Siwan Siwan komentáře u knih

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Je to nesmírně zajímavá a čtivá kniha, místy opravdu těžké čtení. Popis událostí odehrávajících se po rozdělení Koreje na severní a jižní část je neskutečně silným zážitkem. Co celou knihou prostupuje je síla místních žen a henjo obzvlášť. Fascinovalo mě na tom především vyznění, které je ke konci knihy hodně cítit...že to jak jsou životy lidí "jednodušší" ve smyslu zmírnění těžkosti života - obstarávání jídla, hygieny, živobytí, dostupnosti vzdělání...s sebou zároveň přináší oslabování jejich ducha. A je to tak, nedá se proti tomu nic vytknout....a přitom sama Jong-sun říká, že ví, že své děti i vnoučata rozmazluje, ale cítí tu potřebu, která tu generačně je...že rodiče si přejí ochránit své děti od nebezpečí, utrpení, těžkostí.

26.12.2023 4 z 5

Syn podsvětí Syn podsvětí Vladimíra Šebová

Bavilo mě určitě víc než první díl, ale to je tak všechno.

26.11.2023 3 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Bavilo mě to prvních sto stran. A pak nevím vůbec jak finiš, nazdar, adios...Nevím jestli to bylo tím, že mě žádná z postav vlastně nenadchla, nebo, že mi to připadalo jako líčení neosobních postav, kterým se dějí tragédie, opět nějak neosobně, při velké scéně v divadle mě to vlastně nechalo úplně chladnou...prostě, asi jsme si nesedli já a příběh. Takže určitě to stojí za to pro někoho komu záleží hlavně na ději a ne tolik na postavách a bude to nejspíš supr. Za mě určitě ne.

04.11.2023 2 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Zajímavé. Jsem trochu rozpolcená, jak se z tohohle vyhrabat. Začneme postavami.

Morana s Vesnou jsou naprosto ústřední postavy, které jsou definované svojí kletbou. Pochopitelně je nám všem sympatičtější nebo řekněme víc k nám promlouvá Morana, protože Vesna až na to, že prozpěvuje a zaplítá si kytky do vlasů za celou knihu v podstatě nic neudělá. Vlastně jo, jednou a je to pěkná kravina. Oproti tomu Morana má zaděláno na to, aby nás chytla...píšu zaděláno, protože víc to není. Autorka je určitě zdatnou vypravěčkou, ale vypsat postavu tak, abychom s ní hluboce soucítili, to zatím neumí. Ostatní postavy a jejich vztahy k nim nestojí za řeč.

A teď příběh...ve své podstatě ok. Konec totálně překombinovaný, občas to trochu ujelo a byl tam nějaký ten protimluv. Ale dobře...není první ani poslední.
Připadá mi, že se slovanskou mytologií to nemá nic společného, jenom vypůjčená jména pro postavy...jinak je to naprostá blbost ať už se ocitneme ve 12. nebo 18. století.

Co mě vlastně mrzí asi nejvíc je ta nevytěženost situace....jako haló, tohle mohla být epická sága na pět dílů, kde by se postupně rozvíjeli vztahy mezi bohy, lidmi, jejich Besties atd....nápad se slovanskou mytologií prostě pecka. No a je to takový trochu nedochůdče.

22.10.2023 3 z 5

Krevní pouto Krevní pouto Scott Reintgen

Tak já se přiznám, že tohle mě už vůbec nebavilo. Prostě mi asi nesedí autorův styl. Je to všechno neosobní a odtažité...pro mě nezajímavé. Horko těžko dočteno.

07.10.2023 2 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Jako většina ostatních jsem první četla sérii Nyxia. A mám dojem, že ty nedostatky, které pro mě měla Nyxia má stejně tak tahle série. Ano, námět i svět je zajímavý. Tempo poměrně svižně plyne, takže se kniha přečte celkem lehce. Ale to je zároveň i její největší úskalí. Je prostě jednoduchá. Charaktery postav jsou nám představovány odděleně a v jednom případě i vyprávěním v jiné osobě, což je samo o sobě celkem zajímavé. Jenže autor je spíš fajnšmekr na prostředí než na postavy. Ty zůstávají ploché a v podstatě nezajímavé, protože prostě nemají prostor. Stěžejní je pro autora děj, jakoby zapomínal, že příběh tvoří postavy, které člověku buď přilnou, nebo jsou mu jaksi jedno. Myslím, že za vše mluví to, že s kým jsem se o knize bavila téměř všichni jsme se shodli na tom, že jsme neměli jednoho z těch tří, kterému bychom fandili, že závod vyhraje. Bylo nám to vlastně jedno. Jinak samozřejmě perfektně našlápnuto k pokračování, ale přiznávám, že si ho asi přečtu jen proto, že mě zajímá, jestli se autor překoná a zvládne ve druhém díle dát postavám trochu víc prostoru pro rozvoj...
PS. Mám dojem, že by z toho byl perfektní film...asi by byl lepší než kniha.

26.09.2023 3 z 5

Králova přízeň Králova přízeň Philippa Gregory

Velmi pěkné, před lety jsem viděla film, který se mi líbil moc a řekla bych, že je to jeden z mála, který vystihl knihu a dobu stejně dobře jako kniha.

16.09.2023 4 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

Po naprosto fantastickém filmu, byla pro mě kniha zklamáním. Vlastně mi nesedlo skoro nic...samozřejmě kromě nádherně vykreslené přírody a statečnosti všech zúčastněných. Ale tohle je jeden z mála příkladů, kdy film naprosto trumfnul knihu ...a to i díky jinému konci.

16.09.2023 5 z 5

Láska a tetování Láska a tetování J. D. Hawkins

No...jak začít? Téma perfektní, zpracování tristní. Od tohohle typu knih nevyžaduju moc. Fakt nečekám Vojnu a mír ani propracovanost postav. Ale co se počítá je určitá chemie mezi hlavními postavami a alespoň pokus o to, aby se z toho vymáčklo co nejvíc. Nevím jestli je to tím, že to psal chlap, ale popis erotických scén je tragickej. A tím myslím, že pokud svýho "sviště" popíše jako nabitou bouchačku, celý je to bez nápadu - pokud nepočítám, že přitom vystřídají sexuálních poloh jak na tréninku gymnastek, tak je to o ničem. Chemie mezi hlavními postavami má být "jiskřivá" a to teda určitě není. Přitom ten děj by se dal tak využít...pro představu k porovnání Samantha Young - Scotland Street.
Bohužel...tenhle pán by měl psát, ale určitě něco jiného než eroticko-zamilované romány.

15.09.2023 1 z 5

Potopené lodě Potopené lodě Tami Fischer

A máme tu druhý plný počet bodů hned po prvním díle. Vlastně jsem si nejdřív říkala, jestli mě to bude bavit, protože jsem popravdě očekávala díl o Savanah nebo o Summer, ale páni jo. Má to grády, má to švih, chemii, všechno...Takže tihle dva mě nakonec přesvědčili a dostali. A vážně už se těším na další díl, který bude o Lenny a Creedovi. Jako pevně pořád doufám, že se dostane i na další, protože se mi prostě s touhle partičkou nechce loučit.

29.08.2023 5 z 5

Spálené mosty Spálené mosty Tami Fischer

A máme tu plnější než plný počet bodů. Jako jooooo. Po dlouhé době perfektně, parádně, skvěle, graciézně napsaná fun love story se špetkou megablostí o mafii. Které ale nenarušují jinak parádně odvyprávěný příběh. Tami Fisher zjevně pochopila, že aby takováhle věc dokonale fungovala je třeba kromě hlavních hrdinů zapojit i přátele, který budete mít rádi stejně jako ty, o které tu běží. Takže kromě Chese a Elly se ukrutně těšíte na další story o zbytku týmu. Má to švih, je to vtipný, je to napínavý, je to sexy. Chemie na jedničku a všechno co tu má fungovat tu funguje jako dokonale seřízený stroj. Třikrát hurá a řekla bych, že tu máme slušnýho kandidáta na něco jako byla několikalogie o hokejistech Off campus od Elle Kennedy.
PS.obálka mi teda vůbec k tomu nesedne, ale budiž světlo, nelze se zavděčit každýmu. Asi lepší než polonahej frajer. Na druhou stranu, kdyby to byl australskej požárník asi bych to přežila.

28.08.2023 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Moc krásně napsaný příběh, velmi typickým stylem magického realismu, kde se prolíná příroda, půda, tajemno...zároveň se odvíjí příběh jedné rodiny a jejích generací, vždy ve vztahu k půdě a prostředí. Přiznávám, že tenhle styl miluju a i když jde místy spíš o popisy, člověka to vtáhne do prostředí, jako by tam byl, cítil vůně, pachy, jako by chodil po těch cestách. Je to prostě magické.

26.08.2023 5 z 5

Barva půlnoci Barva půlnoci L. J. Shen

Tady se ukazuje, že Shen je opravdu odborník na sebedestruktivní typy a "hate to love" dějové linky. Z počátku mi byl Alex ultra nesympatický, ale autorka to prostě umí, že vás tím provede tak, až jim na konci fandíte oběma. Indigo super sympatická - trochu mi připomíná postavu Emilie z Vicius. Za mě plný počet.

22.08.2023 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm L. J. Shen

Dějová linka hate to love je tu pěkně postavená a Texas s Westem nelze nefandit. Čtivost za jedna a za jedno odpoledne to člověk slupne jako malinu, téma fénixe se mi obecně líbilo a Shen to využila do poslední kapky.

22.08.2023 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Bylo to moje první setkání s autorkou a myslím, že i poslední. Ne, že by kniha byla vyloženě špatná - námět, prostředí, vyvrcholení zápletky i závěr jsou poměrně fajn. Jenom je to prostě celé takové průměrné. Postavy nejdou dostatečně do hloubky...ačkoliv tak nějak víme, že bychom měli k některým postavám cítit sympatie, tak tam na to není dost času. Zároveň New Orleans této doby vyloženě svádí k tomu vytěžit z atmosféry maximum, což se tady ani zdaleka neděje. Hlavní postavě by člověk měl fandit, a fandí, jenom se ho to celé tak nějak nedotýká. Prostě tak nějak za tři.

07.08.2023 3 z 5

Skandální titulky Skandální titulky L. J. Shen

No, tak o silné ženě, která zvládá svůj život sama to teda rozhodně není. Je to o spoustě šukání a holce, kterou zachrání milionář, který se kvůli ní změní. S čímž normálně nemám moc problém, ale tohle je tak blbě napsaný, že ani nemůžu uvěřit tomu, že by to psala Shen.
Jak řekl Celian - po první půlce bych se radši bodla vidličkou do oka než to číst znovu.
Chvála bohu se to ve druhé půlce trochu rozjede a když uplatníte rychločtení, nebude se vám chtít úplně zvracet než to dočtete.
Zachraňují to boty a občas vtipná hláška.
Snad měla autorka jenom silnou migrénu když to psala a příště se zase probere.

15.07.2023 1 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

No, tak se konečně uzavřely určité otázky z minulých dílů, ale přiznám se, že překombinovanost děje a vyústění mě nenadchlo. Prostředí je samozřejmě opět zajímavé, schopnost autora vylíčit barvitě charaktery postav taky. Ale nějak to celé působí nedotaženě. Nemůžu se srovnat s tím, že by k tomuhle došlo. A i když rozumím tomu, že se autor snažil reflektovat společenské problémy ve své knize na tempu i ději to moc nepřidávalo. Nemám u Miniera problém s dlouhými pasážemi, kdy se postavy zamýšlí nad stavem duše a světa, ale tady to bylo jako by příběh byl pozadím společenského románu. Ve výsledku mě to nebavilo a ani s koncem jsem se nedokázala srovnat.

13.07.2023 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

(SPOILER) Obecně celá trilogie jako myšlenka, příběh, děj i postavy je vynikající. Osobně se mi líbily všechny díly, ale s dočtením třetího jsem měla trochu problém. A to asi hlavně proto, že už jsem z toho byla prostě utahaná, umlácená množstvím malého prostoru, nedostatku, smrti, prostě všeho. Příběh je dobře vystavěný, ale mě už asi nebavilo číst, jak po stopadesáté někdo složí něco z něčeho.
Za konec jsem vlastně ráda, že po tom, co nás autor provláčel tím množstvím srač..k, to aspoň dobře dopadlo.

28.06.2023 4 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Shrnu to takhle, kniha je velice čtivá, ale tak jako Maasové sluší delší stopáž, tak naopak Armentroutová by potřebovala "prostříhat". V podstatě 80% knihy čelíme otázkám Poppy ohledně toho, jestli mu odpustit nebo ne....fakt šok jak to nakonec dopadne. Musím přiznat, že ačkoliv mi normálně hloubání až tak nevadí...tak Poppy je prostě ...otravná. Bože je tak otravná, že kdyby nebyla tak hodná, byla by to nejpitomější a nejotravnější hrdinka všech dob. Ale....
jasně, že ale....když člověk vypne mozek a vyřeší se, jestli mu teda odpustí (my všichni to víme po deseti stranách), tak dostanete nálož dobře popsaných erotických momentů, některé fakt dobře, eroticko/romantických chvilek...pravé lásky...a trochu fantasy.
Osobně bych řekla, že pokud bych to hodnotila jako erotický román na pozadí fantasy, tak by to dostalo 5/5, pokud bych to hodnotila jako fantasy román, tak 3/5 - za ty fakt dobrý ero scény a těch 30 stran na konci, kdy se začne něco dít.

22.06.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Vůbec nechápu, jak mi tahle kniha mohla uniknout. Asi je to tím, že první co jsem od autorky četla byla kniha Tajemné touhy a ta nebyla nic moc. Každopádně srovnání s Maasovou je na místě. Podobný styl i splétání vztahů a schopnost budovat vztahy. Co mi nesedí je výběr jmen, ale na to jsem si po čase zvykla.
Co mi ještě úplně nesedělo, že hlavní hrdinka asi není "nejostřejší tužka v penále", protože některé věci jí fakt totálně nedocházejí, když vám už musí být jasné tak padesát stran předem.
Trochu mě překvapilo, jak se z původně pro mě originálního pojetí Povznesených, náboženství, kravenů, Temného atd. vyklubalo něco poněkud běžnějšího (nechci tu moc rozebírat pro ty, kdo nečetly), ale ve výsledku to je pojato celkem logicky, takže to asi není ke škodě.
Celkově to má spád a čte se to samo, takže uvidíme, jestli z toho ve druhém díle vykřeše autorka něco o stupeň lepšího.
Co hodnotím s nadšením je způsob vydání knihy - místo přebalu je přebal vytištěn přímo na knize. Drobnost, ale líbí se mi to.

18.06.2023 5 z 5