simviki simviki komentáře u knih

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Další,pro mě nová česká spisovatelka. Kniha je spletencem vztahů různých postav, které mají své touhy, přání i tajemství. četla se mi dobře i jako román i jako detektivka. Jakmile jsem ji tevřela, už jsem se od ní neodtrhla, správně dávkované napětí,milostná romantika, nečekaná překvapení, ba dokonce nechybí ani špetka přírodní lyriky. Takový dobře namíchaný večerní drink s lehkým, ale poznatelným, akcentem naší staré dobré Agathy Christie.

10.06.2020 4 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Normálně na to nemám, abych dokázala číst o těch hrůzách v lágrech. Disponuji totiž velmi bujnou fantazii a vše si hned představuji. Nicméně čtenářská výzva mě k tomu donutila, a taky to, že jak již název vypovídá, aspoň něco končí dobře. Bylo to opravdu " hodně silný kafe ", člověku nad tím zůstává rozum stát, jak za takovouhle monstrózní vyhlazovací akcí mohli figurovat lidé z masa a krve, kteří se uměli smát, hrát si s dětmi, možná se i pomodlit..? A jak mohli věřit, že jim to projde? Stejně tak jsem kroutila hlavou nad hierarchií v lágru, která vás, pokud máte ty správné kontakty, dokáže aspoň chvilku držet na živu. A co ti, kteří je neměli ? Smekám před odvahou a nezdolností obou mužů a taky žasnu nad tím, jak si mohli vše tak dopodrobna zapamatovat, že to několikrát nezávisle na sobě znovu popsali se všemi čísly i daty, až jim konečně i svět zdráhající se přijmout tu strašnou pravdu , uvěřil. Nemůžu za to dát míň než 5 hvězd a doufat, že se z toho poučíme i pro budoucnost, která nás opět chce dělit do frakcí, dle barvy pleti, vzdělání, přístupu k práci, vyznání, části světa, kde žijeme..

10.06.2020 5 z 5

Idioti mají přednost Idioti mají přednost Jiří Žáček

Veselé , nápadité a poučné , plné hravosti a nadčasovosti.

02.06.2020 3 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Ach ta historie, tolikrát ji vykládali a pokaždé jinak. Vždycky podle poplatnosti doby a pohledu, který byl zrovna akceptován. Jenže na historii je úžasné právě to, že se o všem můžeme jen domnívat, ale nikdo tam nebyl a nezažil to na vlastní oči. Takže i tato svérazně pojatá kniha českých dějin si jistě najde své čtenáře a milovníky, já se řadím k nim.

02.06.2020 4 z 5

Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Petr Šabach

Šakalí léta i Pelíšky miluju, ale tahle knížka mi svým stylem příliš nesedla. Možná, že toho černého humoru tam bylo místy až moc. Chvílemi jsem se nebyla schopná vyznat v tom, co je pravda a co je nadsázka, protože tam autor o různých nehodách a smrti muví tak lehce , jakoby popisoval fotbalový zápas.

02.06.2020 3 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Hodně jsem se na tuhle knížku těšila, ale trochu mě zklamala. V první půlce se toho moc nedělo. Závěrečné rozzuzlení mi přišlo hodně kruté a smutné, ale tak to v knihách této autorky bývá. Přesto mě neoslovila tolik, jak ty předešlé.

24.05.2020 2 z 5

V pasti lásky V pasti lásky Nora Roberts

Byly časy, kdy jsem doslova pásla po knížkách této autorky. legenda, Vzpomínka nebo Princ ve zlaté zbroji, to jsou pro mě " topky " Tato mě nijak nezaujala, nadpřirozený prvek tam působil tentokrát jaksi navíc a nepatřičně.

24.05.2020 1 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Tak tahle knížka má úžasnou barevnou obálku s duhovými bublinami. Ta obálka je však v rozporu s knížkou jako takovou, která je taková fádně šedá, občas černá a nakonec bílá. Příběh se táhne jako špatně vykynulé těsto, sem tam se dozvídáme různé informace ze života obou hlavních hrdinek, ale až na občasné méně příjemné střety, se toho moc neděje. Pořád čekáte, kdy přijde ten hlavní bod zlomu, v té chvíli všechno lehce zčerná, aby vzápětí kniha končila happy-endem plným svítícího slunce a tříštících se mořských vln. Prostě klasický slaďák-neurazí, nenadchne, ale na tuhle spisovatelku a její skvělé knížky je to trochu málo.

07.05.2020 3 z 5

Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Vlastimil Vondruška

Klasický, Vondruška, jak jsem ho objevila a jak ho mám ráda. Detektivka zasazena do časů dávno minulých

29.04.2020 2 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Po Skleněném pokoji jsem tak zhruba věděla na co se můžu připravit : na zvláštní,nevyrovnané vztahy, nevěru, líčení sexuálních scén, možná i stejného pohlaví, zvláštní někdy dost zbytečné a rozvláčné dialogy, ale především mistrovsky zachycenou atmosféru doby , v které se vše odehrává a popisy známých míst ( což u cizince teda za ty 4 hvězdy určitě stojí). Přesně to jsem našla v této knížce. Eleanor mi byla neuvěřitelně nesympatická, James zase takovej lehce ovlivnitelnej , Lenka byla na tu dobu až moc uvolněná, ale díky tomu jsou všechny ty postavy uvěřitelnější. Po radostném nadechnutí následuje mráz, který vše spálí..Beznaděj ztracených nadějí a iluzí na nás dýchá z každé další stránky, je téměř hmatatelná. Chvíli se vám zdá, že jste tam před budou rozhlasu proti ruským tanků stáli s nimi. Že příběh nemá konec je bohužel častým jevem u mnoha románů, takže už jsem se naučila, že je to vlastně pozitivní, můžu si ho domyslet podle svého..

29.04.2020 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Opět stejně jako u J.K.Rowlingové člověk musí tleskat nad provázaností jednotlivých dílů, tomu jak vše zpětně do sebe zapadá. Mohlo by to vypadat jako nastavovaná kaše, ale je jasné, že to tak není, že Jacob musí vypátrat celé tajemství svého dědečka, aby mohl být skkutečným zachráncem pro podivné děti i pro svou Emu. Tak jen doufám, že pan Riggs nás nenechá na další díl příliš dlouho čekat.

Život elfů Život elfů Muriel Barbery

Vím, že ani Máchův Máj se moc lehce nečte, ale přesto v něm vysledujete děj již po několika stránkách. Tady trvalo strašně dlouho než se vůbec začalo něco dít a trochu to do sebe zapadat. Nerada se vzdávám, takže jsem knížku dočetla. Myšlenka je zajímavá, ale možná právě díky té zvláštní formě zapadne dříve než si probojuje cestu ke svým čtenářům. Nicméně musím ocenit nádherný květnatý jazyk, přírodní lyriku a hru se slovy.

26.04.2020 2 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Příběh jako podle Hitchcocka. Zvláštní je postava hlavního vyšetřovatele- syna sériového vraha. Především jeho "vciťování se“ do jednání vraha, to jsem zatím v žádné knížce tohoto ražení nezaznamenala. Zajímavé a děsivé ( některé pasáže jsem vědomě přeskočila, protože jsem trochu útlocitnější povaha)

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Musím konstatovat, že zatímco naši čeští spisovatelé se točí tak trochu v kruhu a nemají co nabídnout než stokrát omílané klišé, u jejich ženských protějšků to tak není. Po úžasné paní Morštajnové, Tučkové, Tvrdé i Stehlíkové a dalších , jsem objevila paní Hanišovou a hluboce smekám. Nad neotřelým způsobem vyprávění, pestrým slohem a smyslem pro detail. Navíc samozřejmě , jak jsem pochopila, všechny její knihy jsou sondou do života osob, které z nejrůznějších důvodů nejsou tak úplně normální. Bohužel od začátku jsem tak trochu věděla, jak to bude, protože jsem se s něčím podobným setkala ve svém okolí, i když to bylo " jedna paní povídala “. Zmíněná informace pokračovala tím, že je to samozřejmě jen pokus o to zdiskreditovat slušně postavené rodiče , kupodivu i tato dáma má 2 úspěšné bratry a taky má velký problém i po mnoha letech se zařadit do společnosti.Takže příběh mi nepřijde přitažený za vlasy, chování hlavní hrdinky není nic, s čím by člověk sympatizoval, ale asi by si nikdo taky nechtěl projít takovým 9. rokem narozenin jako ona. Myslím, že víc, než to, co se jí stalo, ji poznamenalo to, jak to s tichým souhlasem vzala matka a předpokádám i bratři. Všechno se jí rozbilo během měsíce na kusy, hlavně otec, kterého milovala a pak samozřejmě i ti ostatní. Proto ani nemohla už nikomu kolem sebe věřit ( ani psychiatričce nechtěla), když ji zradili ti nejbližší. Hodně silný příběh, je dobře, že to někdo umí napsat, měli bychom si především uvědomit, že se to opravdu kolem nás děje, třeba zrovna tam, kde bychom to vůbec nečekali.

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Celkově mám moc ráda knížky, kde se prolínají dva časy, nebo se hrdinka vrací do minulosti. Takže už proto musím tuto knihu zařadit mezi mé oblíbené. Další plus jsou nádherné skotské reálie a líčení doby, která klidně mohla vypadat třeba takhle. Nicméně ten děj je takový všelijak nastavovaný, místy až dost na hraně. Chování obou hlavních postav je chvílemi předvídatelné, chvílemi neuvěřitelné a nereálné. Zkrátka typický neohrožený hrdina, kterému se stane to nejhorší, co si lze představit a přece nakonec vyvázne živý. Toto není spoiler:-) - i průměrně inteligentnímu čtenáři je jasné, že pokud má nějaké sága více jak 4 díly, nemůže hrdina hned v prvním díle zemřít. A na druhou stranu, kdyby se tak stalo, asi by to nikdo nechtěl číst dál. Čili je to vlastně v pořádku, ničím nevybočující romantický a dobrodružný příběh.
Prostě zas takové " wau" jak všichni říkali, to není, a myslím, že se plně spokojím s dvěma díly.

02.03.2020 4 z 5

Magnolie z Masters Magnolie z Masters Jaroslav Kuťák

Pokud jste milovníci golfu, určitě vás kniha zaujme natolik, že jí budete tolerovat rozvláčnost, zbytečnou popisnost, rádoby vtipné poznámky a citace i zbytečné množství( celkově nesympatických) postav. Já ji četla kvůli čtenářské výzvě, neměla jsem problém ji dočíst do konce ( zhruba v půlce se to rozjede , ke konci ani nestačíte mrkat jak moc a najednou vám to autor utne rychlým závěrem, jakoby už nebylo dost dalších stránek v knize), ale určitě si pro detektivku příště sáhnu do regálu s jiným písmenem.

02.03.2020 2 z 5

Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána Dominik Landsman

Tak za mě je to trochu nadsazené, překombinované, místy vulgární( hvězda dolů). Nicméně má to švih, vtip, a pokud to dokáže zaujmout desetiletého kluka natolik, že si to čte po večerce pod peřinou jako já kdysi Ramsomeovky a Foglarovky, tak jsem nadšená. Ty narážky na současnou dobu jsou takové zpestření a osvěžení, mám dojem, že je tam autor dal primárně pro nás dospělé, abychom se pobavili, a já se fakt bavila. Někdy více,někdy méně, někdy to bylo přes čáru. Moje dvacetiletá dcera, která to bráchovi občas četla, se bavila moc. Četli jsme jen tento díl, ale určitě doporučíme dál.

02.03.2020 4 z 5

Muka v ráji Muka v ráji Henrike Dielen

Drsný a syrový příběh ze života, jaký bychom si nepřáli. Brala jsem ho spíše jako dokument než jako román. Samozřejmě, že tu chyběly metafory a citáty, které by se daly tesat do kamene, ale u tak skutečného příběhu to ani netřeba. Hluboce obdivuji Henrike, že se nenechala zlomit a dokázala přežít.

08.10.2019 3 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Zamotaný, romantický a kouzelný příběh. Jak z pera Ch. Bronteové, akorát, že tady je i ta linka současnosti. Kdo se ztrácí v dějových linkách a neumí přepínat, radši ať knihu odloží. Kdo to zvládne, bude královsky odměněn a velkým bonusem k tomu jsou pohádky

24.09.2019 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Tak nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila, to naopak. Je psána krásným jazykem, některé obraty nebo citáty jsem si i zapsala. Na mě je ale docela depresivní, všimli jste si kolik lidí tam vlastní volbou umírá ? Taky je pro mě zvláštní, že až na japonská jména lidí, míst a jídel, člověku vůbec nepřijde, že se jedná o jinou kulturu a národ. Spíš to vyznívá tak americky. Řekla bych, že se stylem autor hodně přiblížil svému mnohokrát zmiňovanému S. Fitzgeraldovi.

16.08.2019 3 z 5