slaska77 slaska77 komentáře u knih

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Je to mé druhé setkání s japonskou literaturou a opět tak hluboké a něžné. Něco v jejich kultuře mě vždycky dojme a vrátím se do dětství, kdy jsme všichni plakali nad Goro bílým psem. Objektivně kniha na 5 hvězd není, ale nemůžu si pomoci. V té její zdánlivé nedokončenosti vidím záměr. Čtenáře to nutí o věcech přemýšlet.

21.04.2024 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Napínavý thriller více než fantasy, ale mistrovský. Čtenář si oblíbí většinu postav a až je mu líto, když to vše po velké dotaci stran končí. Co se stalo s Aryou nebo jejím vlkem? Jak skončí válka králů nebo kdy už přijde zima? Na to si musíme počkat. Hezký napsané, ale hrozně drsné.

14.04.2024 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Využila jsem možnosti výpůjčky audio knihy a s Tomášem a Honzou trávila velikonoční zahradní práce. Díky nim se dalo všecko přežít. Knížka byla hezký natočená a trošku moc okatě bylo od začátku poukazováno na skutečného vraha, proto si jednu hvězdu schovám. Jinak moc hezky zpracované téma, za mě by to mohlo být i trochu ponurejší.

31.03.2024 4 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Knížka se fantasticky čte. Maggie a Lara jsou dvě druhé ženy svých mužů - bratrů Nica a Massima. Rodinu po italsku ovládá matka rodu Anna. Jak málo můžete vědět o svých nejbližších, jak moc může být pod povrchem a jak těžké je vztahy vůbec rozplést, to si musíte přečíst sami, ale opravdu doporučuji. Knížka zaručeně nebude nudit.

18.03.2024 5 z 5

Sedmiramenný svícen Sedmiramenný svícen Josef Škvorecký

Takový typický Škvorecký, moc se s tím nemaže, ať už v kulisách holocaustu nebo na malém městě, všude to odlehčeně odvypráví a je to tak fajn. Bavilo mě to číst.

09.03.2024 4 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Kdo se chce pobavit a má trochu času, určitě si vždy užije s JJ, audio knihy čtené Martinem Stránským jsou pro mě špička a humor autora se k tomu skvěle hodí. Johan, Petra a Agnes, trojka, kterou si oblíbíte, i když knížky jsou si tak nějak dost podobné. Ale je to prostě jeho styl.

03.03.2024 4 z 5

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

(SPOILER) Pro mě jako rodilého Karviňáka, jehož všichni příbuzní pracovali na dole, bylo toto v podání Norberta Lichého snad povinné, ale výborně se to poslouchalo, osudy Ivana jsou opravdu pohnuté, ale nejsmutnější bylo, jak s ním jeho vlastní brácha "vyjebal", pardon, na to jiné slovo ani nešlo použít. Vypravěčský talent skvělý.

12.02.2024

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Ke knížce jsem se dostala, když jsem testovala půjčování auditoknih z veřejné knihovny, a musím říct, že jsem ráda, protože knížka byla v audio verzi fajn. Nejdříve mě mátlo, proč v audioknize vždy za sebou je dvakrát ten stejný příběh, ale co jsem pochopila zde z komentářů, je to kvůli zveřejňování blogových příspěvků. Michaela má bezesporu vypravěčský talent, díky tomu je knížka dobře poslouchatelná, protože alkoholismus je svinstvo, jak praví klasici. Ostatně řada komentářů zde se naváží do ceny Magnesia Litera pro tuto knihu, tak možná jen upřesnění pro ostatní, že tuto cenu získal ten původní blog, ne tato knížka. Knížkou jsem si opět potvrdila, že sklony k alkoholismu či závislostem obecně mohou být vrozené, chcete-li dědičné, tedy skutečně se jedná o nemoc, která se objeví, když se spojí predispozice s podmínkami k ní - s životní situací (stejně jako nádorové buňky jsou v každém z nás, ale jen při oslabení organismu se objeví rakovina), věřím tomu. Jinak bych si neuměla vysvětlit, že mladá krásná holka, která tak miluje svoji rodinu a má maličké dítě, to dotáhne až na samotné dno. Velký obdiv za to, co nastalo pak, za založení Alkosu, to je opravdu skvělé. Osvěta a pomoc postiženým, to je perfektní projekt. I proto dávám 4 hvězdičky a Míše moc fandím.

28.01.2024 4 z 5

Stejně jako díl č. 1 i tento díl nás přivede do rodiny Smolíkových v době největší komunistické zlovůle, v doslovném významu tohoto slova. Nemohu než doporučit a těšit se na avizovaný díl s číslovkou tři.

26.01.2024 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Hezky napsáno, mrazilo mě místy, uvěřitelný příběh o tom, jak si poválečná doba prohrávala s osudy lidí, z dnešního pohledu hrozná zvěrstva, co si lidé dělali, ale s doteky lidskosti. Pěkné.

26.01.2024 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Kouzlo Vánoc zabalené do 300 stran, až mi je líto, že děti už jsou povyrostlé, protože tohle je přesně knížka, kterou by rodiče mohli číst svým dětem. Krásné, dobrodružné, neotřelé, jak to paní autorka umí. A ilustrace jsou už jen vánočním rohlíčkem navíc. Nemám co dodat. Kouzelné.

30.12.2023 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Kniha byla velmi zajímavá, jen mi přišla taková dost chaotická, asi tím, jak autorka stále připisovala během let další a další doslovy. Chápu, že byly nutné kvůli vývoji událostí, ale asi by mi spíše sedlo nějaké přepracované vydání. Místy to bylo navíc až úmorné vyjmenovávání osob či míst, což ubíralo čtivosti knihy. Nejvíce mě zasáhlo, že zhruba když jsem byla v půlce, udála se hromadná vražda tady u nás, to bylo vážně mrazivé. Psychopatovi se nedá uniknout. Čest autorčině památce

25.12.2023 3 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Ke knize jsem se dostala díky doporučení na sociální síti s ptáčkem, která už není s ptáčkem, kde jeden člověk psal, že opravdu doporučuje pro vhled do pocitů Izraelců poté, co byla jejich země napadena "humusem". A musím říct, že měl pravdu. Knížku jsem nemohla odložit. I když začíná poměrně banální love story, najdete v ní rozsáhlé historické pasáže, časové flashbacky, hodně dobrodružství a především lidství. Jedna z mála knížek, kterou jsem doporučila asi už pěti lidem, než jsem ji dočetla.... a ani závěr, i když trochu useknutý, mě nezklamal. A už vůbec nechápu, jak dobře kniha obstává v dnešní rychlé a zkratkovité době, když je z roku 1958. Jsem z ní prostě úplně nadšená a úplně per Plex. Zde se hodnoceni "boží" rozhodně hodí. A ano, moc dobře si uvědomuji, že je to jen jedna strana, dýchl na mě přes ni paradoxně mír a klid, i když to je to poslední, co tam explicitně najdete. Vážně, tohle ano, ano, ano, prosím, přečtěte. Děkuji.

16.12.2023 5 z 5

Až na dno Až na dno Joy Fielding

Ale jo, takový standard autorky, která rozehraje děj takovým způsobem, že čtenář neví, co je skutečnost a co se děje jen někomu v hlavě. Počáteční zápletka je zcela banální, krize středního věku, motiv zelené vdovy a jak z toho ven. Jako čtenář pracujete s verzí od psychopata venku až po psychopata uvnitř, boční dějové linky vám tam vnáší další podezření a v určitý moment to tak nějak všechno zapadne do sebe. Za mě na odpočinek fajn.

17.11.2023 4 z 5

Mami, zabila jsem..., aneb, Příliš mnoho lásky Mami, zabila jsem..., aneb, Příliš mnoho lásky Marcella Marboe-Hrabincová

Trochu psychedelický, ale až hororový román, při kterém mrazí. Jak lehké je pro pozorovatele vidět, co všechno je špatně, jak nemožné je to pro oběti v dramatu. Překvapil mě, nečekala jsem to.

02.11.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Co napsat, aby se člověk neopakoval. Děj knihy je zasazen do prostředí Benátek 16. století, kde asi nejzajímavější je připomenutí židovského ghetta a studie, jak vzniká manipulace věřících včetně inkvizice. Když toto pomineme a přidáme trochu superschopnosti máme tu "Šest vran" nebo "Prohnilé město", ale četlo se to poměrně příjemně. A ano, také mi to nakonec přišlo jako Young adult, i když doporučení jsem dostala od jedné 65+ paní.

30.10.2023 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Knížka byla pro mě osvěžující, mám ráda, když děj není moc vrstvený do mnoha rovin, když vše tak zdánlivě samo plyne a čtenář vůbec neodhadne, kam se to vyvine. Přiznám se, že podezření na rozuzlení jsem měla max 3 stránky předtím než nastalo. Hospodyně mě bavila a závěr je takové pohlazení. Někdo zde psal, že ji nedočetl, tak to mi přišlo líto, protože tady je ten závěr sladký ale prostě super (zejména v době, kdy si řada autorů oblíbila až nepříjemně otevřené konce, ale někdy potřebujeme i pěkné konce). Za mě skvělé. Uvažovala jsem i o 5 hvězdách, ale je to opravdu spíš odpočinková byť perfektní četba.

07.10.2023 4 z 5

Orel přistál Orel přistál Jack Higgins

Pěkně napsaná fikce, která nutí k zamyšlení, že v každé válce trpí nejvíce obyčejný voják, jedno, na které straně. Autor měl obří vypravěčský talent i cit pro zkratku a drama. Občas, když čtete knihu, je to práce, ale jindy jako by tu práci dělal někdo za vás a vy zažívali jen radost. Za mě perfektní knížka, třeba i o tom, jak velitelé lžou a manipulují, v každém čase, v každé zemi, v každé době.

27.09.2023 5 z 5

Kouzelný vrch Kouzelný vrch Thomas Mann

Dnes začnu netradičně rozhovorem o knize. Náš náctiletý syn, když viděl obálku knihy Magic Mountain na mé čtečce, mi říká - co to čteš, mami, to je nějaká fantasy? Říkám mu - ne není, ale byl by to hezký název a třeba mě to okouzlí.... ale to jsem byla teprve na začátku knihy. Měla jsem jiná očekávání, musím říct, do čtení knížky jsem se musela nutit a stále hledala a přemýšlela, co že hodně lidí na této beztvaré novele, jejíž příběh by se vtěsnal hravě i do čtvrtiny stránek tak okouzluje. Bohužel až do samého závěru mi to kouzlo přišlo skryté. Chápu, že jedním z vedlejších efektů mělo být poznání, jak je čas relativní, jak může odlišné prostředí působit jinak, ale asi toho času s knihou strávenou na mě bylo prostě příliš. Prostě u mě k okouzlení a pochopení nedošlo, a tak hodnotím spíše jako průměr. No, aspoň jsem splnila jedno z témat čtenářské výzvy, kdy už nic jiného.

04.09.2023 3 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Nebyl to úplně můj hrneček čaje, váhala jsem mezi 3 a 4 kousky hvězd, ale dej svižně plynul, autor udržoval čtenáře v jistém druhů napětí a svůj účel tedy kniha jistěže plní, zajímavý byl také doslov, a tak jsem byla dnes rozdávačná.

16.08.2023 4 z 5