slunicko1958 slunicko1958 komentáře u knih

Dotkni se nebe Dotkni se nebe Ludmila Vaňková

Celá série se mi velmi líbila. Autorka vyprávěla tak poutavě, že jsem si až po přečtení uvědomila, že mám za sebou nenásilnou lekci dějepisu.
Rozšířila jsem si znalosti nejen o poměrech v císařské rodině (ten Vašík byl neskutečný zmetek) a v českém království, ale také o otřesné situaci v církvi, starostech francouzského krále Karla V. aj.
Nejvíc mě bavily záležitosti císařského resp. českého dvora, ale příčila se mi sňatková politika. Dítě se ještě nenarodilo a už bylo prodáno.
Občas jsem byla zmatená ze střídání vypravěčské formy. Vypravování v er-formě se náhle změnilo v ich-formu a musela jsem si ujasnit, kdo vypravuje.
Ale všech šest dílů bylo skvělých. Určitě se ještě k románům L. Vaňkové vrátím.

26.03.2024 5 z 5

Druhá císařovna Druhá císařovna Ludmila Vaňková

Jsem spokojená.
Tento díl je nejen o osudech císaře a jeho synovce Karla V., francouzského krále, ale také o válce o španělskou Kastilii či o přípravě na křížovou výpravu.
Znovu platí, že román se hezky čte. Čtenář se potěší krásnou češtinou a navíc se dozví informace o historii českých zemí i států jižní a západní Evropy.

20.03.2024 5 z 5

Od moře k moři Od moře k moři Ludmila Vaňková

Moje nadšení pokračuje. Nechápu, jak jsem mohla při svém kladném vztahu k historii romány L. Vaňkové tak dlouho míjet.
Tento román, 4. kniha šestidílné ságy, byl vynikající. Pokračovala úspěšná vláda Karla IV., v osobním životě je nadmíru šťastný, sledovala jsem, jak se vrší problémy ve francouzském království atd. A ty nešťastné vlny morové nákazy se ani Praze nevyhnuly! Seznámila jsem se s dalšími osobnostmi (např. Jan Milíč z Kroměříže) a jejich osudy. Začínají se objevovat problémy v církvi, drzost některých duchovním rychle roste.
Tuším, že další díl tak šťastný nebude.

14.03.2024 5 z 5

Orel a had Orel a had Ludmila Vaňková

Zajímavý román. Autorka opět potvrdila, že její znalosti historie byly přehluboké. Zároveň vynikala vytříbeným slohem, takže je radost její romány číst.
Děj 3. dílu se střídavě věnuje událostem v Římě a sledování osudů Karla IV.
Bylo mi líto tolika pohrom či úmrtí dětí. Trošku mě děsila středověká sňatková politika.

07.03.2024 5 z 5

Dvojí trůn Dvojí trůn Ludmila Vaňková

Krásná knížka. Autorka vypravuje historický příběh nádhernou češtinou. Obdivuji také její čtivý sloh.
Moc mě nebavily milostné pasáže, ale docela mě překvapilo, že Karel Čtvrtý zde není popisován jako zbožný panovník, ale jako obyčejný hříšník.
Dojemný byl závěr knihy, kdy otec Jan a syn Karel po dlouhých letech k sobě našli cestu.
Těším se na další díl.

28.02.2024 5 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Mám historické romány ráda a dějepis byl ve škole vždy můj oblíbený předmět. I proto mě tento román tak bavil.
Krásná čeština, lehké a srozumitelné vyjadřování i hluboké historické znalosti paní spisovatelky mě nadchly. Občas se mi zamotala hlava z toho množství jmen, ale to byl můj problém. Navíc jsem se brzy orientovala, občas za pomoci internetu.
Těším se na další díly série.

20.02.2024 5 z 5

Poslední nadechnutí Poslední nadechnutí Václav Křivanec

Nedočetla jsem, a proto nehodnotím.
Zvládla jsem asi čtvrtinu a nechci pokračovat. Je mi skoro od začátku
naprosto jasné, KDO a PROČ vraždil, ale ten způsob, to JAK je sadistické. Jako by se autor chtěl v krutosti a bezcitnosti vraha vyrovnat svým severským kolegům.
Mám ráda detektivky, ale takové, kdy můžu sledovat kriminalisty při práci a společně s nimi logicky uvažovat a postupně odhalovat pachatele i jeho motiv. Chci si u knížky odpočinout, obohatit své vědomosti a netoužím se strachovat, jestli se mi v noci bude zdát, že se dusím nebo že po mně lezou červi.
Díky, to opravdu ne.

10.02.2024

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Přečetla jsem 15. díl této ságy a velmi těžko hledám slova, kterými bych knížku zhodnotila a neopakovala se.
Nejdříve mě nadchla krásná obálka. Děj byl napínavý, i když s nekonečným kličkováním, než si pravda našla cestu ven. Zaujaly mě myšlenky o snadném zneužívání sociálních sítí k dezinformacím a ochotě mnohých věřit jim. Jak aktuální!
Potěšily mě i popisy přírody a života obyvatel Tří borovic.

08.02.2024 5 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Příjemné čtení. Váhám, jestli můžu tento román nazvat detektivkou, ale četl se dobře. Autorka je skvělá vypravěčka.
Občas je děj poněkud předvídatelný, pátrání se točí jako by do kolečka. Tím, že poctivě čtu chronologicky jednu knihu za druhou, se zdá, že se určité pasáže opakují. Ale baví mě sledovat, jak se jednotlivé postavy vyvíjejí.
Přesto se ráda pustím do čtení dalšího dílu.

02.02.2024 4 z 5

O Květušce a její zahrádce O Květušce a její zahrádce František Hrubín

Milá knížečka.
Veršovaná pohádka o hodné Květušce, kterou mají všichni rádi, a zlé babizně, kterou všichni nenávidí. Něžné líčení krás přírody. Nádherné ilustrace dokreslí příjemný, laskavý dojem z četby. Ostatně - když spolupracují dva výjimeční umělci, musí vzniknout geniální dílo!

29.01.2024 5 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Jsem nadšená, kniha se mi moc líbila.

Autor umí poutavě vypravovat, i když mi zpočátku trošku vadilo, že píše i o uspokojování tělesných potřeb všeho druhu. Postupem času jsem jen hltala děj a nic jiného už neřešila. Knížka je velmi čtivá a čtenáře dokáže vtáhnout do děje.

Občas jsem si prohlížela mapu Šumavy a vyhledávala místa, o kterých je v knize řeč.
Opravdu povedené dílo.

"Jestli bych znovu chodil přes čáru a převáděl? Jestli bych znovu střílel? Tenkrát, slečno, nebyla jiná možnost. Jo, bejt v tý samý situaci, udělal bych to zas. Někdo se jim postavit musel. Voni by si nakonec mysleli, že můžou všechno. Jo, nelituju jedinýho dne, kdy jsem jim škodil. Měli z mýho jména takovou hrůzu..."
(str. 388)

27.01.2024 5 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Za to mohly okolnosti, že jsem knížku četla tak dlouho. Naštěstí má klidně plynoucí děj, do kterého se dalo kdykoliv vrátit. Bylo to takové laskavé vyprávění.
Opět jsem musela vzít na pomoc internet. Chtěla jsem si poslechnout Gardela a taky jsem si musela ověřit, jestli Ernesto G. skutečně pobýval v Československu.
A jsem ráda, že jsem v závěrečné třetině románu pochopila jeho název.

18.01.2024 5 z 5

Úsvit naděje Úsvit naděje Ann Moore

Třetí knihu o osudech výjimečné mladé ženy jsem dočetla z pouhé zvědavosti, jak autorka uzavře tento nekonečný příběh.
V druhé kapitole jsem překonala krizi, kdy jsem chtěla knížku zavřít a vrátit majitelce. Bylo mi jasné, že celým románem se potáhne jak had otázka, kdy a jak se ti dva setkají. Červená knihovna hadr.
Obdivovala jsem mimořádně inteligentní Graceliny děti (zejména Jack mě udivoval), děsilo mě, jaké podivné poměry vládly v lékařově domácnosti. Naštěstí Grace uměla svou zarputilostí i citlivostí vyřešit absolutně všechno. Navíc když k tomu pomohlo několik těžko uvěřitelných náhod. Takže v závěru jsou všichni tak šťastní, že víc to ani není možné.
Sláva, mám dočteno.

27.11.2023 2 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

V druhém díle sledujeme, jak zbídačení vystěhovalci trpí na lodi, která je má přivézt do lepšího světa. Grace a její malá holčička v Americe poznávají nové přátele a zabydlují se v novém domově. I zde se však setkávají s darebáky, kteří pro peníze udělají cokoliv.
Autorka občas vrací děj do Irska a sleduje osudy těch, kteří zůstali ve své vlasti.
Román se četl lehce, i když o ráji na zemi nevypravuje. Ani v tomto díle nechybí historické souvislosti - otrokářství, vznik mormonské církve aj.

20.11.2023 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Nebavilo mě to, byla to nuda.
V polovině knihy jsem si uvědomila, že jsem zaregistrovala pouze tři zmínky o Josefu Bergmanovi, který měl být podle mého názoru ústřední postavou. Tedy pokud jsem četla detektivku.
Po druhé vraždě se toto dílo detektivce začalo podobat, ale jednání často nadbytečných postav bylo tak podivné a nepřirozené, že jsem se těšila, až to trápení skončí.
Z knihovny mám vypůjčenou ještě jednu "Klevisovou", nevím, jestli budu mít sílu ji otevřít... Zřejmě jsem příliš náročná a o detektivkách mám jiné představy.

08.11.2023 2 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Když mi moje známá knížku přinesla, dívala jsem se na tento román trošku s despektem. Podle názvu i přebalu jsem byla přesvědčená, že to bude "červená knihovna".

Zmýlila jsem se. Ano, trochu romantiky zde je, ale vyprávění o drsném životě v Irsku v polovině 19.století je to hlavní téma. Hladomor, formování irského odboje, to byly události, o kterých jsem nic nevěděla. Díky tomuto románu mám o historii Irska aspoň malé vědomosti.

Kniha je napsaná velmi čtivým slohem. Autorka se lehce vyjadřuje, a tak i drsný obsah se čte dobře.

01.11.2023 4 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

V tomto příběhu se často dostávala do popředí problematika etických hodnot, jako např. odpovědnost, čest, pravda, svědomí. V této souvislosti na mě vyskočila na str. 118 tato věta: "Populista, který přiživuje vztek a strach, má větší šanci na zvolení." Úžasné.

Vrchní inspektor Gamache si poradil nejen s vyřešením vraždy, ale také se svými věrnými kolegy zasadil těžký úder obchodu s drogami.

Na první pohled složitý a nepřehledný děj, ale dokázala jsem se orientovat a vše pochopit. Velká spokojenost.

25.10.2023 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Váhám, kolika hvězdičkami mám tento román ohodnotit. Čtyři, nebo pět?

Tento román byl zpočátku velmi čtivý a zajímavý. Bavil mě. Pak přišla pasáž, která mě příliš nezaujala, jako bychom se točili pořád do kolečka. Vadilo mě, že hlavní hrdina neviděl to, co měl před očima. Závěr románu byl opět působivý.

Celkově je kniha velmi poučná, vhodná k zamyšlení nad různými tématy. Doporučila bych ji čtenářům, kteří se aspoň trochu orientují v Novém zákoně. Četba pak bude podle mého názoru snazší.

17.10.2023 5 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Mám takový zvyk, že než začnu číst knížku, pozorně si prohlédnu obrázek na přebalu. Všechny části případů inspektora Gamache mají nádherný přebal, ale nyní mě znepokojil ten hřbitov.

Román se autorce opět vydařil. Čte se lehce, děj se opravdu pomalu rozvíjí. Popisy nádherné přírody, představa neskutečně vonících dobrot, mimořádně přátelské vztahy obyvatel vesničky, pevné charaktery. Bylo by krásné, kdyby se to v reálném životě dalo zažít.

Závěr románu byl podle mého názoru hodně zidealizovaný, ale budiž. Odpočinula jsem si, pobavila se.

05.10.2023 5 z 5

Zmrtvýchvstání Zmrtvýchvstání Michael Punke

Jsem ráda, že jsem si tento román přečetla. Měla jsem obavy, že to bude nezáživné čtení, ale opak byl pravdou. I když je v knížce minimum přímé řeči, čte se velice pěkně už od prvních stránek.

Jedná se o zajímavý, drsný příběh, plný emocí a touhy po spravedlnosti. Autor umí poutavě vyprávět.

Jsem velmi spokojená.

25.09.2023 5 z 5