Sjuzz Sjuzz komentáře u knih

Mesto v oblakoch Mesto v oblakoch Anthony Doerr

(SPOILER) Mala som problém začítať sa a zorientovať sa v tých štyroch príbehoch ktoré sa tu striedajú. Občas som knihu musela odložiť.
Príbeh je krásny a zvláštne prepletený. Nájdete tu kúsok rozprávky, drámu, romantiku ale aj trochu sci-fi.
V každej časovej línii sa mi na postavách páčilo niečo iné.
Pri Anne a Omeirovi ich bojovnosť, ich ťažké osudy ich spojili a nakoniec, chtiac nechtiac mali krásny jednoduchý život.
Konštancia ma uchvátila svojou múdrosťou. Dokázala prekabátiť stroj ktorý im riadil život a zistiť, že im celý život klamala. Riskovala život aby svoj život získala.
Zenón je tu vykreslený od dieťaťa po starca, aj keď jeho postava si toho zažila asi najviac, uchvátila ma najmenej.
Seymoura mi bolo ľúto lebo za to čo sa dialo nemohol, ale na druhej strane ma to hnevalo.
A nakoniec Aithón, somárik ktorý si zmyslel že ich ísť do oblakov? Povezdte, kto z nás sa ním občas nestal?
Mrakokukučkovo krásne spája všetky tri príbehy, príbehy kde Aithón zohral svoju úlohu.

13.12.2023 4 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Klasická “Pearsonovka”. Nechýbala dráma, láska, naštrbené vzťahy. Nemohla som sa odtrhnúť od čítania.
Vďaka jej knihám som si obľúbila žáner fantasy.
Čo sa ale týka českého prekladu, je to hanba, skoro na každej strane preklep, dosť mi to vadilo pri čítaní, niektoré vety ani zmysel nedávali.

25.10.2021 5 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Na začiatku som ju chcela odložiť nedočítanú. Nevedela som sa orientovať v tých prelínajúcich sa príbehoch. Nič nedávalo zmysel, pôsobilo to na mňa chaoticky, komplikovane, zamotane. Ani na konci knihy som niektoré spojitosti nepochopila. Ale musím uznať, že príbeh lásky Almy a Lea je krásny a smutný. Postava Lea bola príliš deprimujúca, išla z nej osamelosť. Na konci knihy som však zistila ako moc bol skutočne osamelý. Týmto koncom ma autorka dostala, pretože som to absolútne nečakala.
Táto kniha je určená pre náročnejšieho čitateľa, alebo len ja som proste nepochopila jej posolstvo. Pre mňa to bolo príliš.

25.10.2021 3 z 5

Klub nenapraviteľných optimistov Klub nenapraviteľných optimistov Jean-Michel Guenassia

(SPOILER) Po prvých desiatkach strán som ju chcela odložiť k nedočítaným, veľmi ťažko sa rozcítavala. Ale keďže mala vysoké hodnotenia, nevzdala som to.

Dej nie je moc napínavý, ale chytí za srdce a možno bude na konci aj slzička ako u mňa. Je písaný tak dôveryhodne, že čitateľ má pocit, že sa to skutočne stalo a všetko to prežíva spolu s postavami.

V knihe sa prepletajú akoby dva príbehy. Príbeh Michela a jeho lások, rodinných vzťahov a silných priateľstiev a na druhej strane členov klubu, ktorí mu vyrozprávali svoje strastiplné životné cesty.
Najsmutnejšie bolo sledovať, ako pomaly počas celého príbehu niekoho v živote stráca. Začalo sa to Philippem, potom brat Franck, odchod Cécile ma najviac zamrzel, opustí ho aj jeho láska Cécile, starý otec odíde, opustí ich otec aj keď nie z vlastnej vôle a nakoniec verný priateľ Sašo. Trošku veľa v živote dospievajúceho chlapca…

Jediné mínus pre mňa ťažká orientácia miestami a ulicami Paríža, nepamätala som si názvy. A tých postáv tam bolo na mňa príliš veľa, niektorých som si do konca knihy nedokázala zapamätať.

05.08.2021 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Krásny rozprávkový príbeh zasadený do neľútostnej aljašskej prírody.
Faina bola vykreslená tak dokonale, že som dlho nevedela či je skutočná alebo je to ich prelud.
Na začiatku, ba ani v polovici knihy som ešte netušila, že na konci budem roniť slzy.
Jediné mínus bolo pre mňa, že Fainine vety neboli oddelené úvodzovkami ako pri ostatných. Miatlo ma to.

27.07.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

V tejto knihe nenájdete nič pozitívne.
Bude Vás mátať ešte dlho po tom, ako ju dočítate.
Behá mi z nej mráz po chrbte, pretože chýbalo málo a tento príbeh by bol skutočnosťou.

11.07.2021 5 z 5

Slnečná sestra Slnečná sestra Lucinda Riley

Na týchto knihách mám (okrem iného) rada autentickosť. Aj pri tomto príbehu som mala po ruke wikipediu a čítala fakty o Kiki, Masajoch a klube Muthaiga.
Afrika je moja srdcovka a keďže som v Keni bola, akoby som sa s knihou vrátila v čase.
Čo sa týka Elektry, na začiatku celého príbehu sestier som ju nemala rada. Bolo mi ľúto, že autorka z najmladšej sestry spravila “sebeckú harpiu”, no až teraz som pochopila, že to tak muselo byť.
Elektra prešla zo všetkých sestier najdlhší kus cesty….teda možno, keďže siedma sestra sa ešte len predstaví.

06.07.2021 5 z 5

999: Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu 999: Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu Heather Dune Macadam

Človek môže prečítať nespočetne veľa kníh na túto tému a aj tak sa stále dozvie nové a nové krutosti čo sa diali.
Je až neuveriteľné že tie ženy dokázali tak dlho prežiť v tých neľudských podmienkach.
Mňa, okrem iného, najviac z celej knihy zasiahlo, ako sa k niektorým ženám zachovali po príchode ich príbuzní a priatelia. Ako mohli? Dokonca vlastný otec?
V knihe ma rušilo príliš veľa mien ktoré som si nevedela zapamätať do konca príbehu. Keďže sa však jedná o skutočné udalosti, nemožno to autorke vyčítať.

19.06.2021 4 z 5

Motýlia izba Motýlia izba Lucinda Riley

Keby som túto knihu čítala ako prvú od tejto autorky, asi mi to nevadí, ale Dievča na útese a Sedem sestier sa v tomto podľa mňa líšili, tam nešla s vedľajšími postavami až tak do hĺbky.
Príbeh bol príliš rozvetvený. Jedna kapitola okolo Sama a Amy, ďalšia o Nickovi a Tammy, potom zas Sebastián a Amy, a samozrejme hlavná hrdinka a jej hlavný príbeh.
Tým nechcem povedať, že to bolo zlé, to nie, príbeh je úžasný, tajomný a romantický, postavy zas a znova do detailov premyslené a dokonca sa mi páčilo, že našla miesto aj pre čiernu ovcu.

08.05.2021 5 z 5

Dievča na útese Dievča na útese Lucinda Riley

Lucinda má svoj nenahraditeľný štýl a s každou knihou si ma získava čoraz viac. Krásne obálky tento pocit len znásobujú #vydavatelstvotatran
To, ako dokáže nenútene a hladko prepojiť minulosť, prítomnosť, históriu, lásku....a tie tajomstvá, čo držia človeka v napätí až tak, že nevie prestať čítať.
Po tejto knihe som si musela dať trošku pauzu, lebo po jej dočítaní som nemohla prestať myslieť na to čo sa tam udialo, príbeh bol plný emócií ktoré vo mne doteraz rezonujú.
Nestáva sa mi často, že pri knihách plačem, ale tu moje oči plakali neraz...

14.04.2021 5 z 5

Amy a Isabelle Amy a Isabelle Elizabeth Strout

Mám z tejto knihy zmiešané pocity.
V jednej chvíli som chcela knihu odložiť lebo dej nejak stagnoval a čítala som len samé opisy. Potom však prišla nejaká zápletka a ja som čítala ako o život a takto to šlo celý príbeh.
Tie dve mi šli tak trošku na nervy, ale popis ich vzťahu sedí tak na 70% vzťahov matiek s dcérami....

04.04.2021 3 z 5

Kľukatá cesta za šťastím Kľukatá cesta za šťastím Heather Harpham

Kniha plná protikladov. Je smutná ale napriek tomu plná odhodlania a lásky. Na začiatku chytí čitateľa pocit, že happy end sa tu konať nebude a predsa sa dočká.
Napriek tomu, že kniha je plná silných emócií, nemôžem dať vyššie hodnotenie. Mám pocit, že takúto knihu by mohlo napísať 50% matiek na tejto planéte, bohužiaľ...

24.03.2021 3 z 5

Prvá Prvá Kiera Cass

Jednu hviezdičku beriem len preto, že mi vadilo ako sa nevedeli rozhodnúť či sa ľúbia alebo nie. Od začiatku až do samého konca, bolo to dosť otravné.
Mimo tohto je táto séria veľmi podarená, vôbec nie presladená, dokonca je tam aj akcia.

Elita Elita Kiera Cass

Selekcia Selekcia Kiera Cass

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Začiatok knihy nebol moc čítavý, nevedela som prísť príbehu na chuť. Vadilo mi striedanie prítomnosti s príbehom rozprávkovej krajiny.
Neskôr však všetko do seba začalo zapadať a na konci už to dávalo zmysel.
Príbeh je to smutný, no zároveň veľmi pekný.

28.02.2021 3 z 5

Clayov most Clayov most Markus Zusak

Od prvých strán som tušila že kniha skončí nedočítaná. Striedajú sa tu dve dejové línie, príbeh Penelope sa dal čítať, ale príbeh jej synov potom...strata času.

29.01.2021 2 z 5

Klamársky život dospelých Klamársky život dospelých Elena Ferrante

Ferrante znova v celej svojej vulgárnosti.
Po neapolskej ságe som jej nevedela prísť na chuť, ani táto ju nepredčila, čo sa deja týka. Dal by sa opísať piatimi vetami.
Avšak čo sa týka medziľudských vzťahov, či už rodinných, vzťahov medzi spoločenskými vrstvami, vzťahov v posteli alebo mimo nej, je to pani spisovateľka.

14.01.2021 3 z 5

Narodený v modrú stredu Narodený v modrú stredu Daniel Tammet

Matematický a jazykový génius a autista s aspergerovým syndrómom v jednej osobe.
Daniel opísal svoju cestu životom od detstva až do dospelosti. Čo všetko dokázal je až neuveriteľné.
Naučiť sa cudzí jazyk za pár dní? To vážne? Vedieť si zapamätať vyše 22000 čísel pí v hlave podľa farby a štruktúry? Wow!
Pohľad na svet jeho očami je pre mňa miestami čarovný, miestami nepochopený.

09.01.2021 4 z 5

Spolubývajúca Spolubývajúca Beth O’Leary

Po takýchto “sladkostiach” dobrovoľne nesiaham...ale keď už, tak stoja za to.
Skvelý príbeh, aj keď ten koniec bol na mňa až príliš.

09.01.2021 4 z 5