silvie5281 silvie5281 komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Co se týká tématu, velmi zajímavé, mrazivé a čím více se rozhlížím, tím více se děsím pravdivosti. Prvně jsem se dívala na seriál, poté četla knihu. Nemohu se rozhodnout, co je lepší.
Samotná kniha mě svým způsobem nutila číst, na druhou stranu se mi zacitalo špatně. Působila na mě jako unavená zpověď zničené ženy. Svým způsobem mi to hodně připomínalo jednu pasáž z knihy Atlas mraků, zpověď robotické obsluhy 'bistra'.

10.04.2019 3 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Z počátku jsem uvažovala, jak hodnotit knihu. Zanechala ve mně neskutečné pocity, ale dávat hvězdy za sepsání životopisu vraha takových rozměrů? Nakonec ale převážil fakt, že by vlastně nikdy nikdo nesměl hodnotit žádné dílo s tímto tématem.
Tuto knihu jsem četla po přečtení Velitelem v Osvětimi, a zaráží mě o dost víc. Těžko se mi hledá slova, jak popsat vše, co ve mně momentálně je. Knihu jsem četla jedním dechem, až na okamžik, kdy se začalo popisovat pálení tel v jamach na informační návštěvě. Neskutečné, jak nacisti dokázali udělat z masového vraždění všední událost. Závěrečný soudní proces dokreslil jen celou povahu hlavní postavy.. Doporučuji všem.

19.11.2017 5 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Musím se přiznat, že číst knihu pro mě bylo nesmírně těžké. Ztrácela jsem se a hodně dlouho mi unikal.
Nakonec jsem vše ale pochopila, dalo by se říct, s posledními stránkami. A dokonce jsem si ke Constantinovi našla cestu a začala jsem ho chápat jako muže, který se snažil jen splnit si svůj sen. Ne zcela vždy správnými prostředky. Toužil po dokonalé rodině a bohatství. Rodina mu nevyšla dle jeho plánu a nebyl schopen se smířit s dětmi, jaké byly.
Silný příběh, a jiný pohled na 'americky sen' a jeho daň.

06.08.2017 4 z 5

První První Kiera Cass

No, první kniha mě nadchla, druhá byla ledovým schlazením a třetí ... předvídatelná, nepřekvapující a sladce dojemná.

13.07.2017 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Ještě teď se směji. Jsem ráda, že jsem knihu četla v klidu doma, nerada bych působila na veřejnosti jako nějaký magor :) Situace jsou tak absurdní, a přitom snadno uvěřitelné ... hlavní postavy si vás oakmžitě získají, umíte si ji živě představit. Jako televizní sitcom by tato kniha byla nepřekonatelná. V tradicích a dluzích polapený otec, z reality vytržená, zhýčkaná Američanka v roli matky, notorická alkoholička jako hospodyně, zlenivělý a svým životem si jistý kastelán a vyšinutý zahradník ... :) kniha, který pobaví, okouzlí a nutí Vás přečíst si i ostatní díly, protože ... jak tohle může skončit, je opravdu jen ve hvězdách :)

13.07.2017 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Kniha byla zajímavá, ale hodně mě unavovaly AMeričiny změny názorů. Navíc děj mi ppřipadl, jako by stagnoval. Tenhle díl bych zařadila mezi oddechovější než oddechové.

12.07.2017 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Z počátku jsem měla problém se začíst, těžko jsem si zvykala na styl, kterým je kniha napsána, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem to nevzdala.
Autor excelentně popsal postavy, čtenář tak měl dokonalou představu a dokázal si je zamilovat, o oto více jej bolel závěr knihy. Osobně tak moc, že jsem neudržela slzové váčky.
Autor se skvěle popral s námětem a tématem, kdz zasadil běžný dětský svět do 2. světové války. Touhu dětí užít si dětství, radost ze života, ale přitom jakousi dospělost, která jim byla válkou vnucena - mluvím především o Lieselině péči o Maxe. Všechno navíc nádherně zachytil svým stylem a obraty :) vřele doporučuji :)

12.07.2017 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Když jsem držela knihu v knihkupectví, vrátila jsem ji zpátky. Pěkný obal, ale obsah mě ničím nenadchl. Po kladných ohlasech mé sestry, jsem si řekla, že ji zkusím. A uvidíme. Nakonec jsem se zacetla, hodně mě zaujalo téma budoucnosti, tím, jak se vlastně skloubi historie v budoucnosti. Příběh pak už jen dotváří atmosféru a čtenáře strhne. Momentálně zavíram Selekci a otevírám Elitu, nemám ráda, když neznám konec něčeho, co mě zaujme :)

28.06.2017 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Fantasy literatura nikdy nebyl zrovna můj šálek čaje, ale po shlédnutí prvních pár dílů seriálu jsem se rozhodla přejít na knižní podobu a rozhodně nelituji. Kniha je plná popisů prostředí, životního stylu jednotlivých oblastí království, rodinných vztahů, rysů jednotlivých rodu,.. Zkrátka hodně věcí na zapamatování, ale sotva se člověk zorientuje s napětím očekává další dej, u kterého nikdy neví, co přinese.
Hodně mi vyhovuje i rozdělení kapitol na úhel pohledu jednotlivých hrdinů, knize dodává na dynamice, navíc má člověk šanci nenucene přecházet do různých dějových linií :) nemám v plánu číst jinou knihu, pokud to nebude pokračování Trůnu.. Alespoň do doby, než všechny přečtu :)

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Miluji knihy z druhé světové války, obzvláště pak ty autobiografické. Trošku mi vadil styl, jakým byla napsaná, na druhou stranu rozhovor umožňoval pohledy do myšlení, objasnění pocitů člověka. I obrovskou vnitřní sílu, když si člověk musí znovu vybavit veškeré pocity, které zazival. A co pak, když velkou část života jste označován za lhář a vše, co se Vám stalo někdo popírá. Za mě pět hvězdiček.

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Ke knize mě dostalo jedno unuděné odpoledne, ale rozhodně toho nelituji. Příběh napsaný samotným životem, navíc dobře zachycená aktuální politická situace. Od knihy jsem se odtrhla až po přetečení poslední stránky a stejně jsem hledala další. Skvělá oddechová kniha :)

24.06.2017 4 z 5

Tato kniha pro mě byla čtením z donucení. Pro někoho,kdo světem Harryho Pottera žije je to kniha na uceleni tohoto světa, ale pro mě tak tomu není. Připomínalo mi to hodně encyklopedii, kterou člověk vlastně k ničemu nepoužije, pokud si během procitani dějových knih nechce doplnit informace :)

24.06.2017 2 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Příběh o naivní, financemi sužované matce, která se ujme cizího dítěte a bije se za něj do posledního dechu. Ona i její děti jsou šikanováni místními grázlíky .. když se situace zdá už opravdu nezvladatelná, objeví se princ na bílém koni, a zachrání ji a ona jeho vlastně taky. Takový hodně přeslazený happyend, motivy se sice opírají o reálný život, ale reálná možnost skutečného děje ve skutečném životě ... :)

30.04.2017 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Knihu jsem vzala do ruky jako jednu z možností, skrze probíhající čtenářskou výzvu.

Po chvílí mě ale plně vtáhla do děje. Pravda, musela jsem se poprat s dětským pohledem na děj, ale právě ten dělá tuto knihou, jaká je. Příběh, jak se velmi čestný otec snaží dokázat svým dětem, že výchova a prostředí, v kterém vyrůstají, a s ním spojený rasistický podtext, není správný, naopak odsuzeníhodný. Jeho boj za právo černocha být plně chápán jako člověk se nádherně prolíná s touhou chránit právníkovy děti. Čipeřin pohled od okna Bubu Radleyho to jen potvrzuje.

30.04.2017 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Hodně jsem se zajímala o druhou světovou válku, ale Rusko během i po jsem vždy .. ignorovala. Po přečtení knihy se mi objevilo další téma, historie, která by měla byt známá .. autor napsal knihu velmi poutavým způsobem, mnohé situace sice byly klasicky americkým akčním bludem, ale ... i tak to bylo velmi poutavé

11.04.2017 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Poslední díl byl opravdu zásah do černého. Celá série začínala tak "nevině". Vybraná skupinka dětí poslána na smrt, v uměle vytvořené aréně, pod dohledem desítek kamer.
Najednou byli obětmi všichni, bez rozdílů původu, navíc rebelové využívání bezcharakterní prezidentkou.
Zapsat tuto knihu do čtenářského deníku, hlavním tématem by pro mě byl nesouhlas s válkou, odpor proti lidskosti, snaha jedince změnit chod společnosti ...
Kniha mě oslovila a byť zrovna neholduji fantasy sci-fi, přečetla jsem jedním dechem.

03.04.2017 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Tak .. druhý díl jsem přečetla spíše ze setrvačnosti než z nadšení z knihy. Hodně mi vadily jejívnitřní boje a nerozhodnost vůči Peetovi a Hurikánovi. Měla jsem pocit, že bere toho, kdo je v dané chvíli .. více ohrožen. I když Peetu měla tendenci chránit vždy, zatímco Hurikána jen v případě jeho ohrožení. Autorka v knize pomalu začíná popisovat Hurikánův charakter, znechucený Kapitolskou diktaturou, avšak projevují se morální nedostatky, které ... nebudeme předbíhat. Každopádně kniha je velmi krásně napsaná, ukazuje se, že i přes snahu zničit v lidech vzdor a naději v lepší zítřky, klíčí odhodlaní vybojovat si "lepší svět". Knihu beru jako můstek mezi a prvním dilem-čtenáře nenadchne jako první, ale zároveň dává prostor zakončit trilogii na úrovni.

22.02.2017 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Poprvé jsem u knihy, která má i filmové zpracování, rozečetla knihu, podívala se na film, dočetla knihu. Filmové zpracování je dobré, líbilo se mi, ale jak je zmiňováno níže, pro ucelení celého děje je potřeba si přečíst knihu. Katniss zde popisuje nejen okolní přírodu s jistým nostalgickým nádechem, ale co je nejdůležitější, myšlenkové pochody. A to je to, co vždy bude knihu dělat lepší, než je kterýkoliv film.
Líbilo se mi postapokalyptický děj, kdy si hrstka lidí bude nárokovat moc nad životy druhých a snaha těchto lidí nenechat si diktovat život a bít se za lepší svět. Určitě knihu doporučuji a vrhám se na další díl série :)

24.01.2017 4 z 5