simona8126

Pamatuj na smrtPamatuj na smrtAleš Novotný

Pamatuj na smrt není zrovna pro citlivé duše (vzhledem k drsným scénám, prostředí, vulgarismům apod.), ale je to nesmírně čtivá a procítěná kniha, v níž není nouze ani o působivé popisy, vtipné komentáře nebo dojemné okamžiky. Budu se těšit na další autorův román.

05.12.2019

Tři kamarádiTři kamarádiErich Maria Remarque

Nechápu, jak tu někdo může psát, že se do knihy musel nutit. I když, ano, vlastně chápu. Sto lidí má sto chutí a sto názorů, jasně. Každému se líbí něco jiného. A skoro každý má už předem vůči této knize averzi, protože bývá součástí povinné školní četby. A je přece tak šíleně tlustá! Eh, radši si někde seženu stručný obsah a budu spoléhat na štěstí, že si to u maturity nevytáhnu… Upřímně vám všem povím, že tohle jsem si zpočátku myslela taky. Byla jsem ostražitá a odtažitá, ale! Tahle knížka měla vše, co miluji! Romantickou linku, ale přitom jen takovou jemnou, nenásilnou. Žádné unylé vzdychání, které je dnes tak módní (ehm, ehm, Stmívání). Bylo to plné lásky, ale hlavně humoru! Tři kamarádi měli mezi sebou vztah, jaký jim upřímně závidím. Chtěla bych takové kamarády, chtěla bych s nimi zažít jeden jejich normální den při opravě auta nebo tak… A současně byl příběh smutný. Vtipný, příjemný, smutný a skličující. Jednoduše mě vzal za srdce a už nikdy nepustil.

01.05.2017

HostitelHostitelStephenie Meyer

Úplně jiná liga než Stmívání a důvod, proč tuto autorku nezatracovat a naopak se těšit na její další knihy. Hostitele jsem dostala víceméně náhodou k Vánocům, vůbec jsem to nečekala - o knížku jsem neměla velký zájem, ale díky bohu za ni. Dlouho jsem nebyla do něčeho tak zažraná. Zpočátku mě odrazoval rozsah, ale stránky ubíhaly neuvěřitelnou rychlostí. Málokdy se mi podaří narazit na něco tak čtivého. Teprve hodně dlouho poté se začalo spekulovat o připravovaném filmu, bohužel jsem na něj šla, ale naštěstí už předem s jistou skepsí. Rozhodně se knize nemůže rovnat. Proto pokud jste šli napřed na film a do knížky se vám už nechce, věřte, že ta je daleko lepší.

07.03.2017

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Byla to má první zkušenost s tímto autorem. Jedná se o poměrně útlou knížečku s krátkými kapitolami a různými humornými vsuvkami. (Kdyby text nebyl tak zbytečně roztahován, byl by výsledek ještě užší.) Ze začátku mě dost odrazovalo, že se všechno točí kolem hovínek. A blinkání. Připomínalo to trochu Dítě školkou povinné... Po prvních kapitolách ale konečně přišla i jiná témata, a i když to vlastně nebylo nic napínavého, extra zajímavého a ohromujícího, mnohokrát jsem se přitom upřímně rozesmála. Knížka splnila svůj účel. Byla přečtená za chvíli a skutečně pobavila. Navíc potěšila svou jednoduchostí, bezprostředností, srdečností. Člověk si říká, co tak můžeme ocenit na příběhu plném plínek a zmatků, ale i když je prostinký, je plný hlubokých a pravdivých myšlenek. Závěr mě neskutečně dojal. Rozmazal mi zrak. A proto plný počet.

19.09.2017

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Nedělá mi to žádnou radost, ale nemohu se připojit ke všeobecnému jásotu. Kroniky prachu mi připadaly nejen velmi naivní, ale hlavně předvídatelné. Kdykoli se autorka snažila něčím ohromit, ve skutečnosti mě jen popudila, až se ze mě zase stala sarkastická příšera protahující obličej a kvičící: „Neříkej, vážně??? Kdo by si to pomyslel!“ Problém je, že mi to celé připadalo jako nápodoba mé milované Pýchy a předsudku. Jediným novem mohla být knihovna, ovšem pracovní povinnosti Animant – každý den stejné a dopodrobna popisované pořád dokola na prvních 200 stranách – mě od dalšího čtení spíše odrazovaly. Teprve někde v polovině knihy si příběh znovu získal můj vlažný zájem a TEPRVE na posledních 38 stranách se honem začala rozbíhat spousta zajímavých (byť ne originálních) věcí. Jaká škoda, že je autorka v závěru tak uťala! Kde kniha končí, mohl skutečně slibný a zajímavý příběh teprve pořádně začít. Stačilo by odkrojit prvních dvě stě stran a připojit alespoň stovku dalších za ten nemožně naivní a neuspokojivý konec, ale… No, nemohu mít všechno. A jistě má každý autor právo napsat svůj příběh tak, jak to cítí a pokládá za nejlepší on. Takže bych měla být vstřícnější, ale nemohu si pomoct, prostě mě to trochu mrzí. Více viz recenze.

17.02.2020

Čarodějova nevěsta 1Čarodějova nevěsta 1Kore Yamazaki

Poprvé v životě jsem si pořídila mangu. Byla jsem vážně vydivočená z toho, že se čte naopak, tedy zprava doleva, vlastně od konce. Vytkla bych jen jedinou věc… strašně rychle to uteklo! Příběh je plný magie, vtipných momentů a sympatických příšerek, se kterými bych se hnedle pomazlila. I jako anime je to naprosto kouzelné, vlastně díky všem těm barvám, efektům a hudbě možná ještě kouzelnější. Ale knížka rozhodně nezaostává. Těším se na druhý díl. Doufám, že se udržím a neprofrčím jím zase příliš rychle. XD

07.04.2018

Deset tisíc nebí nad tebouDeset tisíc nebí nad tebouC. Gray (pseudonym)

Upřímně jsem z druhého dílu zklamaná. Po jedničce, která mě nadchla, jsem asi očekávala příliš. Tisíc kousků tebe se mi líbilo proto, že se autorka nesnížila až ke klasickému milostnému trojúhelníku (snad jen trochu, ale bylo tak nějak jasné, že Marguerite chce Paula). Děj byl zajímavý, napínavý, přeskakování z dimenze do dimenze mě přimělo číst dál a dál. A především se mi líbilo, jaký vztah má Marguerite se svými rodiči. Ale druhý díl to všechno smetl, jako by na ničem z toho nezáleželo. Jako by první knížka byla lež, se kterou jsme zbytečně ztráceli čas. Nakonec se ukáže, že nikdo – vůbec nikdo – není takový, jak jsme si ho oblíbili. Dokonce ani ti rodiče, jediná věčná jistota každého milujícího dítěte. Napínavý děj tady ustoupil tomu otravnému trojúhelníku. Měla jsem pocit, jako bych přišla o všechny důvody držet hlavní hrdince palce. Nemám ráda nekompletní série a jsem přece jen trochu zvědavá, takže si přečtu třetí díl. Snad bude lepší.

30.10.2018

Fantastická zvířata a kde je najítFantastická zvířata a kde je najítM. Scamander (pseudonym)

Bože, jak jsou lidé neinformovaní! Někdo tu napíše "kéž by to nebylo formou scénáře" a vůbec netuší, že jde o jinou knihu. Hodnotí něco úplně jiného! :D Tohle není scénář k filmu! Ostatně, také proto to není ani ničím zajímavé! Jen jakási "učebnice", respektive seznam neexistujících bytostí, suchopárně podaný. Pouze tu a tam doplňuje informace nějaká ta vtipná hláška Harryho či Rona, ale rozhodně to není nic, co by stálo za vyhazování peněz. Svého času to stávalo 100 Kč a za víc to určitě nestojí.

11.05.2017

Síla vzdoruSíla vzdoruSuzanne Collins

Budu prostě dětinská a řeknu, že jsem si to představovala úplně jinak a upřímně mě mrzí, že autorka mou představu nenaplnila. Samozřejmě je to autorka - má právo jít vlastní cestou. :D Aby ne! Ale takhle? První díl mě nadchl od prvních řádků, druhý se mi líbil ještě víc. A potom přišel takový závěr.
--- Pozor, následují spoilery ---
Že jsem přišla o svého oblíbence Finnicka, to se dalo víceméně čekat. Vždycky umřou moji oblíbenci. Je to asi nějaká moje kletba nebo neschopnost zamilovat se do správných postav. Ovšem pak zemře Prim. Ta, kvůli které to vlastně celé vzniklo. Ta, kvůli které se Katniss vydala do strašlivých her, aby jí zachránila život. O to sakra šlo, zachránit Prim! A autorka ji v závěru stejně zabije, takže jsem se zkrátka nemohla vyhnout tupému pocitu marnosti. A to, že Katniss skončila s Peetou mi také přišlo neuspokojivé. Nešlo ani tak o to, že si nevybrala Hurikána, ale spíš o to, jakým způsobem byl celý ten fakt popsán. Katniss a Hurikán k sobě měli po celou sérii blízko a najednou se v závěru trojky dozvídám, že si prostě nějak přestali být blízcí, odloučili se a vlastně to ani jednomu nevadilo. No, dosti chabé. Celé to pro mě bylo dosti chabé ve srovnání s předchozími díly. Vězte, že tři hvězdy jsou v tomto případě spíše málo.

22.05.2017

Severská mytologieSeverská mytologieNeil Gaiman

Ráda bych dala plný počet, protože to bylo zajímavé, vzrušující i vtipné čtení přetékající nesmírně bohatou fantazií. Tedy většinou. Pár věcí mě rozčilovalo, ač to jistě není vinou autora. Příběhy jsou, jak vyplývá i z jeho úvodu, prostě tak trochu útržkovité a něco si tam i protiřečí. Přesto se nemohu smířit s tím, že pohnutky některých činů jsem nepochopila, a hrozně mi vadilo, že docházelo k nespravedlivým soudům a těm chudákům, co byli často prostě jenom tak zabiti, to už nikdo nevynahradil. (Za vším hledej Lokiho).

28.11.2017

Válka hlukuVálka hlukuPatrick Ness

Tahle série by si zasloužila mnohem více pozornosti. Už jen ta potupa, že se prodává ve výprodejích za pár korun… Což by jistě byla skvělá zpráva pro ty, kdo si ji jako já nekoupili hned za začátku za plnou cenu. Ale víte co? Pro mě tu cenu má! Je to v dnešní době neskutečně originální příběh plný zajímavých nápadů. I když kostra je klasická - záchrana světa, boj proti zlému vládci trochu ve stylu Hunger Games, do toho milostná zápletka, ale! Na tuhle kostřičku je nabaleno tolik neobvyklého a atraktivního tuku, že nám z toho vznikne pěkně vypasený jedinec. Už jen celá ta záležitost s hlukem, dorozumívání pomocí obrazů nejen s lidmi, ale i se zvířaty, působivé prostředí, sádráci a napětí, že by se dalo krájet. A samozřejmě, co by to bylo za sérii, kdyby tam půlka mých oblíbenců neumřela nebo aspoň neutrpěla zásadní zranění… Ale vážně, zkuste ji, je fakt skvělá! Už i to, že vyprávění z pohledu hlavního hrdiny je tak svěže nespisovné! Super změna a kvalita od jedničky ke trojce stoupá, nikoli klesá! :-)

20.06.2017

Zámek v oblacíchZámek v oblacíchKerstin Gier

Kerstin Gierová mě ještě nikdy nezklamala. Tušila jsem, že až vezmu do ruky Zámek v oblacích, dostane se mi příjemného a uklidňujícího příběhu s pěknou zimní a vánoční atmosférou. Nemýlila jsem se a v této době samých drastických Her o trůny a depresivních Trnitých řečí to obzvlášť oceňuji. Vůbec mi nevadilo, že dějově byla knížka poněkud slabší, předvídatelná a v mnoha ohledech přitažená za vlasy. Zámek, přesněji hotel, je čarovným a tajuplným místem plným skrytých chodeb a lahodných vůní, kam bych se rozhodně ráda někdy podívala. Hlavní hrdinka Fanny je (podobně jako Liv Silberová ze Stříbrných knih snů) sympatická a má smysl pro trefné ironické hlášky. Vtipem hýřila i kupa dětí, jimž Fanny musela dělat chůvu. Nejradši bych se vetřela mezi ně a stavěla s nimi sněhového draka nebo vymýšlela tajnou řeč jednorožců! Zámek v oblacích byl pro mě balzámem na duši a rozhodně ho doporučuji všem zasněným romantičkám. :-)

05.12.2018

Tri temné korunyTri temné korunyKendare Blake

Za mě bohužel docela zklamání. Anotace je úplně mimo, prvních 200 stran se dohromady nic neděje (akorát seznamovačka s jednotlivými královnami a jejich okolím), posléze podivuhodná nevěra, která mi byla naprosto proti srsti svou nevěrohodností. Navíc to měl být zřejmě zvrat jako blázen, ale dalo se to předvídat. Takzvaní familiárové jsou trošku okopírovaní daemoni z Jeho temných esencí. Chování některých postav mi přišlo úplně absurdní. Jiné postavy jsem si ovšem docela oblíbila, takže možná dám druhému dílu šanci. Snad bude zajímavější. Ale teda... to velké haló okolo je mi záhadou.

25.04.2019

Vita nostraVita nostraSergej Djačenko

Opravdu se mi líbí, jak tu někdo píše, že tahle kniha ho nutila číst a číst a číst... Kdybych se kvůli recenzi nezavázala k tomu, že si ji přečtu, odložila bych ji nejspíš hned na začátku. Takhle jsem se ale jen dostala přes spoustu odporného zvracení mincí, kouření, chlastání, souložení, naprosto nepochopitelné vztahy mezi postavami, otravné a nesrozumitelné školní úkoly, filozofování, prostě... Ano, tahle fantasy je každopádně bizarní, ale jestli vyloženě šokující (kdyby mě to šokovalo, aspoň by mě to upoutalo a přimělo číst dál), to tedy nevím. A rozhodně to nebylo krásné, navzdory pár skutečně pěkným popisům prostředí. Tohle dílo ve mně nezanechalo žádné příjemné vzpomínky, jen pocit zklamání, protože obálka je nevšední a nádherná.

07.02.2019

Milion světů s tebouMilion světů s tebouC. Gray (pseudonym)

Na téhle trilogii byl nejlepší první díl. Dvojka mě zklamala a od trojky jsem raději už nic neočekávala, takže vlastně nejsem ani zklamaná, ani nadšená.
V jedničce jsme měli čas jednotlivé dimenze pořádně prozkoumat, tady jsme jimi jen proběhli, takže mě osud jejich obyvatel nijak zvlášť nezajímal. Zničíme dimenzi? Jo, pro mě za mě…
Milostný trojúhelník víceméně odpadl, díkybohu za to. Jako by se ho ale autorka snažila něčím vyvážit, a tak udělala z celého příběhu jen nepřetržité kňourání nad rozštěpením Paulovy duše. Ach bože, co když už nikdy nebude jako dřív? Co když ho ovládnou jeho démoni? Co když, co když... Marguerite, my chápeme, že tě to trápí, ale fakt si o tom musíme číst pořád dokola? A není divné, že ať vklouzneš do jakékoliv dimenze, pořád bydlíš v úžasných a "profláknutých" velkoměstech typu Londýn, Řím, New York, Moskva... Jako vážně, nemůžeš jednou bydlet v nudné vesnici?
A ten uspěchaný a nevěrohodný závěr, kde se děsně složitá situace kouzelně jednoduše vyřešila, to bylo co? Z nepřekonatelného Conleyho se najednou stal zmatený a div ne uplakaný poraženec. To bylo nějak moc snadné. Nějak sakra snadné, asi jako přepnout na Ohnivákovi pár drobností a voilá, najednou můžeme jediným cvaknutím spasit svět.
Autorka si spoustu technických záležitostí zjednodušila, spoustu atraktivních věcí uspěchala a spoustu nudných a zbytečných vysvětlení omílala pořád dokola. Průměrná kniha, která měla na mnohem větší mazec! Aspoň že Theo slušně perlil...

03.04.2019

Půlnoční kocourekPůlnoční kocourekSonja Danowski

Ilustrace v knížce jsou opravdu krásné, působí tak realisticky, a přitom jsou jemné, melancholické. Nevím proč, ale původně jsem očekávala, že půjde o nějaké vánoční vyprávění, snad na mě tak působila kouzelná obálka... Ale příběh, jakkoli je milý, mohl být propracovanější a delší.

11.09.2019

Krev a medKrev a medShelby Mahurin

(+ SPOILER) Bohužel se i já přidávám mezi ty zklamané… První díl mě nadchl, škádlení a sbližování hlavních hrdinů mě bavilo, jejich lásce jsem mohla držet palce. Ve dvojce mě zklamalo snad všechno, co mohlo. Ačkoli chápu, že se Reid i Lou potřebovali s určitými nesnázemi postupně vyrovnat, jejich vztah se stal jaksi nevěrohodným, pro čtenáře neuspokojivým. Hádky řešili mlčením nebo podivným soubojem, místo aby si spolu sedli a ve vší upřímnosti si všechno vypověděli. Lou má potřebu Reida chránit, ale činí tak tím, že mu lže, zatajuje informace nebo jím manipuluje jako loutkou, a to doslova. Navíc se celá kniha točila kolem plánů Morgane, jež zde ani nebyla přítomna, hrdinové se prostě jen skrývali a pak pátrali po možných spojencích. Do toho čas od času vlétlo něco obzvlášť drastického, aby se neřeklo, že je to už moc velká nuda… Musím zkrátka souhlasit s myšlenkou, že série měla zůstat dvoudílnou, jak bylo původně v plánu. Více mých postřehů najdete v recenzi, včetně smutného a naštvaného povzdechu nad tím, jak odbytá byla v této knize korektura. Tolik překlepů a chyb jsem už dlouho neviděla, ale nemělo by mě to překvapovat u nakladatelství CooBoo, které je tímto laxním přístupem pověstné.

06.04.2021

Oksa Pollocková: VyvolenáOksa Pollocková: VyvolenáAnne Plichota

Inu... Oslovily mě krásné obálky všech tří dílů, které u nás vyšly. A protože jsem měla možnost zakoupit si knížky v Levných knihách, nemusím asi moc litovat. Za plnou cenu by to nestálo. Zřejmě už jsem přece jen příliš stará pro takové knihy (ačkoli ne, to nebude ono). Zkrátka mi celý příběh připadal chvílemi přitažený za vlasy, některé věci byly řešené podivným a neuspokojivým způsobem, postavy jednaly nevěrohodně a zbytečně se roztahovala a oddalovala řešení, která byla od počátku nasnadě. Nevím, jak moc by takové záležitosti řešily děti, nejspíš by je oslnila hlavně kouzla a spousta zajímavých bytostí. Popis kouzelného světa i všelijakých potvůrek se mi líbil, takže dávám smířlivě tři hvězdičky, ale že by to navnadilo pro další čtení, to snad ani ne (ale když už jsem si knížky pořídila všechny naráz, možná se k nim někdy vrátím...).

23.12.2015

InfernoInfernoDan Brown

Takže Inferno… Tohle bude delší. Na knihu jsem se moc těšila. Předtím jsem od Browna nic nečetla, ale mám ráda filmy Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni. Tak jsem si řekla, že udělám výjimku, a koupím si i knihu, protože jsem zároveň fanoušek Danta Alighieriho. Do první poloviny se mi knížka líbila, byť samotná zápletka byla trochu přitažená za vlasy a ačkoli se ji autor snažil podat napínavě, větší emoce ve mně nevzbudila. Ale ohromily mě popisy Florencie, všech těch památek a turisticky atraktivních míst. Přimělo mě to k tomu, že jsem do Florencie jela na výlet. Dva dny tady stačily k navštívení mnoha míst z knihy (Dantův kostel, Starý palác s posmrtnou maskou a Sálem pěti set, katedrála Il Duomo, zahrady Boboli ad.). Potom, když jsem byla něco za půlkou knihy, jsem udělala hroznou chybu. Do kina šel zrovna nový film podle Brownova Inferna. A protože se mi líbily ty předchozí, šla jsem. Myslela jsem si, jak je kniha fajn a bude mě bavit i po zhlédnutí filmu. Jenže film byl slabý. Nejslabší ze všech. Památky z Florencie se tam jen stručně mihly, žádné podrobné vyprávění, žádný atraktivní příběh. A v mnoha věcech se to lišilo hned od začátku (hrdinka má jinou barvu vlasů a ani nenosí paruku). No, od filmu uplynul asi rok a já knihu pořád nedočetla. Postupně jsem se několikrát přemlouvala. Až včera konečně jsem ji definitivně zavřela a teď píšu tento dlouhý komentář. Posledních 60 stran uplynulo svižně, protože se příběh bohudík začal rozcházet s filmem. A závěr byl rozhodně lepší než ve filmu, za to patří knize též jedna hvězdička. Ale celkově? Nuda. Už mě to tolik neupoutalo. Jako turistický průvodce je to skvělé, ale občas mi vadilo, že se řada informací neustále opakuje a omílá dokola, jako by si autor myslel, že je čtenář úplně pitomý a nezapamatuje si to. Občas to bylo dost zdlouhavé... Takže s těžkým srdcem, ale jen tři hvězdy. A, Dante, rozhodně to není tvoje vina!

06.06.2017

DivotáníDivotáníA. Howard (pseudonym)

Divotání… Stejně jako hlavní hrdinka má i tahle kniha dvě stránky…

K té horší patří v českém vydání především neskutečné množství překlepů, gramatických i pravopisných chyb. Vážně mě to mrzí a celý zážitek z četby to kazilo. Prakticky na každé druhé stránce byl nějaký nesmysl, zpřeházená slova nebo překlep! Netuším, kdo má na svědomí korektury k této knížce, ale nebojím se říct, že to byl buď začátečník, nebo velký flákač. Tahle kouzelně šílená série si rozhodně zaslouží pečlivější přístup. Stejně jako u předchozího dílu jsem i zde nucena vytknout otřepanou frázi "ze všeho nejvíc připomíná". Tady ovšem nevím, zda je to chyba autorky či redaktorů z CooBoo. Ale, milí zlatí, když můžete změnit jméno jedné z hlavních postav, můžete změnit určitě i neustále se opakující frázi a odstranit pro jednou aspoň to únavné "ze všeho nejvíc". Věci mohou klidně jen něco připomínat, anebo se dokonce něčemu podobat. :-) V tomto díle jsem si toho všimla sice jen dvakrát, ale to možná jenom proto, že jsem se to zuby nehty snažila ignorovat. Za tohle vše padla jedna hvězdička.

A teď ta druhá stránka, aby to nevypadalo, že akorát nadávám na něco, co se mi vlastně moc líbilo. Příběh je opět tak nepřehledně bizarní a šílený, jak si pamatujeme z Šepotání. Vlastně je možná i o něco přehlednější a sympatičtější. Právě proto, že už jsme si na jeho potřeštěnost trochu zvykli. Když se nad tím zamyslíme, vlastně se tu téměř až do konce nic závratného neodehrálo. Celá knížka je takovým tím předělem mezi jedničkou a trojkou. Trochu jako první část filmu rozděleného na dva. Spousta vaty, efektů a řečí, ale účel žádný. V Divotání se pořád něco děje, ale vlastně neopustíme pozemský svět a kolem všeho se spíš jen dohaduje, než aby se to skutečně stalo. Přesto přese všechno má autorka tak úžasnou fantazii, že jsem si v obou jejích světech libovala. A to mám prosím upřímnou hrůzu z hmyzu, hlavně z pavouků (promiň, sestro) a z můr (promiň, Morfee, můj rytíři). Takže abych tenhle komentář konečně uzavřela - bylo to krutopřísně úžasnoucné a těším se, až si přečtu i Zrcadlení. Jen více takových knížek pro odreagování a potěchu snílkovy duše, madam Howardová!

19.06.2017

Poušť v plamenechPoušť v plamenechAlwyn Hamilton

Skvělý rozjezd trilogie, z níž se nám doufám dostane i zbylých dvou dílů. Tahle knížka si nepochybně zaslouží více pozornosti. Je doslova nabitá akcí, ale i humorem. Děj se odehrává v zajímavých prostředích, s nimiž jsem se v jiných knížkách zatím nesetkala. Příběh je napínavý, rozmanitý, drží pozornost čtenáře až do vzrušujícího konce. Postavy jsou sympatické a jejich jednání uvěřitelné. Nemohu se dočkat pokračování a držím pěsti, aby pak přišlo i to třetí! Vřele doporučuji! ;-)

26.02.2018

Na lovuNa lovuMeagan Spooner

Tak já nevím... Když tady čtu ty komentáře, říkám si, jestli jsme vůbec četli to samé. Sladký příběh? Sympatická hrdinka? Absolutně nesouhlasím. Miluji Krásku a zvíře a pohádky obecně, takže jsem se těšila na knížku Na lovu, ale jsem hodně zklamaná. Že bude děj předvídatelný, to se dalo čekat, protože jak jinak tohle může dopadnout než šťastně? Ale takhle otravnou hrdinku jsem už dlouho nikde neviděla. Má milující rodinu, pohledného a hodného nápadníka a díky němu i slibnou budoucnost, ale jí je všechno málo. Pořád jen čtu, jak jí buší srdce, jak je nerozhodná, jak neustále něco CHCE, ale neví, co vlastně. K tomu ty ustavičně se opakující popisy lesa, sněhu, zimní přírody, sněhu, kouzel, divné hudby, krve, lovu, lovu, lovu a... už jsem říkala sněhu? Vážně pořád! Žádný zajímavý zvrat, žádný humorný prvek, žádný důvod obávat se o osud postav. Jediný, kdo mi přirostl k srdci, byla fenka Laňka.

24.02.2018

Jedinečný nůžJedinečný nůžPhilip Pullman

Tenhle díl měl našlápnuto k tomu, aby úplně převrátil můj názor na Zlatý kompas. Nebyla jsem jím nadšená, ale Jedinečný nůž mě skoro až do konce bavil. Zase tam bylo plno pro mě nelogických činů a nesrozumitelných věcí. Opět to bylo hlavně drsné, plné krve a lidské krutosti, ale zajímavé, napínavé a rozmanité. Konec mě ale nesmírně zklamal. Nejenže byl podivně useknutý, jako by chyběly stránky, on byl tak krutý a nepřesvědčivý, že to pro mě zničilo celý zážitek z předchozích stran.

08.07.2018

Trnitá řečTrnitá řečLeigh Bardugo

Koukám, že zase budu jediná, koho tohle prostě nenadchlo. Po grafické stránce je kniha úžasná, mnohé popisy mě opravdu okouzlily, ale příběhy samotné se mi spíše nelíbily, jakkoli byly nápadité. Ani jeden neskončil tak, jak jsem doufala. Ani v jednom nebyl láskyplný vztah rodičů k dětem. Zato zde v nadbytečné míře teče krev, zrazuje se, opouští, mstí a umírá... Asi jsem moc velká bábovka na to, aby mě nadchly podobné depresivní kruťárny. Prince vojáčka hodnotím ještě jako nejlepší pohádku.

31.10.2018

Jantarové kukátkoJantarové kukátkoPhilip Pullman

A závěr Jantarového kukátka už mě nenadchl vůbec. Kdybych se nezavázala k tomu, že na to napíšu recenzi, v polovině bych knížku zavřela a už se k ní nevracela. Nemám tušení, komu je tato trilogie určena. Dětem rozhodně ne. Nedovedu si představit, že by ze vší té krve, smrti, bolesti a ztracených postav mohly být nadšené. A ta neskutečná marnost na závěr. To bylo jen poslední bodnutí do mého už tak rozervaného srdce, pane Pullmane? Nemám ráda příběhy, kde se musím sama sebe ptát, proč jsem to vlastně četla. Co mi to dalo kromě deprese? Nic, jen pocit zklamání, zrady a zmaru. Přitom celou dobu se to tvářilo tak zajímavě. I když jasně, zase tu byla zbytečná výplň, tu pro mě představoval celý svět mulefů. To byla tak prapodivná a sem se nehodící stvoření! Z fantasy se navíc stala nesrozumitelná a komplikovaná směsice filozofie a náboženství s neustále nelogicky jednajícím lordem Asrielem a paní Coulterovou. Ani na konci toho všeho jsem je nepochopila. Jen vím, jak moc mě zamrzel konec Willa a Lyry. Nedoporučuji. Je to jen velká a zbytečně zdlouhavá deprese, pro děti rozhodně ne! (Mé tři hvězdičky jsou ještě hodně mírné hodnocení, vězte, že ho dávám knihám, které mě skutečně moc neoslovily, ale zase měly řadu zajímavých drobností a atraktivních nápadů, zde např. Galivespianů.)

08.07.2018

Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzelHarry Potter: Cesta dějinami čar a kouzelkolektiv autorů

Krásně ilustrovaný průvodce, ale vesměs takovými obrázky, které už známe z nových vydání příběhů Harryho Pottera. Ty nejzajímavější věci jsou v angličtině (originální materiály J. K. Rowlingové), takže nevím, na kolik to může zaujmout děti, jimž je kniha určena. Ty budou asi sotva chtít číst o historii lektvarů, bylinkářství, o herbářích, apatykářích apod. Ze světa Harryho tu vlastně zase až tak moc nových poznatků není. Jsem a vždycky budu fanouškem Harryho Pottera, ale tahle knížka mi připadá jako taková pěkná zbytečnost.

03.08.2018

Temný duetTemný duetVictoria Schwab

Útok na mé srdce a mou duši. Vlastně vůbec nevím, jestli se mi to líbilo. Bylo to na mě až příliš temné, depresivní, bezvýchodné, zoufalé, krvavé… V prvním díle byly občas takové uvolňující chvíle (např. ve škole), ale tady to bylo až příliš drsné. Nejsem si jistá, jestli je to vhodné pro mládež od dvanácti let. Smrt a bolest na každém kroku… Oblíbila jsem si Kate, myslím, že většina postav se k ní chovala vyloženě nespravedlivě, ale ona byla silná a schopná se s tím vypořádat. Augusta jsem měla radši v jedničce, tady se z něj stal téměř robot, alespoň v první polovině. Nu, skončilo to, jak to skončilo, v podstatě jsem s tím asi i spokojená. To je ono, sama nevím. Proč tomu sakra dávám čtyři hvězdičky?

03.08.2018

Píseň zimyPíseň zimyS. Jae-Jones

Konečně jsem se prokousala a provztekala ke konci. Nevadilo by mi, že je kladen důraz spíš na působivé popisy než na dějovost. Nevadily by mi německé výrazy a ani to, že hudba hraje možná až příliš velkou roli. Zaujala mě hlavně krásná obálka, co si budeme nalhávat, ačkoli nemyslím, že se ke knize hodí zrovna koule s bílou růží. Na samém začátku jsem si říkala, že by mě příběh mohl nadchnout a že si pořídím i druhý díl.

Co mi ale vadí neskutečně, je fakt, že tato kniha je totální a nepříjemná vykrádačka Labyrintu a Fantoma opery. Přibližně do strany 200 jsem si ještě říkala, že by se z toho mohlo vyvinout něco zajímavého. Ne originálního, ale aspoň trochu zajímavého. Bohužel od oné strany se Píseň zimy proměnila v Padesát odstínů zimy. Polovina knížky sestává z neustálého střídání hádek, sexu, objevování všelijakých zákoutí dvou propletených těl a kňourání nesympatické hlavní hrdinky. Liesl je otravná. Ošklivá (ona to o sobě hrozně ráda prohlašuje a zdůrazňuje), sobecká, nesnesitelná, hysterická, ubrečená, umíněná. Tohle všechno je, ale ve chvílích, kdy zrovna nebrečí na nespravedlnost světa, zase říká, jak je hříšná a dokonalá a jak je její hudba úchvatná… A král duchů, ten samozřejmě nadpozemsky nádherný a neodolatelný nadčlověk, má ještě tu drzost tvrdit, že má Liesl krásnou duši. Sakra, kde? :D

Vážně jsem si přála, aby se mi to líbilo. Ale problém je, že to všechno jsem už viděla někde jinde, v daleko lepších provedeních (viz filmy Labyrint a Fantom opery). Kdosi tady srovnával Píseň zimy s Krutou krásou. Že prý jsou to příběhy pro náročné čtenáře. Nejsem si jistá, zda by náročný čtenář vůbec sázel na knížky z nakladatelství CooBoo. Osobně je mám ráda (tedy některé), ale pro odlehčení. :D Rozhodně v nich nehledám náročnou četbu. A vážně si nemyslím, že zrovna tento příběh je soustem pro náročnou mysl. Spíš pro hodně trpělivou mysl, která nic neočekává. Chcete-li něco opravdu nadupaného a čtivého, sáhněte po Poušti v plamenech. A třeba nám ji vydají kompletní!

31.08.2018

Říkali mi LeniŘíkali mi LeniZdeňka Bezděková

Na základní škole jsme knihu společně četli, od té doby jsem se k ní bohužel nevrátila a vlastně ani nevím, zda jsme ji tenkrát dotáhli do konce. Ale její kouzlo se ve mně uchovalo a spolu s ním dokonce i některé působivé věty. Nevzpomínám si na detaily, ale pamatuji si pocit, jaký jsem při četbě měla. Byl znepokojivý, a přece se mi knížka líbila. Snad ji zase někdy někde objevím a zařadím do své knihovničky.

06.01.2019

Polibek v New YorkuPolibek v New YorkuCatherine Rider

Polibek v New Yorku mě příjemně překvapil. Čekala jsem, že obdržím jednoduchou oddechovou knížku, která bude přečtená během chvilky a zřejmě si toho z ní moc neodnesu. To vše je pravda, ovšem až na poslední zmíněnou věc. Něco z ní ve mně zůstalo, jakési pohlazení po duši, atmosféra vánočního New Yorku, několik vtipných situací a hlášek a samozřejmě neodolatelné štěně, které naivní romantický příběh skvěle zpestřuje. Za sebe mohu vřele doporučit, pokud nehledáte nic náročného, ale chcete si odpočinout od všech těch intrik, zrad, pomst, vražd atd., kterých jsou dnešní knížky pro mládež bohužel plné. Také je to bezva tip pro fanoušky filmu Serendipity (neboli Lásce na stopě). ;)

05.12.2018