sioux - Příspěvky

Vykupitel dušíVykupitel dušíI. Pačutová

Neskutečně silný příběh. Ta kniha mně přijde jako zjevení. Ani jsem nedoufal, že se ještě potkám s takovou knihou, která mi tak sedne. Prožíval jsem s ní štěstí i utrpení. Bál jsem se o hlavní postavy víc než při jakémkoliv thrilleru. Zlepšil si zrak díky slzám radosti i smutku.
Na rodinu Halajů nikdy nezapomenu. Nedostává se mi slov vyjádřit, jak mě ta kniha zasáhla. Možná jsme se potkali ve správný čas.
Díky, paní Iveto Pačutová, doufám, že ještě napíšete podobně krásné knihy. Prosím, piště dál.

05.03.2015

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeA. Doerr

Nádhera. Velký podmanivý příběh s krásným jazykem a dojemnými osudy. Nejdřív jsem si myslel, že jediné, co budu moci vytknout je menší čtivost, což je dáno tím kultivovaným jazykem a občas hlubším zamyšlením nad vším možným, ale nakonec jsem se od toho od půlky vůbec nemohl odtrhnout.
Možná je to jen můj problém, ale vzhledem k tomu, že jsem byl tak netrpělivý, jak to celé dopadne, tak jsem v posledních 50 stránkách už vypouštěl všechen text s výjimkou vět, ve kterých byl děj. Což je určitě škoda, ale u mě to prostě jinak nešlo.
Teď vím, že bude těžké se do nějaké jiné knihy začíst, protože mi ty ostatní budou připadat jen jako slabý odvar.

21.09.2015

HanaHanaA. Mornštajnová

Na "Hanu" jsem se těšil a odkládal jsem jí až na dobu Vánoc, kdy budu mít více času a klidu. Přečetl jsem ji za 3 dny a to jsem ji často odkládal, aby mi vydržela déle. Prostě paráda, nádherná věc, kterou si budu pamatovat ještě dlouho. Téma, které zvolila už je dost vypsané, ale paní Mornštajnová píše tak, že to nevadí a rychle mě do situace hlavních aktérů přenesla. Vystihnout atmosféru a motivy hlavních hrdinů několika úspornými větami je velká síla této autorky a napětí, které za jejich hrdiny prožívám je silnější než u spousty thrillerů. Děkuji za perfektní zážitek a těším se na další knihy.

24.12.2017

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýM. Faber

Uff, tak mi kolem stránky 300 došly síly. Už prostě nemohu dál a Kvítek mě udolal svou nudou.
Ze začátku se mi to docela líbilo, dobré zachycení doby, atraktivní téma, netradiční styl, hezký jazyk, odvaha k naturalistickým scénám, schopnost zachytit myšlenky a touhy, se kterými se jiným neodvážíme svěřit.
Jenže 300 stránek mi na to stačilo, ale když tam není napětí a čtivost, tak vše výše uvedené se vyčerpá.
Na jedno pozitivum ale dlouho nezapomenu. Protože rád čtu vleže, držet tuhle 900 stránkovou činku s pevnou vazbou nad hlavou je víc než se trápit v posilovně. Rozhodně nedoporučuji těm, kteří čtou v obdobné poloze a stane se jim, že při čtení usnou. Což při jakékoliv absenci napětí docela hrozí.
Howgh.

07.03.2015

Pilíře zeměPilíře zeměK. Follett

Pro mě stále nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Úžasně poutavý příběh a hlavně ukazuje středověk tak, jaký asi byl. Drsný, nesmlouvavý, násilný, krutý. Žádná pohádka.
Děkuji za tuto knihu.

18.12.2013

Zlodějka knihZlodějka knihM. Zusak

Tak nevím, jestli je u mě něco špatně nebo jsem to nepochopil. Tolik lidí jak tady, tak na Amazonu,to hodnotí tak pozitivně a já to nebyl schopen dočíst. Téma mi přišlo zajímavé, láska ke knihám, druhá světová, záchrana uprchlíka, mladá dívka jako hrdinka, ale vůbec mi to nepřišlo čtivé. V půlce jsem to odložil a pak jsem se k tomu po nějakém čase vrátil a zase nic.

Nějak jsem se se Zlodějkou knih nepotkal v dobrém rozpoložení.

29.12.2013

Léčebný kódLéčebný kódA. Loyd

Základní myšlenka a návod není špatná. Vyzkoušel jsem a zdálo se mi, že to funguje. To je pozitivní. Koneckonců, nic to nestojí, jen pár minut.
Jinak ale psáno klasicky šíleným americkým stylem, spousta balastu, jak to vyléčilo všechny lidi na světě, že jiná pravda neexistuje, hrozně nestrukturované, podstatné je v knize na pěti stránkách, zbytek je odpad.
Lze prolistovat za půl hodiny a jen si přečíst ten návod někde kolem stránky 220.

06.05.2014

Ohníčky všude kolemOhníčky všude kolemC. Ng

Toto byla silná věc. V druhé půlce jsem se nemohl odtrhnout a určitě na ní dlouho nezapomenu. Ano, je to ženský román, ano je tam přehršel citů, ano, jsou tam někdy neskutečně dlouhé popisy, které jsem přeskakoval, hlavně ty o fotografování a různé retrospektivy, ano je tam občas ta nudná politická korektnost Ameriky ad absurdum... a ještě nějaké další ale... ale jako celek to drží pohromadě, napětí se chytře buduje graduje, ženské charaktery jsou silné, prostě nakonec to byla parádní věc.

Nesmrtelná túra do CompostelyNesmrtelná túra do CompostelyJ. Rufin

Cesta si vás najde. Kdo hledá sebe, Cesta mu pomůže. Nejhloupější otázka je, proč jdete Cestu. Jdeme ji právě proto, abychom nekladli takovéto otázky. Cesta neustále fascinuje a přitahuje...Cesta vás změní a už nikdy nebudete stejní.
Cestu šly miliony lidí, mnoho jich o tom napsalo knížky nebo blogy z cest nebo články nebo poskytli rozhovory novinám a časopisům. Většina z toho za moc nestojí a nemá literární kvalitu. Opak je pravdou u Rufinovi knihy. Jeho kniha je krásná, zábavná, zajímavá, dojemná.
Doporučuji všem, kteří Cestu šli nebo se na ni chystají anebo je prostě tato věc zajímá a chtějí se dozvědět víc.

23.03.2015

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceV. Kaplický

Nedokázal jsem to dočíst. Začal jsem číst v letadle cestou do Indie přes Dubaj. A v Dubaji jsem knížku hodil do koše. Prostě jsem to nedokázal číst. Bylo mi z toho zle. Odporný obsah. Knížka je dobře psaná, výborně vystihuje atmosféru, charaktery jsou zdařile popsány, úplně jsem je viděl před sebou, ale ten obsah byl hrůza. Jak tady někdo psal, nejhorší na tom je, že se to dělo.
A to mně násilí v knihách vůbec nevadí, ale tohle mě tak nějak dostalo. Snad proto, že se to dělo u nás, že to není tak dávno, že se tak dělo ve jménu boha a spravedlnosti, že ty vlastnosti lidí, které k tomu vedly, člověk vidí kolem sebe dennodenně. Asi mě ovládl strach, že by se to snadno mohlo dít znovu, vždyť se to koneckonců v řadě muslimských zemí děje i dnes.
A před Kaplickým smekám, dokázal tu atmosféru neskutečně vylíčit. Hrůza.
Howgh!

13.09.2015

Slepá mapaSlepá mapaA. Mornštajnová

O této autorce jsem nikdy předtím neslyšel. Navíc ženské autorky moc nečtu. Ale tady jsem tomu dal šanci, protože mě zaujal styl psaní, kdy autorka dokáže jednou větou shrnout běh dějin a osudů lidí. Bylo to pro mě velmi milé překvapení. Neskutečně čtivé, hezký jazyk, dobře popsané charaktery. Navíc téma, které mám rád - osudy obyčejných lidí, kteří jsou vrženi do osudových historických událostí, které nemají šanci ovlivnit. Doporučuji a rád zkusím i další knihy autorky.

15.08.2017

CestaCestaC. McCarthy

Pokud se mi vybaví nějaká kniha, která mě opravdu zasáhla, tam někde strašně hluboko, kde už se chápání mísí s mystikou, tak je to Cesta od McCarthyho. Neskutečně silný zážitek. Četl jsem a chvílemi se přistihnul, že zadržuji dech.
Kdykoliv ten syn řekne v těch hrozných podmínkách "tati", tak mě šel mráz po zádech.
Věcné, přesné, jednoduché, děsící, dojemné.
Ke knize se vrátím, ale zatím kolem ní chodím oklikou, mám z ní normálně strach.
Síla, fakt síla.
Autor má můj obdiv za to, jak zpracoval toto téma, a s jak zdánlivě jednoduchým vyjadřováním dosahuje tak silného dojmu.

20.12.2013

Hladové hryHladové hryD. Simmons

Na knížce se mi nejvíce líbil obal.

Nakonec jsem to dočetl, ale byla to dřina. Jak skládat valník s uhlím.

22.12.2013

Útěk do pekelÚtěk do pekelF. Niedl

Knížky Františka Niedla mě prostě baví. Po třech přečtených knížkách o Hynkovi Tasovi z Boru jsem si vzal na cesty "Útěk do pekel" a rozhodně nelitoval.
Líbilo se mi to ještě o něco více než historické příběhy z husitských válek. Hlavně proto, že tady nejsou tak krkolomné formulace a nejsou tady žádné bitvy, které se Niedlovi příliš nedaří psát. Jinak oceňuji sympatického hrdinu, nadhled nad historickými událostmi, výborné dialogy a neustále zábavný děj. A občas super naturalistické scény, výborná chlapácká mluva i smýšlení. A jako nejlepší věc hodnotím, že hrdina nepodléhá žádným ideologiím, které lidem vymývají mozek, ale snaží si zachovat vnitřní svobodu.

03.05.2015

StonerStonerJ. Williams

Tak nádherně smutný příběh. Jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem kdy četl. Přitom je tak jednoduchá. Takový normální životní příběh obyčejného univerzitního profesora. Ale je v něm něco tak silného... Četl jsem to v angličtině a jsem moc rád, že to vychází i v češtině. Koupím si jí, snad tam bude dobrý překlad.

23.05.2015

Jméno růžeJméno růžeU. Eco

Film byl skvělý. Magický Sean Connery, sympatický novic, úžasné opatství v horách, syrové reálie, každý mnich vypadal a mluvil jako totální úchyl a pak ten hrůzný inkvizitor, navíc jedna velmi hezká holka. Prostě ten film jsem miloval a viděl ho mnohokrát. Na tu dobu to byla dobrá podívaná.
Knihu jsem koupil a dlouho na ní neměl odvahu.Říkal jsem si, že to může být jen zklamání. A bylo. Sáhodlouhé texty a popisy, spousta latiny, hlavní hrdinové mi přišly poloviční proti těm z filmu, celé se to strašně vleklo, tohle prostě není můj šálek čaje.
A obdivuji všechny, kteří to dokážou dočíst. Člověk musí mít velkou trpělivost a hodně času.

07.07.2015

Návrat Krále ŠumavyNávrat Krále ŠumavyD. J. Žák

Strhující příběh založený na skutečném životě Josefa Hasila. Těžko hledám slova, protože to byl silný zážitek plný emocí. Výborně napsané. Hrozná doba. Strašné, když se k moci dostane komunistická cháska a chátra. Tolik zničených životů, spravedlnost bylo sprosté slovo. Na konci knihy člověka napadá to samé, co se ptá jeden z hrdinů: "Stálo to vůbec za to?" Takhle to končí, když se jedinec dostane do spárů krutého a bezcitného systému. Fuj!

20.01.2017

Rybí krevRybí krevJ. Hájíček

Pro mě hodně rozporuplná kniha.
Na straně plusu musím říci, že autor dokáže probudit city, mnohokrát jsem byl fakt dojat. Píše hezky, čte se to snadno. Největším úspěchem knihy vidím v tom, že kniha zůstane v mysli ještě dlouho po přečtení.

Na straně mínusu vidím několik věcí, hodně jednostranné hodnocení stavby elektrárny, hlavní hrdiny nikdy nenapadne, že by ta stavba taky mohla mít nějaký smysl. Druhá věc, která se mi zdála těžko k uvěření bylo duševní uvědomělost -náctileté dívky. Spíše mi její duševní pochody přišly jak o dvacet let starší ženy středního věku.
Ale jinak musím autorovi pogratulovat, přijde mi úžasné, že dokázal napsat úspěšný a čtivý román o tak, aspoň pro mě, nezáživném tématu.

18.12.2013

Klub nenapravitelných optimistůKlub nenapravitelných optimistůJ. Guenassia

Moc hezké. Takové milé. Jako pohlazení. Občas smutné, ale pořád milé. Některé pasáže skvostné.
Trochu mi to atmosférou připomínalo Remarqua, asi to bylo těmi uprchlíky, kteří nikam nepatřili, stejně jako někteří Remarqovi hrdinové.
Stejně je hrozné, když člověk kvůli svým odlišným názorům musí opustit vlastní zemi.

20.12.2013

Ulička Apple Tree YardUlička Apple Tree YardL. Doughty

Zase jsem podlehl reklamě, já jsem prostě nepoučitelný. Stačilo mi na obálce, že kniha byla nominována na nejlepší thriller roku(poslední dobou jich je nějak hodně, rozhodně víc než roků...) a faktu, že to pozitivně hodnotili autoři obou pohlaví.
Totální odpad, aspoň pro chlapa. Mizivý děj, přemíra pocitů, klišé ženy, které ujíždí vlak mládí a najednou o ni projeví zájem mladší- neznámý- mužný-jiný než manžel- chlap. Prostě si to rozdaj, ale jaké citové analýzy z pohledu hlavní aktérky z toho dokáže autorka vyplodit, no můj ty bože, to je na Bohnice! Napadlo mě, že to možná autorka sama jednou prožila a potřebuje se z toho pocitu viny vypsat nebo to nikdy nezažila a vůbec neví o čem píše...
Štvala mě každou větou a asi po dvaceti stránkách jsem to zahodil. Podle mě pro muže naprosto nestravitelné.

27.08.2015odpad!

ŠántárámŠántárámG. D. Roberts

Nuda v Indii.

30.01.2016

TyTyC. Kepnes

Ze začátku mě to nadchlo, bylo to jiné a takové mile úchylné. Ale pak se zájem postupně vytrácel do nudy, až jsem to v půlce odložil. Postavy mě nebavily, Beck byla sice uvěřitelná, ale pro mě hrozně otravná a nudná, spíš taková vykonstruovaná. Joe byl úchyl, takže se dalo očekávat, že bude divný, což je ok, ale prostě byl takový zženštilý a pro mě moc umělý, pořád se jen hrabal ve svých pocitech, místo aby něco udělal.
Celé to prostě bylo divné, ale bohužel pro mě nudné.

03.04.2016

Tíha nenávistiTíha nenávistiJ. Hart

Absolutní bomba. Drsný, temný, nepředvídatelný, kvalitně napsaný thriller. Konečně zase nějaká extratřída v moři průměrných. Emoce se mnou cloumaly, když jsem nenáviděl ty grázly a držel palce těm nevinným, kteří úplně nevinní vlastně taky nebyli... a teď budu mít zase půl roku prázdno, protože najít takhle kvalitní thriller je moc těžké.

19.12.2016

V šedých tónechV šedých tónechR. Sepetys

Naprostá špička. Dech beroucí, uvěřitelné, poučné, nezapomenutelné, atmosferické. V knize sice nejsou žádné hluboké myšlenky nebo stylistické perly, ale vyznění je nakonec hlubší než u intelektuálních knih. Jedna z mála autorek, která mě jako chlapa dokáže zaujmout.

03.03.2017

DNADNAY. Sigurðardóttir

Slušná zápletka, některé kapitoly zajímavé a napínavé, některé nudné, závěr slabší, minimum akce, málo dialogů, hodně popisů. Největší vadou pro mě bylo, že každá kapitola má na začátku 2-3 stránky vaty a pak se teprve něco děje, ke konci už jsem tuto vatu přeskakoval.

12.11.2017

Byly tady, a už nejsouByly tady, a už nejsouH. Beck

Výborný thriller, přečteno velice rychle. Dobrá atmosféra vyprahlé části Arizony, psáno z pohledu více lidí a každý je něčím zajímavý, dobře stupňované napětí. Hlavní pointa únosu dětí je trochu přitažená za vlasy, ale když se od toho člověk oprostí, tak jeden z mála thrillerů poslední doby, který mě bavil.

Rok kohoutaRok kohoutaT. Boučková

Obdivuji odvahu autorky napsat knihu o neúspěšné adopci minoritního obyvatelstva.

Kniha to je podle mě strhující a zároveň hrůzostrašná v tom, že se z toho začarovaného kruhu předsudků nelze vymotat.

Napadají mě dva citáty. "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly." "Charakter člověka poznáš podle toho, kolik pravdy o sobě unese."

Úžasná kniha, ale rozhodně ne zábavná literatura.

23.12.2013

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Téma mi přišlo úžasné. Skvělý nápad na napsání knihy. Reality show budoucnosti. Dekadence společnosti vrcholí, stejně jako ve starém Římě.
Ze začátku mě to bavilo, ale zhruba v půlce jsem se začal do čtení nutit a pak už jsem jednotlivé části přeskakoval. Přišlo mi to stále stejné.
Podle mě nuda v této knize zvítězila nad zajímavým tématem.

25.12.2013

Kniha o štěstíKniha o štěstíR. Matthieu

K této knize se stále vracím. Na rozdíl od spousty zoufale pozitivních a jiné pravdy nepřipouštějících amerických "new age" knih je v této řada užitečných informací, velká snaha hledat fakta. Je to psáno tak, že si svou cestu můžete sami hledat a nakonec najít.

06.05.2014

Všechny řitě světa i ta máVšechny řitě světa i ta máC. Bukowski

Čtení Bukowskiho je pro mě vždy úžasný relax. Stejně tak je to při čtení "všech řití" světa.
Výborné postřehy, romantika zabalená do hrubšího obalu, spousta odstavců, kdy si uvědomím, že jsme jenom lidi.
Bukowski byl prostě krásný prasák, úžasný bohém a výborný pozorovatel svého okolí, což dokázal přenést do svých knih.
Možná je dobře, že psal v minulosti, třeba by ho dnes už v Americe ani nevydali. Na druhou stranu mi takový autor chybí, určitě by si krásně dělal legraci ze všech moderních nesmyslů 21. století.

23.03.2015

1 2 3 4 5 6