a nápadmi, James naopak systematickým a pozvoľným budovaním atmosféry. Nemá zmysel riešiť ktoré texty sú lepšie, silné kusy nájdete u oboch. Znova platí, ak máte približnú predstavu, čo máte od týchto starých majstrov čakať, sklamaní určite nebudete. Mňa najviac dostala Bierceova poviedka Město zesnulých, ktorá svojím ostrovtipom a dynamikou úplne stiera časovú priepasť od doby, kedy vznikla.

02.02.2023 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Viac menej klasický príbeh o vzostupe a páde. Ten šach ma na tom popravde veľmi nebavil. Kostra príbehu je veľmi jednoduchá, priamočiara a koniec nijaký. Čo ma však bavilo, bola tá psychológia za tým, inak, všetky ostatné veci, s ktorými sa hráči musia vyrovnať, či sa ich vzdať, aby mohli vyhrávať, bez ohľadu na to, akí sú v hre zdatní.

29.01.2023 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Unikátny kúsok, z rady netradičných fantasy ako Gormenghast, či Les mytág. Funguje najlepšie v prvej polovici, keď nieje úplne jasné, čo sa deje a viac sa buduje svet. Ten skôr tradičný koniec zážitok trochu utlmí, no nie natoľko, aby nenechal čitateľovu predstavivosť ďalej pracovať. Výborné.

27.01.2023 4 z 5

To To Stephen King

Jedna z postáv tohto románu povedala (citácia nemusí byť presná): "Nemôžu byť občas knihy proste tým čím sú? Obyčajnými pribehmi?". Tu niekde je skrytá podstata toho, prečo sa ku Kingovi stále vraciam, a budem vracať. Nie každá kniha musí mať skryté posolstvo, presah, odkaz na historické udalosti. Niekedy stačí, aby bola kniha proste príbehom. A tým sú pre mňa Kingove knihy. Príbehy, ktoré bavia, pri ktorých nemusím uvažovať nad hlbokými posolstvami, ktoré proste s chuťou zhltnem, a zostane mi vo mne pocit silného, emotívneho zážitku.

23.01.2023

More. Love. Čajky More. Love. Čajky Agda Bavi Pain

Knihu sa oplatí prečítať už len koli fantastickej poviedke Dieťa času. Je to jeden z tých zázračných textov, ktoré veľmi sugestívnym a originálnym spôsobom privádzajú k životu určitý bod v priestore a čase. Ten zvyšok poviedok, ikeď určite nie zlý, akoby len dopĺňa autorskú mozaiku.

12.01.2023 3 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Šikovný je ten Červenák. Aj erudovaný, aj uletený, a stále svoj. Čo sa týka námetov a motívov, je to ozaj divotvorný mix všetkého, čo sa v jeho knihách doteraz objavilo, ale prečo nie, keď to funguje, má to hlavu a pätu a baví? A ten koniec, to je krásna ochutnávka toho, čo by mohlo prísť v pokračovaní :) Treba pochváliť hromadu skvelých ilustracií, to sa už dnes často nevidí.

10.01.2023 4 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Pottera som mal dávno zaradeného medzi tituly, ktoré si takmer isto neprečítam. Skrátka, minulo ma to a vzhľadom na vek mi už nedávalo zmysel začať sériu čítať. Závážil aj fakt, že Narnia, na ktorú som sa ako na klasiku odhodlal, ma veľmi neoslovila. Nakoniec však voľba padla v rámci čítania deťom, a čuduj sa svete, bola to skvelá zábava. Aj ako príbeh pre decká, ktoré len tak niečo skutočne nezaujme, ale aj pre mňa, ako výborne vystavaná a hravá kniha plná skvelých scénok, humoru a ikonických postáv. Takže áno, malo to zmysel a na pokračovania sa pustíme tiež.

28.12.2022 5 z 5

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

Za mierne glorifikovaným názvom sa skrýva v celku jednoduchá, populárne náučná kniha, plná príbehov o úspešných, či neúspešných investoroch. V knihe sa rozpráva predovšetkým o investovaní a základných princípoch, ktorými by sa mal človek riadiť, chybách, ktorým sa vyvarovať. Nečakajte teda žiadnu hlbokú príručku a stratégie, ale jednoduché rady. Na druhú stranu, sú to rady a poznatky užitočné a často prehliadané. Dozviete sa aj čo to o histórii finančného trhu.

07.12.2022 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Knihu treba doporučiť už len kôli tej čírej informatívnej hodnote a plodnej snahe o vysvetlenie súvislostí siahajúcich stovky rokov dozadu. Z knihy vyplýva hlavne poznanie, že jednotlivé krajiny a regióny majú často veľmi rozdielny pohľad na svet vychádzajúci z hlboko zakorenených tradicií a aké ťažké je preto dosiahnutie zhody a rovnováhy. Kissinger netají svoju oddanosť americkým ideálom, no nebojí sa aj otvorene poukázať na najväčšie omyly v americkej zahraničnej politike. Prečítať.

02.12.2022 4 z 5

Po funuse Po funuse Jakub Spevák

V komentári pri ďalšej tohtoročnej novinke od KK Bagalu, Dom pre jeleňa, som písal, ako velmi som rád, že to nieje ďalší rozbor depresívnej každodennosti. Nuž Po funuse je ďalší takýto rozbor, síce zahalený do kabátiku magického realizmu, no v podstate sa za tou formou nič objavné neskrýva. Možno to chcelo nechať trochu odležať, rozpracovať, dať tomu nápadu viac priestoru vyniknúť. Aj postavy a vzťahy na tak malom priestore posobia príliš nahodilo, neosobne. Možno zámer, no ja hovorím, že výsledok nefunguje najlepšie.

23.11.2022 3 z 5

Ja velkáč Ja velkáč Ľubo Dobrovoda

Tu už musím ubrať bod, pretože ikeď má ísť o "velkáča", kniha je z veľkej časti iba rozšírením prvej knihy, kde sa bez prílišnej starosti o dejovú postupnosť striedajú príhody z útleho detstva. Záver už síce opisuje obdobie puberty a dospievania, kde aj viac vyplýva na povrch spoločenská situácia niekedy v desaťročí pred prevratom, ale bolo toho veľmi málo. Stále si však myslím, že kniha (obe) stojí za prečítanie. Kto by chcel ešte viac, tak autor svoje spomienky, z detstva aj z dospelosti za socializmu, rozvíja v poviedkach ktoré vychádzajú v časopise Rozum. A sú v podstate ešte lepšie ako tieto knihy.

15.11.2022 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Kafkova obludná karikatúra síce trpí svojou roztrieštenosťou a nedokončenosťou, no tá vízia a rôzne scény a momenty sú tak evokatívne a bizarné, že to ani nevadí. Dalo by sa povedať, že nejaký záver, či naplnenie ani nie sú dôležité, dôležité je len stupňujúce sa vyobrazenie absurdnej logiky autorovho sveta. Ale Zámok mám ešte o kus radšej, azda kôli tomu, že je predsa len dejovo ucelenejší.

11.11.2022 4 z 5

Ja malkáč Ja malkáč Ľubo Dobrovoda

Možno to nieje literárne veľdielo, no Ľuba Dobrovodu a jeho poviedky mám veľmi rád, napr časopis Rozum by som si bez neho ani nevedel predstaviť. Malkáča môžete brať ako úsmevné príbehy z takej obyčajnej socialistickej rodiny, na druhú stranu, ako strany pribúdajú, príbeh vytvára nie veľmi veselý obrázok o tom, ako naše národy komunizmus ako ľudí poznačil. Obe knihy série sú dostupné aj ako perfektne spracované audioknihy.

07.11.2022 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Druhé čítanie som si užil o kus viac, prvá polovica v zrube je prosto bezchybná, no tentokrát mi väčší zmysel dávalo aj putovanie lesom. Predovšetkým, je to naozaj originálne dielo, ťažko sa zrovnáva. Ak by som mal porovnávať, musel by som vybrať niečo rovnako jedinečné, i keď úplne odlišné, ako napríklad Peakov Gormenghast. Dvíham hodnotenie a teším sa na pokračovanie.

04.11.2022 4 z 5

Továreň na nového človeka Továreň na nového človeka Galina Nikolajevna Ďurjagina

Strašidelná kniha. Nie preto, že pripomína známe distópie, ale preto, že toto žiadna distópie nie je. Možno je to vo svojej podstate román trošku naivný a postavy ťažko uveriteľné, no horor v podobe porevolučného ruska zobrazuje myslím viac než verne. Je až zarážajúce, ako presne opisuje základné, dnes už doočíbijúce omyly, ktorých sa komunistická ideológia dopustila. Je na nich prakticky založený celý román. Viera, že človek je v podstate dobrý a kriminalizmus je len vedľajší produkt zapadnej "buržoáznej" spoločnosti, odsúdenie náboženstva, ktoré nahradili len inou verziou podobne nezištnej viery a samozrejme nenávisť k ostatným, na ktorej je samotná ideológia založená. Je ťažké uveriť, že mnohé v románe opísané a v doslove upresnené fakty nie sú len výplodom šikovnej autorky. A ešte ťažšie je uveriť, že má táto ideológia ešte aj po sto rokoch plných dôkazov o jej fatálnom zlyhaní stále prívržencov. A teraz nehovorím o krajinách, kde režim vládne, ale o občanoch západných krajín.

03.11.2022 5 z 5

David Copperfield I. David Copperfield I. Charles Dickens

Cez Davidove vzostupy a pády Dickens verne zobrazuje dobové anglicko. Od života na ulici, cez lopotenie poctivých no chudobných robotnikov až po smotánku v podobe právnikov nekonečne naťahujúcich súdne spory, aby zo svojich klientov vytrieskali čo najviac. Postavy oscilujú od dobrákov, chudákov, čudákov, až po boháčov a neprajníkov. Celé je to skôr veselé a poučné, než smutné a dramatické. Dobrodružstvo, podané takým tým anglickým, gentlemanským spôsobom. Taký anglický Huckelberry Finn. Trošku konzervatívnejší a nudnejší. Namiesto na plti sa cestuje v kočiari a váš kamoš nieje černoch na úteku, ale decko s protekciou, ktoré uteká od nudného života boháčov.

01.11.2022

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Najhodnotnejšie pre mňa na knihe bol ten pohľad na históriu a život v KĽDR očami rôznych generácií. Hovorí to o tom, aké ťažké, takmer nemožné, je pochopiť udalosti v ich úplnosti. Ani tu sa nedozviete všetko, no ten záverečný rozhovor s 80-ročnou pani, ktorá prežila aj udalosti, ktoré predchádzali zrodu KĽDR, ako japonská okupácia a kórejská vojna, tomu dal celkom iný rozmer. Pre doplnenie odporúčam preštudovať si, ako celá kórejská tragédia začala, to taktiež môžete trochu zmeniť váš pohľad na tieto pribehy.

26.10.2022

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Dejovo príliš roztrieštené a nekonzistentné. Udalosťami pospájané nápady a teórie, kde dej a postavy zanikajú, dokonca aj hlavná postava sa v tej vedeckej hatmatilke občas úplne vytráca. Problém som mal aj s istou morálnou necitlivosťou, pre autora je tu na prvom mieste nekonečné rozvijanie jeho teórií a svet žijúcich ľudí je len akési pokusné laboratórium, kde ich testuje. Autorova predstavivosť je aj tu pôsobivá, no ako celok to zďaleka nefunguje tak dobre ako pri jeho ďalších knihách.

24.10.2022 3 z 5

Dom pre jeleňa Dom pre jeleňa Dominika Moravčíková

Švantner má nástupkyňu. Teda minimálne v tejto knihe. Samotný štýl je rozdielny, podobne oná toľko so Švantnerom spájaná personifikácia prírody pri Moravčíkovej nieje badateľná, no pokiaľ hľadáte pribehy o ľuďoch spätých s prostredím dedín, lazov a prírody, s tradíciami, ba kusom nadprirodzena, budete tu ako doma. Toto tu veľmi chýbalo. Nie, že by som bol proti všetkým tým súčasným rozborom sivej, depresívnej každodennosti, no toto je živé, vriace a jedinečné. Päť len taký fukot. Jeden z najlepších čitateľských zážitkov tohto roku. Ak nie naj.

12.10.2022 5 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Harari si na jednu knihu zobral príliš veľké sústo. História ľudstva totižto nieje niečo, čo by sa dalo zhustiť do jednej knihy. Výsledok je obrovský mišmaš. Chvíľu sa hrá na historika, chvíľu na prognostika, chvíľami fantazíruje, ba miestami sa so svojimi teóriami blíži k úrovni pána Danikena. Nedá sa uprieť, že v knihe sú zaujímavé postrehy, ktoré ľudstvo opomína, či lepšie, zatvára pred nimi oči, no ako celok je to veľmi zaujatá zbierka poloprávd, špekulácií a faktov vytrhnutých zo širšieho kontextu. Lepšie spravíte, ak si k jednotlivými témam prečítate samostatné knihy, ako napríklad aj tu spomínané Bohatstvo národov, či O pôvode druhov. Alebo si prečítajte toho Danikena.

08.10.2022