simona8126 simona8126 komentáře u knih

Bouřňákův ostrov Bouřňákův ostrov Catherine Doyle

Originální příběh o nevyzpytatelném ostrově plném kouzel, kde svědomitý Bouřňák uchovává významné okamžiky a počasí v neobyčejných svíčkách. Zapalte knot a pusťte se s jedenáctiletým Fionnem do dobrodružství, v němž o zajímavé nápady a dramatické momenty není nouze.

12.12.2019 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Pamatuj na smrt není zrovna pro citlivé duše (vzhledem k drsným scénám, prostředí, vulgarismům apod.), ale je to nesmírně čtivá a procítěná kniha, v níž není nouze ani o působivé popisy, vtipné komentáře nebo dojemné okamžiky. Budu se těšit na další autorův román.

05.12.2019 5 z 5

Nebezpečné přátelství Nebezpečné přátelství Katja Brandis

Co se týče příběhu, knížka mě rozhodně nezklamala. Byla nápaditá, vtipná a napínavá podobně jako první díl, možná se mi líbila ještě o kousíček víc díky studijním výpravám. Co mě však hodně mrzelo, bylo množství chyb a překlepů. Pevně doufám, že třetí díl se v tomto směru polepší.

24.11.2019 5 z 5

Tomova půlnoční zahrada Tomova půlnoční zahrada Ann Philippa Pearce

Možná bych tuto knihu ocenila více jako dítě, když jsem četla třeba Heidi, ale teď – po spoustě čtivějších, napínavějších a nápaditějších knížek pro mládež – mě až tak nenadchla. Nápad měla zajímavý, okouzlila mě ilustracemi a poklidnou atmosférou, ale přece jen mi tam chybělo něco opravdu napínavého, co by udrželo mou pozornost.

24.11.2019 3 z 5

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

Bezpochyby jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Přes slzy v očích a sevřenou duši k tomu v tuto chvíli nedokážu napsat nic víc.

30.10.2019 5 z 5

Až přejde zima Až přejde zima Kiran Millwood Hargrave

Kouzelné zimní dobrodružství dvou sester a mladého mága, kteří společně hledají chlapce unesené záhadným Medvědem na daleký ostrov za mořem, místy silně připomíná Letopisy Narnie a Ledové království. Příběh má velmi krásné popisy zasněžené přírody, ale dějově je příliš jednoduchý. Překážky se opakují podobně jako v klasické pohádce a jsou snadno překonány pomocí mágových kouzel. Chybí odbočky a dílčí zápletky, více napínavých a zajímavých situací.

25.10.2019 3 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Trvalo mi neskutečně dlouho, než jsem knížku dočetla – navzdory tomu, že není příliš dlouhá a jednotlivé povídky by se za normálních okolností četly svižně. Styl psaní je příjemný a příběhy často napínavé. Musela jsem je ale prokládat jinými knížkami, které jsem potřebovala zrecenzovat. Po každé z nich bylo těžší a těžší se k Nix vrátit a navázat tam, kde jsem skončila. Téměř před koncem jsem si uvědomila, že jsem dokonce zaměnila dvě postavy s podobnými jmény. Z toho plyne, že přerušovat četbu na tak dlouho se rozhodně nevyplácí a že radost z ní poněkud vyprchá. Dala bych sbírce 3 a půl hvězdičky, ale to hodnocení neumožňuje.

17.09.2019 3 z 5

Půlnoční kocourek Půlnoční kocourek Sonja Danowski

Ilustrace v knížce jsou opravdu krásné, působí tak realisticky, a přitom jsou jemné, melancholické. Nevím proč, ale původně jsem očekávala, že půjde o nějaké vánoční vyprávění, snad na mě tak působila kouzelná obálka... Ale příběh, jakkoli je milý, mohl být propracovanější a delší.

11.09.2019 4 z 5

Moře potkalo oblohu Moře potkalo oblohu Eric Fan

Koukám, že zase budu za cynického mrzouta. Ilustrace v knize jsou nádherné, jemné, uklidňující a příjemné na pohled, o tom není pochyb. Ale ten příběh? Jestli se tedy tomu vůbec dá říkat příběh. Pár podivných vět ztracených v moři a po obloze. Jistě, celé to byl sen malého chlapce, a ten nemusí dávat smysl, ale jako čtenářka jsem čekala něco víc. Něco mnohem zajímavějšího. Jen jsem to tak prolistovala a během chvilky bylo po knize. Příště radši sáhnu po Malém princi nebo po něčem, co má alespoň myšlenku…

10.09.2019 2 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Občas milé a vcelku úsměvné čtení, rozhodně ale ne tak vtipné, abych se popadala za břicho. Zdrojem humoru tu byly spíše trapné situace, které mně osobně zase až tak veselé nepřipadaly. Některé povídky končily šťastně, ale měla jsem pocit, že převažují ty smutné a tragické. Nelíbil se mi podrobný popis některých opravdu nepříjemných a nechutných zákroků. Tato knížka není něco, co bych si po čase ráda přečetla znovu. Spíše sáhnu po Herriotovi.

28.08.2019 3 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Harry Potter v sukních vyrazil na vánoční prázdniny do Zámku v oblacích (pozn. knížka Kerstin Gierové). Docela mě mrzelo, že tu bylo od začátku jasně rozděleno, kdo je padouch a kdo kladná postava. Mnohé věci byly tím pádem poněkud předvídatelné. Ale jinak je Hotel Winterhouse příjemným a krásně ilustrovaným příběhem pro mládež, který si zamiluje snad každý knihomol s bujnou fantazií a oblibou v hádankách či hrách se slovy.

09.07.2019 4 z 5

Zrada vítězů Zrada vítězů Marie Rutkoski

Kletba vítězů mě nadchla, Zrada vítězů mě zklamala. Doufejme, že Polibek vítězů vrátí vlak na správné koleje…

09.07.2019 3 z 5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

Mám-li být zcela upřímná, po skvělé Mé lady Jane jsem si od toho slibovala více. Příběh jako takový by mohl být zajímavý a vtipný, ale hrozně mi vadilo, jak do něj neustále vstupovaly autorky s neutuchající potřebou něco objasňovat nebo na něco upozorňovat. To mi kazilo požitek stejně jako (kdovíproč přítomné) narážky na Harryho Pottera, Pána prstenů apod. Jsou knížky, u kterých mi zmínky jiných děl nevadí, ale tady mi to přišlo vyloženě jako zoufalá snaha čtenáře rozesmát. Nejvíce se mi na knize líbil vztah Charlotte Brontëové a Alexandera Blackwooda + ještě duch dívky Heleny. Mohla bych se dlouze rozepisovat o dalších věcech přitažených za vlasy nebo o zbytečně dokonalém konci, ale… co z toho. Prostě to mohlo být lepší.

09.07.2019

Tri temné koruny Tri temné koruny Kendare Blake

Za mě bohužel docela zklamání. Anotace je úplně mimo, prvních 200 stran se dohromady nic neděje (akorát seznamovačka s jednotlivými královnami a jejich okolím), posléze podivuhodná nevěra, která mi byla naprosto proti srsti svou nevěrohodností. Navíc to měl být zřejmě zvrat jako blázen, ale dalo se to předvídat. Takzvaní familiárové jsou trošku okopírovaní daemoni z Jeho temných esencí. Chování některých postav mi přišlo úplně absurdní. Jiné postavy jsem si ovšem docela oblíbila, takže možná dám druhému dílu šanci. Snad bude zajímavější. Ale teda... to velké haló okolo je mi záhadou.

25.04.2019

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

Na téhle trilogii byl nejlepší první díl. Dvojka mě zklamala a od trojky jsem raději už nic neočekávala, takže vlastně nejsem ani zklamaná, ani nadšená.
V jedničce jsme měli čas jednotlivé dimenze pořádně prozkoumat, tady jsme jimi jen proběhli, takže mě osud jejich obyvatel nijak zvlášť nezajímal. Zničíme dimenzi? Jo, pro mě za mě…
Milostný trojúhelník víceméně odpadl, díkybohu za to. Jako by se ho ale autorka snažila něčím vyvážit, a tak udělala z celého příběhu jen nepřetržité kňourání nad rozštěpením Paulovy duše. Ach bože, co když už nikdy nebude jako dřív? Co když ho ovládnou jeho démoni? Co když, co když... Marguerite, my chápeme, že tě to trápí, ale fakt si o tom musíme číst pořád dokola? A není divné, že ať vklouzneš do jakékoliv dimenze, pořád bydlíš v úžasných a "profláknutých" velkoměstech typu Londýn, Řím, New York, Moskva... Jako vážně, nemůžeš jednou bydlet v nudné vesnici?
A ten uspěchaný a nevěrohodný závěr, kde se děsně složitá situace kouzelně jednoduše vyřešila, to bylo co? Z nepřekonatelného Conleyho se najednou stal zmatený a div ne uplakaný poraženec. To bylo nějak moc snadné. Nějak sakra snadné, asi jako přepnout na Ohnivákovi pár drobností a voilá, najednou můžeme jediným cvaknutím spasit svět.
Autorka si spoustu technických záležitostí zjednodušila, spoustu atraktivních věcí uspěchala a spoustu nudných a zbytečných vysvětlení omílala pořád dokola. Průměrná kniha, která měla na mnohem větší mazec! Aspoň že Theo slušně perlil...

03.04.2019 3 z 5

Caragova proměna Caragova proměna Katja Brandis

V jistých ohledech mi Caragova proměna připomínala Harryho Pottera, ale samozřejmě tu nejde o žádnou kouzelnickou školu, spíše o... školu pro zvířata, co se umějí proměňovat v lidi. Dobrodružný příběh pro mládež sice není z nejnapínavějších, ale je vtipný a svižný. Jako odpočinková četba naprosto ideální. :-) Snad se dočkáme i dalších dílů.

21.03.2019 5 z 5

Strážci příběhů Strážci příběhů Mechthild Gläser

Uspěchaný a rádoby dojemný konec mě opravdu zklamal. Spousta věcí vyšuměla do ztracena. Obvykle nemám nic proti tomu, když v závěru zbude prostor pro otázky, ale tady jich zůstalo nezodpovězených příliš mnoho. Kromě toho jsem stále čekala, zda se nějak více rozvine vztah mezi Amy a jejím tátou (nebo kýmkoli z nově poznaných příbuzných), ale to se nestalo. Dočkali jsme se pouze nevěrohodné insta-lásky a knižního světa, jehož úžasný potenciál nebyl plně využit. Navíc mi vadilo, že Amy často prozrazovala (byť stručně) děj některých klasických děl, která jsem si bohužel ještě nestihla přečíst. Na druhou stranu se bez takových věcí příběh tohoto typu zřejmě neobejde. Líbily se mi některé vtipné scény s Wertherem, prostředí Řádku a pěkné popisy divoké skotské přírody, ale to je asi všechno.

28.02.2019 3 z 5

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

Opravdu se mi líbí, jak tu někdo píše, že tahle kniha ho nutila číst a číst a číst... Kdybych se kvůli recenzi nezavázala k tomu, že si ji přečtu, odložila bych ji nejspíš hned na začátku. Takhle jsem se ale jen dostala přes spoustu odporného zvracení mincí, kouření, chlastání, souložení, naprosto nepochopitelné vztahy mezi postavami, otravné a nesrozumitelné školní úkoly, filozofování, prostě... Ano, tahle fantasy je každopádně bizarní, ale jestli vyloženě šokující (kdyby mě to šokovalo, aspoň by mě to upoutalo a přimělo číst dál), to tedy nevím. A rozhodně to nebylo krásné, navzdory pár skutečně pěkným popisům prostředí. Tohle dílo ve mně nezanechalo žádné příjemné vzpomínky, jen pocit zklamání, protože obálka je nevšední a nádherná.

07.02.2019 1 z 5

Pohádky pro sladké sny Pohádky pro sladké sny neznámý - neuveden

Obrázky jsou pěkné, výběr pohádek pestrý, ale samotné texty jsou příliš stručné, zjednodušené, nezáživné a často se v nich opakují výrazy "velice", "který" aj. Vyskytují se i překlepy. Vhodné k předčítání malým dětem (3–4 roky), pro starší bych zvolila něco nápaditějšího...

06.02.2019 2 z 5

Hvězdy nad Berlínem Hvězdy nad Berlínem Sarah Matthias

Sabča92 – až na to, že láska, která hrdiny drží při životě, je naprosto nevěrohodná a uspěchaná. A ať už je kniha žánrově to či ono, tahle nepřesvědčivá láska v ní hraje stěžejní roli, a proto ji ROZHODNĚ nemůžu hodnotit kladně. I kdybych odhlédla od této skutečnosti, tak jaký silný příběh? Do poloviny to byla absolutní nuda o krvavých dnech Lily, její přelétavé sestře a vaření z ježků. Věřím, že mnozí čtenáři nebudou mít trpělivost čekat 200 stran, než se začne konečně něco dít (a ke všemu jen něco očekávaného a předvídatelného). Vůbec nic mi to nedalo, jen pocit frustrace a nudy. Silný příběh si představuji úplně jinak. A i to poslední, k čemu se vyjadřujete, je nezvládnuté. Max se rozhodne zapsat svůj příběh, ale ten je následně vyprávěný střídavě z pohledu Maxe a Lily, což je samo o sobě nesmysl.

24.01.2019 1 z 5