michaella03 michaella03 komentáře u knih

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

České autory/ky obecně příliš nečtu, tady jsem se ale nechala zlákat obálkou a anotací, které vypadaly slibně. A jak moc mile překvapená jsem byla!
Příběh je napsán neuvěřitelně čtivě, paní spisovatelka má dar vyprávět (její série mě vytáhla ze čtecí krize; o to víc mám její knihy raději), žádná zbytečná omáčka ani strohé popisy, všeho je tak akorát. Navíc kouzelné prostředí Prahy (a vlastně celé České republiky), propojení historie, zakomponování královské rodiny a promyšlené fungování světa, k tomu sympatické postavy v čele s Damienem a Annou, mezi nimiž zvolna a postupně panuje čím dál větší chemie. Nemohu opomenout ani Cedrika, který mi přirostl k srdci díky jeho hláškám, sarkasmu a vztahu k hlavní dvojici. S těmi všemi po celou dobu cítíte, smějete se s nimi, fandíte jim. Korunu tomu ovšem nasazují popkulturní narážky, které prostupují celou knihou Jsi slizkej had, nemám tě rád., Vampýrská akademie, Šíleně smutná princezna, Xena
Ve světle dalších dílů je tento opravdu spíš rozjezdový, přeci jenom se teprve s celým světem a jeho chodem seznamujeme, připravujeme se na nadcházející střet, stejně jako Anna.
Zkrátka a jasně, právě jsem narazila na mou novou oblíbenou sérii a nové postavy, které jsem si neskutečně oblíbila. Já jsem nadšená, za mě super :).

05.06.2023 5 z 5

Dědička světla Dědička světla Emily Bold

Číst tohle o pár let dřív, tak jsem úplně na větvi.
Vstupujeme do nového světa, ve kterém Stříbrné perutě žijí spolu s lidimi, vše má logické vysvětlení, žádné prvoplánové řeči a věty typu "takhle to prostě funguje" - ta propracovanost na mě udělala velký dojem, je to velmi líbivý svět.
Autorka píše skvěle, děj je nabitý akcí a emocemi, které prožíváte spolu s hlavními postavami; těch téměř čtyři sta stránek uteče jako voda :).
Konec je samozřejmě otevřený, těším se na víc malé Trnky a Luciena ;).

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

"Cítila jsem, jak mě pomalu objal, jak vzal na vědomí moji rezignaci, otevřel brány a nechal mou armádu vstoupit do svého království, zraněnou a vyhladovělou."

Moje první kniha od této autorky a nasadila laťku zatraceně vysoko!
Neuvěřitelně čtivé, živé, návykové, akce akorát. Mocný, tvrdý a navenek necitlivý muž, který si prošel peklem. Mladá, krásná a nezkušená žena, která až dosud žila ve zlaté kleci. Dokonalé spojení mafie a politiky s romantikou a erotikou (což zbožňuju). V rámci žánru samozřejmě předvídatelný konec, já si ale knížku neskutečně užila a určitě se k ní ještě vrátím. Kéž by takových knih bylo víc!

"Zvedla jste kladivo a cihlu po cihle jste rozbila jeho zdi. Kdykoli vyšel z vašeho pokoje, sledovala jsem, jak se mu bortí a jak se je kolem sebe zoufale snaží vybudovat. Váš příběh není žádná pohádka. Spíš horor. Děsivý a skutečný a plný bolesti."

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

"Existuje jen několik způsobů, jak si udržet moc. Strach, láska, věrnost. Ty poslední dva jsou nestálé, ten první se těžko získává, pokud nejsi ochotná umazat si ruce."

Dlouho jsem nad Neonovými bohy váhala a kroužila okolo nich, ale pak jsem narazila na nějaké úryvky a nechala se zlákat :).
Kniha je krátká a čtivá, moderní převyprávění příběhu Háda a Persefony je super nápad. Hádes samotný na mě působil jako kombinace Christiana z Fifty Shades (jizvy, trauma z dětství, "rudý" pokoj) a Rhysanda z Dvorů (temná minulost, milující a ochranitelský k těm, na kterých mu záleží), což bylo fajn, co si budem :D.

"Nedovolil bych jí navždy zůstat ve stínech. Vynasnažil bych se, abych jí dal veškeré sluneční světlo a štěstí, které bych dokázal najít."

Knížka má však dva kameny úrazu: ten první je autorčina nerozhodnost, zda se bude soustředit spíše na erotiku nebo na děj, podrobnosti a fungování světa (na erotiku to zas až tak světoborné nebylo; na pochopení Olympu a jeho pospolitosti máme pramálo informací - zůstalo tu mnoho nevyřčeného). Ten druhý kámen je tragický překlad u sexuálních scén. Pevně doufám, že se paní překladatelka při své další práci nebude držet výrazů jako jsou "jeskyňky, mušličky a lasturky", protože to knize ubližuje snad nejvíc a mnoho čtenářů to odrazuje, nehledě na to, že při čtení to působí směšně a rušivě.
Suma sumárum, nebýt těch nezodpovězených otázek ohledně funkčnosti nového světa a těch příšerně přeložených výrazů, je to kniha s dobrým námětem a fungující chemií mezi hlavními hrdiny. Teď tedy jen budu vyhlížet druhý díl a těšit se na příběh Psyché a Erose.

"´Někdo musí udržovat mír.´ Byla to moje role v naší malé rodině... Uhlazuju spory, plánuju a všechny stmeluju dohromady. Nechci to dělat navždy. Jen dokud si nenajdu cestu ven."

30.03.2023 4 z 5

Avatar: Filmové album Avatar: Filmové album Maria Wilhelm

Tohle ne, prosím, to je škoda papíru.
Zvláštně psané (jako pro děti či nechápavé?), o těch překladech ani nemluvím. Hrůza děs, ani ty fotografie a obrázky to nedokážou zachránit.

30.03.2023 2 z 5

Bohemian Rhapsody - Oficiální kniha k filmu Bohemian Rhapsody - Oficiální kniha k filmu Owen Williams

Mnoho fotografií a informací, rozhovory s herci. Pro ty, které film nadchl a chtějí se dozvědět víc, určitě doporučuji.

Stmívání: grafický román. Díl 1 Stmívání: grafický román. Díl 1 Stephenie Meyer

Krásná nezbytnost pro fanoušky série. Pěkné kresby, konec přerušený v nejlepším :D. Nic nového se tady nedozvíte, spíš naopak - děj je velmi zkrácen, spousta myšlenek a témat je hodně osekaná - kdo si přečte jako první tento komiks před románem, bude tak akorát zklamaný a především zmatený. Těším se na druhý díl, snad se k němu dostanu brzy.

30.03.2023 4 z 5

Rivalové Rivalové Vi Keeland

Od knihy jsem měla velká očekávání, během čtení tedy v malých proudech přicházela studená sprcha.
Děj až příliš jednoduchý, erotiky tam až tolik taky nebylo (tedy na to, že obálka hlásá "erotický román") - samozřejmě, od tohoto typu literatury neočekávám žádné převratné myšlenky a sdělení, ale jak už jsem napsala, měla jsem velká očekávání a podle ohlasů čekala víc.
Zachraňoval to jen Weston a nízký počet stran.

30.03.2023 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

"Blaze těm, kteří dovedou být někdy dětmi, zvláště o Vánocích, vždyť na jejich začátku vlastně bylo také dítě."

"Copak nemám už žádnou naději, dobrý duchu? Proč jsi mě zavedl právě sem a proč mi neukážeš žádný lepší cíl? Dobrý duchu, ujisti mě, že ještě můžu změnit stíny, které jsi mi ukázal, změním-li svůj život."

"Jak říká Timíček o Vánocích: 'Bůh požehnej nám všem.'"

14.12.2022 5 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

Ze začátku jsem se bála, zda čtu vůbec správnou knihu. Pocity jsem měla spíš rozpačité a místy i nevěřícné (dost mě rozčilovala neustále se opakující slova jako slabá, nevinná, kořist, dravec, lovec). Pak se to ale zlomilo nebo jsem si zvykla, a jen jsem nechala unášet osudem Christiny a Edmonda. Historický příběh z červené knihovny jak vyšitý, ale neuvěřitelně čtivý a příjemný. Škoda jen těch velkých časových skoků po narození Sebastiana.
Já si knížku nakonec užila, ve čtení pokračovat určitě budu, už se těším na další díl.

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Milé a jednoduché čtení, u kterého se nemusí přemýšlet; jen si užíváte prostředí zasněžených Skalistých hor a špičkování hlavních hrdinů :).

Vykoupení Vykoupení Lauren Kate

(SPOILER) To snad ne. Musím souhlasit s n.jankovcova pode mnou.
Děj fakt super, gradace, napětí, postupně (končně!) dostáváme odpovědi na všechny otázky (po kterých prahnu od prvního dílu), ale konec, ten úplný konec to naprosto zabil. Chápu, že autorka chtěla ukázat, že i přesto, že se Daniel a Luce neznají, jejich duše ano a vždycky se najdou. Ale za jakou cenu? Ty tisíce let bojů a obětí, nekonečných úmrtí Luce a nikdy nekončící Danielova zoufalost zmizí jako lusknutím prstu? Bez vzpomínek, bez přátel (kteří si naopak moc dobře pamatují všechno a navíc ještě mají z dohry kino)...
Sérii mám moc ráda, ale nevím, zda se přes ten konec někdy přenesu. Snad jo, ráda bych si ji znovu ještě jednou přečetla.

"Nikde není větší tma než tam, kde pohaslo světlo."

"Získal moje srdce. Miluje mě proto, jaká jsem, ne proto, co mu můžu přinést."

Vytržení Vytržení Lauren Kate

Super, nahlédnutí do minulých životů Luce je moc fajn. A to i přesto, že se množí stále víc a víc otázek a odpovědi nejsou k mání. Asi nejlepší díl série.

"Byly některé životy, kdy se pro ni snažil vyšetřit trochu světla v naději, že se tím něco změní. Někdy doufal, že ji tak dokáže udržet naživu déle, i když to nikdy doopravdy nezabralo. A jindy - třeba jako při tomhle obléhání Moskvy - se ji rozhodl poslat pryč rychleji. Aby ji ušetřil trápení. Aby byl jeho polibek tím posledním, co v tom životě pocítila."

Muka Muka Lauren Kate

Oproti jedničce lepší, fajn změna prostředí, lidí a Luceiných myšlenek. Ale stále příliš málo informací a světě andělů, pořád jen plácání se v rozporuplných pocitech Luce. Ale, bylo to opět sakra čtivé :D.

Pád Pád Lauren Kate

Další série, ke které jsem se dopracovala přes filmové zpracování.
Film nasadil laťku docela vysoko, sympatičtí herci (Jeremy Irvine a Harrison Gilbertson) a super prostředí. V knize však první polovinu jen posloucháme Luceino vzdychání po Danielovi, kterého má člověk brzy dost. Je zde také mnoho otázek, jak jinak, než bez odpovědí; místy to na mě působilo až nepromyšleně. Ale abych jen nehanila, velice se mi líbí nápad a zpracování tématu s anděly (Lucifer, Pád, atd.). A především, bylo to velice čtivé, což je hlavní.

"Víra je kratochvíle bezstarostných. A co hůř, je to ten nejlepší způsob, jak se nechat zabít."

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

(SPOILER) K sérii jsem se dostala skrz film, který jsem shlédla vlastně náhodou, ale velice mě zaujal, a nebýt jeho, knihy bych nečetla (už jen proto, že nejsou určeny přímo pro mou věkovou kategorii :D). Knížka je velice čtivá, stránky se jen míhají pod rukama, ale bohužel je zde jen velice krátký časový úsek (pár dní), ve kterých se odehrává všechno: od Gwendolynina zjištění, kdo je, po souboje a setkání s knížetem, až po zamilovanost Gideona a Gwendolyn (které nemůžu moc uvěřit). V tomto ohledu je uvěřitelnější (snad i lepší) film. Nicméně, čtení bylo příjemné, pokračuji tedy druhým dílem.

Mladá císařovna Mladá císařovna Marieluise von Ingenheim

Ze začátku jsem byla zmatená z časových souvislostí, ty se ale postupně ustálily. Oceňuji vykreslení politiky a historických momentů, stejně tak i vztahu mezi Sissi a Franzem Josefem.

Malá divoška Malá divoška Marieluise von Ingenheim

První polovina byla trochu víc natahovaná, druhá to ale vynahradila společnou přítomností Sissi, Karla Ludvíka a samozřejmě Franze Josefa. A moc se mi líbila historka o řízku :D.

13.09.2022 4 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

I při opakovaném čtení má kniha stále své kouzlo - napětí, tajemno, romantika, strach. I přesto, že vím, jak příběh dopadne, neubírá mu to na čtivosti, ba naopak. Četbu jsem si občas zpříjemnila poslechem hudby od Petra Maláska, který složil soundtrack ke stejnojmennému (a dle mého názoru povedenému) filmu - určitě doporučuji, hudba dokáže navodit tu správnou atmosféru. Kniha patří k mým nejoblíbenějším, určitě si ji znovu přečtu.
"Osud se mnohdy skládá z drobností, jimž v době, kdy se dějí, nepřikládáme žádnou váhu."

08.09.2022 5 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

"... Nebe je jako knihovna se spoustou pohodlných křesel, dobrým osvětlením a všemi knihami, co kdy byly napsány."

Vtipná, žhavá i smutná jednohubka. Podle anotace a obálky jsem čekala něco jiného, přezdívka "Netvor" mě dost odrazovala, ale nakonec jsem koupila celou sérii a určitě nelituju. Knihu určitě doporučuji, už jen minimálně kvůli chemii mezi hlavními postavami a Biančiným skvělým hláškám.

"Poslouchat, jak pláče muž, je jedna z nejděsivějších věcí na světe. Jejich slzy působí mnohem drtivěji než slzy žen. Možná proto, že je prolévají zřídkady."

13.08.2022 5 z 5