Shortyna Shortyna komentáře u knih

Vraždy podle Shakespeara Vraždy podle Shakespeara Jennifer Lee Carrell

"Nahánačka za pokladom" so zaujímavým námetom. Možno miestami trochu chaotické, ale postupne všetko do seba zapadá.

05.02.2014 3 z 5

Zimní přízraky Zimní přízraky Kate Mosse

Neobyčajný, smutný príbeh o vyrovnávaní sa s osamelosťou, so stratou... Nedá sa však povedať, že človeka núti otáčať stránku po stránke. Ale príjemne ma prekvapili ilustrácie.

04.12.2013 3 z 5

Ponurý dům I Ponurý dům I Charles Dickens

Dickens je v tomto diele rozčarovaný z anglického súdnictva a ja som mierne rozčarovaná z tohto románu. Základný príbeh – vplyv dlhodobého súdneho procesu na členov jednej rodiny, je zaujímavý, neobvyklý a je nielen veľkou kritikou súdnictva, ale samotnej doby. Bohužiaľ miestami skĺzava do prílišných odbočení, množstva vedľajších postáv... Napriek tomu prepojenia medzi jednotlivými postavami dodávajú celistvosť celému románu.

22.11.2013 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Veľký Gatsby je pre mňa príkladom príbehu, ktorého dejová kostra nie je úplne originálna. Ale autorovi sa podarilo skvelo vykresliť dobu na malom počte strán. Úplne som sa do Gatsbyho vžila. Do osamelosti jeho sveta... Napriek tomu, že je kniha písaná z pohľadu Nicka, pričom neobľubujem písanie v prvej osobe, ma zaujala hneď od začiatku. Naozaj môžem odporučiť.

18.09.2013 5 z 5

Neblahý Juda Neblahý Juda Thomas Hardy

Ak by som túto knihu mala porovnať s Tess z d´Urbervillovcov, tak sa mi viac zasiahla Tess. Tú som si obľúbila a jej osud ma naozaj dojal. Bolo to spôsobené aj tým, že ju viac ovplyvňovali vonkajšie okolnosti než vlastné rozhodnutia. Úplný opakom je príbeh Juda a Sue. Za ich nešťastie a osud si môžu z veľkej časti sami – chybné rozhodnutia, ktoré ich sprevádzali celý život. Na druhej strane je to naozaj dobre vykreslený príbeh v danej spoločenskej situácii. A Arabellu považujem za jednu z najväčších potvor, aká sa kedy v literatúre objavila.

14.09.2013 3 z 5

Scarlett 1 Scarlett 1 Alexandra Ripley

Kúzlo je preč. Chýbajú tie historické udalosti, ktoré ovplyvňovali správanie Scarlett v Odviate vetrom. Boj Scarlett proti nepriazni osudu, ochrana rodiny... Áno, aj tu je o to pokus. Ale skôr je to len historická romanca.
Myslím si, že Margaret Mitchell by to takto určite nenapísala.

23.08.2013 2 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Predstavte si rozprávku bez šťastného konca. Presne takýto pocit som mala po dočítaní tohto príbehu. V hlave mi vírili otázky: Prečo? Ako mohol? Keby...?

Počas čítania som miestami neveriacky krútila hlavou nad správaním Tess a Angela. Ako sa vôbec dostali do takéhoto bodu? Bolo to prílišnou naivitou Tess? Angelovým postojom? Spoločnosťou, v ktorej žili? Každopádne takýto koniec bol asi jediné riešenie danej situácie...

06.08.2013 4 z 5

Bedári 2 Bedári 2 Victor Hugo

Kým sa pustíte do tejto knihy, tak si musíte uvedomiť, že je to Victor Hugo, čiže je tu množstvo opisov, cez ktoré sa musíte prehrýzť, odbočiek v príbehu, ktoré na prvý pohľad s ním nemajú nič spoločné.

Na druhý pohľad ale všetko so všetkým súvisí. A práve preto má táto kniha bavila. Všetky postavy boli poprepájané. Postava Jeana Valjeana sa mi dostala pod kožu. Zrejme najviac sa mi páčila kapitola „Vyšinutý Javert“.

Jednoznačne môžem odporučiť.

29.07.2013 5 z 5

Nádherné bytosti Nádherné bytosti Kami Garcia

Ohraný, dosť naťahovaný príbeh, očakávaný záver. Páčilo sa mi zasadenie príbehu do prostredia amerického juhu. Naopak pri prekážal až príliš hovorový slovník (český preklad). Také ľahké letné čítanie.

10.07.2013 2 z 5

Najvyššie utajenie Najvyššie utajenie David Lindsey

Zaujímavý námet. Ochrana osobných údajov a ich zneužitie dnes patrí k dôležitým otázkam. Bohužiaľ, príbeh nemal výraznejší spád. Očakávala som hlbšie ponorenie sa do problematiky, do ťažkostí, ktoré môžu tieto citlivé informácie spôsobiť... Namiesto pochybnej motivácie a rozuzlenia.

13.05.2013 2 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

Strhujúci začiatok. Pomalý, zdĺhavý stred. Hlavná zápletka, aspoň pre mňa, sa začala riešiť príliš neskoro a bola vyriešená prirýchlo. Záver, v podstate, podľa predstáv. Inak to ani nemohlo skončiť.

27.03.2013 3 z 5

Forsytovská sága Forsytovská sága John Galsworthy

Na pozadí spoločenských zmien a zmien tradičných hodnôt (prelom 19. a 20. storočia) sa rozvíja príbeh viacgeneračnej rodiny, ktorá postupne upadá.

Z množstva postáv, ktoré tu vystupujú, sa príbeh predovšetkým zameriava na Soamesa a Irenu a na dopad ich nešťastného manželstva na súčasníkov, ale aj na budúce generácie. Na rozdiel medzi vzťahom ku kráse a vzťahom k majetku...

Napriek množstvu postáv som sa do príbehu dostala rýchlo. Potešilo ma, že postavy neboli čiernobiele (Soames nebol len majetnícky...), medzihry a plynulosť príbehu. Na druhej strane, mnohé zápletky a ich rozuzlenia boli predvídateľné.

Odporučila by som to všetkým, ktorí obľubujú „staré Anglicko“.

17.03.2013 4 z 5

Vianočná koleda Vianočná koleda Charles Dickens

Čarovné, kúzelné, vianočné!

27.12.2012 5 z 5

Hra Hra Anders de la Motte

Otvorene musím priznať, že som mierne sklamaná. Čakala som viac. Miestami bol príbeh akčný, popkultúrne odkazy boli niekedy trefné, ale hlavný hrdina HP mi absolútne nesadol, liezol mi na nervy. Zato záver zostal mierne otvorený, takže som zvedavá, čo sa stane ďalej.

Vrahovia bez tváre Vrahovia bez tváre Henning Mankell

Brutálna vražda bez motívu, falošné aj pravé stopy, problémy prisťahovalectva. Bohužiaľ kniha miestami stráca tempo. Aj samotné rozuzlenie a vypátranie vinníka je postavené z veľkej časti na náhode. Ale na druhej strane musím povedať, že už dávno som sa tak nezasmiala na tom, kto je páchateľ.

Město kostí Město kostí Michael Connelly

Michael Connelly a ani Harry Bosch nikdy nesklamú! Napätie, príbeh, riešenie. Všetko tak, ako má byť.

23.12.2012 4 z 5

Případ Pelikán Případ Pelikán John Grisham

Detektívka z právnického prostredia ... Príbeh má dobrý spád, napätie. Samotný dôvod prípadu Pelikán, po ktorom Darby pátra, je značne závažný. Príjemné čítanie.

Epidemie Epidemie Robin Cook

Epidémia chrípky, epidémia žltačky, epidémia cholery ... Téma epidémie je stále aktuálna. Skvelý námet. Ale sklamal ma záver, pointa. Rozlúštenie ma neuspokojilo. Takýto dôvod na vyvolanie smrtiacej epidémie? Veď posúďte sami.

Človek terminál Človek terminál Michael Crichton

Operácie mozgu boli, sú a budú vždy kontroverzné.
V tejto knihe Michael Crichton ponúka náhľad na nové technológie (príbeh sa odohráva v roku 1971), ich využitie a obavy s nimi spojené. V prvej polovici sa venuje hlavne prípravám na operáciu, v druhej problémom, ktoré môžu vzniknúť. Prostredie neurochirurgie je atraktívne, ale príbehu možno vytknúť predvídateľnosť.

24.10.2012 3 z 5

Odviate vetrom (Prvý a druhý diel) Odviate vetrom (Prvý a druhý diel) Margaret Mitchell

Na pozadí občianskej vojny sa odvíja životný príbeh Scarlett O´Harovej.
Scarlett zaraďujem k najkontroverznejším literárnym postavám. Na jednej strane sa mení z povrchného, rozmaznaného dievčaťa na odvážnu, odhodlanú, pracovitú ženu. Ale na druhej strane ide za svojim cieľom až príliš tvrdo (nehľadiac na dôsledky) a na medziľudské vzťahy pozerá s klapkami na očiach (napr. vzťah k Melanii či Ashleymu).
Kniha je písaná pútavo s množstvom zvratov. Zaujala ma aj opisom vojnovej situácie či spoločenských konvencií Juhu.
Nemyslím si, že záver je nedokončený. Naopak záver presne vystihuje Scarlettinu povahu a na čitateľovi necháva, ako si sám príbeh uzavrie.

24.10.2012 5 z 5